IP PRODUKTSCHAP VEE EN VLEES PLEIT VOOR RENTESUBSIDIE VARKENSHOUDERIJ OOSTERSCHELDE DICHT! officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant ■■■I VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1972 60e Jaargang - No. 3145 land en tuinbouwblad T-——T 1- tv ps v - V- ÉlPr";' W& -vl Alhoewel grond ontsmetten tegen aaltjes een vrij kostbare zaak is kan het onder bepaalde omstandigheden toch raadzaam zijn ertoe over te gaan. Op pagina 12 wordt op het hoe, waarom en wanneer van het grond- ontsmetten nader ingegaan. De foto geeft grond ontsmetting met DD met behulp van een freesploeg weer. In dit nummer o.m.: Uit de praktijk Pagina 5-7 Voorstel wijziging E.E.G.-rooiregeling Pagina 6 Mechanisatienieuws Pagina 8/9 De prijsvraag „Wie wordt Kampioen?" Pagina 8 - 9 Praktijkonderzoek voorkoming blauw cons.- aardappeien Pagina 10/11 Verslag landelijke demonstratie veldhakselaars in voorgedroogd gras Pagina 10/11 Het oogsten en drogen van bewaaruien Pagina 13 De voeder (half)- automaat voor varkens Pagina 15 In de openbare bestuursvergadering van het Pro- duktschap voor Vee en Vlees is een nota inzake de toepassing van het structuurbeleid van de E.E.G. met name ten aanzien van de varkenshouderij, onderwerp van uitvoerige discussie geweest. Het bestuur van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds heeft zoals be kend in zijn ontwerp besluit „Toepassingsbesluit Ak- kerbou w-Veehouderij en gecombineerde bedrijven met Ontwikkelingsmogelijkheden" de rentesubsidie bepaald op 4 en daarbij tevens voorgesteld dat deze rentesubsidie niet gegeven zal worden op le ningen in de sektor varkenshouderij en mestkalveren. Na uitvoerige discussie besloot het bestuur van het Produktschap aan de minister van Landbouw toch voor te stellen om ook voor de varkenshouderij de moge lijkheid tot rentesubsidies open te stellen. Ten aan zien van de kalvermesterij wil het Bestuur eerst nog een onderzoek over de wenselijkheid resp. noodzaak tot het verlenen van rentesubsidies in deze sektor. AARZELING Bij het Nederlandse ministerie van Landbouw be staat aarzeling ten aanzien van de toekenning van de rentesubsidies voor de z.g. veredelingslandbouw. De Raad heeft voorlopig de pluimveesektor van deelne ming uitgesloten en een beperking ten aanzien van de varkenshouderij ingebouwd. Men wil de produktie niet te veel stimuleren. De Nederlandse onderhandelingsdelegatie heeft steeds het standpunt verdedigd dat de gehele veredelings landbouw, dus ook de varkenshouderij niet in het voor deel van rentesubsidies dient te worden gesteld. Dit bleek niet haalbaar, zodat men de bakens heeft ver zet. De binding van de varkenshouderij aan het grond gebruik was in het Commissievoorstel 50 Dat is op aandrang van de Nederlandse en Belgische dele gatie verlaagd tot 35 UITSLUITING De eerste vraag die zich voordoet aldus de nota van het Schap is of de Nederlandse overheid juri disch gezien gerechtigd is om bepaalde typen van (landbouw)bedrijvigheid uit te sluiten. Dit wordt sterk betwijfeld. Op grond van art. 1 lid 1 zijn de lidstaten verplicht de regelingen in te voeren, op grond van lid 2 is uitsluitend toegestaan het bedrag van de steun per gebied uiteen te doen lopen, dan wel de steun in bepaalde gebieden in het geheel niet te verlenen. Het zou erg ver gaan om op grond van deze bepalin gen een bepaalde tak van de landbouw geheel uit te sluiten. Afgezien van dit aspekt, namelijk dat het niet ze ker is of de uitsluiting van kalvermesterij en varkens houderij definitief is, zijn er echter ook andere rede nen geweest om deze sektoren buiten het rentesub- sidiebeleid te houden. Welke dat zijn is niet duide lijk. Dit kunnen zowel de gevaren uit het oogpunt van produktieuitbreiding of die van meer financiële aard. De deelneming van het Europese Landbouwfonds is namelijk beperkt tot 25 van de verleende subsidies, hetgeen betekent dat 75 uit de nationale begrotin gen moet komen! |\E Oosterschelde open of dicht houdt de laatste tijd de gemoederen soms op heftige wijze bezig. Voor al de tegenstanders van de afsluiting van de Ooster schelde vragen met een vloed van argumenten de aan dacht en krijgen daarbij, ook landelijk, ruime publici teit. Voor de hand liggend daar ze er op velerlei ma nieren „nogal hard tegenaan schoppen". Vandaar dat de indruk zou kunnen ontstaan dat ook bij de voor standers van de afsluiting de mening „om" zou zijn en de Oosterschelde open zouden willen laten. De Gewes telijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap en de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond hebben zich nu, om deze ontstane misvatting uit de weg te ruimen, in een uitvoerige, goed gedocumenteerde en keurig verzorgde studie, waaraan ook de Prov. Waterstaat en Deltadienst medewerkten, tot de leden van de Staten- NOODZAAK TOT AANPASSING In andere lidstaten worden reeds jarenlang rente subsidies voor investeringen en andere subsidies in de varkenshouderij en waarschijnlijk ook ten bate van de kalvermesterij verleend. Staat de Nederlandse var kenshouderij zo sterk dat zij deze steun niet nodig heeft om desondanks aan de top te blijven? Het bestuur van het schap beantwoordde deze vraag nagenoeg unaniem ontkennend. De nota wijst op de ontwikkelingen die de concurrentiekracht van de Nederlandse varkenshouderij aantasten: 1) het probleem van residuen van bestrijdingsmidde len in vlees is in hoofdzaak terug te voeren tot re siduen in grondstoffen voor de mengvoederin dustrie die overwegend uit andere landen worden ingevoerd. Aan de eindprodukten worden strenge eisen gesteld en wat kost dit? 2) de kosten verbonden aan het voorkomen van mi lieubederf zullen waarschijnlijk het grootst zijn in varkensdichte gebieden en wellicht ook voor gro te bedrijven. Dit aspect speelt in nog sterker mate voor de kalvermesterij: (Zie verder pagina 3.) Generaal en de Staten van Zeeland gewend. Daarin wordt wederom tot de onvermijdelijke conclusie geko men dat de Oosterschelde zo snel mogelijk dient te worden afgesloten! De vele argumenten die voor af sluiting pleiten zijn nog eens allemaal op een rijtje gezet en stuk voor stuk aan een beschouwing onder worpen. Kern van het betoog en belangrijkste argu ment is de zo hoog noodzakelijke veiligheid; die wordt vooropgesteld! In dit verband wordt aan het vele en grote leed herinnerd dat de watersnoodrampen voor Zeeland met zich mee hebben gebracht. Veiligheid wordt wel eens een relatief begrip genoemd, maar is het in dit geval beslist niet! In 1953 zo wordt onder meer in herinnering gebracht, moesten meer dan 72.000 mensen in Z.W.-Nederland evacueren! Daarbij wordt nog niet gesproken over het verlies aan men senlevens en materiële goederen! (Zie verder pag. 8)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 1