Resultaten blauw- consumptie-aardappelen 13 Afgelopen zomer is het Bedrijfs- laboratorium voor Grond- en Ge- wasonderzoek te Oosterbeek begon nen met het loofonderzoek van consumptieaardappelen voor het ge ven van een indicatie omtrent de toekomstige blauwgevoeligheid van de knollen na de oogst. De ver wachting was dat in het eerste proefjaar voor dit nieuwe onder zoek enkele tientallen monsters zouden worden ingezonden, doch het zijn er enkele honderden ge wordenHieruit blijkt dat er in de praktijk grote behoefte bestaat aan een oplossing voor het „blauw" probleem. Eind juli begin auigustus, toen het 'loofmaximum bij de consumptie-aardappelen was bereikt zijn door de assistenten van het Bedrijf slaboratorium te Oosterbeek in totaal 282 loofmonsters genomen en ingezonden voor onderzoek op het droge stof- en kaldgehalte. Op basis van de geformeerde adviesnormen (volgt) konden bijna 30 procent van de loofmonsters in klas sering A (weinig of niet blauwgevoelig) worden ge plaatst. Ruim 30 procent werd in klasse B geplaatst (twijfelachtig of matig blauwgevoelig), terwijl 40 procent van de onderzochte monsters in klasse C (sterk blauwgevoelig) moest worden geplaatst. Over de partijen, die in klasse B vielen, is moeilijk een exacte voorspelling te maken. Dit betekent dat de A-partijen zonder meer geschikt geacht mogen worden voor lange bewaring en dat de C-partijen bij de afzet voorrang moeten hebben. De partijen, die in klasse B vallen nemen een tussenpositie in. Ze vor men de overgang naar klasse C, die bij de afzet voor rang moet hebben. Met nadruk willen wij stellen dat aardappelen uit klasse C volwaardige aardappelen zijn by tijdige con sumptie en voorzichtige behandeling, doch bij langere bewaring, gecombineerd met de huidige vaak nogal ruwe behandeling, is de kans op een flihk uitvalper centage aan de hoge kant. Verreweg het grootste deel van de loofmonsters be trof het ras Bintje en was afkomstig van zeeklei. GROTE VARIATIE Bij het onderzoek werd een grote variatie in cijfers gevonden, zoals deels ook al blijkt uit de klassering in blauwgevoeligheid. Ook tekenden zich reed verschil len per gebied af, zowel in gehalten alsook in klasse ring. Het aantal monsters per gebied is echter te klein om hieraan bepaalde conclusies te verbinden. Zo werden uit Noord-Oost Nederland (inclusief IJssel- NIEUWE WINTERTARWERASSEN De Commissie voor de Samenstelling van de Ras sen! ijst voor Landbouwgewassen deelt mede dat bij wintergerst en wintertarwe voor het eerst onder staande rassen op de Beschrijvende Rassenlijst zijn geplaatst: Regia wintergerst. Kweker: Joh. Firlbeck, Rinkam Straubling, Duitsland. Vertegenwoordiger van de kweker: J. van der Schaaf, Amsterdam. Goed opbrengend ras met een vrij goede wintervast- heid. Het gewas heeft een vrij vlotte voorjaars ontwikkeling, is vrij fijn en matig bladrijk. Is Zeer vatbaar voor meeldauw en gele roest. Het stro heeft een gemiddelde lengte en is tamelijk stevig. Rijpt vrij vroeg. De korrel is middengroot en goed van-kleur. Vogelsanger Gold wintergerst. Kweker: Max Planck Institut, Köln-Vogelsang, Duitsland. Vertegen woordiger van de kweker: Cébeco-Handelsraad, Rotterdam. Vroeg rijpend ras, dat op kleigrond nogal wisselende opbrengsten heeft gegeven. Gaf op zand- en dalgrond gemiddeld goede resulta ten. Heeft een vrij vlotte beginontwikkeling. Het iblad is lichtgroen, kort en breed en gaat vrij steil op. Werd1 matig door meeldauw aangetast, maar is tamelijk vatbaar voor gele roest en zeer vatbaar voor dwergroest. Het stro is vrij, kort, stevig, doch niet veerkrachtig. De korrel is Vrij fijn, matig gevuld en grofbastig. Cebeco 148 wintertarwe (voorlopige naam). Kweker: Cébeco-Handelsraad, Rotterdam. Vroeg rypend ras met kori en vrij stevig stro. Heeft vooral op kleigrond hoge opbrengsten gegeven. Werd vrij weinig door meeldauw, bruine roest en afrij- pdngsziekten aangetast. De wintervastiheid lijkt vrij goed tot goed. Is een vlot, breed uitgroeiend gewas. Is weinig bladrijk en heeft een steile blad houding. Goede dekvrucht. Vrij grote, rode kor rel; vrij weinig gevoelig voor korreluitval en schot. Voor de rubricering en de meer volledige rasbe schrijving wordt verwezen naar de nog te verschij nen 48e Rassenlijst voor Landbouwgewassen 1973. meerpolders) 67 monsters ontvangen, Noord-Holland 8, Zeeland, Zuid-Hllandse eilanden en West-Brabant 180 en Oost-Brabant en Limburg 27. DE ADVIESNORMEN De adviesnormen, waarmee de klassering A, B en C wordt gegeven, zijn opgesteld in nauw overleg met bet Rijkslandbouwconsulentschap voor Bodem en Be mesting, het Instituut voor Bodemvruchtbaarheid te Haren en de Landbouwkundige Afdeling van de Ne derlandse Kali Import Maatschappij. Coördinatie van de beschikbare gegevens van het wetenschappelijk on derzoek van genoemde instellingen, leidde tot de vol gende voorlopige adviesnormen die dit jaar in grote lijnen bij de klassering zijn aangehouden. A vanaf 0,50 K bij voorzichtige behandeling en voldoende opwarmen na bewa ring is de kans op het optreden van blauw gering. B 0,410,50 K de kans op het optreden van blauw is twijfelachtig. Om risi co te voorkomen verdient het overweging de partij niet te bewaren. Het rooien dient zo voorzichtig mogelijk plaats te vinden. AANBOD VAN APPELEN NAM TOE Toen begin vorige week de aanvoer werd toegestaan van James Grieve boven 65 mm doorsnede had dat direct tot gevolg dat de aanvoeren groter werden. Duidelijk was dat er nog al wat telers waren geweest die moesten wachten met de pluk van dit ras omdat de maat te klein was. Toch bleef over het algemeen het aanbod van James Grieve achter bij de verwachtingen. Het per centage van het aanbod in de maat 6570 mm was lang niet zo groot als velen hadden verwacht. De prijs kwam op een wat lageri niveau maar bleef be vredigend. De maat 7060 mm klasse I-kwaliteit kwam op rond 60 cent per kg nadat hiervoor in het begin van de week rond 70 cent per kg betaald werd. De maat 65—'70 mm noteerde tussen 45 en 50 cent. De klasse H-kwaliteit lag steeds 35 cent per kg beneden de prijs van de Klasse I. De grote maten van de rassen als Benoni en Tydeman's Early Worcbester bleven goed op peil en deden steeds rond 1,10 per kg. De middelmaat en de kleine maten werden nog al wat goedkoper. In Goes werd midden vorige week de Benoni 65 70 mm verkocht rond 80 cent per kg en de maat 60 66 mm deed toen tussen 45 en 50 cent. Tydeman in de maat 6570 mm werd verkocht voor vrijwel dezelfde prijzen als de Benoni. Opvallend was de zeer vaste stemming voor industrie-appelen. Toen het aanbod wat toenam boden binnen- en buitenlandse fabrieken C 0,41 K de kans op het optreden van blauw is groot. Wij raden u aan de partij niet te bewaren. Het rooien dient uiterst voorzichtig plaats te vinden. Bij een aantal „grensgevallen" is bij de advisering een andere klassering gegeven dan uit bovenomschre ven tabel blijkt. De reden is dat dit jaar de drogestof gehalten van het loof gemiddeld aan de krappe kant lagen. Was bij grensgevallen het kaligehalte in de dro gestof aan de ruime kant bij een relatief laag droge stof gehalte, dan werd de klassering in gunstige zin verschoven. WERKEN MET ONDERZOEKRESULTATEN In de praktijk blijkt nu reeds de waarde van het loof onderzoek. Op -een vroeg tijdstip (half augustus) als de aardappelen nog onvolgroeid in de grond zitten, weet de aardappelteler reeds de klassering in blauw gevoeligheid. Uiteraard zullen zowel boer als verwer kingsindustrie de oogst en afzet hierop richten. In het algemeen zullen, voorzover men keuze heeft, de per celen met een C- of eventueel B-klassering het eerst worden doodgespoten, gerooid en afgezet. De aardap pelen van percelen met een A-klassering zullen uiter aard in de koelruimten voor lange 'bewaring worden opgeslagen, terwijl het m'et de B-klasse voorlopig een twijfelachtige zaak blijft, die nadere bestudering vraagt. (De partijen, die in deze 'klasse vallen, verdie nen extra aandacht. Bij voorzichtige behandeling kan het optreden van blauw erg meevallen. Er kunnen in deze klasse echter ook partijen voorkomen, die nogal wat blauw verto- nen. De ervaringen in de praktijk zullen in dit ver band zeer waardevol zijn. Kunnen op korte termijn de resultaten van het loaf- i onderzoek van nut zijn voor de vaststelling welke percelen aardappelen het meest voor lange bewaring I in aanmerking komen, op lange termijn bezien kan ook gewerkt worden met de resultaten van het grond- j onderzoek op de bemestingstoestand speciaal met be trekking tot het kaliniveau. Van een aantal percelen aardappelen waarvan loofmonsters zijn genomen, werden door de assistent van het Bedrijfslaboratorium I ook de K-getallen, van recent grondonderzoek opge- geven. Vergelijking van de K-getallen met de gevon- den cijfers van het loofonderzoek had tot resultaat j dat bij K-getallen 'boven de 30 praktisch alle percelen volgens het loofonderzoek in de „veilige" A-klasse kwamen, terwijl by K-getallen lager dan 20 A-klas sering een uitzondering was. Gegevens over de bemesting werden niet gevraagd, doch in enkele gevallen wel verstrekt. Daarbij bleek dat het bij lage K-getallen een zware tot extreem zware 'kaligiften niet mogelijk was om A-klassering te bereiken. Telers van consumptie-aardappelen zullen er naast diverse andere zaken op moeten toezien dat het kaliniveau van de percelen op een voldoend hoog peil ligt, willen zij een betvaarbaar kwaliteitsproduct op de markt kunnen brengen. Regelmatig grondonder zoek op de bemestingstoestand is hierbij een onmisbare zaak. tegen elkaar op en in het eind van de week deed de kroet-kwaliteit rond 20 cent per kg en de wat betere industrie-appelen noteerden zelfs tot 25 cent. Wat de peren betreft liep het aanbod van Precoce de Trevoux vorige week vrij snel terug. De prijzen liepen op, zodat degenen die niet al teveel haast hadden goed zaten dit seizoen. De totale kilo's van de Precoce de Trevoux zullen tegenvallen. Dat is in nog sterkere mate het geval met de Clapps Favorite. Hiervan bleef het aanbod klein. De prijzen waren vast op rond 70 cent voor de grote maat, 65 cent voor de middelmaat en rond 50 cent voor de kleine maat klasse I-kwaliteit. We mogen aannemen dat in de komende week het aanbod van Triumphe zal beginnen, maar hiervan is ook al niet veel te verwachten. Wat groter zal wel licht het aanbod worden van Beurré Lebrun, hoewel deze peer slechts plaatselijk van betekenis is. De gro te aanvoeren van peren zullen eerst komen wanneer de Beurré Hardy verschijnt, maar zover is het nog niet en de grote maten zullen bij dit ras zeker spaar zaam zijn. De aanvoer van bramen was groot en de prijs lag vrij stabiel op ƒ2,55 tot ƒ2,65 per kg, een prijs die ook het vorig jaar in de drukste aanvoerperiode werd betaald. 'Bij de pruimen kwam er nog al wat Reine Victoria waar vaar rond 1,50 per kg werd be taald wanneer de kwaliteit goed was. Betreffende de varkens- en rundveemarkt kan worden gemeld, dat de verhoging van de gewichts- grens waarop kortingen op de prijzen van slachtvar- kens worden toegepast, van 86 kg naar 90 kg, het toch al krappe aanbod voorshands nog meer heeft inge krompen. De spanning tussn vraag en aanbod is daar door versterkt en dat was deze week in de prijsont wikkeling merkbaar. De prijzen zijn opgelopen tot 3,40 per kg geslacht gewicht en 2,682,70 per kg levend gewicht, levering franco slachtplaats. Deze prij zen zijn dan ook aanzienlijk hoger dan de verwach tingsnotering van de Utrechtse varkensbeurs op onze marktpagina.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 13