TUSSEN OOGST- EN VERGADERSEIZOEN officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant In dit nummer o.m.: 1e paal geslagen voor Cabro veevoederfabriek Pagina 3 ■fc Teelttechniek en ge was Pagina 5 Tuinbouwklanken en tuinbouwnieuws Pagina 6-7 Onkruidbestrijding in wintertarwe Pagina 11 Het bietenmoeheids- probleem Pagina 12 Is royaal voeren van melkkoeien verantwoord? Pagina 13 Langs de melkweg Pagina IS Welke luchtverhitter voor uw bedrijf? Pagina 17 Voor de vrouw Pagina 21 VRIJDAG 27 OKTOBER 1972 60e Jargang - No. 3154 land en tuinbouwblad Door verschillende instituten wordt op het brede gebied van de land -en tuinbouw op velerlei wijze on derzoek verricht. Onderzoek waar de agrarische sector veel profijt van trekt Regelmatig worden van de resultaten in publik^ties verslag uitgebracht. Ditmaal vestigen wij op het jaarverslag 1971 van het I.LR. op pagina 8, 9 en 10 de aandacht. NU de herfst definitief zijn intrede heeft gedaan en de belangrijkste oogstwerkzaamheden achter de rug zijn, lijkt het goed nog eens een ogenblik stil te staan bij het afgelopen oogstjaar en vervolgens bij het vergaderseizoen, dat ons weer te wachten staat. Kort samengevat begon het groeiseizoen gunstig, had daar na een geweldige inzinking, maar lijkt weer bijzonder goed te eindigen. Al met al was het weer een bijzon der seizoen, maar welk seizoen is dat in ons klimaat eigenlijk niet? Wanneer we nog eens terugdenken aan de stand der gewassen medio juli/begin augustus kunnen we toch wel stellen dat alles nog bijzonder is meegevallen. Naast tegenvallende tarweopbrengsten overtroffen de kg-opbrengsten van aardappelen en uien toch wel onze meest optimistische verwachtingen. Al deden zich hier en daar grote verschillen voor. Wan neer we nog niet willen spreken van een goed akker bouwjaar, komt dit omdat het er naar uitziet dat de sui kerbietenopbrengst zo'n 5 a 10 ton/ha zal achterblijven bij vorige jaren. Natuurlijk is daarnaast de prijsontwik keling doorslaggevend voor de rentabiliteit der bedrij ven. En wat dat betreft ziet het er naar uit dat, behalve de wat hogere prijzen voor de garantieproducten, ook bijna alle vrije produkten goede prijzen zullen maken. Al met al voor velen een reden te meer om in een aanzienlijk betere stemming dan vorig jaar de winter vergaderingen tegemoet te zien. ZINVOL VERGADEREN TA7 INTERVERGADERINGEN die ongetwijfeld weer in groten getale gehouden zullen worden en waar weer een uitgebreid scala van onderwerpen be handeld zal worden. Vergaderingen ook waarvan som migen zich ongetwijfeld zullen afvragen of het wel zin heeft en of de kosten en moeite niet beter aan wat an ders besteed hadden kunnen worden. Ook wij zijn van mening dat een kritische benandering hier op zijn plaats is en dat het de taak der besturen is om bij het opstellen van het programma zich steeds weer af te vragen of dit nog wel aan de eisen voldoet en of een gewijzigde opzet der vergadering niet gewenst is. Maar al te gemakkelijk wordt teruglopend vergader- bezoek de leden verweten en niet de opzet en inhoud van betreffende vergaderingen. Dat evenwel de be langstelling voor vergaderingen zeker niet kleiner is dan in het verleden blijkt bij diverse bijeenkomsten over ruilverkavelingen, fusies, streekplannen, enz. Steeds moet men evenwel beseffen dat een vergade ring eerst dan zin heeft, indien deze voor de bezoeker daadwerkelijk van belang is of kan zijn. Diegene die met het gevoel naar huis gaat dat de afwezigen iets ge mist hebben, zal een volgende keer ongetwijfeld weer van de partij zijn. Op een paar zaken die ons het afgelopen seizoen opvielen en die deze winter ongetwijfeld weer onder werp van gesprek zullen zijn willen wij hier nog kort ingaan. MEERJARIG BOUWPLAN O ET viel ons op dat ook dit jaar, met zijn goede ppel- en uienprijzen weer een groot aantal telers hetzij deze produkten niet meer verbouwden, hetzij hun areaal sterk hadden ingekrompen. Daarvoor in de plaats was dan vaak het tarwe- en suikerbietenareaal uitgebreid. Dit achter de markt aan produceren is één van de merkwaardigste verschijnselen binnen de land bouwsector. Het komt erop neer dat grote groepen te lers hun beslissing over de te telen oppervlakte van een bepaald gewas voor een belangrijk deel laten af hangen van de prijsontwikkeling in het voorliggende jaar. Bij hoge prijzen heeft daardoor in het opvolgende jaar produktieuitbreiding plaats, waardoor er een grote kans op overproduktie en dus lage prijzen ontstaat. De aldus ontstane lage prijzen geven velen weer aan leiding het areaal van betreffende gewas het daarop volgende jaar weer in te krimpen, waardoor bij norma le oogst de produktie te klein is en dus hoge prijzen maakt. Daarna kan het spel weer opnieuw beginnen! Het ene jaar dus een groot areaal tegen lage prijzen, het volgende jaar een klein areaal tegen hoge prijzen. Daarnaast zien we bij sommige gewassen dat deze een paar jaar ,,in" zijn, maar dan weer tot de normale op pervlakte terugzakken. Wij dachten dat dit ook voor o.a. koolzaad wel weer het geval zal zijn. Natuurlijk is het voorgaande slechts een schematisch voorbeeld en worden de verschillen in de praktijk door allerlei oor- ONS COMMENTAAR zaken afgezwakt. Duidelijk is evenwel dat een derge lijk onregelmatig bouwplan de boer meer na- dan voordelen opbrengt. Zo worden ook de werktuigen en gebouwen dan niet meer optimaal benut. Wij zijn dan ook duidelijk voorstander van een meerjarige prijs verhouding tussen de produkten en afgestemd op de bedrijfsuitrusting en arbeid van het betreffende be drijf. De prijsontwikkelingen van het voorgaande jaar zien wij daarbij als een slechte raadgever bij de opstel ling van het bouwplan. GROTE PRIJSVERSCHILLEN NADELIG E hebben dit jaar ook weer kunnen konstateren dat velen niet van de goede prijzen hebben ge profiteerd, omdat men of te vroeg verkocht had of reeds bij het begin van het seizoen tegen een lage, soms onder de kostprijs liggende prijs had gekontrak- teerd. Het is nu eenmaal slechts weinigen gegeven de hoogste prijzen te maken, maar velen moeten met de lage prijzen genoegen nemen. Wij zijn dan ook van me ning dat van jaar tot jaar grote prijsschommelingen over het algemeen meer nadelen dan voordelen voor de boer inhouden. Wij zijn daarom voorstander van meerjarige teeltkontrakten met hetzij een vaste prijs, die een redelijk goed rendement waarborgt, hetzij een gemiddelde jaarprijs (pool-systeem). Het afgelopen jaar is, voor wat de consumptieaardappelsektor be treft zowel in de coöperatieve als in de particuliere sektor een ontwikkeling op gang gekomen die moet leiden tot stabielere en daardoor gemiddeld hogere prijzen voor de boer. Wij achten dit een goede zaak, die uiteraard nog vele kinderziektes vertoont, maar waarvan dé" verdere uitbouw naar wij hopen niet zal worden afgeremd door de huidige prijshausse. Nog al tijd geeft de huidige, gunstige prijsontwikkeling geen enkele garantie voor de toekomst, daarvoor is er struk- tureel immers nog te weinig veranderd. Laten wij dan ook de adempauze, die dit gunstige financiële jaar ve len zal geven, benutten om de fundamenten waarop onze bedrijven steunen te versterken. Tijdens dit win terseizoen kan daartoe op vele vergaderingen zeker een belangrijke bijdrage worden geleverd! LUTEIJN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 1