Wijziging EEG groente en fruitverordening CT Uienproduktie 27 pCt. lager dan vorig jaar NIEUWS IN HET KORT Rentesubsidie geen wondermiddel! 7 Onder voorzitterschap van minis ter Lardinois heeft de E.E.G.minis- terraad (Landbouw) in zijn zitting van 30 oktober1 november j.l. te Luxemburg de besluitvorming af gerond over een pakket maatrege len. Voor een belangrijk deel had den de besprekingen betrekking op de herziening van de E.E.G.-veror- dening voor het markt- en prijsbe leid in de groente- en fruitsector. troffen, b.v. contingentering of zelfs een tijdelijke invoerstop. Dit alles samen biedt een betere bescher ming tegen de concurrentie uit derde-landen, met na- me uit landen met staatshandel. MOGELIJKHEDEN INVOERBEPERKING KOMKOMMERS EN TOMATEN s DjELANGRLTK was vooral wat er zou gebeuren ten aanzien van de invoer uit derde landen. De oneerlijke concurrentie van Roemenië en Bulgarije met tomaten en komkommers op de Westduitse markt zit de Nederlandse tuinders erg dwars. Tot nu toe waren er twee mogelijkheden om de stroom in te dammen. a. Via het stelsel van de referentieprijzen. Als de invoerprijs beneden een bepaald peil kwam (de re- ferentieprijs) kon in bepaalde perioden boven het douanerecht een heffing worden opgelegd. Dit om „dumping" te voorkomen. Komkommers vielen niet onder deze regeling. Na formeel verzoek van de Nederlandse regering heeft de E.E.G.-commissie zich thans bereid ver klaard aan het Comité van Beheer voorstellen te doen met betrekking tot een vervroeging van de periode waarin het stelsel voor tomaten van toepassing is en tevens een invoering van referentieprijzen voor kom kommers. b. Een „vrijwaringsclausule" die het mogelijk maakte maatregelen te treffen bij marktverstoring. Ook op dit punt is verbetering overeengekomen. Bij langdurige en massale interventie binnen de E.E.G. kunnen aanvullende invoerbeperkingen worden ge Door verbeterde bewaring kunnen thans tot juli ap pels van eigen bodem in prima conditie aan de con- sumlent worden aangeboden. MINISTER Lardinois zei erg blij te zijn met voor- noemde besluiten. Op een persconferentie liet hij zich als volgt uit: „Ik ben bijzonder gelukkig met deze uitkomst, omdat wat het groente- en fruitbeleid betreft de bereikte resultaten volledig in overeen stemming zijn met de toezeggingen die ik onlangs in Delft aan het georganiseerde tuinbouwbedrijfsleven heb gedaan". Of de fruittelers zich ook zo gelukkig voelen als de minister is echter o.i. zeer de vraag! Appelen en peren uit overzeese derde-landen zijn namelijk bui ten de nieuwe bepalingen gehouden, onder het mo tief dat deze produkten niet direct concurreren met het binnen de E.E.G. geproduceerde fruit! De vraag is of dit motief juist is. Het bewaren is zodanig ge perfectioneerd dat het mogelijk is tot juli-augustus een goed produkt (Golden Delcious) aan te bieden van eigen bodem. In bepaalde jaren kan daardoor het aanbod van o.a. Granny Smith van het zuidelijk halfrond een marktverstorende invloed hebben, zoals gebleken is. Daarom was van de zijde van het Neder landse bedrijfsleven aangedrongen om matiging, eventueel contingentering. INTERVENTIEPRIJZEN DIJ het interventiebeleid heeft men o.a. te maken met basis- en aankoopprijzen. De basisprijs werd tot nu toe berekend aan de hand van het prijs peil op een aantal markten (eventueel veilingen) in de diverse E.E.G.-landen over de laatste 3 jaar. De aankoopprijs is de prijs waartegen de produkten uit de markt worden genomen. Voor appels en peren is dat 5055 van de basisprijs. De basisprijs is dus inderdaad de basis van alles. Besloten is nu dat be halve met de prijs van de voorgaande jaren ook re kening zal worden gehouden met het noodzakelijk geachte inkomen van de telers. Echter zodanig dat hierdoor geen doorlopende overproduktie wordt be vorderd. De vaststelling van basis- en aankoopprij zen voor elk nieuw seizoen zal gelijktijdig plaats vin den met de beslissingen over de landbouwprijzen. Dit besluit is een succes voor Italië. Nederland is altijd huiverig geweest voor een dergelijk beleid met „po litieke prijzen"! VERGOEDINGEN VEILINGEN HOOR de telersverenigingen (in Nederland veilin- gen) geldt een gemeenschappelijke bodemprijs, gelijk aan de aankoopprijs plus 10 van de basis prijs. Tot nu toe werd deze vergoeding alleen ver strekt bij interventie op het peil dat door de E.E.G. was vastgesteld. Voor de Nederlandse tomaten is de ophoudprijs echter belangrijk hoger, omdat de E.E.G. interventieprijs is afgestemd op goedkope buiten tomaten. Daardoor moesten tot nu de Nederlandse tomatentelers hun „doordraaivergoeding" in feite ge heel uit eigen zak betalen via een heffing op het ge veilde produkt. Nu is in E.E.G.-verband besloten de mogelijkheid te scheppen voor speciale produkten (b.v. kasproduk- ten) een hogere ophoudprijs te mogen toepassen met financiële vergoeding van het Europese Landbouw fonds. Een succes dus voor Nederland. E.E.G.-ROOIREGELING IN de laatste raadszitting is niet gesproken over het opnieuw openstellen van de aanmeldingsmoge lijkheid voor de E.E.G.-rooipremieregeling. Minister Lardinois heeft op een persconferentie wel ver klaard nog tijdens zijn zittingsperiode als voorzitter van de E.E.G.-ministerraad aan te dringen op een besluit. A. v. O. POLEN WEER IN DE MARKT Na een drastische uitbreiding van het uienareaal in de voorgaande jaren, met gevolg lage prijzen, is de oppervlakte dit jaar sterk ingekrompen, aldus lezen we in een overzicht van het Produktsohap voor Groen ten en Fruit. In 1970 bedroeg het areaal plant- en zaaiuien 8.943 ha, in 1971 10.714 ha en dit jaar 8.115 ha. Een inkrimping dus ten opzichte van vorig jaar van niet minder dan 24 Tévens wordt de opbrengst per ha iets lager ge raamd dan vorig jaar. Daardoor wordt verwacht dat de bruto-produktie van uien in ons land 27 lager zal zijn. Dit alles komt tot uiting in onderstaande oogstramingen 1972 vergeleken met voorgaande ja ren (x 1.000 ton). '72 in 1970 1971 1972 v. '71 Zeeland 131 153 110 72 N.OPölder 71 86 65 76 Zd. Holland 60 70 46 67 N. Holland 26 34 27 69 O. Flevoland 20 28 23 84 Ov. Nederland 27 30 20 67 Nederland 335 401 291 73 De forse inkrimping heeft tot gevolg dat de prijzen goéd zijn. Dat was ook nodig na de debacle van vorig jaar. De export is tot nu toe uiteraard kleiner ge weest dan voorgaande jaren. Volgens UOB-gegevens kwam men (gerekend vanaf 1 juli) begin vorige week (22/10) aan rond 90.000 ton (vj. 117': Wj. 110'). Daarvan nam Wesf-Duitsland 44.000 ton (67' en 59'), Engeland 10.000 ton (14' en 12'), België 9.000 ton (9' en 8') en Frankrijk 8.000 ton (10' en 15'). Het verschil met vorig jaar is ongeveer in overeenstemming met de kleinere produktie. Gegeven de ruwweg tweemaal zo hoge prijzen, zal de waarde van de export onge veer de helft groter geweest zijn dan vorig jaar. Zoals bekend worden jaarlijks vanuit Polen uien naar ons land geëxporteerd. Vorig jaar was een uit zondering, door de grote Nederlandse uienoogst en een lagere Poolse. Dit jaar is de situatie weer anders om en wordt voor de Poolse ui een goede afzetmoge- AMERIKAANSE TARWE NAAR RUSLAND EN CHINA In „Landbouwwereldnieuws" worden een aantal bijzonderheden gegeven over de handelsovereenkomst tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie betref fende de levering van Amerikaans graan. Het gaat om een overeenkomst ingaande 1 augustus 1972 voor de duur van drie jaar en een totale waarde in deze periode van 750 miljoen dollar. In september van dit jaar bleek echter dat toen reeds de Russische tarwe-aankopen tot meer dan 1 miljard dollar waren opgelopen. Deze massale tarwe-aankopen leidden tot een ster ke stijging van de binnenlandse tarweprijs in de V.S. en noodzaakten de regering de exportsubsidie van 0,05 dollar per bushel in juli op 24 augustus tot 0.38 dollar per bushel uitkeringen, waarmede de export-, prijs op het geldend wereldprijsniveau wordt gehand haafd, zijn intussen gestaakt. Voor de Amerikaanse maal- en bakkersorganisaties was dit in augustus aanleiding om bij de Cost of Li ving Council aanvragen in te dienen voor een verho ging van de meel- en broodprijzen. Dit had het ver wijt van consumentenzijde tot gevolg dat de Ameri kaanse belastingbetaler de Russische broodprijs in feite subsidieert, terwijl in de Ver. Staten een hogere prijs voor het brood moet worden betaald. De kritiek op de gang van zaken rond deze graanuitvoer en de daarop betrekking hebbende uitvoersubsidie bleef echter toenemen met verwijten van bepaalde zijde dat de belangen van de graanexporteurs vóór zijn ge gaan boven die van de tarweporducenten. Behalve deze graanleveringen aan Rusland zal 400.000 ton tarwe naar Communistisch China worden uitgevoerd, die in aanmerking komen voor export subsidie. Deze transaktie is via een Franse graanex porteurs tot stand gekomen. DUITSE ROGGE NAAR RUSLAND Brussel zal aan Duitse exporteurs van rogge naar de Sovjet-Uniè een toeslag verlenen van DM 147 per ton. Daardoor zal het mogelijk worden dat 208.000 ton Duitse rogge naar de Sovjet-nie zal kunnen worden uitgevoerd. Naar verluidt is de door de Sovjet-Unie geboden prijs voor Duitse tarwe zodanig laag, dat uit de voor raden tarwe van het Duitse interventiebureau geen tarwe naar de Sovjet-Unie zal worden geleverd. lijkheid verwacht. Vandaar dat kortgeleden de eerste scheepslading van 600 ton Poolse uien, onderdeel van een contract van 1100 ton met het Poolse staatsex- portbedrijf te Warschau, reeds in ons land arriveerde. De aangevoerde partijen zijn grotendeels bestemd voor doorvoer naar Duitsland en Engeland. (Vervolg van le pag.) meemaken, werkt over-investering in de hand! We hebben het vorige maand op de landbouwbeurs in Zuidlaren weer al kunnen konstateren, de verkopen van met name werktuigen waren aanzienlijk hoger dan vorig jaar. Blijkbaar worden na een financieel gunstig jaar nog steeds door zeer velen extra investeringen gedaan onder het motto: ,,de fiscus betaalt er ook zijn deel aan mee!" Wij willen in het midden laten hoeveel de fiscus werkelijk meebetaalt, wel weten wij dat dit in ieder geval na het verdwijnen van de zelfstandigen aftrek per 1 januari a.s. aanzienlijk minder wordt! Toch moet men beseffen dat nog altijd het grootste deel zelf opgebracht dient te worden en dat dit ge deelte des te zwaarder gaat wegen, naarmate de öe- drijfsuitkomsten in volgende jaren te wensen overla ten. Twee traktoren aanschaffen is nog altijd een voudiger dan ze beide optimaal te benutten! Wij hebben enige weken terug al eens geschreven dat wij voorstander van een meerjarig bouwplan zijn. Dit houdt tevens een meerjarig investeringsplan in. Indien men de hierin opgenomen investeringen kan doen in een jaar met een hoog inkomen is een „even tueel" belastingvoordeel allicht meegenomen. Extra investeringen, waaronder wij ook verstaan het eerder dan noodzakelijk vervangen van technisch of econo misch nog niet verouderder werktuigen/traktoren, kosten evenwel altijd geld hoe hoog het belasting voordeel ook moge zijn. Wij dachten dat het goed was dit nog eens te be nadrukken nu zowel de vrij goede financiële resul taten van het afgelopen jaar als de invoering der ren tesubsidies aanleiding tot extra soms overbodige in vesteringen kunnen geven. Wat de rentesubsidie betreft zouden wij wil len stellen: bezint eer ge begint, maar maak er waar mogelijk wel gebruik van! LUTEIJN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 7