Iers rundvee en -vlees voor het continent Cehave N.V. geeft korting aan vaste afnemers 15 EXPORT VAN LEVENDE RUNDEREN «Onlangs is het eerste transport mestvee, deel uit makende van een contract van 13 miljoen, vanuit de Ierse haven Waterford naar het continent ver scheept met bestemming Italië. Dit mestvee wordt geleverd door een bekende Ierse vee-exporteur. Het eerste transport bestond uit 900 runderen, voor het grootste gedeelte Friese en Shorthorn ossen. Het ge wicht van de dieren lag tussen 480-660 kg. Het vee zal op bedrijven in Noord-Italië worden af gemest. Het contract heeft betrekking op 75.000 stuks vee, die over een periode van twaalf maanden zullen worden geleverd. Aldus meldt het Bureau Landbouwraad te Londen in „Landbouwwereldnieuws" van 31 oktober j.l. Volgens de Italiaanse importeur zullen de dieren worden gemest op een mengsel van mais en gerst. Gehoopt wordt een gewichttoename van ruim 1 kg per dag te bereiken. Deze export van mestvee naar het continent betekent dat er een einde komt aan het monopolie dat Engeland tot nu had voor wat betreft de import van Iers mestvee („store cattle"). De Ieren verwachten dat dit een gunstige invloed zal hebben op het prijsniveau. Naast het genoemd mestvee zijn dit jaar ook reeds 60.000 stuks slachtrijp vee naar het continent geëxporteerd, voornamelijk naar West- Duitsland. RUNDVLEESEXPORT ALS PROEFZENDING Behalve met deze export van levend vee is men in Ierland ook aktief bezig met voorbereidingen voor de export van rundvlees. Na tien jaar onderzoek door het „Agricultural Institute" heeft het Ministerie van Landbouw nu het sein gegeven voor het op commer ciële basis mesten van stieren, voorlopig op kleine schaal. Van de experimentele produkties werden een tweetal partijen stierenvlees als carcassen geëxpor teerd naar Parijs, Amsterdam en Rotterdam. De dieren waarvan dit vlees afkomstig was, wer den grootgebracht in het „Animal Research Centre" van het „Agricultural Institute" in Grange. De stie ren waren twee jaar oud en ten dele van het Friese ras, voor een ander deel kruisingen van Hereford en Shorthorn. Tegelijk met dit vlees afkomstig van stieren werd een andere partij vlees meegezonden afkomstig van ossen, die onder soortgelijke omstandigheden waren gemest. Dit vlees werd als overvet aangemerkt in tegenstelling met dat van de stieren, dat uitstekend werd genoemd. De al te grote Vetheid van de ossen schijnt onder meer te wijten te zijn aan de omstan digheid dat het zeer goed doorvoede Hereford ossen waren. Het grote voordeel van de stieren wordt de grotere groeisnellheid genoemd. Deze zou 814 sneller zijn dan bij ossen, terwijl ze weinig meer voeder nodig hebben. Het vlees van stieren zou bovendien gemid deld 5 minder vet bevatten dan ossevlees. Het mesten van stieren vraagt echter om specialisatie. Zo is het bijv. noodzakelijk dat de afrasteringen bijzon der goed zijn (bij voorkeur elektrisch) terwijl ook de winterstallen goed ontworpen moeten zijn. BIJZONDERHEDEN OVER HET MESTEN VAN STIEREN De manier van mesten wordt door Dr Hart van het „Agricultural Institute" als volgt beschreven: De kal veren worden in het voorjaar gekocht en vervolgens in geschaard bij melkkoeien in een verhouding van ca 6 kalveren per melkkoe. Aan het einde van het weideseizoen (begin november) wegen ze ongeveer 200 kg. Daarna worden de kalveren enkele weken bijgevoerd met meel. Vervolgens worden ze naar de zgn. „Yard" gebracht, een soort open loopstal waar de dieren meestal een eigen ligplaats hebben en vrij wel zelfstandig hun voer bemachtigen. In deze open loopstal worden de dieren hoofdzake lijk op kuilvoer gemest tot de eerste week van april van het volgend jaar, waarna ze weer op gras gaan. Tegen die tijd bedraagt het gewicht rond 300 kg. Ge durende het weideseizoen worden de dieren inge- schaard in kleine met schrikdraad afgerasterde per ceeltjes grasland. Begin november is het gewicht toe genomen tot ruim 500 kg. In het hierop volgende win terseizoen worden de stieren in de yard verder ge mest op kuilvoer en 2 a 2,5 kg gerst per dag. In maart van het daarop volgende jaar wordt het vee tenslotte verkocht voor de slacht. BEEF UNITS Een mestsysteem dat in Ierland wordt toegepast is de z.g. beef-unit, een bedrijf waar men in één win terhalfjaar (1 november-begin mei) een aantal koei en, die men in de herfst koopt, door een intensieve voedering klaar maakt voor de slacht. Het uitgangs materiaal bestaat veelal uit vee (meestal beperkt men zich op één bedrijf tot koeien óf ossen) dat in de voederwinter twee jaar wordt. De dieren zijn meestal afkomstig van de arme westelijke heuvelachtige wei landen (hill farms), doch ook wel uit de oostelijke graafschappen. De dieren verkeren vaak in een niet al te goede conditie. Na aankoop in september wor den ze tot begin november geweid op de naweide van de graslanden, waarvan het kuilvoer is gewon nen. Vanaf 1 novembeir worden ze naar de unit ge bracht en daar gevoed met kuilvoer en graan (veelal gemalen gerst aangemaakt met water). De dieren groeien gemiddeld 2 l'b per dag. Een deel van de run deren (voornamelijk die met de beste uitgangscondi tie) worden reeds na ongeveer twee maanden slacht rijp, waarna zij worden verkocht en vervangen. Dat deze rundveemesterij in de winter loont, vindt zijn oorzaak in twee factoren. In de eerste plaats is in de winter de vraag naar slachtdieren groot, ter wijl deze vóór de winter meestal slap is. In de twee de plaats echter maakt de regering in het voorjaar de nieuwe garantieprijzen bekend en deze zijn altijd ho ger dan die van het voorgaande jaar! VRIJWEL ONVERANDERDE PRUZEN VOOR SLACHTVEE De in een aantal landen officiële feestdag van 1 november bleef niet zonder invloed op het markt- gebeuren. In de afgelopen week bleven, behoudens in Duitsland en Frankrijk, de berekende gemiddelde marktprijzen gelijk aan voorgaande week. De gemid delde E.EjG.-prijs werd gehandhaafd op het peil van voorgaande week, wegens te klein verschil met die week. Van maandag 6 november af zal de invoer in de E.E.G. uit derde landen belast worden met de halve douaneheffing, voorlopig tot 1 februari. Voor levend vee is dat nu 8 en voor vlees 10 On danks krantekoppen kan niet worden verwacht dat dit tot een belangrijke prijsdaling kan leiden, ook al had deze maatregel van Brussel de er niet toe bij draagt bij de veehouders zoveel vertrouwen te wek ken dat zij ernst zullen maken met de vleesproduk- tie! Uit Nederland gingen in de week tot 27 oktober 307 lévende slachtdieren naar de partnerlanden, in hoofdzaak naar Italië. Er was een uitvoer van ca 400 ton en een invoer van 484 ton vers/gekoeld vlees, inbegrepen 15 ton kalfsvlees, samen met 797 ton be vroren vlees en 620 levende slachtdieren. Het prijs verloop in de E.E.G. was gemiddeld ƒ333,56 (onver.); gemiddelde importprijs derde landen ƒ276,17 (on ver.); Nederland ƒ284,30 (onver.); België ƒ304,48 (onv.); Luxemburg ƒ330,63 (onv.); Duitsland 324,42 (323,83); Frankryk ƒ333,48 330,48); Italië ƒ385,07 (onv.). KALVERPRJJZEN ONVERANDERD Een niet onbelangrijke verlaging van de gemiddel de prijs voor slachtkalveren in Duitsland leidde tot een verlaging van de gemiddelde E.E.G. marktprijs. De uitvoer van kalfsvlees uit Nederland blijft om vangrijk met 2071 ton in de week tot 27 oktober toen bovendien nog 470 levende kalveren naar de partner- landen gingen. Er kwamen 1784 nuchtere kalveren binnen, waarVan 1213 uit Duitsland; 168 uit Frank rijk en 403 uit Engeland. Overzicht prijsverloop: E.E.G. gemiddelde 500,45 (503,69); derde landenprijs ƒ403,44 (onv.); Nederland 468,37 (468,38); België ƒ452,39 (onv.); Luxemburg ƒ490,87 (onv.); Duitsland ƒ516,59 528,40); Frank rijk ƒ478,91 (onv.); Italië ƒ552,94 (onv.). VARKEN S MARKT De coöperaties en de inkoopcombinaties van de verwerkende industrie hebben de uitbetalingsprijzen voor de in de week tot 11 november over te nemen varkens met 5 cent verlaagd. Voor de NCB-coöpera- tie, de VAKO en de iHÏOVA is de uitgangsprijs 3,20 voor geslachte varkens van 75-90 kg, kl. I op basis van af-mesterij. Voor varkens van de kl. E geldt een toeslag van 5 cent per kg, voor de klassen H, II en IV gelden kortingen van 15, 25 en 30 cent per kg. Voorts wordt 2 cent per kg gekort voor gewichten van 91 tot 100 kg. De prijzen van de Coveco liggen 4 cent hoger, doch men houdt daar een korting in van 1% voor dekking van kosten. In de week tot 27 oktober werden 15.501 levende en 37.365 geslachte varkens naar de partnerlanden afgeleverd, waarvan resp. 10.884 en 17.791 naar Duitsland; 3048 en 10.047 naar Italië; 822 en 9527 naar Frankrijk en 747 leven de naar België. In de week tot 29 oktober werden ca 201.000 var kens geslacht, of wel ca 1000 meer dan voorgaande week. Voorlopige cijfers voor de week tot 3 novem ber geven een uitvoer aan van 56.574 varkens, waarvan 20.550 levende varkens. De gemiddelde re- ferentieprijs in de E.E.G. bedroeg in de week vanaf 16 oktober ƒ3,38 (onv.). In de lidstaten waren deze prijzen de volgende: Nederland ƒ3,01 (2,97); België ƒ3,18 (onv.); Luxemburg 3,'50 (3,52); Duitsland ƒ337 (3,36); Frankrijk 3,27 (3,29); Italië 3,91 (3,96). VEE EN VLEES IN DE E.E.G. België. De varkensmarkt was afgelopen week licht aflopend zij het dat in Tongeren en St Truiden de markt prijshoudend was. De aanvoeren van varkens uit Nederland en Engeland bleven bescheiden. De af zet naar Frankrijk was wat moeilijker, die naar Duitsland normaal en naar Italië iets toenemend. De markt voor slachtvee was niet onvriendelijk. De aanvoer was in Anderlecht zodanig dat de prijzen zich behoorlijk konden handhaven. Niettemin bleef toch nog een aantal dieren onverkocht. Frankrijk. De varkensprijzen lijken zich te ver beteren. Voor de bell-coupe ging de Parijse notering met 2 punten omhoog tot fr. 5,10, terwijl hammen met 10 punten omhoog gingen tot fr. 6,20. Ook de interprofessionele notering steeg en wel met 3 pun ten tot fr. 3,70 en fr. 3,40 voor de vette varkens. De vraag heeft zich wat verbeterd, wat men mede toe schrijft aan het weer. In La Villette was de aanvoer van slachtvee ca een kwart kleiner dan voorgaande week. De markt was prijshoudend, voor enkele kwaliteiten licht oplopend. Dat waren dan vooral koeien en vaarzen van mid denkwaliteit. In de noteringen voor slachtvarkens kwam, vergeleken met voorgaande week geen ver andering. Duitsland. Op de meeste marktplaatsen waren de aanvoeren van slachtvee kleiner dan voorgaande week. In NRW was de daling ongeveer 9 terwijl in Beieren de daling nog sterker was, mede door de r.k. feestdag van 1 november. De handel had een langzaam tot traag verloop. De markt was licht af lopend, zij het dat voor ossen en stieren korte aan voer hier en daar tot licht aantrekken van de prijzen voor deze categorie leidde. De gemiddelde marktprijs was niet onbelangrijk lager dan voorgaande week. De aanvoeren van slachtkalveren liepen op de meeste marktplaatsen terug. In Keulen en Augsburg nam de aanvoer af. Niettemin was de handel flauw en veelal brokkelden de prijzen af. Ook de aanvoe ren van varkens waren overwegend kleiner. Bij ma tige handel handhaafden zich de bovenste prijzen van de noteringen voor de klasse C, op de meeste plaat sen. De prijzen waren in de verschillende deelstaten nogal uiteenlopend. £EHAVE N.V. te Veghel heeft besloten om de vaste afnemers van haar CHV-mengvoeder een korting te verlenen van 75 cent per 100 kg over de in het boek jaar 1971/'72 afgenomen hoeveelheid. Daarnaast krijgen zij, die in die periode méér dan 100 ton mengvoeder heb ben gekocht, nog 'n extra korting. Onder vaste afnemers verstaat de Ceveha N.V. diegenen, die alle mengvoeder, die ze gebruiken, van haar betrekken. Het vakblad „De Pluimveehouderij" nu vindt het een bedenkelijke zaak, dat de prijskorting gekoppeld wordt aan de afname in de toekomst, waarbij men, zo schrijft dit blad, „een verklaring moet tekenen, dat men nog min stens tot 1 januari 1974 afnemer zal moeten blijven". Van de kant van de Ceveha N.V. echter is men er evenwel van overtuigd, juist op deze wijze in het belang van de boer te handelen. Het is, aldus het Veghelse bedrijf, ove rigens niet zo, dat iedereen nu maar die verklaring moet tekenen om voor een korting in aanmerking te kunnen komen. Dat is alleen het geval, wanneer gegronde twijfel bestaat over het voortbestaan van de binding van de Cehave N.V. met een bepaalde klant. In de praktijk gaat het daarbij om slechts enkele tientallen afnemers. |y| en ziet deze maatregel in Veghel als een volkomen logische en aanvaardbare zaak. De produktie- planning bij dit grote mengvoederbedrijf loopt immers zo'n zeven 5 acht maanden vooruit, terwijl in het kader van het investeringsprogramma, rekening houdend met de sterke ontwikkeling die de Cehave N.V. de laatste 10 jaar heeft meegemaakt, ook vaak jaren vooruit ge dacht moet worden. Elke afwijking van die planning beïnvloedt het finan ciële resultaat. Het is dan ook vanzelfsprekend, zo vindt men bij de Cehave N.V., dat diegenen die niet consequent hun mengvoeder van de Cehave N.V. betrekken en daar door dus een goede produktieplanning onmogelijk ma ken, zelf voor de daaruit voortvloeiende kosten moeten opkomen. En dat betekent in de praktijk het inhouden van de korting. In het betreffende boekjaar ging het om circa 23.000 klanten, die alles bij elkaar één en een kwart miljoen ton mengvoeder (circa 460 miljoen gulden) af namen Het grootste deel daarvan ging naar de varkens, de rest werd ongeveer gelijkelijk gedistribueerd onder de rundvee- en kippenstapel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 15