En de landbouwministers, zij zwoegden voort... AKKERBOUWNIEUWS De toepassing van TCA tegen tarweopslag in graszaad 5 BIETECYSTENAALTJES IN OPMARS Naar verwachting zal komend seizoen ruim een kwart van de verwachte 7000 monsters voor volledig cysten- aaltjesonderzoek zwaar besmet met het bietecystenaaltje wordien verklaard. Dit ligt fn de lijn der verwachtingen omdat het percentage in het afgelopen seizoen 22 be droeg en de voorafgaande jaren respectievelijk 16 en 14. Globaal kan men stellen dat bij een bietenteelt van 1 op 5 de besmetting weinig toeneemt. Bij een teelt van 1 op 4 is de schadegrens na 16 jaar bereikt en bij een teelt van 1 op 3 zelfs na zes jaar. Deze berekening is gebaseerd op het gemiddelde feit dat het besmettingsniveau na een geschikte waardplant vervijfvoudigt, terwijl de besmet ting bij het telen van een niet-waardplant telkenjare met een derde afneemt. Niet alleen bietenteelt is dus in het kader van de bietecystenaaltjesbestrijddng van belang, maar daarnaast ook de verbouw van andere waardplan- ten zoals koolsoorten, koolzaad enz. Nu de spruitkool- teelt zich in sterke mate naar de akkerbouwbedrijven gaat verplaatsen, is het van belang goed na te gaan of deze teelt in de vruchtwisseling past. VASTE STEMMING VOOR AGRARISCHE GRONDSTOFFEN De wereld rond verkeert de markt voor agrarische grondstoffen granen, voerpeulvruchten, oliehoudende zaden en daarvan afgeleide produkten in een vaste stemming. Het agrarische werelddeel en een deel van Oost-Europa zijn tengevolge van ernstige oogstdepressies genoodzaakt aanzienlijke aankopen bij de vijf exportlan den te verrichten. Ramingen van de omvang dezer vraag variëren van minstens 20 tot 35 miljoen ton. Een indruk wekkende hoeveelheid, die aan het normale programma van deze exportlanden wordit toegevoegd. Het vervoeren van deze immense hoeveelheden produkt zal van invloed zijn op de zee- en binnenvaartvrachten. De transportschema's over zee kunnen wel eens min der precies worden enz. Het is, dichter bij huis, al wel KLEINERE AARDAPPELOOGST IN WEST-DUITSLA ND De totale aardappeloogst in West-Duitsland zal dit jaar 14,96 miljoen ton bedragen. Het is de kleinste oogst uit de geschiedenis van die Bondsrepubliek. De produktie is 200.000 ton of 1,4 procent kleiner dan verleden jaar en 16 procent kleiner dan het gemiddelde over de jaren 1966/1971. De produktie van vroege aardappelen bedroeg 800.00 ton. De voornaamste oorzaak van de produktie- daling is de vermindering van het areaal met 9,2 procent of 500.000 hectare in vergelijking met 1971. Daarbij wordit verwacht dat het aanbod sterker -bij dat van het vorige jaar zal achterblijven dan de vermindering van de produktie doet vermoeden. Vooral in het noorden wordt op hoge sorteerverliezen gerekend. Er zullen nog al wat aardappelen moeten worden afgekeurd omdat ze van ziekten te lijden hebben gehad. De uitgangspositie van de aardappelmarkt wordt ver heugend genoemdi al is voor producenten en verkopers op lange termijn nog geen consolidatie ingetreden. FRANSE TARWE NAAR DUITSLAND In het landbouwjaar aug. 1971 t/m juli 1972 heeft Duitsland 1,1 miljoen ton tarwe ingevoerd uit Frankrijk, vergeleken met 600.000 ton vorig jaar. In totaal werd uit Frankrijk 2,2 miljoen ton tarwe uitgevoerd, dat is 300.000 ton minder dan een jaar tevoren. Het aandeel van de E.E.G.-landen aan de Duitse tarwe-invoer is ge stegen van 35 tot 67 te merken dat er een verwachting over de marktontwik keling is, want het aanbod is zeer gering. Wat de voer- granen betreft richt de vraag van de mengvoederindus trie zich in het bijzonder op de Franse voertarwe en mais, dde t.o,v. onze vraagprijzen nogal konkurrerend worden aangeboden. Overigens, de Franse mais zal ook zeker drie weken later worden geoogst dan normaal is. De importheffingen op granen afkomstig van derde landen bedroegen begin oktober voor mais 14,50, gerst 11,75, tarwe 14,85, waaruit afgeleid kan worden dat Brussel d.m.v. aanpassing van deze heffingen nog heel wat kan bijsturen om de ontwikkeling binnen de E.E.G. wat in de hand te houden. Over de brouwgerstmarkt is t.e berichten diat de binnen landse industrie maandag j.l. lagere biedingen uitbracht. Van Duitse zijde isweinig te verwachten omdat onze vraagprijzen ten enenmale te hoog zijn. Daardoor is het Volgens voorlopige berekeningen van deskundigen ziet de Westduitse aardappelbalans er thans als volgt uit: Aanvangsvoorraad 930.000 ton, oogst 14,96 miljoen ton, invoer 950.000 ton, uitvoer 40.000 ton, totaal aanbod 16,8 miljoen ton, verliezen 1,2 miljoen ton, pootaardappelen 1,25 miljoen ton, voedselvoorziening en grondstoffenbe- hoefte van de levensmiddelenindustrie 6,2 miljoen ton, grondstoffenbehoefte van de overige industrie 1,3 miljoen ton, voeraardappelen 5,85 miljoen ton, eindvoorraad 1 miljoen ton. RISICODEKKING TEGEN SLECHT ZAAIZAAD? In het kader van de Internationale Federatie van de Zaadhandel werd in het afgelopen jaar, zo lezen wij in „Peulvruchtenaktualiteiten" door die Ver. v. d. teelt van en handel in Tuinbouwzaden aandacht besteed aan het vraagstuk van de aansprakelijkheid van de zaadleveran cier. Enige jaren geleden was een speciale commissie tot de conclusie gekomen, dat de aansprakelijkheid niet ver der kan gaan dan het faktuurbedrag, dus vergoeding van de kosten van de geleverde zaaizaden. Dit, omdat ver zekeringsmaatschappijen niet bereid waren om een ver dergaand risico te dekken. Intussen bleek Lloyds te Londen bereid om, aan de hand van door de zaadhandel te leveren praktijkgegevens, deze aangelegenheid nog eens te overwegen. Mocht men begrijpelijk dat het CBK. de „vrije" brouwgerst lager tracht aan te kopen. Op de peulvruchtenmarkt blijft de handel in groene erwten en schokkers zeer klein in omvang. Het zit de exporteurs niet mee om lonende zaken naar buiten af te sluiten. Met betrekking tot de produkten capucijners en bruine bonen heeft de spekulatie nogal voor een bepaalde stemming gezorgd ,doch wanneer straks de aanbiedingen van de kontrakten loskomen kan pas blijken of de markt hiertegen bestand is. Van de zaden is te melden dat blauwmaanzaad wat meer aandacht heeft gekregen dus beter gestemd. Inmid dels is het voor de regenperiode geoogste koolzaad met de leden afgerekend op basis van kwaliteit en dit resul teerde in een goed- zo niet best eindresultaat. Nu de aardappeloogst in volle gang is, is het van be lang er op te wijzen, dat Antispruitpoeder een toelating heeft voor 1 kg per 1000 kg aardappelen bij bewaring in geventileerde ruimten. Alleen bij zgn. provisorische op slag d.w.z. bewaring in kuilen e.d. zonder ventilatiemo- gelijkheden is een verhoging van de dosering tot 2 kg per 1000 kg aardappelen toegestaan. Het is wel mogelijk bij langdurige bewaring in geventileerde ruimten na de 1 kg poederbehandeling in het voorjaar een zgn. aanvul lende „Swing-fog" gasbehandeling te laten volgen. Indien de aardappelknollen bij inbreng in de bewaar- ruimten niet huidvast zijn, kan door behandeling met poeder een ernstige schurftachtige beschadiging ontstaan. Behandel dus alleen huidvaste aardappelknollen, anders is het beter te wachten tot 3 4 weken na inbreng en dan een Swing-fog gasbehandeling uit te voeren. verdere risico's willen dekken, dan zou dat geldien voor Denemarken, West-Duitsland, Frankrijk, Engeland en Nederland. Commentaar van de Peulvruchten Studie Combinatie op dit bericht: „In de praktijk doen zich regelmatig teeltteleurstellingen voor, die hun oorzaak primair in het zaaizaad vinden. Een uiterst lage besmetting van 't zaai zaad imet een parasitaire schimmel of bacterie kan in een jaar met zeer nat weer tot oogstmislukking leiden. Zo wel voor de zaadleverancier, die veelal nauwelijks ver antwoordelijk kan worden gesteld voor de volle omvang, als de gebruikers van het zaaizaad, zijn dergelijke risico's te zwaar. Het is te hopen, dat er een vorm van verzeke ring kan worden gerealiseerd!" C. J. GO VERS C.A.R., Goes Om bekende redenen wordt de laatste jaren steeds meer veldbeemd- en rodzwenkgras in wintertarwe als ondervrucht gezaaid. De ervaringen hiermede zijn gunstig, hoewel de opslag van tarwe, na het ruimen van de dekvrucht, als een schadelijk onkruid moet worden aangemerkt. Enerzijds ondervindt het jonge graszaad van deze opslag de nodige concurrentie, ter wijl anderzijds nog aanwezige tarweplanten tijdens de graszaadoogst tot sterke verontreiniging leiden en veel schoningskosten met zich meebrengen. Met het middel TCA kan in deze grassoorten een goede be strijding worden verkregen, mits men met het vol gende rekening houdt. Voor gewoon roodzwenkgras is de tijd voorbij, be gin oktober is bij deze soort wel het uiterste tijdstip. Uitlopervormend roodzwenkgras eveneens zo vroeg mogelijk spuiten. Doch niet meer op een gewas dat reeds flink ontwikkeld is, in verband met de kans op opfbrengstdepressie. Doordat veldbeemd TCA beter verdraagt heeft men bij deze soort meer speling en kan nog tot de derde week van oktober worden gespoten. WAAROP VERDER LETTEN: Gebruik 5 kg TCA per ha. Voor een goed effect moet dit middel goed met het water worden gemengd. TCA lost echter zeer moeilijk op. Vooraf, apart in een emmer verwarmd water oplossen, is het beste; bijvoorbeeld 1 kg in 5 10 1 verwarmd water. Verspuiten tegen minstens 400 1 water per ha. Voor een goede werking is een enigszins vochtig milieu nodig. Daarom 's avonds spuiten als een voch tige (dauw-)nacht verwacht kan worden. Nogmaals: indien het tijdstip voor toepassing juist wordt gekozen en het middel goed wordt klaarge maakt treedt geen opbrengstderving op en wordt de opslag afdoende bestreden. Neem, voor U tot een be handeling overgaat, altijd eerst contact op met de contracterende firma. Het gaat ook om hun graszaad en zonder risico's is deze toepassing bepaald niet. (Vervolg van le pag.) RUNDVLEESPRODUKTIE Zonder dat de raad reeds besluiten hierover heeft genomen is het thans wel duidelijk dat de ministers aan drie maatregelen hun goedkeuring willen hech ten, en wel: schorsing van de invoerrechten op kalveren en jonge runderen bestemd voor de vleesproduktie binnen de Gemeenschap; w verstrekken van een tijdelijke premie per hectare aan veehouders die hun bedrijfsvoering op gespe cialiseerde rundvleesproduktie gaan instellen; toekenning van een premie aan producenten die van melkveehouderij op rundvleesproduktie om schakelen. Het Franse voorstel om eerder tot schorsing van het invoerrecht op rundvlees bij invoer uit derde lan den te kunnen overgaan om zodoende meer druk op het prijspeil van rundvlees binnen de Gemeenschap te kunnen uitoefenen vond gelukkig, behalve bij de Nederlandse, ook bij de Duitse en Belgische delega tie geen steun. Er zal overigens wel heel wat spraak water door de Brusselse vergaderzalen vloeien, voor dat de gehele rundvleesproblematiek tot een bevredi gende oplossing is gebracht. Al met al waren 'het weer twee lange vergaderda- gen zonder dat er belangrijke besluiten konden wor den genomen. Wij vragen ons overigens wel af hoe de stemming in de volgende vergadering van de Raad zal zijn nu de nieuwe Franse minister Chirac enkele minder vleiende opmerkingen aan het adres van enige zijner collega's plaatste. Met name de ministers Ertl en Natali kwamen volgens hem veelvuldig te laat op de zitting en liepen te snel weer weg, maar bestu deerden bovenal hun dossiers niet. „Meerster" Chirac had blijkbaar nog niet door dat het helemaal niet de bedoeling van de heren ministers was om reeds spij kers met koppen te slaan; zeker niet nu het pas de eerste vergadering na het zomerreces betrof. LUTEIJN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 5