(id IFYE indrukken De koudbloeds op onze 37e Nationale tentoonstelling in Den Bosch 15 c- (§eiuid Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK Jos Akkermans, lid, van de afd. Tholen die in het kader van een I.F.Y.E.-stage in de Verenigde Sta ten verblijft vervolgt het relaas van zijn wederwaardigheden, waarvan het eerste gedeelte de vorige week werd geplaatst. MA Denver een autorit van 12 uur en aangeland 1000 km oostwaarts in de staat Missouri. Je rijdt dan dwars door Kansas via de interstate highway 71, die ligt in de riohtirig oost-west en zo'n slordige 5000 km lang is. Kansas, de tarwestaat van Amerika, een onafzienbare vlakte en dan Missouri, het tegenovergestelde. Missouri, waar ik nu inmiddels in mijn 6e gastgezin verblijf, een staat in het hartje van Amerika, waar een bo men- en plantengroei is, die het golvend landschap met zijn rivieren en kreken en zijn grillige Lake of the Ozarks tot een paradijs maakt. Een weelderige plantengroei zeg ik, inderdaad, maar dat impliceert dan ook een vochtig, warm klimaat, dat mij de eerste dagen half-naakt en badend in het zweet op bed deed liggen. Weken achtereen een temperatuur van gemiddeld 35° C. soms oplopend tot 45° C. in de schaduw. Geluk kig zijn vele 'huizen uitgerust met air-conditioning. Een ander klimaat; ook andere landbouwprodukten: mais en sojabonen nemen de meeste landbouwgrond in beslag. Daarnaast wordt er milo geteeld en tarwe. In het zuiden van de staat vind men ook katoenteelt. Een deel van de mais, milo en tarwe wordt op de meeste be drijven omgezet in vlees: varkens en koeien. CURSUSSEN POLITIEKE SCHOLING VOOR DE VROUW Door de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen en de Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen, Vrouw en Arbeid en gelijk Staatsburgerschap wordt op verschillende plaatsen in ons land een belangrijke cursus georganiseerd. Het doel van deze cursus is de vrouwen Het is weer achter de rug, maar wat is er voordien al over gesproken en valt dat nog in de schaduw bij wat er nadien nog over klaargemaakt wordt. Zoals de mee- en tegenvallers, de kampioenschappen en nu ook nog eens het weer, iets waar we anders zelden over te klagen hadden. We vatten eerst de hengsten aan, al is de jonge aanwas niet om over naar huis te schrijven en dat is toch wel jammer. We hebben er zo weinig meer no dig is dan de praat, en dat is waar! Maar we hebben steeds wat „beste" nodig met kwaliteit en als vader gebouwd en daarop was nu juist te weinig uitzicht. De 2-jarigen gmu la Carlo v. Steenzwaan door Rainier v. Kannelust van A. N. Steendijk te Nieuwerkerk (Z.) wordt een hele kerel, daarbij vlot, is goed meegekomen. Mm la Frits uit die Linde door Nico v. d. Verwe van Mart. Raaijmakers te Bakel-Helmond, niet direct een •baas, maar goed verdeeld met type en vlotte gangen. Kim la Nico v. d. Vonder weer een Verwe en nu van H. van Bommel te Aarle-Rixtel, wel grof, rug matig en wat smallig in het kruis. Hengsten 3 jaar grm. la Adonis v. Bleyendaal door Bart, uit de oudkampioene Tosca v. Klerkenhof van Gebr Wilting te Wachtum (Dr.) hengst in algemeen voorko men, vlot maar nog al onregelmatig. 1B en aanvankelijk eerste Due weer een Bart van Iz. de Buck Wzn te Serooskerke (W.) hengst rondom iets op en achter komt nu nog iets in snit te kort. meer te betrekken bij de politiek, haar bewust te doen stemmen voor een zelfgekozen partij, welke dan ook, en haar daar ook in actief te laten deelnemen als volwaar dig lid. Hoe kwamen deze beide verenigingen tot dit initiatief? Na de Kamerverkiezingen in 1971 bleek dat het aantal vrouwen in de Kamer nog steeds bijzonder laag was, en sinds 1968 niet vergroot ondanks de sterke bevolkings groei. Nu de stemplicht is afgeschaft en het stemrecht ieder vrij laat al of niet van dat recht gebruik te maken is het meer dan ooit zaak, ook de vrouw, die minder dan de man politiek geïnteresseerd is, aan te sporen ook op dit gebied als volwaardig mens in de maatschappij te staan. De cursussen zullen bestaan uit vijf bijeenkomsten. Deze worden in alle provincies georganiseerd op een 30-tal plaatsen in totaal. De kosten worden zo laag mogelijk gehouden. 1 A nun. Bart uit de Keutelmeer door Bart van A. L. C. Brooymans te Oud-Vossemeer met enorme gangen en veel ras, breed en kortgebeend, ook al wat wijdgaand achter iets wat toch teveel voorkomt. 1B en eerst op kop Frits van Baron van Willemsen en Kok te Wesepe (Ov.). Aantrekkelijk geheel bemerking alsvoren. De hengsten van 4 en 5 jaar waren best op kop en bleek dit ook later bij het kampioenschap. Gr. m. Gamin van Schoonebeek door Gamin v. d. Hooi van A. Z. en Z. A. de Buck te Grijpskerke (W.) beste gangen, blokken van voeten, kort, vooral vóór diep, wat afhangend maar gebeend. Zeer aantrekkelijk totaalbeeld en'tenslotte na zware strijd reserve kampioen. M.m. Cupidio v. d. Schelpweg door Carlo v. 't Broek van Gebr. Bouwman te Didam, enorm diep en soortig. Kapitale hengst leek soms al te dik waar weer de gangen onder leden, toch een blikvanger! KL m. Nico v. d. Nieuwendijk door Nico v. dl. Verwe van J. A. Kruders te Wiene (Ov.) uit de latere reserve kampioene Anja v. d. Nieuwendijk (Wed. v. d. Linden) waar wel de ruimte in zit, die de Verwe's zo dikwijls missen. Nico werd de nieuwe kampioen, algemeen be korend door zijn beste bouw en dito beenwerk daarbij kort en gestopt en met de nodige actie zich jeugdig voortbewegend. hengsten van 6 jaar en .ouder brachten geen nieu we gezichtspunten maar we hadden ze gradg beter gezien. Gr. m. 1. Baron v. 't Hoekske door Baron de l'Hostée van Frans v. d. Heijden, kort geribd als vader gebouwd en bleek hij zich goed te vererven wat een beste aanteke ning is. M.m. Frik v. d. Kantstraat door Frik de Leffinge van Heren Kuijpers te Nederwetten-St. Oedenrode was er zo direct niet op vooruit gegaan en bereikte hij met moeite het 3e op tal schavotje. KL m. IA Costaud v. di. Ranohoeve door Costaud v. Soestertiof van v. Bomimel v.n., vlot maar onregelmatig gebouwd en helemaal geen ster blijkt goed te fokken. 1B Jas door Barnum de Maire Bois van Notaris Huis man te Grootegast (Gron.) was eerst op kop en vorige Nationale reserve, niet op vooruitgegaan dus, terwijl we ook niets positiefs over zijn produktie hoorden, al met al niet zo best. veeteelt neemt een grote loop in de Verenigde Staten. De prijzen zijn hoger dan ooit tevoren en er wordt intensief gekruist om een optimale vleesproduk- tie te krijgen. Charolais is o.a. erg populair. Tijdens mijn bezoek aan de Missouri-State-Fair, een evenement wat 10 dagen duurt, waar veebeoordelingen zijn, tentoon stellingen van landbouwprodukten, maar ook van schilde rijen, beeldhouwwerken, bloemstukken, landbouwmachi nes, organisaties... Er is een kermis die op zich al een ha beslaat, er zijn paardenraces, amusementsprogram ma's (Melanie) enz., enz. teveel om op te noemen. Op sommige dagen trok dit festijn meer dan 60.000 bezoe kers. Dit betreft wel is waar een gebied van 2 x Neder land, maar met slechts 4 miljoen inwoners! Op deze State-Fair, waar tot mijn verrassing ook mijn foto in een van de gebouwen prijkte, heb ik een enorme verscheidenheid aan rassen gezien. In februari van dit jaar was ik op de Internationale landbouwtentoonstelling in Parijs en dacht dat die groot was en dat is ie ook maar deze is groter. Prijzengeld voor die paardenraces en shows bedroeg meer dan een half miljoen gulden. Voor melk- en mestvee 170.000 gul den. Het totaal aan premies beliep 1.280.000 gulden. Men weet in de V.S. soms niet waar ze met het geld naar toe moeten! ALLES bij elkaar krijgt men door het IFYE-program- ma heel wat van de Amerikaanse samenleving te zien. Je komt in vele gezinnen, je ontmoet vele mensen, vooral ook door de lezingen die je gemiddeld 2 x per week houdt voor 4-H clubs, Rotary, scholen en kerkgroe- pen. Er kan echter nog veel meer uit deze tijd gehaald worden, indien het programma aangepast wordt aan het deelnemende individu. Maar nogmaals je krijgt een vrij goede indruk ook over de politiek, godsdienst en opvoe ding. Maar daarover een volgende keer (om met de woor den van mr. Hilterman te sluiten!). JOS AKKERMANS. Tot nu toe gaven zich al een 300 deelneemsters op. Uiteraard kan ieder meedoen. Men hoeft geen lid van bovengenoemde organisaties te zijn en ook is het niet de bedoeling enige politieke partij op de voorgrond te stellen. Opgave voor deze belangrijke cursus kan ge schieden bij de landelijke secretariaten: Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, Jan van Nassaustraat 63, Den Haag. Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen, Paramariboplein 18 I, Amsterdam O.V., alwaar dan ook informatie over data en plaatsen kan worden ingewon nen. In Zeeland wordt de cursus georganiseerd op drie plaatsen en wel te Zierikzee, Goes, Oostburg/Axel (2 avonden in Oostburg, 3 in Axel). Daar kan opgave voor één der cursussen geschieden bij het Provinciaal Secre tariaat van de Bond van Plattelandsvrouwen, Grote Markt 28 te Goes, waar alle verdere informatie kan wor den ingewonnen. G. A. DE LANGE. De Nationaal reserve-kampioen Gamin van Schoonebeek K 2706, van. Gebrs. A. Z. en Z. A. de Buck te Grijpskerke. Het kampioenschap passeerde eigenlijk reeds de revue. Ter opluistering werden getoond de oud-kampioen '68 Gamin v. d. Gooi een paard waar we trots op mogen zijn en weer van de heer Huisman. Frik de Leffinge (v. Bommel) en Jim v. d. Ouden Bos (v. d. Heijden) als Belgische import, waarvan vooral de laatste algemeen de belangstelling trok, baas van een hengst, beste presentatie en hulde voor de oude „Frans". De vaderpaarden: IA Frik de Leffinge nu van van Bommel won door uni formiteit en goede doorsnee kwaliteit maar 1B Bart v. Wijngaarden (Brooijmans) zal een volgende keer met zijn aanstormende jeugd toch moeten kunnen winnen. Ver schillende zijner produkten zijn nog in volle ontwikke ling. IC Gamin v. d. Gooi (Huisman) met vooral typische produkten waarbij vooral Gamin v. Sohoonebeek uit blonk. JPAERDENVRIEND" (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 15