^iuicl - geluid Erf en akker Algemene ledenvergadering Heb je al eens nagedacht over een eventuele deelname aan een van de onderstaande kursussen? CANADA-STAGE Jongerenaktivitelten spurrcuRsus Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK De avond zal als volgt verlopen 19.30—20.00 uur: 20.00—20.10 uur: 20.10—20.30 uur: 20.30—20.40 uur: 20.40—22.00 uur ontvangst met een kop koffie opening door de voorzitter wat is er gebeurd sinds de vorige algemene vergadering kursussen, kadertraining, 3 cjo's bekrachtiging benoeming nieuwe H.B.-leden hoe verloopt de kommunikatie binnen onze organisatie lid - afdeling - kring - provincie - landelijk hoe met andere organisaties b.v. ZLM, Bond van Plattelandsvrouwen, 3 CJO's, andere verenigingen bespreking in diskussiegroepen met behulp van vragenlijsten eventuele vragen vanuit de vergadering sluiting Vorig jaar lukte het ons niet om het onderwerp af te ronden. Deze keer moet het lukken! Kom dus op tijd, zodat we de tijdsindeling kunnen volgen. 22.00—22.10 uur: 22.10—22.15 uur: Landbouw in Frankrijk: van 716 december a.s. te Méridon. Een kennismaking met Frankrijk (inclusief Parijs) en de Franse landbouw. Kosten: ƒ200, Jongeren en landbouwbeleid: van 813 januari te Berg en Dal en van 29 januari3 februari te Bergen (NH). Landbouw in relatie tot de milieuproblema tiek, de ontwikkelingslanden, enz. Kosten: 120, FJZr-leden betalen slechts ƒ60, 4-weekse volkshogeschoolvan 227 januari 1973 op de volkshogescholen te Bakkeveen (Fr.) en Ber gen (NIH). De kursus is erop gericht jonge mensen (van beiderlei kunne!!) een stent te geven. Twijfel je nog of je je zult opgeven, vraag dan een oud-kur- sist naar zijn/haar ervaringen. Je wordt gegaran deerd enthousiast! Kosten: ƒ400,(Het lijkt veel, maar reken maar eens uit wait je thuis per maand aan voeding kost!) PJZ-leden kunnen in aanmerking komen voor een subsidie van max. 50 Zij zouden dus slechts ƒ200,betalen. Snel opgeven, want de deelnamemogelijkheid is be perkt. Inschrijving volgens binnenkomst van de op gaven. Kursus creativiteit: een serie avonden, waarop al lerlei handvaardigheden beoefend worden. Kursus gesprek voeren gesprek leiden: de titel spreekt voor zichzelf. Onmisbaar voor afdelingsbe stuursleden. Kursus veehouderij: informatie en diskussie over op gang zijnde ontwikkelingen en proberen daar sa men een konkreet antwoord op te vinden. Kursus rekreatie: meer vrije tijd, meer mensen die gaan rekreëren. Liggen hier mogelijkheden voor de landbouw? Allerlei vaktechnische kursussen. ONTHOUDT DIT!! Informeer bij je afdeling (het PJZ-sekretariaat) naar nadere bijzonderheden. Kies die kursus, die het beste bij je plannen past. Dé voor- en nadelen zorg vuldig tegen elkaar afwegen. En danwanneer je voor deelname gekozen hebt, direkt je opgave instu ren. Wacht je te lang, dan is een kursus misschien volgeboekt en moet je een seizoen wachten. De 3 CJO's bieden in samenwerking met de Emi gratie Centrales en de Canadese regering aan een aantal jonge agrariërs en tuinders de mogelijkheid voor een periode van 6/18 maanden in Canada de praktijkervaring op te doen. De deelnemers aan de stage gaan als bezoeker naar Canada met een vergunning om te gaan werken. In de 6 maanden (een verlenging tot 18 maanden is mo gelijk!) is men verplicht op een boerderij te gaan werken. Het salaris, dat de deelnemer in Canada verdient, is ruimschoots voldoende voor betaling van de heen- en terugreis. Meestal is er nog geld over voor een rondreis door de Verenigde Staten, voordat men weer naar Nederland terugkeert. De kosten bedragen DROPPING op heden vrijdag 10 november voor de leden van Almkerk/Werkendam, Sprang-Capelle en de jongerensoos Raamsdonksveer. Start om 20.00 uur vanaf cafetaria „Bax" te Sprang-Capelle. SLIK RIT op heden vrijdagavond voor de leden van de 3 CJO's van Zuid- en Noord-iBeveland en overige belangstellenden. Inschrijving vanaf 19.00 uur in „De Jeugdhoeve" te 's-Heerenhoek. LJSREVUE voor de leden van 's-Heer Abtskerke op heden in het Sportpaleis te Antwerpen. Vertrek om 18.30 uur vanaf „Irene" te 's-Heer Abtskerke. ALGEMENE LEDENVERGADERING van de afde ling Oost Zeeuws-Vlaanderen op heden. Na afloop van de vergadering voor de deelnemers een gratis mosselmaaltijd. De 3 CJO's van West Zeeuws-Vlaanderen plannen het komende winterseizoen een spuitkursus. De kur sus duurt ongeveer 35 uur. De kursus gaat van start zodra er voldoende aanmeldingen binnen zijn. Kur- susplaats: de Middelbare landbouwschool. Opgave voor deelname bij: Iz. Haartsen, Damstraat 31, Schoondijke (01173334). AGRARISCHE STUDIEDAG 3 CJO-ZEELAND De 3 CJO-studiedag is gepland op donderdag 14 de cember a.s. in „De Prins van Oranje" te Goes. De studiedag begint om 10.00 uur precies en duurt tot 16.00 uur. Het thema van die dag is: de afzet. De opzet van de dag is identiek aan die van vorig jaar. Een aktueel onderwerp. Reserveer deze datum al vast!! KRING WEST-BRABANT De jaarvergadering van de kring West-Brabant wordt gehouden op vrijdag 17 november a.s. in „Het Wapen van Fijnaart" te Fijnaart. Op deze bijeen komst houdt de alom bekende schrijver Töon Kor- tooms een causerie. Degene die zijn boeken kent (wie kent er niet één of meerdere van hem?) weet dat hem/haar een boeiende avond wacht. De bijeenkomst begint om 20.00 uur precies. Leden van de afdelin gen Steenbergen, Fijnaart en Zevenbergen en aspi rantleden zijn van harte welkom. ƒ1.200,reiskosten, verzekering, enz.). Je kunt eventueel een renteloos voorschot krijgen! Eisen voor deelname: een goede theoretische en praktische kennis op eigen benen durven staan redelijke kennis van de Engelse taal ongehuwd zijn en in de leeftijd van 1830 jaar Wil je nog meer informatie over deze stage, neem dan kontakt op met het PJZ-sekretariaat te Goes of bezoek de voorlichtingsbijeenkomst op vrijdag 8 de cember a.s. in het gebouw van de Coöperatieve Boe renleenbank, Fellenoord 15, Eindhoven. Aanvang: 14.00 uur. De katoen is nu grotendeels verkocht. Het ziet er naar uit dat de opbrengst dit jaar iets lager zal zijn dan die van vorig jaar. Maar niettemin is het weer een beste oogst geweest. Iedereen is er dik tevreden mee. Op het ogenblik is de helft van de oppervlakte bouwland alweer veranderd in een fris groene oase. De jonge mais en grondnoten staan er goed bij. De boeren werken als ijverige mieren in hun velden. Nog nooit is er zo'n goede werkgeest geweest. Ieder een heeft vertrouwen in het project. Het ziet er naar uit dat de Afrikanen het nu onderhand wel alleen af zullen kunnen. We geven toe, als wij er niet meer zijn om als soort politieman te fungeren, dan zullen er wel eens problemen ontstaan, maar met hun altijd opgewekte geest zullen ze die problemen wel weten te overkomen. Voor ons ziet het er naar uit dat het zoetjesaan op een einde gaat lopen. Als we volgend jaar juni naar Nederland zullen terugkeren hebben we meer dan zes jaar achter de rug in Hola. Voor waar een lange tijd. Langer dan enig ander teamlid, van onze organisatie ooit heeft kunnen volbrengen. We zijn aan onze vierde familie bezig, als we het zo eens mogen uitdrukken. Allen hebben ze het kwaad gehad hier in dit afgelegen oord. Na twee jaar had den ze het wel gezien, zeiden ze, en wilden ze gaar ne weg. Wij niet, maar dat wil niet zeggen, dat we ook geen moeilijke ogenblikken hebben meegemaakt, waarbij je als je het had gekund, onmiddellijk je kaartje enkele reis Holland had genomen. Maar de boerennatuur die we beiden hebben, die gewend is om niet bij de eerste windstoot te knakken heeft ons op onze post gehouden. En we zijn er blij om. We hebben dit project van niets tot iets zien komen. Dat hebben we helemaal mee kunnen maken. Het heeft zijn grote voordelen langer op een plaats te blijven. We spreken de taal der landslui, en we kennen ze van haver tot gort. Ook bij de Keniaan verkrijg je meer respect als je langer blijft. Maar goed het loopt nu zo zoetjes aan op zijn einde. En het ziet er naar uit dat we dan moeten pakken. We zien er tegen op soms. We vragen ons af hoe we ons weer zullen gaan inpassen in het normale Nederlandse leven na zes jaar geleefd te hebben in de Afrikaanse steppen. Er is iets in je bloed gekomen, dat er waarschijnlijk nooit meer uit zal gaan. Althans dat wordt beweerd door de mensen die jaren langer hier in Kenia wo nen. Het heeft ons gelukkig nooit ontbroken aan aan passingsvermogen. Daar vertrouwen we nu maar op, wanneer we terugkeren. Er zijn heel wat moeilijke ogenblikken geweest. Heel vaak ben ik diep en innig blij dit in mijn leven te hebben meegemaakt. Te heb ben mogen leven in een land waar alles nog zo onge rept is. Waar de zogenaamde ontwikkelde wereld, de beschaving nog niet was doorgedrongen. We zullen het wel verkeerd zien, maar we kunnen niet geloven dat er andere gebiedten ter wereld zijn die ons meer kunnen bieden dan Tana River. De duizenden vier kante kilometers bush, waar het groot en klein wild heersers zijn. Dat we daar zes jaar' tussen hebben mogen leven is een grote gift van het leven geweest. Een van onze kinderen is er geboren. Beiden hebben ze er hun eerste schreden gezet. We zijn als man en vrouw tot een onverbrekelijke eenheid samengesmol ten. We hebben er de televisie en het Hollandse leven maar zelden gemist. We weten zeker wanneer het vliegtuig uit Nairobi binnen zal komen om ons op te halen en'we voor de laatste keer over de katoen- velden en de eindeloze vlaktes zullen scheren, we tranen niet zullen kunnen bedwingen. Dat is mis schien wel een nadeel van ons lange verblijf hier. We zijn te hecht met deze wereld verbonden geraakt. De grote vrijheid van een ongeschonden en ongekend mooie wereld. We zijn nooit een gezin geweest dat graag onderging in de massa. Hier waren we volledig onszelf. Nu moeten we terug naar de massa. Maar we zullen proberen te vechten om er niet als een massaprodukt in onder te gaan! Maar we kunnen terugzien op suksesvol werk. We hebben een daad mogen leveren tot verbetering van het leven van de lokale man in het Tana River ge bied. Ze zijn er dankbaar voor gelukkig. En als kroon op dit werk praat men nu over een grootscheepse uit breiding van dit project. De studies hierover zijn in volle gang. De tweeduizend acres die we nu hebben zijn waarschijnlijk slechts het begin. Als het allemaal gaat zoals we het graag zouden zien dan gaat over afzienbare tijd een projekt van twaalfduizend acre van start. Een begin in dit geval van een project van meer dan tweehonderd duizend acre. Ergens komen we hiér een beetje in konflikt met onszelf. Waar ka toen zal groeien zal geen plaats meer zijn voor het wild. We houden van allebei zielsveel en om eigen lijk heel eerlijk te zijn: meer van de ongeschonden natuur. Daarom zijn we eens te meer zo dankbaar dat we dit gebied nog in zijn oorspronkelijke staat heb ben meegemaakt. Het staat als een paal boven water dat het einde van dit tijdperk is ingeluid. De dieren zullen straks alleen nog worden geduld in door de mensen afgepaalde gebieden. Dat is jammer, maar een onvermijdelijke gang van zaken, als we er van uitgaan dat de mens boven het dier is gesteld SCHRLJFK OUTER

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 19