S'- ^^uicl - (§siuid NIET ALLEEN JONGENS Erf en akker Jongerenaktlvitelten 19 Onder redaktie van: H. .A HARDERWIJK De 4-weekse is e engemengde kursus, d.w.z. meisjes èn jongens zijn welkom. De meisjes volgen vaak een opleiding tot huishoudlerares. Anderen werken thuis of hebben een baan, die ze voor 4 weken vaarwel zeggen. De jongens zijn vrijwel allen praktisch werkzaam in land- en tuinbouw of aanverwante bedrijven. Ook komt het voor dat men juist een agrarische opleiding heeft afgesloten en in afwachting is van militaire dienst of een geschikte werkkring. De leeftijd van de deelnemers ligt tussen 18 en 25 jaar. Waar gaat het om in de 4-weekse? EEN STEM TE GEVEN In onze maatschappij doen zich ontwikkelingen voor op allerlei gebied. Ingrijpende veranderingen, die je leven ook als agrariërs niet onberoerd laten. Sommige komen als een verrassing. Andere dringen zich onstuitbaar op en lijken zich buiten je wil te voltrekken. Waren die verrassingen inderdaad niet te voor zien? Leg je je neer bij de dingen die komen gaan onder het motto van ,,ik kan er toch niets aan doen"? Of wens je de richting van de ontwikkelingen mede te beïnvloeden? Een kursus, die probeert jonge mensen een stem te geven letterlijk en figuurlijk, dat is DE VIERWEEKSE Langzamerhand is dit een begrip geworden in onze plattelandswereld en ook daarbuiten. Het is de lang ste kursus op onze volkshogescholen. In januari a.s. gaat voor de 25ste maal een 4-weekse van start. Ook deze 25ste 4-weekse richt zich op JONGEREN, die zich kritisch willen opstellen die mee vorm willen geven aan hun samenleving die het belangrijk vinden zich kreatief te ontwikkelen die willen leren zich gemakkelijker te uiten DIT KLINKT ALLEMAAL GEWELDIG Maar hoe probeert men dit bereiken? via gesprekken met deskundigen; door ekskursies, films, sport; door in werkgroepen zelf informatie te vergaren en te verwerken; door diskussie-oefeningen; handenarbeid; enz. Iedere PJZ-er, die zich al is het misschien met enige moeite van 2 tot 27 januari vrij zou kunnen maken voor het volgen van de 4-weekse (de pure akkerbouwer lijkt ons daartoe instaat), die zou dit in het belang van zichzelf, zijn bedrijf, zijn (toekomstig) gezin, zijn organisatie, de samenleving, waarin hij leeft moeten doen. De kosten bedragen ƒ400,p.p. Dat lijkt niet alleen een kapitaal, maar is het ook! Be denk echter, dat alles inklusief is (eten, films, ekskursies, enz.). Thuis eten, drinken en slapen kost ook geld. PJZ-leden kunnen bovendien in aanmerking komen voor een subsidiebijdrage in de kursuskosten tot een maximum van 50%. Dat wil dus zeggen dat je voor 200,een kursus kunt volgen die werkelijk uniek is, zowel van lengte als van inhoudl Nadere bijzonderheden over en opgave voor deelname bij: PJZ-sekreta- riaat te Goes of VHs. „Allardsoog" te Bakkeveen (Fr.) Tel. 05169241 Je kunt de kursus volgen in Bergen (N.-H.) of Bakkeveen (Fr.). SCHOUWBURGVOORSTELLINGEN ROOSENDAALOp vrijdag 27 oktober a.s. in „De Kring" een optreden van Herman van Veen. Aan vang: 20.15 uur. Entree van 5,tot 9,50. MIDDELBURG: Op woensdag 18 oktober a.s. in de schouwburg de musical „En nu naar bed" van A. M. G. Schmidt. Aanvang: 20 uur Op donderdag 26 oktober a.s. in de schouwburg het blijspel „Een oogje op Amelie" met onder andere Jasperina de Jong. Aanvang: 20 uur. Op dinsdag 31 oktober a.s. in de schouwburg de cabarettier Herman van Veen. Aanvang: 20.00 uur. GOES: Op dinsdag 31 oktober a.s. in „De Prins van Oranje" het cabaret Tingel Tangel met o.a. Ma rijke en Sieto Hoving. Aanvang: 20.00 uur. ZIERIKZEE: Op vrijdag 27 oktober a.s. in de Concert zaal de operette „lm Weissen Rössel" door de Hoofdstad Operette. Aanvang: 20.00 uur. TERNEUZEN: Op woensdag 1 november a.s. in het Zuidlandtheater Herman van Veen. Aanvang: 20.00 uur. Iedere jongere in de leeftijdsgroep van 15 tot 25 jaar zou eigenlijk een CJP-kaart (Cultureel Jongeren Paspoort) op zak moeten hebben. Waarom? Omdat een dergelijk paspoort maar 3,50 kost en het de weg opent naar o.a. de volgende voordelen: reduktie op alle voorstellingen in Zeeland en bij de meeste in de rest van Nederland, gratis entree in musea, re duktie op tijdschriftabonnementen, kursussen tegen half geld, enz. Een voorbeeld van een reduktie'"bij grote evene menten: volwassenen (abonn.) ƒ6,25 CJP-houders ƒ3,50 volwassenen (losse kaart) 8,50 CJP-houders 3,05 Niet wachten! Nu aanvragen by de start van het nieuwe schouwburgseizoen! Individueel of in afd'e- lingsverband aanvragen bij: SCZ, Nieuwe Haven 43, Middelburg (011802715). Iedere schouwburg kan jé ook nader informeren over het verkrijgen van een CJP-kaart! KURSUS JONGEREN EN LANDBOUWBELEID Deze kursus is reeds enkele jaren met sukses ge houden. De onderwerpen voor de komende kursus zijn: milieuproblemen o.a. de hinderwet nieuwe struktuurmaatregelen voor de EEG-landen o.a. rentesubsidies konsekwenties van de uitbreiding van de EEG t.a.v. de ontwikkelingslanden 2-daagse ekskursie naar de EEG te Brussel. De kursus duurt 5 dagen en wordt op 2 plaatsen georganiseerd: Berg en Dal (by Nijmegen) van 8 tot 13 januari a.s. in VHS Bergen (Bergen N.-H.) van 29 januari tot 3 februari a.s. De kosten bedragen 120,Leden van de PJZ be talen slechts 60,Opgave by het PJZ-sekretariaat. Tydig opgeven, want de deelname is beperkt, 30 personen. we jagen. Daar hadden we oren naar en we beloof denpechdag. Ze schoten opnieuw. Weer mis. Maar nu Afgelopen zondagmiddag reden we ergens in de bush, toen we zomaar een landrover zagen staan. Mis schien zijn het wel stropers, opperden wij, want wie rydt er nu naar zulke afgelegen plaatsen? Toen we vlak by waren en in de achterbak keken, zagen we daar een dode waterbok en een grant's gazelle lig gen. Pe dieren waren beide nog min of meer warm. De landrover was van een arabier uit het dorp. We bleven een poosje staan, en bewonderden de prachti ge horens van beide dieren. We vroegen ons af hoe die arabier het in zijn hoofd haalde om te gaan stro pen. Maar op dat moment hoorden we stemmen en zagen we tussen de struiken en bomen door een groep mannen aankomen. Aan de uniformpetten van ver schillende hunner zagen we dat het game-depart- ment soldaten waren. De assistent gamewarden een somaliër was met hen. -Hij begroette ons joviaal en repte met geen woord waarom ze de dieren hadden geschoten. Maar hij zag wel aan onze gezichten dat we verbaasd waren. Ja, dat is ons werk, zei hij. Zelfs op zondag, dachten we toch nog wat achterdochtig. Hij vroeg aan een van zijn soldaten om een mes. Hij sneed snel een hele achterbil van de grant's gazelle af en gaf het ons. Hier, zei hij, heb je een stukje vlees. In de loop der jaren hebben we het vlees van velerlei wild weten te waarderen en we waren er bly mee. Kom van de week nog eens langs, dan gaan dat we zouden komen. Nu kennen wij de pappenhei mers hier al zo'n beetje. Als ze iets beloven rnoet je er geen gras over laten groeien, anders komt er nooit niks meer van. De andere dag reeds zocht ik hem op. Hij had geen tijd, want hij moest naar Mombasa. Kijk, daar heb je het al, dachten we. Maar we zaten er naast; hij kwam groot uit de hoek. Weet je wat je doet? Neem twee soldaten mee en ga vanmiddag maar een grant's schieten. Hij regelde het meteen. Om twee uur reden we het game-departmentkamp op. Corry en de kin deren achterin, de plaatsen voorin waren voor de sol daten. Ze moesten zich nog in hun broek hijsen, maar na een kwartier waren we op pad. Ze hadden twee grote olifantenkarabijnen bij met 404 kogels. Eigen- lyk geen kogels voor gazellen. Maar goed, dat maakte niets uit, als het maar schoot. We kwamen al spoedig tot de ontdekking dat wij de weg of liever gezegd de richting en tracks in de bush beter kenden dan de soldaten. Na een half uurtje rijden zagen we de eerste kudde grant's. De geweren werden geladen en gingen be hoedzaam uit de auto. We slopen, zoveel mogelijk dekking zoekend, achter struiken en boompjes in de richting van de dieren. Toen we dicht genoeg waren legde een van de mannen aan. Een daverend schot volgde. Een heleboel rennende gazelles, en een van hen, een grote bok, met prachtige horens, maakte een kwart slag en liep ook hard weg, maar hinkend. Voor ons was het mis, maar de man zei dat het dier ge wond was. We zijn er bijna een uur -achteraan ge weest, maar zonder resultaat. Het waren me schut ters wel. Nog drie schoten vuurden ze op het dier af, voordat we het kwijt raakten. Allemaal ver er naast. We begonnen te twijfelen of we voor het avond werd een stuk wild mee naar huis zouden brengen. We gingen verder en stootten weer op een groepje gazel len. Nu reden we er direct met de landrover naar toe. Ze zijn minder bang van een landrover dan van men sen. Er stond een aardig bokje op nog geen vijftig meter afstand van de landrover. Een van de mannen lei aan, liet zijn karabijn rusten op het geopende por tier. Nou, dat kon niet missen. We hielden onze oren dicht, we houden niet zo van dat lawaai. Het gaf een daverende knal, een hoop met stof en de gazelle at gewoon door. Ze konden het zelf niet geloven, de scherpschutters, en ze hadden de mond vol over renden de gazelles weg. Maar goed, we verdeden niet te veel tijd aan het achterna lopen, want in zo'n grote bush zijn genoeg gazelles te vinden. We hadden nog een ander groepje in het oog, maar die liepen samen met een groep zebra's. Zebra's zijn tamelijk schuw en zetten het vlug op een lopen. De gazelles liepen mee. We reden met een grote boog door de bush. We hadden de zon en een kompas als richtingwijzer. Plotseling stootten we op ons eerste aangeschoten exemplaar. Zijn rechtervoorpoot scheen in stukken geschoten te zijn. De mannen er uit. Maar het bleek dat het dier nog vrij snel uit de voeten kom Hy was niet alleen, maar met nog een stuk of zes van zijn soortgenoten. De mannen kwamen terug naar de landrover en zeiden: probeer hem van de rest te scheiden; dan krijgen we hem wel. We reden met de wagen op de kudde af en slaagden er in om de ge wonde makker af te snijden van de rest. Maar hij was nog altijd te snel om er dicht genoeg bij te ko men voor een suksesvol schot. Maar de gedachte aan dat gewonde dier deed ons doorzetten. De grond waar we reden zat overal vol diepe kuilen. Met de grootst mogelijke snelheid reden we overal kriskras doorheen. Soms schokten we byna tegen het dak van de landrover aan. Maar na een half uurtje kwamen we in beter terrein. Er waren geen kuilen meer. We konden de snelheid opvoeren tot dertig, veertig kilo meter per uur, De afstand tussen de grant's en ons werd kleiner. Het dier struikelde, stond weer op, maar de landrover was er nu vlak bij. We hadden zeer met het dier te doen. Het was verloren. We joe gen tot vlak achter het dier. Het viel weer en we moesten remmen om er niet overheen te ryden. De soldaat stapte uit en schoot de grant's zo dood als een piertje. Het was een interessante middag, waarbij we niet onder de indruk kwamen van het jachtopzieners scherpschuttersgilde. De mannen begonnen het dier te villen en sneden het in stukken. Op een dek van bladeren werd het vlees achter in de wagen gelegd. We kregen zoveel vlees. De hele rug, weer een ach terbil, de lever, wat ribben, en wat we het liefste hadden: de horens. Het was bijna donker toen we richting west, op de grote weg naar MalindiHola stootten. SCHRIJFKOUTER

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 19