3* Siuicl - geluid E.V.T.O.-kursus voor jonge agrarische ondernemers A LLE PJZ-afdelingen hebben een aantal informatiestencils opgaveformulieren over leze kursus ontvan- Jongerenaktiviteiten Paardendagen Den Bosch 15 en 16 september Onder redaktle van: H. A. HARDERWIJK PLK jaar worden er in Noord-Brabant en Zeeland landbouwbedrijven overgenomen door jonge landbou wers. Aan deze bedrijfsovername zitten enorm veel financiële-, ekonomische-, juridische en sociale konsekwenties. Door de snelle veranderingen in het ekonomische en sociale klimaat in ons land zijn de pro blemen rond de overname de laatste jaren nog aanmerkelijk gegroeid. Zij, die boer willen worden, moeten zich terdege op deze overname voorbereiden. In het programma van de kursus Ekonomische Vorming Toekomstige Ondernemers staat het-boer-worden en alles wat daarmee samenhangt centraal. Er wordt aandacht besteed aan de punten: een analyse van de huidige bedrijfssituatie en van de faktoren die de bedrijfsuitkomsten bepalen; techniek van bedrijfsekonomische analyse en bedrijfsvergroting, uitwerking van al ternatieven, planning; juridische, financiële, ekonomische en sociale aspekten van de bedrijfsovername; mogelijk heden maatschap e.d., financiering, mogelijkheden vader-zoon bedrijven, verzekeringen, bud gettering gezinsuitgaven; ■fc horizontale en vertikale samenwerkingsvormen. ^E E.V.T.O.-kursus is een praktijkkursus in die zin dat er ekskursies worden gemaakt naar de bedrijven, die besproken worden. Steeds worden kleine opdrachten verstrekt, die in groepsverband worden uitge werkt. De kursusduur is 20 dagen (één volle dag per week). Ze vindt plaats tijdens de wintermaanden. De werkzaamheden op het bedrijf lijden er niet of nauwelijks onder. De kursuskosten zullen rond de f 75, (schatting) liggen. Gezien de kursusinhoud een verantwoorde uitgave! Voor het komende winterseizoen wordt gedacht aan een kursusopzet in: Regio Asten (tuinbouw) Boxtel voor Midden-Brabant Helmond en Eersel voor Z.O.-Brabant Roosendaal voor West-Brabant Cuyk voor N.O.-Brabant Omgeving Goes voor geheel Zeeland gen. Wanneer de EVTO-kursus ook voor jou van belang is, neem dan kontakt op met je afdelingsse- kretariaat of PJZ-sekretariaat. Reageer snel, want in 1971 was de opgave voor deelname aan de kursus groter dan het aantal plaatsingsmogelijkheden. Niemand kan je verplichten deel te nemen, bedenk echter wel, dat de moderne landbouw vele en hoge eisen stelt aan de kapaciteit van de toekomstige ondernemer. Met de kennis, verkregen op de EVTO-kursus, kun je direkt bruikbaar maken in de praktijk op je bedrijf. Het sterkste punt van de kursus. i CURSUS „ECONOMISCHE VORMING TOEKOMSTI AKKERBOUWERS IN WEST NOORD-BRABANT (Deze cursus Economische Vorming Toekomstige Ondernemers (E.V.T.O.) is een goede voorbereiding op de bedrijfsovername. Vorig jaar werd er in Breda een E.V.T.O.-cursus georganiseerd voor de rundvee houderij. Er waren toen ook enkele aanmeldingen van toekomstige akkerbouwers, maar de cursus was voor hén niet geschikt. Hun werd beloofd, dat er een jaar later een E.V.T.O.-cursus voor de akkèrbouw georga niseerd zou worden en deze toezegging wordt gestand gedaan. Dé hoofdonderdelen zijn: 1 bedrijfseconomische en fiscale boekhouding, ver gelijking en analyse. economische, juridische, financiële en de fiscale aspecten van de bedrijfsopvolging. samenwerkingsvormen zowel horizontaal als. ver ticaal. bedr ij financiering, kredietverschaffing en ver zekeringen. diversen, zoals grond- en pachtzaken, landbouw beleid, landbouw en milieu. De onderwerpen zullen worden behandeld door deskundigen uit de praktijk. Daarnaast zullen enkele ONDERNEMERS" VOOR JONGE bedrijven worden bezocht om de theorie aan de prax- tijk te toetsen. Vereisten voor deelname: opleiding middelbare landbouwschool, doch niet per se noodzakelijk. slechts enkele jaren voor de bedrijfsovername staan. minimum leeftijd 21 jaar. ruime praktijkervaring in de akkerbouw. De cursus wordt gehouden in de R.K. Middelbare Landbouwschool te Roosendaal en duurt van de 2e helft van november tot en met de laatste week van februari. De cursus wordt overdag gegeven. Het aantal cur susdagen bedraagt 20, zodat u mogelijk in een aantal weken 2 x voor de cursus naar Roosendaal moet. De kosten voor deelneming bedragen 75,H reis- en verblijfkosten. Nadere inlichtingen en opgave vóór 1 oktober a.s. bij: R. Hoiting, E.S.V.-er bij de ZLM, Stationslaan 4, Zevenbergen (016803730; privé 016804008); C. van Strien, A.S.V.-er bij de C.B.T.B., Mgr. Frencken- straat 21, Hoogerheide (016463378) en K.P.J., Spoorlaan 36, Tilburg (013420080). PLOEGWEDSTRUD WEST-BRABANT De streekploegwedstrijd West-Brabant 1972 ken merkte zich door een in vergelijking met wedstrij den in voorgaande jaren bijzonder klein aantal deelnemers n.l. één rondgaande en 5 2-schaar heen- en weergaande ploegen. In een aantal gevallen zul len de verlate oogstwerkzaamheden een rol hebben gespeeld bij het niet deelnemen aan de wedstrijden van een aantal ploegers. Andere faktoren spelen althans naar onze mening een minstens evengrote rol n.l. afname van het aantal agrariërs en de tanen de belangstelling van de jonge agrariërs voor derge lijke manifestaties. De kloof tussen de dagelijkse praktik en het ideaal (ploegwerk volgens het boekje) wordt voortdurend groter. Voor het overige kunnen we terugzien op een goe de wedstrijd. Gunstige weersomstandigheden, goede terreinen en goed ploegwerk zorgden ervoor dat de liefhebbers van goed ploegwerk voldoende aan hun trekken kwamen. De jury, bestaande uit de heren P. Corstiaensen, W. Geluk en A. Peters, hadden de moeilijke, maar dank bare taak dit werk te mogen beoordelen. De resulta ten van die beoordeling werden bekend gemaakt tijdens de prijsuitreiking in hotel „De Beurs" te Klun- dert. De prijsuitreiking werd nog voorafgegaan door een korte toelichting op de wedstrijdresultaten door het jurylid, de heer P. Corstiaensen. De voorzitter van het ploegkomité West-Brabant, de heer R. den Engel se, reikte tenslotte de prijzen uit. De voorzitter dankte hierna de jury, de deelnemers, de sponsors voor hun bijdrage aan de tot standkoming van de streekploegwedstrijd. Een speciaal woord van dank gold voor de heer B. Boot, de grote man achter het technisch-organisatorisch gedeelte van de wed strijd. De winnaars van de streekploegwedstrijd zullen mo. gen deelnemen aan het Provinciale Ploegkampioen- schap Noord-Brabant 1972, dat plaats zal vinden op zaterdag 23 september a.s. op terreinen van de Gebr. den Hollander aan de Nieuwendijk te Klundert. Het ploegkomité Noord-Brabant rekent op een deel nemersveld van 30 ploegers, afkomstig uit geheel Noord-Brabant. De uitslag van de streekploegwedstrijd luidt als volgt: Rondgaande ploegen: 1. R. Hermus, Lage Zwaluwe met Ford en Rumptstad 241 pnt. 2-schaar wentelploegen: 1. A. Boveé, Halsteren met Ferguson en Cappon 296 pnt. 2. L. Breure, Heyningen met Fiat 550 en 288 pnt. 3. M. de Lint, Klundert met Ford 5000 en Cappon 277% pnt. 4. H. de Schutter, Dinteloord met Ferguson en Rumptstad 226 pnt. 5. P. v. Steen, Dinteloord met Fendt en Lemken 219 pnt. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN De afdeling brengt het komende winterseizoen weer een toneelstuk op de planken. De keus is dit jaar ge vallen op het toneelstuk ,,'n beeld van een man". Een humoristisch stuk, dat ongetwijfeld bij het publiek zal inslaan. We zoeken nog 6 mannelijke en 5 vrouwelijke spe lers. Wil je meespelen in dit prachtige stuk, geef je dan zo spoedig mogelijk op bij: Joop Murre, van Heet- veldestraat 8, Zaamslag (01153548). De repetities starten vanaf 15 september a.s. RUSSISCHE STAATSSTOETERIJEN STELEN SfRAKS DE SHOW Herinnert u zich die Russische dravers nog, die een jaar of vijf, zes geleden hun debuut in Nederland maakten, op Duindigt onder meer, op Mereveld ook als ik het wel heb. Machtige paarden met tijden om u tegen te zeggen, kortom een komplete sensatie. Deze dravers voeren als regel, behalve Amerikaans, be trekkelijk veel Orlow-bloed. Welnu, pure Orlows zult u zaterdag 16 september op het concoursterrein van de Bossche veehallen kunnen bewonderen. Als troika namelijk, gedrieën voor de wagen, het middelste paard in zeer snelle draf, de beide buitenste in vlie gende galop, en de „koetsier" vanzelfsprekend in Russisch kostuum. Aan deze troika gaat een grote show eveneens door de Russische Staatsstoeterijen verzorgd vooraf. Een show, waarin zes Russische paardenrassen worden gepresenteerd, bij ons weten ditmaal voor het eerst buiten de Russische grenzen. Als wij dit schrijven naderen paarden, rijders en verzorgers ingescheept in de Litauwse Oostzeeha ven Klajpeda reeds het eindpunt van hun zeereis, de haven van Amsterdam. DE KEURINGEN De eerste dag, vrijdag, is als te doen gebruikelijk na de dag van de individuele keuringen. Een hele karwij gezien de in totaal circa zevenhonderd in schrijvingen: trekpaarden, Haflingers, Dartmoorpo- nj^s en Connemarapony's. Zaterdagochtend komen om 8 uur eerst de trekpaardhengsten met afstamme lingen in de ring en daarna, om 9 uur, de vierspannen trekpaardmerriën. Tot besluit de spanning stijgt ten top worden de allerbeste trekpaardhengsten en vervolgens de allerbeste trekpaardmerriën voor de nationale kampioenschappen aan de tand gevoeld. Terwijl diezelfde voormiddag'op een andere plek dit bégint al om 9 uur de Connemara's aan het oordeel van de jury worden onderworpen. NON-STOP-SHOW ZONDER WEERGA Ook des namiddags wordt vroeg begonnen, punc tueel om 1 uur namelijk. Dan betreden de eerste be kroonde Dartmoors het ruime concoursterrein achter de veemarkthallen. Hiermede is dan tevens het start sein gegeven voor een nonstop-show, die zonder één enkele onderbreking tot 5 uur duurt en uniek is in Europa. Het defileren van de bekroonde Dartmoors, Connemara's, trekpaarden en Haflingers, het presen teren van de kampioenen en oudkampioenen, het uit reiken van de prachtige hoofdprijzen van de prijs vraag: „Wie wordt kampioen", de demonstraties van zo'n duizend plattelandsjongeren, het draven van de vier-, acht- en zestienspannen niet te vergeten, en dit de hele middag lang opgeluisterd door de muziek van de koninklijke Bossche harmonie: het is alles bij el kaar een schouwspel om nooit te vergeten. En dan hébben wij over het optreden van de Russische Staatsstoeterij en nog niet eens gesproken,, hét hoofdnummer van deze beide dagen, mogen wij wel zeggen!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 19