y. I^MOMMERSTEEG voor uw GRASZAADTEELT Jfl £=JaLL-IN contracten - BEGELEIDING - RESULTATEN rzaa' nu met uw wintertje - oogst in 1974 Ruimere interventie- voorwaarden dringend nodig! Nogmaals aandrang daartoe op minister van landbouw Marktsituatie aardappelen in EEG gunstig L I C.Bakker, tel. 01150-2621/P.Beekmans, tel. 01607-3340/A.Dagevos, tel. 01192-248/J. Minderhoud, tel. 01187-279 ANDANKS de veel lagere wereldproduktie van tar- v We, naar schatting 25 miljoen ton minder dan vorig jaar, hebben de telers in ons land nog maar weinig kunnen profiteren van de daaruit voortvloei ende betere stemming op de wereldmarkt. Volgens de gegevens van het Produktschap voor Granen, Za den en Peulvruchten ligt de telersprijs nog maar wei nig boven het interventieprijsniveau. Hoewel de EEG-graanregeling juist bedoeld is om, via heffingen, de invloed van de wereldmarkt op de EEG-prijzen te kompenseren, zou onder de huidige omstandigheden een wat vriendelijker prijs wel in de rede liggen. Dat dit niet gebeurt, moet voor een deel worden toegeschreven aan de mindere kwaliteit van de Nederlandse tarwe uit deze oogst. Met name door het optreden van afrijpingsziekten is de kwali teit namelijk nogal aangetast. TELEURGESTELD TN de vorige vergadering van het Bestuur van het Produktschap is daarom besloten de interventie- voorwaarden, ook die voor rogge voor welk produkt het kwaliteitsprobleem zeker in nog sterkere mate geldt, te verruimen. Daardoor zou meer graan voor interventie kunnen worden aangeboden, hetgeen een duidelijke steun zou betekenen voor de prijsvorming. De Minister heeft dit besluit echter niet goedgekeurd. Alleen een lichte versoepeling van de voorwaarden voor denaturatie is wel toegestaan. Het Bestuur van het Produktschap toonde zich, evenals het Landbouw schap al eerder heeft gedaan, nogal teleurgesteld over dit besluit. Bij de rogge heeft dit nu tot gevolg, dat er vrijwel geen aanbieding voor interventie mo gelijk is. Er valt dan ook een duidelijk verschil te konstateren tussen de prijs van rogge, die nog wel voor interventie in aanmerking komt en voor de rog ge, waarbij dit niet het geval is. Het resultaat is even wel dat de gemiddelde telersprijs duidelijk, namelijk ongeveer 2,per 100 kg lager ligt dan de interven tieprijs. In feite doet zich dit probleem al jaren voorr zij het in mindere mate dan dit jaar. Het teleurstellende voor de telers is daarbij dat in Duitsland, ook voor de tarwe, waar men met dezelfde problematiek zit, de interventievoorwaarden wel ver ruimd zijn! Vooral op aandringen van landbouwzijde werd daarom besloten dat de voorzitter deze kwestie nog eens zal bespreken met de Minister. VOORRADEN DEKENING houdende met de gegevens, die op dit moment bekend zijn, wordt geraamd, dat de totale wereldvoorraad van tarwe op het einde van dit oogstjaar 34 miljoen ton zal bedragen. Dit is, volgens de mededelingen van het Produktschap, het laagste niveau van de laatste 20 jaar. Voor de EEG wordt een overschot verwacht van 700.000 ton, waarbij dan rekening is gehouden met een te denatureren hoeveelheid van 4,1 miljoen ton en een normale overgangsvoorraad van ruim 2% mil joen ton. O. E'EN hoog exporttempo zal nodig blijven om de grote aardappeloogst in Nederland tegen redelijke prij zen af te zetten. Daarbij is het een gelukkige omstandig heid dat de exportmogelijkheden naar derde landen gro ter zijn dan voorgaande jaren, aldus mededelingen van het Produktschap voor Aardappelen. De gunstige sfeer op de internationale markt deze zomer en najaar is enerzijds te danken aan de ingekrom pen arealen en anderzijds aan de grote vraag in Zuid- Amerika, vooral Argentinië, waarheen uit de E.E.G.- landen naar raming ca. 150.000 ton zal zijn verladen, waarvan ca. 40.000 ton Nederlandse aardappelen. Daarbij komt dat de vroege aardappelen deze laatste zomer snel geruimd zijn en deze de markt later niet konden belas ten, zoals in de twee voorgaande jaren is gebeurd. Ook de kleine aardappeloogst in Noord-Amerika speelt een rol, omdat daardoor de Noordamerikaanse export naar Zuid-Amerika kleiner uitvalt. Daarbij komt de slech te aardappeloogst in de Sovjet-Unie, die uit Polen en andere Oostbloklanden tracht aardappelen te importeren. Men acht het echter uitgesloten dat EEG-aardappelen naar de Sovjet-Unie zullen worden uitgevoerd. E.E.G. HANDELSVERKEER MAAST de grotere export naarderde landen bestaat er tussen de E.Ë.G.-landen onderling een levendig handelsverkeer. Duitsland, Italië en België treden op als importeurs, terwijl Nederland en Frankrijk maar toch AGENDA Donderdag 16 november. Gezinsavond afd. St. Philips- land der ZLM en Bond van Plattelandsvrouwen in hotel „De Druiventros" te St. Philipsland. Aanvang 19.00 uur. Dinsdag 21 november. Algemene Vergadering van Coöp. Landbouwvereniging Z.O.N. Eindhoven in zaal Cin- tha - Biesterdwarsweg no. 1 te Eindhoven. 9.30 uur ontvangst met koffie! Aanvang vergadering 10.30 uur. RADIO Dinsdag 14 november a.s., Hilversum I, 12.3012.40 uur: „Fiscale aspecten in de landbouwsector", vraagge sprek met mr. M. van der Heijde van het ministerie van landbouw. Vrijdag 17 november a.s., Hilversum I, 12.3012.40 uur. „De landelijke gebieden in de toekomst", hoofdpun ten uit de op dinsdag 14 november 1972 gehouden inlei ding van ir. S. Herweyer, directeur-generaal voor de Landinrichting op de algemene vergadering van het K.N.L.C. te Utrecht. ook België en Duitsland aardappelen exporteren. Uit Nederland werd tot 1 oktober 107.000 ton uitge voerd en in de eerste drie weken van oktober 63.000 ton. De Franse export, inbegrepen die van vroege aardappe len, is van dezelfde orde van grootte, terwijl: de Belgische export te ramen is op ca. 100.000 ton. Naar raming is uit Duitsland ca. 75.000 ton uitgevoerd, voornamelijk naar Argentinië en Italië. In 1971 zijn nog ca. 10 miljoen ton aardappelen voor veevoeder bestemd. Op grond van de voorlopige ramingen zou van deze oogst toch nbg ca. 8 miljoen ton vervoederd moeten worden. PRIJSONTWIKKELING QE prijsontwikkeling, blijkende uit het verloop van de groothandelsprijzen in Rotterdam, is gunstig, niettemin waren in per 30 oktober de prijzen voor grote los verladen partijen voor de industrie en de export 2,tot 2,50 per 100 kg lager dan de week daarvoor. Rotterdamse beurs per eind oktober: 1967 1968 1969 1970 1971 1972 Bintje 35 mm opw. 9,50 11,50 23,00 11,50 9,00 22,50 Bintje 50 mm opw. 10,50 12,25 23,50 11,50 9,25 22,50 Eigenheimer 12,50 17,00 27,00 21,00 15,50 25,50 Zandaardappelen 8,00 9,00 18,50 9,50 9,00 17,00 De telersprijzen van de laatste maanden zijn nog niet bekend, maar aangenomen mag worden dat deze prijzen, VERZILVERING VAKANTIEBONNEN KERSTMIS 1972 Vanaf vrijdag 15 december a.s. t/m vrijdag 22 decem ber kunnen vakantiebonnen boekjaar '72/'73 (kenbaar aan de opdruk „Geldig t/m 30 april 1973") bij de bekende afdelingspenningmeesters van de verschillende agrari sche bonden, ter verzilvering worden aangeboden. Het maximaal te verzilveren bedrag is 250,Er heeft geen voorinlevering van de opplakboekjes plaats, en verreke ning (na legitimatie c.q. machtiging) vindt direkt plaats. WINTERCURSUSSEN LANDBOUWPRAKTIJKSCHOOL SCHOONDIJKE In verband met het binnenkort beginnen van één van de verschillende cursussen die aan de Praktijkschool te Schoondijke tijdens het winterseizoen worden gegeven publiceren wij hier nogmaals in het kort het programma. Van 20/11 t/m 1/12, 4/12 t/m 15/12 dan wel 8/1 t/m 19/1/'73 cursus booglassen voor de landbouw beginners. De cursussen booglassen voor gevorderden worden ge organiseerd op: 22/1 t/m 2/2/'73 en van 5/2 t/m 9/2 - 19/2 t/m 23/2. Verder in het nieuwe jaar 8/1 t/m 12/1 - Cursus onder houd maaidorsers, 15/1 t/m 19/1 aardappel- en bieten rooiers en 22/1 t/m 26/1 - basiswerktuigen akker- en weidebouw. De kosten inclusief huisvesting enz. zijn voor de lascursussen 145,en voor de overige 68, Aanmelding dan wel inlichtingen bij die school tel. 01173 —551 (b.g.g. 342). een zij het wat lager, maar overigens ongeveer gelijk beeld vertonen als de prijzen van de Rotterdamse beurs. De doorsnee telersprijzen af-bedrijf"waren in 1971 voor klein-Bintje 10,00 (9,70); voor alle klei-aardappelen 10,65 (10.80) en voor zandaardappelen 9,30 (12,40). Het vijf-jarig gemiddelde voor klei-Bintje was 12,70; voor alle klei-aardappelen 13,40 en voor zandaardappe len 11,80. Ondanks de sterke algemene kostenstijging zijn de teelt- en sorteerkosten onder invloed van de ge stegen ha-opbrengsten en de verbeterde mechanisatie in deze jaren weinig gestegen. De bewaarkosten zijn wel ongeveer met de algemene kostenstijging meegegaan. Door verschuiving van de afleveringen naar een later tijdstip zijn de kosten gestegen door de langere bewa ring. De kosten van de teelt, de sortering en de bewa ring zijn in de twee voorgaande jaren aanzienlijk hoger geweest dan de gemaakte gemiddelde marktprijs. Zelfs de 5-jarig gemiddelde prijs van oogst 1967 t/m oogst 1971 is naar schatting 10 tot 20 beneden de integrale kostprijs gebleven. CONSUMENTENPRIJS QE consumentenprijs van het CBS was voor augustus 47 cent en voor september 42 cent per kg Bintjes. Half oktober liepen de prijzen in Amsterdam en Den Haag uiteen van 30 tot 55 cent per kg. Een globaal onder zoek in Den Haag heeft uitgewezen dat ongeveer de helft van die aardappelen wordt omgezet door 60 tot 70 verkooppunten als cash- carry- en speciaalzaken, waar onder de karrijders. De veranderingen die zich bij de distributie van aardappelen voltrekken zijn mede een ge volg van het geringer worden van het verband tussen prijs en kwaliteit. Een ander verschijnsel is dat de aan kopen rechtstreeks bij de telers, ook door de stadsbe volking, groter worden. v. d W. (Vervolg van pag. 5) met betrekking tot die rundveesector zijn de volgen de nadere bepalingen vastgesteld: voor investeringen in de stalling van rundvee op melkveehouderijbedrijven wordt de rentesubsidie slechts verleend indien het aantal grootvee-eenheden in redelijke verhouding staat tot de voor voederwin ning beschikbare grond, met dien verstande dat het aantal grootvee-eenheden niet meer mag bedragen dan 4 stuks per ha; voor de aankoop van rundvee kan slechts een rente subsidie worden verkregen indien deze naar het oor deel van het Fondsbestuur een onmisbare voorwaar de blijkt te zijn voor het bereiken van het modernise- ringsdoel. In dat geval bedraagt de rentesubsidie 1 en wordt deze verleend voor ten hoogste 6 jaar. Ten aanzien van het verkrijgen van rentesubsidie voor de aankoop van schapen, respectievelijk rundvee, geldt in ieder geval dat die subsidie slechts wordt verleend voor de eerste verwerving, onder de voorwaarde dat na voltooiing van het ontwikkelingsplan het aandeel uit de verkoop van de schapenteelt, respectievelijk rundvee teelt, groter is dan 60 van de totale verkopen uit het bedrijf.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 8