S^fiSlSr MOMMERSTEEG voor uw GRASZAADTEELT ALL-IN contracten - BEGELEIDING - RESULTATEN zaai nu met uw wintertarwe - oogst in 1974 Bedrijfsverzorgings- diensten onmisbaar C.Bakker, tel. 01150-2621/P.Beekmans, tel. 01607-3340/A.Dagevos, tel. 01192-248/J.Minderhoud, tel. 01187-279 10 E bedrijfsverzorgingsdienst is in de tegenwoor dige tijd niet meer weg te denken en kan niet meer gemist wordenl Zo zegt voorzitter M. Punt te Oud-Vossemeer van de Bedrijfsverzorgingsdienst Tholen-St. Philipsland En hij vervolgt; de kwetsbaar heid van het eenmansbedrijf bij ziekte, ongeval of anderzins als de ondernemer uitvalt, is zo groot ge worden dat het niet verantwoord is er niet aan mee te doen. En ook voor de grotere bedrijven die nog wel over wat personeel beschikken is de bezetting reeds zodanig krap geworden dat bij het uitvallen van één arbeidskracht, het inschakelen van een vakbe kwame bedrijfsverzorger de oplossing van de proble men geeft! Vanzelfsprekend zijn er kosten mee ge moeid, maar deze zijn verhoudingsgewijs bepaald niet hoog. Het is als het betalen van een premie voor een verzekering. Je betaalt jaarlijks een bedrag voor het dekken van een bepaald risico waarvan je hoopt dat het je niet overkomt! Maar het is toch maar een rus tige gedachte dat, als er wat gebeurt, er een vereni ging voor je klaar staat die over vakbekwame krach ten beschikt om je te helpen de grootste moeilijkhe den op te vangen en te overbrugen. glNDS in 1958 in Nederland met de opzet van Be- drijfsverzorgingsdiensten werd gestart is de ont wikkeling daarvan snel in belangrijkheid toegenomen. Vooral in bepaalde provincies is dat het geval. Spreken de voorbeelden zijn bijv. Friesland, waar in 1959 met echte gezinsbedrijven sprake was, zal het gezin nu veelal niet meer kunnen bijspringen als de ondernemer door ziekte of ongeval zijn werk niet kan doen. Het gaat tegen woordig om een zodanig intensieve bedrijfsvoering, of het nu een melk- of pluimvee dan wel varkenshouderij- bedrijf betreft, dat moeder de vrouw het met mogelijke hulp van gTotere kinderen beslist niet tmeer volledig kan opvangen. En de gezinsleden op oudere leeftijd hebben veelal een andere richting gekozen en kunnen in dat ge val ook niet meer helpen. Burenhulp, gelukkig nog veel voorkomend, geeft ook steeds meer problemen. Buur man heeft zelf de handen vol om zijn eigen werk rond te krijgen en kan hoogstens tijdelijk bescheiden hulp bieden. En als dat dan ook nog ten koste van het eigen bedrijf en gezin gaat zal dat bij langdurige ziektegevallen een te zware opgaaf wordenl QVER het algemeen komt in Zeeland (en het akker bouwgebied van West Brabant) de bedrijfsverzor gingsdienst moeilijker van de grond dan bijv. in de uit gesproken veehouderij en veredelingssectorgebieden. Overduidelijk blijkt dit uit het aantal leden van de ver schillende bedrijfsverzorgingsdüensten in de provincies waarvan de volgende L.E.I.-cijfers een beeld geven. 1969 1970 1971 Groningen 570 638 710 Friesland 3205 3465 3591 Drente 4190 4740 4787 Overijssel 4378 4329 4349 Gelderland 7098 7257 7239 Utrecht 407 466 512 Noord-Holland 625 661 683 Zuid-Holland 1169 1192 1197 Zeeland 216 226 243 Noord-Brabant 2475 3024 3432 Limburg 387 563 519 24780 26561 27362 Bron: LEI, afdeling statistiek. De akkerbouwer en het gemengde bedrijf schijnen de noodzaak tot deelneming om verschillendle redenen min der noodzakelijk te achten. Enerzijds is er door de mede werkende gezinsleden nog wat arbeidskracht beschik baar zodat het wegvallen van de ondernemer door ziekte enz. zonder grote moeilijkheden door hen opgevangen kan worden. Dan zijn er de verschillende samenwerkings vormen die in ieder geval het eerste risico daarvan op vangt, zodat het belangrijkste werk in elk geval door gaat. Anders dan in de veehouderij- en veredelingssec- tor waarbij de arbeid het gehele jaar door dag in dag Voorzitter M. Punt van de bedrijfsverzorgingsdienst Tholen - ST. Philips!anJd met bedrijfsverzorger W. v. d. Male. yAAK, zo zegt de heer Punt, worden de kosten ervan als reden opgegeven. Deze zijn bijv. bij de Vereni ging van Bedrijfsverzorging Tholen, St. Philipsland echter verhoudingsgewijs niet hoog. Een vaste contributie van 50, per jaar is voor het dekken van dit risico bepaald niet hoog te noemen. Daarbij komt dan zonodig een aan tal verplichte dagen waarop de bedrijfsverzorger op het bedrijf van het betreffende lid te werk gesteld wordt, In dit geval hoogstens 5 dagen tegen 9,per uur. In de praktijk blijkt echter dat de verplichte dagen slechts zeer zelden behoeven te worden toegewezen. Er zijn steeds zoveel aanvragen dat er van deze verplichting weinig gemerkt wordt. De heer Punt, die tevens als werkver deler optreedt, regelt met zijn bestuur een zo eerlijk mo gelijke verdeling van de beschikbare uren van de bedrijfs verzorger onder de leden. Men tracht rekening te hou den met de bedrijfsomstandigheden en de wensen dien aangaande. Grotere bedrijven krijgen iets meer aan ver plichte dagen toegewezen dan de kleine: Bij ziekte van de ondernemer gaat toewijzing van de bedrijfsverzorger altijd vóór! Is er op dezelfde dag op meerdere plaatsen hulp nodig dan wordt deze zo eerlijk mogelijk verdeeld Als de ondernemer, door wat voor reiden ook, uitvalt moet het dagelijkse werk toch voortgaan. één bedrijfsverzorgingsdienst begonnen werd en er nu 33 werkzaam zijn. Andere provincies met ongeveer het zelfde beeld zijn Gelderland en Noord-Brabant, resp. in 1971 met 30 en 35 bedrijfsverzorgingsdiensten. Opmer kelijke cijfers als we deze met die van Zeeland verge lijken waar nu in 1972 nog maar 4 bedrijfsverzorgings- diensten werkzaam zijn! Gevraagd naar de redenen van dit grote verschil wijst de heer Punt op dé verschillen in agrarische bedrijfstypen tussen de provincies. Friesland met zijn melkveehouderij en Gelderland en Brabant met de veredelingssector. De kwetsbaarheid van deze bedrijven als de ondernemer, door wat voor redenen dan ook uitvalt heeft zware kon- sekwenties voor de direkte voortgang van het bedrijf. Veel meer dan vroeger het geval was, toen nog van Ook in de akkerbouwsector is het éénmansbedrijf bijzon der kwetsbaar als de boer onverhoopt wordt uitgescha keld. uit beschikbaar moet zijn, is er in de akkerbouw meer sprake van bepaalde drukke seizoenwerkzaamhedien als zaai- en oogstwerk. Men vergeet dan al te gemakkelijk de schade die geleden kan worden als het zaaien of de oogst vertraagd wordt omdat niemand daarvoor beschik baar is. En men vergeet dan ook het verlies als een dure oogstmaohine enige tijd ongebruikt stil moet staan. In ieder geval zou ten minste het eenmansakkerbouw- bedrijf lid moeten zijn van een bedrijfsverzorgingsdienst zo meent de heer Punt. Uit eigen praktijk heeft hij de ervaring dat dit voor een verantwoorde bedrijfsvoering broodnodig is. Het is voor hem dan ook onbegrijpelijk dat het bijv. in Zuid-Beveland en W. Z.-Vlaanderen nog steeds niet gelukt is daar een dergelijke vereniging van de grond te krijgen! Oogst en transport zijn op elkaar afgestemd. Valt één der schakels uit dan staan dure machines werkeloos. en bijv. op drie bedrijven 's morgens en 's namiddags bij toerbeurt gemolken. Hulp komt er altijd. En altijd wordt er een oplossing gevonden! Kan dit niet door de beschik bare bedrijfsverzorgers zelf dan wordt getracht een ander beschikbare kracht bijv. een zoon van een der leden, tijdelijk in te sohakelen. Werkverdeler Punt gaat ervan uit dat als er om hulp wordt gevraagd „nee", niet wordt verkocht! Betreffende de kosten merkt hij wel op dat deze bij langdurige ziekte aardig op kunnen lopen. Vandaar dat een arbeidsongeschiktheidsverzekering noodlzakelijk is. Maar dat geldt niet alleen voor het opvangen van de kosten van de bedrijfsverzorger maar in het algemeen voor een zelfstandige ondernemer die zelf het financiële risico van zijn arbeid moet dekken!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 10