TUINBOUW- KLANKEN Prima weer voor de oogst Ondanks veel zon toch geen optimale groei Nog even houwen zo DINGEN VAN DE WEEK Daar vele tuinders, ook in WALCHEREN nogal eens een deel van hun bedrijf onder zogenaamde boerenvruchten hebben, geloven we dat we dit praatje wel eens mogen beginnen met de constate ring dat we tot nu toe voor bedoelde vruchten exel- lent najaarsweer hebben gehad, 't Is natuurlijk ge speend van elke originaliteit. Maar daar we allen zo nauw bij goed en slecht weer zi;n betrokken, mogen we toch ook wel eens onze blijdschap in dezen uiten. Bieten, aardappelen, uien, om enkele te noemen. Wat een besparing aan energie en onkosten bij zo'n snelle oogst. Ook in de fruitsector is er reden tot optimisme, want weken aaneen plukken zonder ver- let is fijn meegenomen. En nu de oogst vrij klein zal uitvallen tornt men niet zo tegen de berg op. Nu hierdoor de prijzen meevallen is dit dubbel prettig. Hopelijk zullen de fruitkwekers hun verliezen van de afgelopen jaren enigszins in kunnen lopen. Daar dit een glad pad is willen we de hoop uitspreken dat er niet veel bedrijven zijn die nog met compensabele verliezen zitten. Toch is dit ergens in ons topzware belastingstelsel nog een der eerlijkste punten: de compensabiliteit van verliezen. Dat men dit ook te ver kan voeren blijkt uit de manipulaties van de Zwolsmangroep, die een 15 jaar terug aan de lopende band verliesgevende bedrijven kocht om de winst te drukken en in de hoop alles te zijner tijd toch weer tot groter bloei te brengen. Toen de rente echter ging stijgen tot 10 procent was Leiden in last. Ook de aan deelhouders die hun geld in dat bedrijf belegden wachten tot heden nog op de eerste dividenduitke ring! 15 jaar renteverlies is ruim 100! Ook onze glastuinders zijn happy met goed weer, maar in mindere mate dan andere categorieën, omdat ze een zekere regulering kunnen en moeten toepas sen. Juist nu we dit schrijven worden er regenbuien voorspeld. Dit brengt ons in gedachten hoeveel groter de ongevalkansen worden bij en met de dagelijkse Onder de meest stralende weersomstandigheden voor deze tijd van het jaar, is afgelopen week op SCHOUWEN en DUIVELAND veel werk verzet. In de agrarische sektor heerste een levendigheid van belang. Met inzet van alle beschikbare mankracht en machinepark is getracht zoveel mogelijk produkt te oogsten. Via rijksweg 18 zijn afgelopen week bijzonder veel uien vervoerd van Walcheren, de Bevelanden en Schouwen en Duiveland naar de kopers of centrale opslagplaatsen. Het is een bijzonder verheugende zaak dat naast een goede prijsvorming, de verwer king zo vlot verloopt. Het is wat waard als de vracht wagens en kippers te velde de tonnage kunnen laden. Een mooie zomer is zeer welkom, maar een goed najaar vast niet minder. Het voordeel van het mooie weer is velerlei. Een vlotte verwerking, een droog en blank produkt en geen struktuurbederf van de grond. In de fruitteeltsektor is ook alle hens aan dek ge blazen. Het is van veel belang als het fruit onder deze omstandigheden wordt geborgen. Voor zover we vernamen is de kwaliteit goed te noemen. Over het algemeen vallen de opbrengsten toch wel tegen. Men zou kunnen verwachten dat in een langdurige zonnige periode het fruit hard zou groeien, maar dat schijnt nu niet op te gaan. Het is overigens wel steeds vrij koud geweest. Pas dit week-end is sprake van behaaglijke temperaturen. Enkele fruittelers in ons gebied hebben de oogst 1972 van het hout verkocht. In de meeste gevallen rond 30 ct per kg. Vergeleken bij de huidige fruit- prijzen wat aan de lage kant. Overigens moet men bedenken dat de goede prijzen vooral gelden voor omgang in het machinebestand. Elk najaar neemt he laas het aantal ongelukken met machines e.d. toe. Zo hoorden we weer van een aantal grotere en kleinere ongelukken, o.a. van een jonge boer onder Middel burg die door een klein ongeluk een zijner benen ver speelde. Zo'n gemis is voor ieder erg, maar voor een agrariër is zelfs de beste prothese toch een nog gro tere handicap dan voor een bureauman. Ook het autogevaar wordt weer groter en we vin den het terecht dat onze verzekeringsafdeling der ZiLM hier by tijd en wijle op wijst. Uiteraard is hier bij één oog gericht op de premietarieven, maar het vele menselijke leed en de schade, veroorzaakt door de vele ongelukken met en door machines en auto's, zal toch ook bij onze directie wel eerst preveleren! Daar een terug niet mogelijk is zullen we, zonder compromis, moeten leren leven met de techniek. Een bezoek aan het voortreffelyke Evoluon in Eindhoven vinden we dan ook voor ieder zeer leerzaam. Voor ons als tuinders, die praktisch het jaar rond met techniek: auto's, motoren, etc.; chemie: bestrijdings middelen en voorbehoedende middelen; leefklimaat: lucht- en waterverontreiniging, enz. te maken heb ben meer dan de doorsnee burger ligt hier een breed terrein dat onze kennis en zorg vereist, naast de verzorging en produktie van onze zo belangrijke voedingsmiddelen als groenten en fruit nu éénmaal zijn. de grove maten en daar lopen de kisten nu be paald niet van over. Verder is het alleen maar een gunstige zaak, als blijkt dat men te vroeg heeft verkocht. Gunstig in die zin, dat zulks inhoudt dat er wat meer beweging in de prijzen is gekomen, waarmee de fruitsektor in z*n totaliteit wat beter komt te zitten. Uiteraard wordt men incidenteel ge confronteerd met te geringe produktiviteit, te vroeg verkocht of verhageld gewas. Afgelopen week is op Schouwen en Duiveland een bescheiden begin gemaakt met het rooien van gla diolen. De grond- en weersomstandigheden lokken bijzonder. Toch zal men moeten bedenken dat rooien tegen de klippen op, grote schade kan betekenen. Vele soorten staan nog gezond en zouden beslist nog een ruk moeten doen voor een redelijke opbrengst te geven. Van handelszijde is de laatste dagen wat meer belangstelling getoond om wat transakties af te sluiten. Er komt wat meer vraag naar de kopmaat. Kennelijk verwacht de handel ook geen wonderen meer in de groei. Wat dat aangaat ligt het op dezelf de lijm als met de groei van het fruit. Wellicht toch wat te lage temperaturen. De eerste tulpen zijn reeds geplant. Naar we van de loonplanters vernamen, zal bij goed weer een groot deel van het areaal in ons gebied de komende week aan de grond worden toevertrouwd. Nog wat aan de vroege kant, maar planten onder goede weersom standigheden is veel waard. In ieder geval fs het een zegen onder genoemde omstandigheden ons werk te mogen verrichten, ge steund door de verwachting op een redelijke belo ning van onze ingebrachte arbeid. Ook op het THOOLSE land is er met het fraaie herfstweer hard gewerkt om de achterstand in te halen die er was bij het oogsten van de buitenteelten. Als wij deze tuinbouwklank verzorgen is het reeds 9 oktober en alle zaaiuien zijn nog niet geborgen. Het is wel gelukkig dat wij de laatste twee weken gere geld goed drogend weer hebben gehad, zodat wy geregeld iedere dag aan de zaaiuien en het dorsen van de bloemenzaden hebben kunnen werken. Als het andersom zou zijn geweest wat het weer betreft, is het de vraag hoe men de zaaiuien blank in de cel of ren had kunnen krijgen. Het is wél zó, dat met het mechanisch opdoen van de zaaiuien men echt niet zoveel dagen nodig heeft. Maar óók in de goede dagen kan er maar halve dagen in gewerkt worden, wan neer er veel dauw op het gewas ligt. In ieder geval zijn het bloemzaad en de zaaiuien, nu wij dit schrij ven, wel voor 80 geborgen; dus zo mogelijk nog graag een paar hele dagen droog weer! Met belangstelling het verslag gelezen van het tuinbouwcongres in Amsterdam, waar prof. Meulen- berg uit de doeken heeft gedaan, hoe of hy het zag, op welke wijze in de naaste toekomst de tuin- bouwprodukten het beste afgezet konden worden. Dit (Zie verder pagina 10) Minister Lardinois heeft vorige week in Luxemburg tijdens een vergadering van de landbouwministers van de E.E.G. geweigerd om mee te werken aan een wijziging in de rooiregeling voor appelen en peren binnen de E.E.G.althans voor wat Nederland betreft. Volgens het A.N.P. bericht over deze aangelegenheid heeft de Nederlandse landbouwminister gesteld dat hij voor wat Nederland betreft niet verder kan gaan dan tot nu toe is overeengekomen met betrekking tot het rooien van boomgaarden. Vooral het landschap pelijk aspect van deze zaak zou daarbij een groot ge wicht in de schaal leggen. De Europese commissie had een aantal voorstel len gedaan aan de E.E.G. landbouwministers om het rooien van appelen, peren en perziken binnen de E.EG. nog verder aan te moedigen. Zo wilde men de rooipremie brengen van bijna f 2.900,per ha op bijna f 3.200,en het gehele bedrag voor rekening doen komen van het Europese landbouwfonds in plaats van de helft zoals tot dusver gebeurde. Daar schijnt nog al wat over gepraat te zijn, maar de Mi nisters van de E.E.G.-landen zijn daar niet accoord mee gegaan. Wel is men accoord gegaan met de mo gelijkheid om nog tot 1 januari a.s. gelegenheid te geven om rooipremie voor boomgaarden aan te vra gen. Deze moeten dan vóór 1 april van het volgend jaar worden gerooid. Voor Nederland zal deze moge lijkheid niet gelden, omdat minister Lardinois stelde dat niet te kunnen verkopen in ons land omdat er al zo veel landschappelijk schoon verloren is gegaan. Wij betreuren dit standpunt van de minister. Het betekent opnieuw een uitzonderingspositie voor Ne derland. We weten niet of er nog veel behoefte be staat aan aanvullende gelegenheid om bomen te rooien maar we begrijpen niet goed waarom Nederland uit de pas moet lopen op dat terrein. Er staan ook in ons land nog vele boomgaarden die alleen maar waard zijn om gerooid te worden. Voor een deel zal daarvoor rooipremie zijn aange vraagd, maar aangenomen moet worden dat er toch al heel wat blijft staan van wat is aangevraagd en waarom dan niet de kans gegeven om nog opnieuw aan te vragen nu dat elders ook kan. We vinden het maar een onbegrijpelijke zaak, maar we zijn aan de andere kant geen insiders, dus er kunnen faktoren een rol spelen die wij niet kennen. Jammer blijven we het vinden. We zijn toch reeds van mening dat er een heel groot gevaar aanwezig is dat het zo noodzakelijke rooien en vernieuwen in de Europese fruitteelt achterwege blijft nu dit seizoen de prijzen weer enigszins gaan lijken op wat ze zouden moeten zijn om een rendabele fruitteelt te hebben. We kunnen in deze tijd gemakke lijk vergeten dat we nu redelijke prijzen hebben maar dat deze gepaard gaan met een bijzonder lage pro duktie, niet alleen in ons land, maar overal in de E.E.G.- landen. Structureel is er beslist nog te weinig veranderd in de fruitteelt om hoera te kunnen roepen. Er is hele maal geen aanleiding om fruit te gaan aanplanten en er is zeker nog alle aanleiding om oude en verouder de boomgaarden op te ruimen. Wanneer men nog wat moeilijk staat met de vraag of men gebruik zal maken van aangevraagde rooipremie dan moet dat beslist geen punt zijn wanneer men een ouder bedrijf heeft. De prijzen zijn goed, maar ze zijn het best voor de betere kwaliteiten en die worden geoogst van jonge bomen. Van de oude bomen wordt in de eerste plaats geen kwaliteit geoogst maar bovendien zijn deze veel te duur om te bewerken. De ziektebestrijding kost te veel en geeft dan ook nog dikwijls teleurstelling en van het plukken op de ladder zullen we helemaal maar niet praten. Dat heeft zijn tijd gehad. Er is wat meer optimisme gekomen in fruittelers kringen en het gaat ook niet slecht dit jaar, maar toch staat vast dat de veilingomzetten nog steeds lager zijn dan het vorig jaar. We hebben minder werk met de pluk en dat is van betekenis, maar dan hebben we het gehad. In veel gevallen blijven de geldelijke inkomsten achter bij het vorig jaar. Misschien vindt u dit een wat somber artikel. We zien het ook echt niet zo optimistisch zitten, al zijn de prijzen nu dan wat beter. Een fruitteler met een groot areaal Conference ver telde ons dat hij had geruimd en een middenprijs had gemaakt van 59 cent per kg. Het vorig jaar kwam hij gemiddeld aan 42 cent. Zijn oogst was echter maar nauwelijks 60 geweest van die van het vorig jaar en daardoor had hij toch nog al wat minder geld ont vangen. Zo gaat het met vele rassen. Daarom is ook dit najaar na de pluk opnieuw een grondige bezin ning nodig op de aard van het bedrijf en wat er moet gebeuren om bij te blijven. Beslist willen we waarschuwen tegen overdreven optimisme, er is geen aanleiding voor. Daarom is het besluit van minister Lardinois tegenover de Neder landse fruitteelt te betreuren. Eveneens te betreuren is het feit dat de rooipre mie niet uit de Europese fondsen betaald gaat wor den want dat zou vooral voor de zuidelijke landen en met name Italië aantrekkelijk zijn. Daar loopt het niet met het rooien waarvoor de premie voor de helft uit de eigen schatkist moet komen. Vast staat dat na dit seizoen de rooipremie er af is. Daarom is te hopen dat er toch nog veel gebruik van gemaakt zal wor den in alle E.E.G.-landen, want onder normale omstan digheden is er teveel fruit en dat moet verdwijnen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 8