Tentoonstelling pluimvee- en varkenshouderij De oude merries op onze 37e Nationale tentoonstelling in Den Bosch 12 KORT VERSLAG VAN DE VERGADERING VAN DE PROVINCIALE RAAD VOOR DE BEDRIJFSONTWIKKELING IN NOORD-BRABANT GEHOUDEN OP 19 SEPTEMBER J.L. 1. Verbetering agrarische bedrijfsgebouwen De Raad besprak de regeling, die nu ook voor Noord- Brabant van toepassing werd verklaard. Van het aan tal aanmeldingen, dat reeds tot 1120 is gestegen, heeft 70 betrekking op nieuwbouw en 30 op de verbouw. Voorts is gebleken, dat 60 van de aanvra gers afkomstig is uit de rundveehouderij, 30 uit de sektor tuinbouw en 10 uit de sektor veredeling. De Raad was unaniem van mening, d'at een vlotte af werking van de aanvragen noodzakelijk is en zij stelt zich voor dit te bereiken door: a. de aanvragen waarbij ook sprake is van B.F. ga rantie via de B.F. commissie te aanvaarden c.q. af te wijzen. Woensdag 4 oktober heeft de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, de heer W. A. H. C. Boellaards, de tweede Vakbeurs Veredelingsland- bouw Ornitohpilia-Varuva in tegenwoordigheid van tal van genodigden officieel geopend. De gecombi neerde tentoonstelling concentreert zich op de pluim veehouderij en de varkenshouderij. Dat was aanlei ding om de voorzitters van het Produktschap voor Vee en Vlees, ir. G. A. Meijer en de voorzitter van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren, J. T. Mellema, ing. om bij de openingsplechtigheid een speech te houden. Voor de heer Mellema was het een opmerkelijke uitspraak dat hij geleerd heeft in de korte tijd van zijn voorzitterschap voorzichtig te zijn met uitspra ken. Hij refereerde in dit verband aan een uitspraak van de voorzitter van de Z.C.B.T.B., drs. R. Zijlstra, toen deze stelde dat: het enige wat zeker schijnt, is, de onzekerheid", welk gezegde naar de mening van de Mellema van toepassing is op de pluimveehoude rij in haar totaliteit. Ir. Meijer daarentegen wilde onomwonden zeggen dat er voor de Nederlandse varkenssektor, dank zij de structuur, een goede toekomst is weggelegd. b. de aanvragen zonder B.F. boven de ƒ40.000, aan de commissie voor te leggen. c. die toewijzing c.q. afwijzing van de kleine duide lijke gevallen te delegeren aan de Provinciale Directie. 2. Voorlichting aan middengroepen van boeren en tuin ders Over dit onderwerp wisselde de Raad uitvoerig van gedachten. Volgens een door het L.E.I. ingesteld on derzoek zou in de middengroep, waartoe globaal ge rekend worden de bedrijven tussen 50 en 100 S.B.E.'s, een onderscheid te maken zijn in 2 kategorieën n.l. de „blijvers" en de „uitblijvers". Met de laatste groep wordt bedoeld, de groep die het wat kalmer aangaat doen. Van de „blijvers" wordt uit het onderzoek de konklusie getrokken, dat zij een probleemgroep vor men, die weinig kontakt hebben met die voorlichting en er niet veel voor voelen om voorgelicht te worden. De Raad diskussieerde over de vraag of het kontakt met de voorlichting wel zo gering is als werd uitge sproken en vroeg zich af hoe deze groep behulpzaam te zijn. Overwegende dat deze groep: a. vaak niet verder wil investeren dan binnen hun gezichtsveld ligt zonder advies van de voorlich ting. STERKE DALING LEGSEKTOR De heer Mellema legde de nadruk oo de sterke te ruggang van het aantal legbedrijven van ruim 132.000 in 1964 tot ca. 39.0000 in 1971. In 1966 waren er 193 bedrijven met méér dan 5000 kippen; in 1971 reeds' 1071. Deze 1071 bedrijven hielden met elkaar 51 van alle kippen. In de categorie van bedrijven van 3000 kippen en meer waren er in 1971 1885, die gezamenlijk bijna 70 van alle kippen aanhielden. SLACHTPLUIMVEE Doordat de sektor slachtpluimvee pas na 1960 goed van de grond is gekomen is de ontwikkeling van klei ne naar grote eenheden minder spectaculair geweest. In 1971 werden op ca. 2500 bedrijven ca. 300 miljoen kuikens gemest. In Brussel worden mogelijkheden onderzocht op welke wijze men in E.E.G.-verband een verbetering van de marginale positie van de pluimveehouderij kan bereiken. De heer Mellema constateerde dat in pluimveehou- derijbedrijven in toenemende mate de bereidheid is te constateren om te komen tot internationale spel regels. Hij begreep dat men zich daarbij uiterst kri tisch opstelt, met name in Nederland als exportland, waar de belangen niet parallel lopen met landen die voor alleen eigen behoefte produceren. Ten aanzien van de sektor slachtpluimvee zag de heer Mellema reden tot een gematigd optimisme voor de periode die nu te overzien is en dat is toch ze ker tot de tweede helft van 1973. Hij grondde dit op timisme op de gematigde opzet van slachtkuikenmoe- derdieren. VARKENSHOUDERIJ AFHANKELIJK VAN EXPORT Ir G. A. Meyer stelde de sterke afhankelijkheid van de varkenshouderij van de export in het licht. Van b. een mentaliteit bezit welke niet tot grote inves teringen leidt. c. zich niet bewust is van de situatie waarin zij ver keert, komt de Raad tot de konklusie, dat het noodzakelijk is deze groep op een paar plaatsen door te lichten en de jongeren beneden de 50 jaar en de ouderen boven de 50 jaar met opvolger te gaan benaderen. Voorts ziet de Raad in het rentesubsidiebeleid, dat juist is gericht op deze groep van midden inkomens, een op lossing voor deze probleemgroep. 3. De regionale onderzoekcommissie In deze commissie van de gezamenlijke Raden van Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland zullen voor Noord-Brabant zitting nemen de heren S. E. M. Broos, P. J. M. Kavelaars en A. B. Snoek. Hiertoe werd be sloten. 4. Voorstel aanvrage Netslé Nederland rationalisatie kontraktteelt van aardappelen Na enige diskussie over het systeem, dat ontwikkeld is en de reden waarin in bepaalde gevallen subsidië ring wordt overwogen gaat de Raad akkoord met het voorstel. 5. Aanvrage compactsysteem in de champignonteelt De Raad nam kennis van de verstrekking van een bij drage ad 100.000,uit het O.- en S.-fonds voor het compactteeltcultuursysteem. twee geproduceerde varkens gaat er één over de grenzen. De prijzen die ontvangen worden in het buitenland zijn bepalend voor de welvaart in de sek tor. In tien jaar tijds is het aantal varkenshouders tot ongeveer de helft gedaald tot ruim 66.000 momenteel, waarbij dit aantal jaarlijks nog met 6 a 7 afneemt. Spreker meende een lans te moeten breken voor contracten met partijen die met de afzet van vlees hebben te maken. Daarbij mag echter niet de omzet van veevoeder de bepalende faktor zijn voor de aan tallen te contracteren varkens. GEZONDHEID VEESTAPEL De regering heeft een poliitek aangekondigd, waarbij de eigen verantwoordelijkheid van het be drijfsleven voor de gezondheid van de veestapel veel zwaarder zal moeten gaan wegen. Dat betekent in grijpende wijzigingen, die de bedrijfsgenoteri meer geld zullen kosten. Ir. Meijer had er begrip voor dat de spelregels voor vergoedingen in geval van besmetting van de veesta pel wellicht moeten worden aangepast. Hij meende echter dat de financiële konsekwenties van een af- slachtpolitiek niet met een korte verwijzing naar de gegroeide verantwoordelijkheid van het bedrijfs leven, in grotere mate daarheen mogen worden afge wenteld. Zo lang niet vast staat dat andere landen in de E.EG. zich daarbij aanpassen betekent het een on prettige en onevenredige lastenverzwaring. In het be lang van de sektor evenwel moet een dergelijke las tenverzwaring worden opgebracht, daarvoor zijn de risico's op het terrein van de gezondheid te groot. Niettemin zag de heer Meyer een goede toekomst voor de varkenshouderij weggelegd. Als anderen het beter kunnen moeten ze dat maar tonen. Er zijn dan ook wel degelijk nog moeilijkheden te overwinnen, waarvan sommige ook forse financiële konsekwenties zullen hebben, zoals b.v. de zaken van het milieu in de breedste bin. Maar dat is niet alleen in Nederland zo, aldus de heer Meyer. v. d. W. (Vervolg) Zoals voorheen bleek ook nu ruim voldoende ma teriaal aanwezig om goede tot zeer indrukwekkende „rappels" op te timmeren naast verschillende klas sen die beslist te klein en soms ook nog te min waren. Het stamboek heeft toch voordien al het zicht daarover. Dezulken enkel keuren in grote en kleine maat zou al heel wat kunnen goedmaken. Merries 8 jaar en ouder, grote maat: IA Nellij van de Poel (Nico's Taira), van Gebr. Jaspers te Ge- mert, een enorme brok, gemakkelijk eerste, kon cor recter, evenals IB Clara (Nico van Ulft), Brooijmans. Stukkige goede doorsnee klasse, 5 eerste prijzen op 6 bekroningen. Idem midden maat, als klasse minder, IA Ankie v. Zuiddorpe (Baron de l'Hostée), van Gebr. v. d. Heijden te Oosterbeers, in schrale condi tie, Zeeuws fokprodukt (Puijlaert). Idem kleine maat. Eén der grootste en regelmatigste klassen in het to taalbeeld. In hun „fleur" stonden verschillende dezer paarden al eens op kop. IA Paulina v. Gertruda, Hoeve Soesterhof van J. H. Raedts te Sevenum, vo lumineus en extra showend, bleef rustig voortdoen, had meer verstand dan die zeven mensen met even zoveel zwepen. Best kopnummer. Hierbij bevonden zich ook de welkende Zeeuwse cracks: Connie v. Cromstrijen (v. d. Velde) en Silvia v. d. Waardjes- weg (Simonse), resp. IE en II. 6 en 7 jaar, grote maat: IA en later reserve kam pioene, Anja v.d. Nieuwendijk (Alex Elzenburg), van mevr. v. d. Linden te Gerwen. Vooral in romp prach tige merrie, kon iets ruimer bewegen. Zeer interes sant. Ook verderop formidabele merries zoals Tinie v. Eikelhof (Baron v. Axel) en Mariëtte (Alex). Van deze beide vaders kwamen de produkten opvallend goed uit de bus. We kunnen enkel hun heengaan betreuren! Idem middenmaat. Ook hier weer een uitgebreide sortering waarbij het kopnummer Jacqueline (Dinant d'Orange), van Gidionse te St. Laurens er met kop en schouders uitstak, later kam pioene. We zijn trots op onze „Zeeuwse schone", die het daar toch wel uitstekend deed. We moeten voor een dergelijk succes teruggaan tot 1956. Jora v. E.D.R. (Maljaars) en Udine v. Kruiningen 1950 (Mesu), bei den fokprodukten van Stal v. Hootegem te Kruinin gen. Er was dan ook bepaald een gat ten opzichte van nummer 2 Paula v. Demen (Soesterhof), van v. Bommel en Zn„ die nu zeker al te luxe aandeed. Luxe was ook de toekenning van 14 eerste prijzen, iets wat ook niet eerlijk aandeed tegenover andere even goede klassen. Idem kleine maat: IA Corrie (Soesterhof) van Francke en Smits te Gerwen-Nue- nen, blikvangster, vooral best bovenpaard en beste conditie type en benen, de voeten konden ruimer, ook verder een behoorlijke doorsnee kwaliteit. 4 en 5 jaar, grote maat: IA Annelies v. Niessel (Ba ron v. Axel) van F. A. Rooyakkers te Lieshout. Toch wel zo'n allerbeste dat we ze bij de laatste drie hadden verwacht. Won alzo onbedreigd van IB Jen ny (Favooi) v. Den Hamer te Schoondijke. Prachtig gereed gezet haalde ze er uit wat er uit te halen was. Idem middenmaat: IA Vera (Carlo v. 't Broek) van Francke te Gerwen-Nuenen. Grof, kort en diep, wat getrokken achter en de voeten wat min, evengoed succesvol! IB Mimosa v. Nictovine (Favooi) v. J. Maris te Grijpskerke. Zeer massaal, niet te typisch en niet correct. Stond te hoog of de klasse was niet best. We houden het op het eerste. Idem kleine maat. In rust, vier beste, ongeveer ge lijkwaardige merries op kop in deze mooie klasse. IA Josefine v. Kerkzicht (Alex) van Wim Wouters te Riel, beslist de beste, maar steeds gehandicapt door altijd weer opduikende kreupelheid. IB Jenny v. d. Sluis (Frik de Leffinge) de Maaker te Wolf aartsdijk, eveneens heel mooi, maar minder gebeend, ook al niet vierkant, maar dit kan terecht komen. Merries, 7 jaar en ouder met zuigende veulens, gro te maat. Blijkbaar is het wat laat in de tijd voor deze paarden. Reden ook waarom ze minder imponeerden. IA, de bekende stammoeder Bianca v. d. Eik (Succës- seur) v. C. Bovée te Halsteren, felle tante, rondom en ook bij een vorige gelegenheid op kop. Dan twee Zeeuwen, n.l. IB Dina (Venzeur d'Amice) v. Brooij mans, toch zeker wel overbekend en IC Rosalie (Si mon v. d. Ver we) v. Gideonse, de moeder van de kampioene. Dat deze op het laatste moment werden omgewisseld vonden we minstens een slippertje van de jury. Idem middenmaat, onbeduidende klasse, met op kop Gracieuse v. Moerkapelle van Van Velde, heel behoorlijk. Beter was idem de kleine maat, met op kop de eveneens zeer bekende Leent je v. 't Hoog land (Elegand v. Braamhof) v. Serrarens te Ossenis- se. Gemakkelijk eerste vóór Joke v. d. Breestraat (Soesterhof) v. De Maaker, wat weinig volume, deed wel haar best. Redelijke klassen waren de merries tot en met 6 jaar met veulens, grote maat. 1. Alexandra v. 't Zand (Alex) v. Roessel te Tilburg, formidabele, van een vader die wat weg te geven had.. De midden en kleine maat brachten weinig perspectief. PAARDENVRJE1ND. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 12