Ervaringen met aardappeloogst 1971 Afhankelijkheid van weersomstandigheden door agrarische ondernemer deze zomer in sterke mate ondervonden 7 Bij de steeds groter wordende wagens met diepe bakken kunnen de eerst gerooide aardappels een forse smak maken. J. C. M. ROMME, C.A.R. - Rarendrecht, „Bedrijfsvoorlichting" Z.H. Velen van u ligt het rooiseizoen van vorig jaar nog goed in het geheugen. De rooiperiode, met name de eerste helft kenmerkte zich door de zeer droge grond en weersomstandigheden. Zo hier en daar werden dagcapaciteiten behaald die duidelijk te hoog waren om voor begrotingen te worden gebruikt. Dat dit niet allemaal voordelen opleverde, bleek later duidelijk bij de verwerking van het produkt. Om een goed produkt te oogsten moest met veel overleg te werk worden gegaan. Dit geldt trouwens niet alleen voor 1971 maar onder allerlei omstandigheden. Voor wat betreft grond, weer en gewas moet vooraf goed worden over wogen op welke manier een kwaliteitsprodukt kan worden verkregen. Al is het zo dat de aardappelen vorig jaar erg gevoelig waren voor beschadiging, toch zijn er nogal wat fouten gemaakt, die achteraf hadden kunnen worden voorkomen. HET LOOF Het aardappelloof leverde in ihet algemeen weinig pro blemen op. Voor een goede loofverwerking is het nood zakelijk d!at de rugopbouw niet alleen goed is maar voor al ook uniform. Treden er problemen op dan doen deze zich op de eerste plaats voor bij de rooischaar, met name in die gevallen waarbij er veel loof in de geulen ligt. Onder deze omstandigheden doet men er verstandig aan om. de rooischijven wat dieper te stellen waardoor het loof wordt afgesneden. Stelt men de schijven echter te diep af, dan kan hierdoor de bestuurbaarheid van de trekker in gevaar komen. Is er sprake van veel loof, dan kan men beter over gaan tot loof klappen. Ook bij deze methode is het van belang dat de rugopbouw goed en uniform is. Bepaalde machines kunnen worden voorzien van een aanbouwloofklapper waarbij in één werkgang wordt ge klapt en gerooid. Een andere methode is het vooraf ver wijderen van ihet loof met een aparte machine. Misschien is er voor bepaalde omstandigheden de juiste machine nog niet uitgevonden, maar in de meeste gevallen kan met ibeide genoemde methoden acceptabel werk warden verkregen, mits de machines goed zijn afgesteld; De loof- klappers met verticaal draaiende klepels en uitgevoerd met korte klepels boven de rug en lange in de geulen, hebben in het verleden goed werk geleverd. In enkele gevallen is de Roterra, uitgerust met lange tanden waar aan kettingen waren bevestigd, voor dit werk ingezet. De kwaliteit van het werk varieerde afhankelijk van de omstandigheden van goed tot matig. In het algemeen zal men met speciale machines betere resultaten behalen. Waar vooral voor gezorgd moet worden is dat het loof nooit te kort wordt afgeslagen. De loofrollen op de rooimaohine hebben dan onvoldoende greep op de korte stengels waardoor vrij veel beschadiging en verlies kan optreden. Een goede loofscheiding op de machine wordt voorts nog verkregen indien gezorgd wordt voor een regelmatige invoer en verdeling op de ketting van het loof en de aardappelen. DE MACHINE Een juiste afstelling van de rooischaren, schijven en diabolorol is bepalend voor de regelmaat van invoer. De scharerf moeten glad zijn en een vloeiende overgang heb ben naar de rooiketting. Met de diabolorol wordt in hoofdzaak de diiepte geregeld. De dieptestelling moet zodanig zijn dat de rug juist onder de diepst zittende knollen wordt doorgesneden. Bij het poten moet hiermee al rekening worden gehouden. Het afgelopen jaar was het vaak moeilijk om voldoen de grond op de ketting te houden. Direct verband hier mede houdt: de verhouding draaisnelheid ten opzichte van de rijsnel heid Er dient veel aandacht te worden besteed aan de ver houding van de draaisnelheid van de ketting en de rij snelheid met de rooimachine. Een geringe rijsnelheid in combinatie met een sneldraaiende ketting heeft tot ge volg een snelle afvoer van het produkt met een groot zeefeffect, maar tegelijkertijd een zeer grote kans op be schadiging. De verhouding van beide snelheden dient goed aangepast te worden aan de omstandigheden. Dit kan men bereiken bij het gebruik van een trekker met ruime keuze in versnellingen welke elkaar goed overlap pen. Soms is ook met het toerental van de ai'«kas nog wat te regelen. Bij gemakkelijk uit te zeven grond moet men bij een langzaam draaiende ketting de rijsnelheid zover opvoe ren totdat het produkt nog goed is te verwerken. Onder deze omstandigheden mag de ketting niet sneller draaien dan ca. 70 m per minuut bij 540 toeren van de aftakas. Hierbij kan dan gereden worden met een snelheid van 4 km/u. De spijlenafstand Mede in verband met de problemen die zich voordoen met betrekking tot de aardappelopslag is de spijlenaf- starad van groot belang. Afhankelijk van het gewas en de grondsoort dient men niet verder te gaan met de spij lenafstand dan 36 mm gemeten hart op hart. Voor veel in ons gebied voorkomende gronden is 32 mm reeds vol doende. Het bekleden van de ketting verdient haast altijd aan beveling om het gevaar van beschadiging tot een mini mum te beperken. In de eerste plaats dient bekleding te worden aangebracht op die plaatsen van de rooimachine waar de aardappelen vallen en plotseling van richting veranderen. De schudintensiteit Met behulp van de schudders onder de ketting is het uitzeven nog verder te regelen. Onder de noq bekende omstandigheden van 1971 moet men ook realiseren dat deze schudders ook geheel uitgeschakeld kunnen worden. Wanneer de aardappel de machine haast heeft verlaten komt er nog een hele weg waarop we steeds verdacht moeten zijn op het voorkomen van beschadigingen. Bij de steeds groter wordende wagens met diepe bak ken kunnen de eerste aardappelen een forse smak maken indien er geen gebruik gemaakt wordt van de mogelijk heid om die dwarsafvoertransporteur van de rooimachine te laten zakken. Maar al te vaak zien we nog dat de rooimachines wer ken met de .langgerekte zwanenhals". Wanneer de afvoer niet ver genoeg in de wagen kan zakken is het aanbren gen van valbrekers geen overbodige luxe. Een brede en schuinoplopende afvoertransporteur verdient aanbeveling om het terugrollen van de aardappelen zoveel mogelijk te beperken. In bepaalde gevallen, zoals verleden jaar, kan overwogen om deze transporteur sneller te laten draaien. Ook in de schuur bij het lossen moet de tech nische apparatuur goed worden opgesteld en moet dé plaatsing van de transporteur haaks op de boxenvuller zoveel mogelijk worden voorkomen. Dit euvel kan vaak worden opgelost door een extra tussen-transporteur te plaatsen. De capaciteit van de boxenvuller en transpor teur kan worden vergroot door hiervoor brede banden te gebruiken. Het sneller laten draaien van de huidige apparatuur moet worden ontraden omdat daarmee de beschadiigingskiansen toenemen. Transporteurs met een bandbreedte van minimaal 50 cm met voldoende hoge V-vormige meenemers 35 mm) en uitgerust met rol- lenondersteuning en bovendien bovenaandrijving hebben ruim voldoende capaciteit. Ook kan men met de huidige boxenvullers en transporteurs de valhoogte in de bewaar plaats goed regelen. Er is nog tijd om de machines grondig na te zien en maatregelen te treffen voor eer. vlotte en goede ont vangst van de aardappel in de schuur. (Vervolg van pag. 6) Behoudens een enkele bui hebben we op SCHOU WEN EN DUIVELAND afgelopen week over 't weer niet te klagen gehad. In ieder geval zijn de werk zaamheden wat minder moeizaam verlopen dan de laatste helft juli. Bijzonder groot is de regenval geweest, hoewel plaatselijk nog grote verschillen in mm. Schouwen en Duiveland is tot heden verschoond gebleven van hagel, zodat de schade beperkt blijft bij de plaatselijke wateroverlast. Tot heden een moeilijke zomer wat het verloop van de werkzaamheden betreft. Vanwege de vele en lang durige regenval zal de opbrengst van diverse gewas sen niet meevallen. Een positieve kant van deze ont wikkeling is, dat de prijzen van enkele produkten op goed niveau liggen. Er is heden een goede belangstelling voor de vroe ge selecties zaaiuien. In onze omgeving zijn enkele telers die verkocht hébben voor 30 ct per kg, afge- staart afgeleverd vóór 15 augustus. De vroege aardappelen zijn goed aan de prijs ge bleven. Het zal niet zo vaak voorkomen dat begin augustus voor nog meer dan 30 ct per kg wordt ge veild. Groter zijn de problemen betreffende diverse kon- traktteelten, w.o.: stamslabonen, doperwten, koolzaad en enkele bloemzaden. Zowel voor kontraktant als kontraktgever een moeilijke zaak. Op een enkele uit zondering na hebben de stamslabonen 'veel geleden. De doperwten een matige tot slechte opbrengst met het nodige uitval. In Duiveland wordt nog al wat koolzaad geteeld van diverse koolsoorten. Zo het zich laat aanzien zal deze teelt geen beste financiële uitkomst geven. Het beeld van de bloemzaden is verre van gunstig. De prijs staat vast, dus alleen opbrengst en kwaliteit doorslaggevend. Gunstig is tot heden het prijsverloop van de ge sneden gladiolen. De telers die wat grove maten heb ben opgeplant en daarvoor tijd hebben weten vrij te maken, mogen tevreden zijn. De ontwikkeling van het gladiolengewas heeft hier en daar ook nogal te lijden gehad van de water overlast. Laag gelegen gedeelten zien er niet best uit. De prijs op de veilingen a.s. najaar kan eventueel nog veel goed maken. Dat ligt allemaal nog verbor gen. De prijzen van de geveilde tulpen blijven aan de lage kant. Enkele telers hebben bij de leverantie van de voorverkochte tulpen nogal wat moeilijkhe den ondervonden. Anderzijds mag worden gekonsta- teerd dat verschillende kopers, ondanks te dure in koop ten aanzien van de veilingprijzen, de gekochte TUINBOUWKLANKEN partijen zonder moeite hebben aanvaard. De oogst van de irissen is bij diverse telers ook verlaat. Voornamelijk de telers die op mechanisch rooien zijn ingesteld. In sommige gevallen zal niet kunnen worden voldaan aan de leveringsplicht vóór de datum, die op het koop brief je is gesteld. Afge wacht zal moeten worden welke konsekwenties dat zal geven. Bij lagere veilingprijzen dan in de vóór verkoop bedongen, zal de acceptatie door de koper wel eens problemen kunnen geven. We vernamen vandaag dat een partij tulpen die 10 augustus bij de koper binnen moest zijn, de 11e augustus werd aangevoerd en prompt geweigerd. In de sektor bloembollen is het wat zulks aangaat zeer zeker. Uitkijken en dagen tellen. Eén ding heeft deze zomer ons als agrarische on dernemers wel geleerd, n.l., dat we volkomen afhan kelijk zijn van de weersomstandigheden. Mogelijk is het goed, dat samenstellers van rappor ten en adviezen hier ook acht op geVen. Het gebeurt nog maar al te vaak, dat wordt uitgegaan van een mechanisch gegeven, op basis waarvan planning ge maakt wordt wat per arbeidskracht kan worden ge rund. Laat deze zomer ons weer eens te meer indachtig hebben gemaakt dat we afhankelijke mensen zijn en derhalve niet op theoretische gronden kunnen leven en werken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 7