TUINBOUW- KLANKEN Voorzichtigheid geboden voor marktverzadiging Ruimer aanbod van appelen DINGEN VAN DE WEEK Ook in WALCHEREN is het nu werkelijk menens met de herfst. Hoewel er tot nu weinig regen geval len is, verandert dit niets aan het feit dat door de buitjes en de mist en het ontbreken van zon er een som'ber klimaat heerst. Ook op de wegen is het door de vele bietenafvoer nogal eens glad en slikkerig. En hoewel onze boeren echt wel proberen de wegen zo schoon mogelijk te houden, aan een zekere glibberig heid valt niet geheel te ontkomen. Een kennis van ons ligt dan ook in het ziekenhuis door onderschat ting van de gladheid van de weg. Mogelijk ook door overschatting van zijn eigen kundigheid! Want niet voor niets waarschuwt men bijna dagelijks voor mist en slipgevaar! Hoewel we beslist niet tot de langza- men gerekend kunnen worden in het verkeer, hebben we toch onze kruissnelheid drastisch verlaagd. Een gevolg van het tot nu toe wel sombere maar groeizame weer is ook, dat vele groenten zéér laag in prijs zijn. Om met één van onze kennissen te spre ken: „Je ziet ze van de Veerse weg groenten slepen naar de Koukerkse weg en omgekeerd". Bedoeld wordt dat ieder naar ieder groente sleept uit voor-, achter- en volkstuintjes. Dit gevoegd bij de drang dat veel tuinders ook willen ruimen voor de winter, geeft een zwaardrukkende invloed op de veilingprij zen. We moeten, zolang de grote koopman niet ge weest is, rekening houden met deze tendens. Witlof, dat tegenwoordig een specifieke glasteelt is gewor den, is dan ook de grote uitzondering, waar nog bij komt dat zolang het duur is de vraag meestal ook ex tra groot is! Een frappant voorbeeld vinden we bijv. de bloemkool. Deze fijne groente is praktisch het ge hele seizoen duur tot zeer duur geweest. Momenteel is de prijs zeer matig en u mag bij elke groenteboer vragen hoe zijn bloemkoolverkoop is, nu ze zo goed koop is. U zult dan horen: slecht tot matigjes! Momenteel wordt er in Walcheren weer zeer veel andijvie gepoot; veel in de kassen en voorzover nog Op de fruitveilingen was vorige week goed te mer ken dat de pluk is afgelopen en dat degenen die nog voorraad thuis hebben, er graag van af willen. Het aanbod was ruim, mede omdat er ook reeds werd ge ruimd uit de koelhuizen. Dat laatste is een verstan dige zaak. Er is een levendige vraag naar goed fruit en daarom is er alles voor om hieraan te voldoen. Met name de Cox's Orange Pippin kan goed worden verkocht tegen hoge prijzen en we dachten dat het van groot ibelang is dat aan deze vraag wordt vol daan. Waarom zou men wachten met de verkoop uit het koelhuis tot mogelijk het verval toe gaat nemen! Verkopen als er vraag is, lijkt dit jaar zeker de aan gewezen methode! Dat wil ook zeggen dat er een be gin gemaakt dient te worden met de verkoop van peren uit de koelhuizen. Er is een levendige vraag naar Conference en Legipont. De prijzen van de gro te en middelmaten van beide rassen liggen tussen ƒ0,90 en ƒ1,per kg en de kleine maten worden verkocht voor 0,80 tot 0,90. Waarom zou men dan nog wachten?! Het aanbod van partijen gele Golden Delicious werd vorige week wat groter dan de laatste tijd over wegend het geval was. De prijs liep terug en kwam voor de grote maten op plm. 75 cent per kg, dat is ongeveer 10 cent per kg minder dan een week eer der werd betaald. De klasse H kwaliteit was gemid deld ruim 10 cent per kg goedkoper. De prijs van de weinige partijen groene Golden Delicious gaf grote verschillen te zien, evenals trouwens de kwaliteit. De grote maten deden tussen 45 en 55 cent per kg en de kleine maten tussen 30 en 40 cent. Cox's Oran ge Pippin in de grote maten werd verkocht voor 1,10 tot 1,35 per kg en de maat 65-70 mm noteerde rond en iets boven een gulden per kg. De maat 60- 65 mm noteerde tussen 65 en 70 cent. Klasse H was aanwezig onder plat glas. 't Is een niet veeleisende teelt die prima past op vele bedrijven. Kan een rede lijke portie kou verdragen en in het voorjaar kan men er flink kilo's van oogsten. De prijs is de laatste jaren dusdanig geweest dat de animo bij velen onzër zeer bevredigend is. Momenteel worden er zeer veel chrysanten gesne den uit de kassen, waarvan men kan zeggen: „Een prima gewas en een goede prijs". Bedriegen de voor tekens niet dan zal de glasbloementeelt ook hier, we hebben het al eerder geconstateerd, nogal toenemen. Hoewel het luxe produkt „in" is, geloven we toch nogmaals te moeten attenderen op een zekere markt verzadiging. Zo hoorden we deze week bijv. dat de prijs van de overbekende kerstrozen, die momenteel volop aan de markt zijn, in Berkel in elkaar zakten tot 70-90 cent per stuk. We hebben het idee als onze zegsman gelijk heeft tenminste dat hier geen droog brood op over schiet. De vele nieuwelingen die bloemen gaan telen moeten o.i. wel rekening houden dat ook hier spoediger dan we denken een markt- overschot kan zijn. Gezien de flinke investering die bloemen vergen geloven we dat enige voorzichtig heid geboden lijkt! vrijwel even duur als de klasse I. Goudreinette werd er in flinke hoeveelheden aangeboden en hiervoor toonden vooral de exporteurs op Frankrijk interesse. In het prijsverloop zat weinig beweging, dat wil zeg gen dat de grote maten werden verkocht voor 85 tot 90 cent per kg voor wat de gewone goudreinette be treft en 0,90 tot 1,voor wat de rode mutanten betreft. De maat 66-70 deed rond 65 cent per kg. Ook voor de goudreinette gold dat de klasse I kwaliteit ongeveer even duur was als de klasse H kwaliteit. Wat de peren betreft noemden wij reeds de hoge prij zen voor Conference en Legipont. Doyenné du Corni ce uit de koelhuizen bleef onveranderd op 1,05 tot 1,10 per kg. voor de grote en middelmaten en rond ƒ1,per kg voor de Ideine maat klasse I en IL Het aanbod van industrieappelen was plaatselijk nog van zeer grote betekenis. Die prijs bleef stabiel op onge veer 30 cent per kg. AFWIKKELING FRUITTEELT OVERBRUGGINGSKREDIETEN De minister van landbouw heeft deze zomer besloten, dat van de overbruggingskredieten, die in de jaren 1969/1970 en 1970/1971 aan zo genaamde perspectiefbiedende fruitbedrijven zijn verstrekt, alsnog drie aflossingstermijnen, zijnde 30 voor rekening van de overheid zul len ivorden genomen. De dan nog resterende af lossing stermijnen komen definitief voor reke ning van de fruittelers. Verrekening van de 30 zou dit jaar in één keer plaatsvinden. Bij de besprekingen hierover heeft het Land bouwschap gevraagd de mogelijkheid open te stellen de genoemde 30 naar keuze van de fruittelers over twee jaren te verrekenen met het oog op de inkomstenbelasting, die hierover moet worden betaald. De minister was bereid hieraan zijn medewerking te verlenen. Nadien heeft over de uitwerking van deze keuzemogelijkheid uitvoerig overleg plaatsge vonden met belastingdeskundigen van land- bouwboekhoudbureaus, Landbouwschap (Be lastingcommissie) en ministerie. Men kwam tot de conclusie dat in de belastingwetgeving ver schillende mogelijkheden zitten om genoemde 30 extra-inkomsten geheel of gedeeltelijk te compenseren met de verliezen uit voorgaande jaren. Het belastingprobleem bij een uitbetaling ineens kan zodoende in de meeste gevallen wor den opgelost. Verder bestaat de verwachting, gezien de prijsontwikkeling op dit moment, dat de be- drijfsinkomsten over het seizoen 1972/1973 min der slecht zullen zijn dan over 1971/1972, waar door een verschuiving van de helft van de 30 naar volgend jaar eerder nadelig dan voorde lig kan zijn. Daarom is nu afgesproken, dat de verrekening van de gehele 30 nu toch in één keer in 1972 zal plaatsvinden. Vorige week hebben in Luxemburg de Landbouw ministers van de E.E.G. vergaderd over voorstellen ten aanzien van het beleid in de groenten- en fruit- sektor binnen de E.E.G. Uit hetgeen we hierover in de kranten hebben ge lezen, hebben we begrepen dat er een aantal belang rijke besluiten zijn genomen, die ook voor ons van belang kunnen zijn. We lazen dat er overeenstemming is bereikt over de interventieregeling en de criteria die moeten wor den aangehouden bij de vaststelling van de basis- en aankoopprijzen. Deze berekening op zich is bijzonder ingewikkeld en we zullen op deze plaats geen moeite doen, uit een te zetten hoe dat gaat. Wel is belangrijk de toe voeging aan de overeenkomst dat de basis- en aan koopprijzen zullen moeten bijdragen tot steun aan het inkomen van de telers. Dat kan betekenen dat de interventieprijzen in de politieke sfeer terecht komen en dat er hierdoor teeltstimulansen in bepaalde de len van het E.E.G.-gebied uit zullen gaan. Vooral de georganiseerde Nederlandse tuinbouw is altijd bang geweest van te hoge interventieprijzen. Hierdoor zou een produktiegroei kunnen ontstaan die een gezonde ontwikkeling van de tuinbouw in de weg zou kunnen staan. Voor de Nederlandse tuinbouw is eveneens be langrijk dat de Europese commissie bereid is om bij aanvraag hiervoor, ook voor komkommers referentie- prijzen vast te stellen en voor tomaten deze prijzen op een vroeger tijdstip te doen ingaan dan tot dus ver (1 juni). Een andere zaak die in Luxemburg werd geregeld is die van het invoeren van de mogelijkheid om tot 1 januari 1973 Opnieuw aanvragen in te dienen voor het rooien van appelen, peren en perziken. De boom gaarden die ingevolge deze regeling aangemeld wor den, moeten dan vóór 1 maart 1973 zijn gerooid. Hoe deze regeling in Nederland toegepast zal wor den is op het moment dat we dit schrijven nog niet bekend. Tijdens de behandeling van de begroting van landbouw in de Tweede Kamer, heeft minister Lardinois vastgehouden aan zijn bezwaren tegen het rooien van boomgaarden met een landschappelijke waarde. Slechts de kleinst mogelijke meerderheid ging met hem mee, toen het kwam tot stemming over een motie tegen dit voornemen van de minister. Onder tussen zijn ook aan de Europese commissie vragen gesteld over deze Nederlandse houding. Het is ook niet duidelijk of het niet mogelijk maken van een op nieuw aanvragen van rooipremie alleen zal gelden voor boomgaarden met een landschappelijke waar de of dat deze ook zöl gelden voor alle andere boom gaarden. We kunnen ons voorstellen dat er behoefte is door sommigen om alsnog aanvragen om rooipremie voor verouderde boomgaarden in te dienen, zeker wanneer dat gepaard zou gaan met een wat soepeler houding ten aanzien van de herinplant op het bedrijf van de aanvrager. Overigens zijn e.' in ons land nog heel wat boom gaarden waarvoor rooipremie is aangevraagd en die nog niet zijn gerooid geworden. Daar zal zonder twij fel in de komende winter nog wel het een en ander van verdwijnen want duidelijk is, dat de fruitteelt al leen maar toekomstmogelijkheden heeft met een jong en modern bedrijf en dat hie.-in geen plaats meer is voor de oude en grote bomen. Een andere en eveneens bijzonder belangrijke zaak is die van de maatregelen die genomen kunnen wor den om de invoer uit z.g. derde landen tegen te gaan. Wanneer er in het eigen land een overproduktie is, kan de grens voor derde landen wo'den gesloten. Een uitzondering is gemaakt voor appels, peren en citrusvruchten. Hiervoor geldt de overeengekomen regeling niet en de fruittelers op zich zullen dat jam mer vinden, hoewel we hier altijd voorstander zijn ge weest van open en ea-lijke concurrentieverhoudingen. Het betekent wel dat er b.v. opgetreden kan worden tegen invoer van produkten uit Oost-Europese land den tegen te lage prijzen. Hoe dat in de praktijk zal uitwerken is een andere zaak waarover op dit mo ment nog niets valt te zeggen. Hopelijk zal er wat goeds uit deze regeling te voorschijn komen. Tot zover hetgeen we vorige week vernamen uit de E.E.G.-bestuursorgarien. In het binnenland was er ook het nodige te doen. De politieke en economische overzichtschrijvers kunnen in deze weken hun hart ophalen. Wij houden het meer dan eens vast en vra gen ons af wat er terecht moet komen van vele din gen waarmede we dagelijks te maken hebben. Angst is altijd een slechte raadgeefster, maar er zijn toch veel zorgen in deze tijd. Een loonstop die sommigen verwachten, is er vorige week niet gekomen. Wel een prijsmeldingsplicht voor ondernemers met een om zet van meer dan een miljoen gulden per jaar. Er schijnt sprake te zijn van wat wordt genoemd een sociaal contract dat moet meewerken om ons economisch leven weer enigszins in het gareel te krij gen. Daartoe behoort een beheersing van de prijzen wat dan heeft geresulteerd in de plicht om prijsver hogingen te melden. Wanneer dat niet gebeurt (door de grote ondernemingen) zijn deze strafbaar. Hoe dat in de praktijk zal uitwerken weten we niet. Wel kwamen er in de eerste dagen van november weer tal van berichten binnen over prijsverhogingen voor diensten en leveranties ten behoeve van de tuinbouwsektor. Zo zouden o.m. de papierprijzen met ingang van 15 november met A11 moeten stijgen. Wat dat betreft zijn we nog niet zo gerust op de ont wikkeling in de komende weken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 6