Xztn HOOFDBESTUUR VERGADERDE officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1972 60e Jaargang - No. 3147 land en tuinbouwblad Door koud en vochtig weer tijdens de groeiperiode zal de smijmaisoogst dit jaar laat vallen. Veelal zal er niet voor eind september mee kunnen worden begonnen. De voorbereidingen voor de oogst moeten echter tijdig worden getroffen. Bijzonderheden hierover op pagina 10 en 11. De foto laat een zelfrijdende hakselaar met een drierijig ma Is voorzetstuk aan het werk zien. In dit nummer o.m.: Wachten op rentesubsidie V Pagina 3 Akkerbouwnieuws Pagina 4 Uit de praktijk Pagina 5/7 Tuinbouwzaken Pagina 6 Aardappelsituatie gunstig beoordeeld Pagina 7 ¥k Waarom geen precisiezaai bij granen? Pagina 10-11 Resultaten blauwgevoeligheids- onderzoek bij aardappelen Pagina 13 De hoofdprijzen prijsvraag „Wie wordt Kampioen"? en bijzonderheden over de evenementen op de Paardendagen Den Bosch Pagina 14/19 Langs de melkweg Pagina 15 Nadat in augustus, in verband met de oogstwerk- zaamheden en zomervakanties niet werd vergaderd, kwam het Hoofdbestuur der ZLM met haar advies op maandag 4 september weer bijeen ter bespreking van een uitgebreide agenda. Voorzitter J. B. Becu toon de zich bij zijn openingswoord verheugd dat de oogst- werkzaamheden zover gevorderd zijn dat een ieder weer aanwezig kan zijn. GROTE OPBRENGST VERSCHILLENDE GRANEN Door de kringvoorzitters werd een overzicht gege ven van het verloop der oogst 1972. Hoewel het ge middelde beeld voor het hele Zuidwestelijk kleigebied weinig verschillen vertoont, blijken er toch van be drijf tot bedrijf grote opbrengstverschillen te bestaan, met name wat de granen betreft. Slechte ha-opbreng sten geven de peulvruchten naast matige opbrengsten bij graszaad, karwij en vlas en goede opbrengsten van het koolzaad. De gerstopbrengst schommelt rond de 5 ton per ha; voor tarwe liggen de opbrengsten gemiddeld iets lager, namelijk 4,5 5 ton per ha, waar bij uitschieters naar beneden tot 2,5 ton per ha en naar boven tot 6,5 ton per ha evenwel veelvuldig voorko men. De aardappelen beloven nog een redelijke kg-op- brengst te geven, hoewel de knollen wel aan de klei ne kant zullen blijven. Verwacht mag worden dat de oogst deze week op gang komt Bij de suikerbieten geven de monsternemingen gro te verschillen met 1971 aan. Wel is duidelijk dat de in het voorjaar verkregen voorsprong geheel verloren is gegaan. In de veehouderijsector gaat de hooioogst nog steeds door en kan nu nog goede kwaliteit hooi wor den binnengebracht. Toch moet gevreesd worden dat door de vele regen, het grootste gedeelte van het geoogste hooi van minder goede kwaliteit is. Voorzitter Becu konkludeerde dat, ondanks het soms zeer slechte weer, er tot nu toe een redelijke oogst kon worden binnengehaald, hoewel de verschillen plaatselijk soms zeer groot zijn. Bijzonder hoopge vend is daarbij de vooraadpositie bij de aardappelen en uien, waardoor de prijzen bij de aanvang van het seizoen aanzienlijk gunstiger liggen dan vorig jaar. OOSTERSCHELDE DICHT De vergadering nam met instemming kennis van de door de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap en Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond uitgegeven documentatiemap inzake afsluiting van de Ooster- schelde. Men stelde zich unaniem achter konklusies waartoe het betreffende rapport komt. Ook het Hoofd bestuur der ZLM blijft van mening dat de werkzaam heden ter afsluiting van de Oosterschelde onvermin derd dienen voort te gaan. RUILVERKAVELING KAPELLE/WEMELDINGE Het Hoofdbestuur was van mening dat de ruilver kaveling Kapelle/Wemeldinge in ieder geval dit na jaar gestemd dient te worden onder de oude wette lijke regeling. Uitstel van de stemming brengt niet al leen financiële konsekwenties voor de betrokkenen met zich mee, maar zou tevens betekenen dat de uit voering der ruilverkaveling voor langere tijd zou wor den opgeschoven, terwijl diverse werken aan wegen en waterlopen in dit gebied toch doorgaan. AKKERBOUW Hoewel de graanprijzen rond het interventieniveau bewegen, ziet de wereldsituatie er toch niet ongunstig uit door de grote tekorten in Rusland, aldus de heer Becu. De brouwgerstkontrakten zijn nu aangepast aan de Brusselse prijsverhogingen. Daarnaast is de E.E.G.- graszaadregeling nu definitief goedgekeurd, waarbij in principe de ha-toeslagen aan de individuele teler dienen te worden uitgekeerd. Over de vraag of als OOSTERSCHELDE MET SPOED DICHT I ZLM TENTOONSTELLING 1973 overgangsmaatregel dit jaar ook nog een gedeelte der toeslag aan de handelaren moet toekomen is nog geen overeenstemming bereikt. TUINBOUW In zijn overzicht stelde de heer Goud dat de oogst- raming voor appels ±15% lager ligt dan vorig jaar. Alleen voor het ras Golden Delicius wordt een onge veer gelijke oogst verwacht. Tevens wordt landelijk een ca. 10% grotere perenoogst verwacht dan vorig jaar, hoewel de oogst van het ras Conference kleiner zal uitvallen. Over het algemeen is de marktsituatie voor het hardfruit aanzienlijk gunstiger dan bij de aan vang van het vorig seizoen. Voor zowel sla, tomaten als komkommers heeft men te maken met een verminderend aanbod en stijgende prijzen. Ook schijnt de zware Oosteuropese konkur- rentie op vooral de West-Duitse markt, wat te zijn weg- geëbt. Dit neemt niet weg dat de strijd tegen de dum pingpraktijken uit deze landen onverminderd voort gezet dient te worden. Vervolgens stond de heer Goud uitvoerig stil bij de mogelijkheden van rentesubsidies bij de bouw van partikuliere koelhuizen. Gezien het feit dat bij de be trekkelijk lage oogsten van dit jaar reeds alle koel ruimte is volgeboekt, bestaat er waarschijnlijk nog aanvullende behoefte aan koelruimte, aldus de heer Goud. Hoewel de concentratie van koelruimte in prin cipe gewenst is, blijkt evenwel in de praktijk dat de teler op zijn eigen bedrijf ongeveer 4 5 cent per kg goedkoper kan koelen dan bij de veilingen. Daarnaast heeft hij dan ook de mogelijkheid om op zijn eigen bedrijf te sorteren. Dit heeft ertoe geleid dat de kleine tuinbouwcommissie in haar vergadering van 1 septem ber heeft gesteld niet afwijzend te staan tegenover rentesubsidie voor partikuliere koelhuisbouw, mits (Zie verder pagina 3.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 1