LANDBOUWBEGROTING 1973 BIEDT WEINIG NIEUWS officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant Het nieuwe parlementaire jaar is weer begonnen. Uit de eerste reacties op het door de regering voor 1973 uitgestippelde beleid blijkt dat de politieke tegenstellingen steeds groter worden. Het parlement wacht de komende maanden een zware en verantwoordelijke taak. In dit nummer 0.01.: Landbouwbegroting 1973 Pagina 3-9-10 Landbouw en politiek Pagina 3 %r Auto-aktualiteiten Pagina 4 Uit de praktijk Pagina 5-7 Rassenkeuze wintertarwe Pagina 9 X K.N.L.C. op werk bezoek in IJsselmeer- polders met uitslag „Wie wordt Kampioen?" Pagina 8 Verslag Prov. Fokvarkensdag te Goes Pagina 12 ■Sfc Klauwgebreken bij koeien kost geld Pagina 13 zlm VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1972 60e Jaargang - No. 3149 land en tuinbouwblad VEEL CIJFERS, GEEN NIEUWE BELEIDSLIJNEN TELDEN zal een uiteenzetting van het beleid dat aan de landbouwbegroting ten grondslag ligt beknopter zijn geweest dan dit jaar. In zijn inleiding verwijst minister Lardinois voor de doelstellingen van zijn landbouwbeleid naar de begroting 1972 en de dit voorjaar verschenen nota inzake het landbouw- struktuurbeleid. Hij geeft daarmee meteen de lijn aan die door deze hele begroting loopt, voortgaan op de in 1972 bewandelde weg zonder het aangeven van nieuwe perspectieven. Natuurlijk kan men van een begroting die nauwe lijks 2 maanden voor de verkiezingen wordt ingediend en mogelijk door een andere regeringscoalitie zal moeten worden uitgevoerd, weinig anders verwachten. Toch is het teleurstellend dat zo weer kostbare tijd verloren gaat en de onzekerheid over het toekomstige landbouwbeleid blijft voortbestaan. Met name ten aanzien van de mogelijkheden die de rentesubsidies zullen bieaen, komen geen nieuwe gezichtspunten naar voren. Kennelijk wil de minister de goedkeuring vanuit Brussel afwachten. Daartegenover staat dat nogmaals uit de begroting blijkt dat de voorgestelde beëindigingsregeling in ieder geval aanzienlijk ongunstiger zal zijn dan de be staande regeling, vooral voor de leeftijdsgroep 50 65 jaar. Wat de strukturele problemen in de landbouw be treft staat minister Lardinois verder nog stil bij de toenemende eisen die aan de financiering van het landbouwbedrijf worden gesteld, vooral in het kader van de schaalvergroting binnen de landbouwsector. Terecht, want dit is een van de grootste problemen waarmee de huidige landbouwer te kampen heeft. Jammer dat de minister het bij deze konstatering laat en slechts opmerkt dat verbetering van de infrastruk- tuur een der voorwaarden is om met succes schaal vergroting te verwezenlijken. Overigens wordt voor het totale ontwikkelingsbeleid niet meer geld uitge trokken dan op de vorige begroting. Wat de prijzen voor de gegarandeerde produkten betreft, mogen we vanuit Brussel voorlopig nog geen nieuwe voorstellen of besluiten verwachten. In de be groting staat hierover dan ook helemaal niets. Ook deze winter zullen de akkerbouwers bij de opstelling van hun bouwplan dus weer geen rekening kunnen houden met nieuwe garantieprijzen. VEEL CIJFERS TRADITIEGETROUW bevat de memorie van toe lichting weer een grote hoeveelheid cijferma teriaal. Cijfers die volgens minister Lardinois aan geven dat de landbouw zich gedurende 1971/72 heeft ontwikkeld in vergelijking met 1970/71. Wij zouden hierbij willen aantekenen dat de landbouwinkomens inderdaad zijn gestegen, maar dat er ten opzichte van de inkomens buiten de landbouw nog steeds een be langrijke achterstand bestaat. Daarnaast is de inko mensontwikkeling op de akkerbouwbedrijven aan zienlijk ongunstiger geweest dan op de weide- en ge mengde bedrijven. In het algemeen vertoont deze be groting het sobere beeld dat in deze tijd van over heidsbezuinigingen in het kader van de inflatiebestrij- ding verwacht mocht worden. Bij een paar punten wil len wij nog kort stil staan. RUILVERKAVELING vragen ons af of het nauwelijks gewijzigde begrotingsbedrag wel voldoende is voor een verantwoorde voortgang van' de in uitvoering zijnde ruilverkaveling. Temeer omdat ook in 1972 dit bedrag reeds bevroren was. Ook hier blijft onzekerheid over het toekomstige beleid bestaan. VOORLICHTING T^E minister staat uitvoerig stil bij de te verwach- ten extra werkzaamheden van de voorlichtings diensten als gevolg van de invoering der rentesubsi dieregeling. Vooral de individuele voorlichting zal daardoor veel meer tijd in beslag gaan nemen. Onbe grijpelijk is het dan ook dat, nu de agrarisch sociale voorlichting, na het intrekken der C.R.M.-subsidie, ge heel voor rekening van de landbouw komt, het totale subsidiebedrag op de landbouwbegroting nauwelijks stijgt. Ook de provinciale directies voor de bedrijfsont wikkeling moeten het met hetzelfde bedrag doen, d. w.z. met minder personeel. Gevreesd moet worden dat hier dan ook andere taken, vooral op technisch gebied, in het gedrang zullen komen! MILIEU EN LANDINRICHTING TN de begrotingstoelichting wordt uitvoerig stil gestaan bij de positie van de land- en tuinbouw wat de milieuverontreiniging betreft. Duidelijk wordt dat in de toekomst niet alleen de veredelingssektor, maar ook de akkerbouw en tuinbouw verdere beper kingen zullen worden opgelegd, bijvoorbeeld voor wat de bestrijdingsmiddelen betreft. TENSLOTTE nog een paar woorden over wat on der het hoofd veterinaire aangelegenheden wordt gesteld en regelrecht op lastenverzwaringen voor de veehouderij duiden. Er worden algemene hef fingen op te slachten dieren aangekondigd om aan geld te komen voor aflopende schadevergoeding aan gemeenten die de inkomsten van de op te heffen z.g. nadere keuringen gaan missen. Daarnaast dan het andere financieringsbeleid bij de dierziektenbestrijding waar nog overleg over zal wor den gepleegd, maar waarbij de begrotingspost maar alvast gehalveerd is. Al met al een duidelijke interimbegroting in afwach ting van mogelijk een andere regering en minister, die voor de landbouw niet al te schokkende dingen inhoud, maar ook geen nieuwe perspectieven biedt! D. LUTEIJN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 1