Rentesubsidie geen wondermiddel! officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant Medio oktober werd in Frankrijk een nationale bietenrooidemonstratie gehouden waarbij de nieuwste ont wikkelingen werden getoond. Het koppen, rooien en laden mocht daarbij in maximaal twee werkgan- gen worden uitgevoerd. Een verslag van hetgeen daar te zien was is op pagina 11 en 12 opgenomen. Op vallend op deze demonstratie was ook de combinatie van kopper en rooier van het in Nederland onbe kende merk „Dehondt". Deze was gebouwd rond een Mc Cormick IH „International" 824 met vierwiel- aandrijving. Het bijzondere aan de trekker was, dat de bestuurdersplaats voorop de motorkap was ge bouwd. De bestuurder, zittend op de „neus", had zo goed zicht op zijn werk. Alle bedieningsorganen wa ren naar voren verplaatst. zlm VRIJDAG 10 NOVEMBER 1972 60e Jaargang - No. 3156 land en tuinbouwblad In dit nummer o.m.: Aanpassing aan inflatie Pagina 3 Auto-actualiteiten Pagina 4 Nieuwe beëindigings vergoeding O.- en S.-fonds Pagina 5 Tuinbouwklanken Pagina 6 Wijziging E.E.G.- groente-fruitverordening Pagina 7 Ruimere interventievoorwaarden granen dringend nodig Pagina 8 Welke gewassen op zand-bouwland Pagina 9 Nationale bietenrooidemonstratie in Frankrijk Pagina 10 en 11 Langs de melkweg Pagina 13 Van kalf tot kaflsvlees Pagina 14 Vee en viees Pagina 15 Markt Pagina 17 PJZ-Geluid Pagina 19 "W" OLGENDE week is het zover. Het systeem van rentesubsidies kan van start gaan. Vanaf 15 november kunnen voor de akkerbouw en de veehou derij aanvragen om voor rentesubsidie in aanmerking te komen worden ingediend. Bij de Distrikts-bureau- houder kunnen daartoe de benodigde formulieren worden verkregen. Het is de bedoeling dat bij de eerste aanvrage wordt volstaan met het verstrekken van een beperkt aantal gegevens over de aanvrager en zijn bedrijf. Naar aanleiding van deze eerste aan vrage wordt dan door de Hoofd-ingenieur Direkteur voor de Bedrijfsontwikkeling beoordeeld of aan een aantal basisvoorwaarden wordt voldaan om voor sub sidie in aanmerking te komen. Deze basisvoorwaar den zijn onder meer: hoofdberoep in de landbouw, voldoende vakbekwaamheid en een arbeidsinkomen lager dan 20.800,per jaar. Eerst nadat door de betreffende H.I.D. over deze eerste aanvrage positief is beslist, dient vervolgens een ontwikkelings- en een financieringsplan te worden ingezonden en volgt op grond hiervan de uiteindelijke beslissing over het al dan niet toekennen der subsidie. NIET TE SNEL AANVRAGEN ^j" U voor de eerste aanvrage met het verstrekken N van een beperkt aantal gegevens kan worden volstaan, zal bij sommigen misschien de neiging ont staan om deze aanvrage dan ook maar meteen in te dienen. Immers, zou men kunnen redeneren, wie het eerst komt het eerst maalt. Wij willen evenwel in dit geval adviseren om uw aanvrage niet overhaast in te dienen, zonder goed doordacht te hebben wat men eigenlijk wil en of men wel wil investeren. Het is na melijk niet ondenkbaar dat een éénmaal afgewezen aanvrager nog slechts zeer moeilijk voor rentesubsi die in aanmerking komt op basis van een hernieuwde aanvrage. Het is dan ook zaak dat men er bij het indienen der aanvrage praktisch zeker van is dat aan de ge stelde basisvoorwaarden kan worden voldaan en dat het ontwerp voor het daarop in te dienen ontwikke lingsplan in grote lijnen klaar is. Neem daartoe, al vorens een eerste aanvrage in te dienen, dan ook kontakt op met één van onze economisch-sociaal voorlichters! Wel willen wij nog eens benadrukken dat ook be drijven die een hoger fiscaal inkomen hebben dan 20.800/jaar in vele gevallen voor rentesteun in aan merking kunnen komen. Er is immers bepaald dat voor de berekening van het arbeidsinkomen zal wor den uitgegaan van een arbeidsduur van 2210 uren/ jaar, terwijl de rente over het eigen kapitaal als kos tenfactor mag worden opgevoerd. De overige basisvoorwaarden zullen voor de mees te geen problemen vormen. Rest dan dus het opstel len van het ontwikkelings- en financieringsplan, waar voor de hulp van bedrijfsvoorlichter en e.s.v.-er on ontbeerlijk zal zijn. Dit plan is uiteindelijk bepalend voor de hoogte van het te verlenen subsidiebedrag en dient dan ook met de grootste zorgvuldigheid te worden opgesteld. Men komt immers slechts éénmaal voor rentesubsidie in aanmerking. WELKE VOORDELEN? WELEN zullen zich afvragen of, gezien de vele voorwaarden waaraan voldaan moet worden en de beperkte mogelijkheden die daaruit soms voort vloeien, het wel zin heeft zich al deze moeite op de hals te halen. Natuurlijk is het van te voren moei lijk te bepalen of een aanvrage zin heeft; dit zal van geval tot geval verschillend liggen. Wel zijn wij van mening dat het in ieder geval zin heeft om zijn eigen bedrijsopzet eens kritisch te bekijken en een aan vrage althans te overwegen. Dat daarbij alleen belangrijke wijzigingen in de be- drijfsopzet voor rentesteun in aanmerking komen, blijkt ook uit de voorwaarde dat minimaal 20.000 met vreemd geld, geïnvesteerd dient te worden. Om de gedachten te bepalen kunnen mogelijk de volgende voorbeelden dienen, die ons inziens voor rente in aanmerking komen: nieuwbouw van stallen of opslagruimte; ONS COMMENTAAR verbouw van bestaande gebouwen zodat deze ef ficiënter benut kunnen worden; aanschaf van werktuigen (al of niet gezamenlijk) omdat men het bouwplan wijzigt of het bedrijf ver groot of voorheen van de diensten van een loon werker gebruik maakte; aanleg erfverharding of bietenopslagplaats; aanbrengen van perceelsverbeteringen. w Dit zijn natuurlijk maar een paar voorbeelden. Zo zullen misschien ook de investeringen bij de over dracht van het bedrijf van vader op zoon soms voor rentesteun in aanmerking komen. Voorwaarde is dat bedoelde investeringen een onderdeel vormen van een totaal bedrijfsplan dat een hoger inkomen moet mogelijk maken. Wij willen daar nog aan toevoegen dat nooit in vesteringen moeten worden gedaan omwille van de subsidie. Betreffende investeringen moeten ook zon der de rentesteun rendabel en noodzakelijk zijn. Wij beschouwen de rentesubsidie daarbij als een welkom steuntje in de rug! VOORKOM OVER-INVESTERINGEN T ERECHT heeft Minister Lardinois veelvuldig ge- wezen op de gevaren die er aan een invoe ring der rentesubsidie zijn verbonden. Dat het ge vaar van over-investeringen namelijk levensgroot aan wezig is, hebben wij in landen als Frankrijk en met name West-Duitsland, waar men reeds langere tijd de rentesubsidie op veel uitgebreidere schaal toepast, kunnen konstateren. Eigenlijk kunnen wij de invoe ring van rentesubsidie dan ook alleen billijken omdat daardoor weer een stukje konkurrentievervalsing tus sen de E.E.G.-lidstaten wordt weggenomen. Overigens zijn het niet alleen de rentesubsidies die over-investeringen veroorzaken. Ook een over het algemeen financieel gunstig jaar, zoals we nu (Zie verder pagina 7)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 1