UIT DE PRAKTIJK Drukke tijd voor de boeg Bruine bonen houden de peulvruchteneer hoog Vooruitzichten peulvruchten onzeker KORTE WENKEN 7 De graanoogst op THOLEN en. ST PHELIPSLAND is volledig geborgen. Eindelijk zouden we bijna zeg gen! Terugblikkend over de oogst is het wel duide lijk, dat alleen de laatstgeoogste partijen tarwe zon der droogkosten konden worden opgeslagen. Een kostbare zaak, die bij een vochtgehalte van rond de 20 al gauw een paar cent per kg gaat kosten, die we eigenlijk net niet konden missen. Enerzijds niet, omdat de prijs niet is wat we, de kostenstijgingen in aanmerking nemende, zouden mogen verwachten en anderzijds vallen ook de opbrengsten niet overal mee. Wanneer we voor ons gebied de opbrengstcijfers van tarwe en gerst ramen, blijven we voor beide gewassen toch wel,een paar honderd kg beneden de vijf ton. Als we daarbij in ogenschouw nemen, dat we b.v. aan tarwe alles deden wat opbrengstverho- gend zou kunnen werken, zoals gedeelde stikstof gift, gespreide rassenkeuze, enz., dan zijn we toch een beetje teleurgesteld. Toch zijn we weer benieuwd wat de proefveld- en praktijkervaringen ons in 1972 leerden, om de produktiviteit van onze tarwerassen op te voeren, daarbij rekening houdend, dat bodem en weersgesteldheid toch wel de belangrijkste pro- duktiefactoren zijn. Door een aanzienlijke verbetering van de weersom standigheden is ook op WALCHEREN de graanoogst toch nog vrij vlug klaar gekomen. Zodoende kon ook op Walcheren nog een aanzienlijk deel van de tarwe onder gunstige weersomstandigheden worden ge- maaidorst. Ook de erwten uit de ruiter zijn nu alle gedorsen. De verwachtingen ten aanzien van de op brengst waren niet al te hoog gespannen, maar bij ve len is de kg-opbrengst nog tegengevallen. De kwaliteit is ook niet om over naar huis te schrijven. Daarbij komt nog dat ook de prijs van kleine groene erwten en schokkers in mineur is, zodat de erwtenteelt op veel bedrijven weer een verliesgevende zaak is. Vele telers die voorgaande jaren erwten hebben geteeld, hébben dit jaar toch nog erwten kunnen verkopen tijdens een kleine opleving in de prijs enige weken geleden. Jammer, maar zo het zich nu laat aanzien, gaat de erwtenteelt vrijwel geheel verdwijnen. Van de peulvruchten houden alleen de bruine bo nen de eer hoog. Zowel wat kg-opbrengstverwachting als prijsverwachting betreft. De kg-opbrengst zal wel lager zijn dan vorig jaar, maar toch nog redelijk. Als telers zullen we er op moeten letten dat de kwaliteit bij het dorsen door beschadiging niet achteruit gaat. Vooral bij straf-drogende weersomstandigheden kun nen de zaden zo hard worden, dat dorsbeschadigmg zeer vlug optreedt. Dit openbaart zich niet alleen in een aantal halve zaden, maar ook in minder goed zichtbare schade (barsten), die echter door verschil lende afnemers zwaar aangerekend wordt. Wanneer wij onze goede positie op de markt van bruine bonen willen behouden, zullen we méér aandacht dan voor heen aan het dorsen moeten schenken. Wat we, wat de kwaliteit betreft, hierboven op merkten over de stambonen, geldt ook voor de be handeling bij de oogst van de uien en aardappelen. We zullen ze meer moeten behandelen als eieren dan als de van vroeger bekende eierkolen. Wat de aardappelen betreft, mogen we constate ren dat er door verschillende akties, o.a. blauwonder- zoek, veel aandacht besteed wordt aan de behande ling tijdens oogst en bewaring. Hopelijk zullen ook de slechte resultaten bij de uiten'bewaring, afgelopen seizoen, bij diverse telers, er toe bijdragen dat er alles aan gedaan wordt de beschadiging, ook de aan vankelijk onzichtbare, tot een minimum te beperken. Zowel bij de oogst van bruine bonen, als die van aardappelen en uien zullen we naast het streven naar een zo hoog mogelijke capaciteit, door een juiste afstelling van de machines en het juiste werktempo, In de laatste week is ook vrijwel al het blauwmaan- zaad, wat in ons gebied procentueel een grote areaal uitbreiding had, gedorsen. De opbrengsten zijn ver schillend, maar in doorsnee redelijk. Naar schatting ongeveer 1500 kg schoon en droog zaad per ha. Op bedrijven waar dit in het bouwplan de plaats van erwten innam, zal men niet ontevreden zijn en we verwachten dan ook bij een redelijke marktontwik keling een uitbreiding van dit gewas. Wanneer we dit schrijven beseffen we dat met de laatste augustusdagen alweer twee-derde van 1972 verstreken is. Die laatste augustusweek is door de collegae verschillend besteed. Vele hadden nog stro op te ruimen. De één liet dit hakselen met het oog op de organische stofvoorziening van z'n grond, de ander besteedde kostbare uren om het in de schuur op te bergen, in de hoop dat dit vroeg of laat be loond zal worden. Ook aan stoppelbewerking en kunstmeststrooien werd de nodige aandacht besteed. Wat het strooien van kali in de nazomer betreft, hebben we de indruk dat dit niets of weinig toe neemt. De overige tijd die restte, is besteed om alles in gereedheid te brengen voor de komende late aard appeloogst. We moeten alles in het werk stellen om de rooibare dagen, straks, als het gewas voldoende afgestorven is, zo goed mogelijk te benutten. De minder goede structuur na de vele regen zal hierbij de nodige problemen opleveren. We gaan een drukke tijd tegemoet, maar gezien de prijzen zal het toch plezierig werk zijn, dit nu waardevolle produkt te oogsten. Want ook hier verzoent geld de arbeid. Laten we wel zorgen, dat we door ondoordachte oogstmethoden geen minderwaardig produkt krijgen en alles doen om rooi'besahadigingen te voorkomen. Tenslotte moet ons nog één opmerking over die zelfde aardappel v*an het hart. We vinden het jam mer dat de animo voor afzet in poolverband met handelaren of coöperatie plotseling schijnt te zijn afgenomen. Hoewel we niet graag zouden willen ad viseren in een verkooptijdstip, komt het ons voor, dat van telerszijde genoegen genomen wordt met de „eerste winst". En dat na twee verliesjaren voor de aardappelteelt! Ons inziens verdient een gespreid afzetsysteem juist nu de voorkeur. ook dienen te letten op het winnen van een kwalita tief hoogwaardig produkt. De mening dat, indien een produkt schaars is en de prijs dientengevolge goed, men toch rijp en groen koopt, is funest voor de goede naam van het produkt op langere termijn. J¥E vooruitzichten met betrekking tot de afzet van tarwe worden, vooralsnog tot het einde van het jaar als goed beoordeeld, zo deelt het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten mede. Men grondt deze verwachting op de ruimere afzetmoge lijkheden naar de mengvoederindustrie en de uitvoer- mogelijkheden naar derde landen, met name naar GrootJRrittannië. Reeds in juni en juli kwamen voor levering op de nieuwe oogst regelmatig transacties tot stand. De verwerkende industriën namen toen nog een afwachtende houding aan, op grond van de on zekerheden rond de kwaliteit van de nieuwe oogst en de nog steeds heersende onrust op de valuta markten. Daar kwam bij dat de verwerkers over grotere overgangsvoorraden beschikten. Medio augus tus kwamen de meelfabrieken als kopers van in landse tarwe aan de markt. Tot 29 augustus zal naar raming ca. 25.000 ton inlandse tarwe zijn aangekocht voor consumptiedoeleinden. De belangstelling voor inlandse gedenatureerde tarwe van de zijde van de mengvoederindustrie was matig, door de grotere overgangsvoorraden en re gelmatige aanvoer van Franse blanke en gedenatu reerde tarwe. Voor de eerstkomende maanden in elk geval tot en met oktober verwacht men dat de meng voederindustrie in ruime mate tarwe in de mengvoe ders zal opnemen. In hoeverre daarvoor inlandse tar we zal worden aangewend is afhankelijk van de of fertes in Franse tarwe, die momenteel concurrerend in de markt liggen. De belangstelling van Duitse zijde voor gedenatureerde tarwe beperkte zich tot promp te partijen. Ook exporteurs kochten inlandse tarwe. De tarweprijzen liggen 30 tot 40 cent/100 kg boven de voor augustus geldende interventieprijs. Van oogstdruk is tot heden door de gespreide aanvoeren en tegenvallende opbrengsten geen of nauwelijks sprake. BROUWGERST Voor 1972 wordt een opbrengst van 85.000 ton ge schoonde brouwgerst verwacht, dat is ca 11.000 ton meer dan vorig jaar. Het kleinere areaal in 1972 wordt' gecompenseerd door hogere ha-opibrengsten en lagere uitvalpercentages. Er was overigens weinig kooplust in België en Duitsland; men verwacht dat deze landen hun behoeften aan gerst voor een groot deel in Frankrijk zullen dekken. Vorig jaar contrac teerde het C.B.K. 40.000 ton. Door handel en coöpe ratie is nog maar weinig gerst voor brouwdoeleinden geschoond. WERELDMARKT GRANEN De wereldmarkt granen reageerde de afgelopen maand met prijsstijgingen op de bekendmaking dat tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie een driejarige overeenkomst is gesloten inzake omvang rijke graanaankopen door de Sowjet-Unie tot een bedrag van minstens 750 miljoen. In het Goederen overzicht augustus van de Bank Mees Hope NV wordt voorts nog melding gemaakt van de Sowjet- aankopen van 1,5 miljoen ton tarwe van Canada. Men zal daarbij gébruik maken van een optie die bij een eerder dit jaar afgesloten contract werd verkregen. Ook heeft Cnada 200.000 ton gerst aan de Sowjet-Unie verkocht voor levering in 1972/'73. Volgens een voorlopige taxatie van de Internatio nale Tarweraad zal de wereldtarweproduktie (excl. de Volksrepubliek China) in het oogstjaar 1972/"73 liggen tussende 300 en 30*5 miljoen ton vergeleken met een record-oogst van 319 miljoen ton in 1971/'72. Verwacht wordt dat de voorraden in de voornaam ste tarwe-exporterende landen aan het begin van het seizoen 1972/'73 ongeveer 51 miljoen ton zullen bedragen, dat is 1 miljoen ton meer dan een jaar daarvoor, doch bijna 15 miljoen ton minder dan de hoeveelheid aan het begin van het seizoen 1970/'71. Als gevolg van de ernstige droogte zal de Austra lische tarwe-oogst 1972/'73 nauwelijk 300 milj. bushel bedragen, zodat dit land minder tarwe voor export beschikbaar zal hebben dan in de twee voor gaande seizoenen. Bovendien zal Australië aan het einde van het lo pende seizoen wellicht niet meer dan 00 milj. bushel tarwe over hebben, de kleinste voorraad in de laatste vier seizoenen. VOERGERST Voor gerst, geschikt voor de pellerijen, waren er goede afzetmogelijkheden. De afzetmogelijkheden aan de veevoederindustrie in Nederland zowel als in (Zie verder pag. 12) C.AJt. - Zevenbergen HET GRAANSTRO dat werd ondergeploegd vraagt voor een goede vertering 8 kg zuivere stikstof per ton stro. Heeft u dus stro ondergeploegd strooi dan zo vlug mogelijk 200 kg kalkammon salpeter per ha. DE BOEREN DIE HUN STAMSLABONEN dit jaar regelmatig bespoten hebben ter bestrijding van de vlekkenziekte behaalden een goed resultaat. De niet bespoten gevoelige rassen vertoonden de ziekten vaak in ernstige mate. Hebt u late bonen dan kunt u nog met sukses spuiten, doch niet later dan uiterlijk veer tien dagen voor de oogst. CONTROLEER REGELMATIG de verlichting en de remlichten, niet alleen van uw trekker maar ook van de wagens. Bij gebreken bent u op de weg een gevaar voor uzelf en voor anderen. Vooral tijdens de oogst hebben deze onderdelen veel te Ujden. Repareer niet met plakband of dergelijke, maar zorg voor een deug delijke construktie HET MAAIEN VAN DE HERGROEI van het gras zaad heeft een gunstige invloed op de zaadopbrengst en de wintervastheid. Als flink stikstof is gestrooid, kan een snele groenvoer worden gewonnen. Maar ook als u hierop geen prijs stelt, moet de hergroei worden gemaaid en afgevoerd. Als het enigszins mogelijk is, moet u deze werkzaamheden bij redelijke droge grond uitvoeren. DE BESTE TIJD VAN MAAIEN is de tweede helft van september, alleen veldbeemd moet pas de eerste helft van oktober worden gemaaid. U moet proberen de maaidatum zó te kiezen dat het gewas een hand breed lang de winter ingaat. Na het maaien wordt op de percelen die nog geen stikstof hebben gekregen de ze meststof aangewend. Aan langzaam groeiende gras sen 4560 kg en aan snelgroeiende 3045 kg zuivere stikstof per ha. DOOR DE LANGE VELDPERIODE voor hooi en kuil en veel berijden heeft de grasmat veel geleden. Met deze percelen kunt u niet doorsukkelen want de opbrengst blijft beneden peil. Tot ongeveer half sep tember kan grasland worden ingezaaid. Gebruik hier voor het B.G. 11 mengsel, omdat klaver toch snel uit de zode verdwijnt. KOPZIEKTE BIJ MELKVEE treedt niet alleen, in het voorjaar op, maar ook in het najaar. Het is daarom raadzaam de stikstof enige keren te geven in de vorm van magnesamon. Het magnesiumgehalte van het gras wordt hierdoor verhoogd en het gevaar voor kppziekte verkleind. JONGE KALVEREN DIE ER NU WAT DOR UIT ZIEN en waarvan de groei te wensen overlaat, hebben nu vrij zeker te lijden van maagdarmwormen. Neem hiervoor direht maatregelen. Stal deze dieren op en waarschuw de dierenarts voor een behandeling.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 7