TUINBOUW- KLANKEN Schade kan niet uitblijven! Over vakantie, veiling en bedrijfsperikelen Aanvoer appels en peren nog schaars DINGEN VAN DE WEEK 6 Ook in het THOOLSE land is het het praatje van de dag over het wel bij uitstek ongunstige weertype, dat zolang de teelten nadelig beïnvloedt. Iedere week hoopt men weer, dat het uiteindelijk toch eens ver anderen zal, maar de plensbuien blijven komen. Of schoon die buien erg plaatselijk zijn krijgt het gehele eiland een beurt die de moeite wel waard is. Aller eerst zijn er de moeilijkheden bij het mechanisch rooien van de aardappelen, wat veel ekstra werk vraagt om het produkt verhandelbaar te maken. Te vens zijn er op de meeste percelen op de laagste plek ken met waterrot. De struktuur van de grond is nu wel van dien aard, dat het water niet meer de grond intrekt maar direkt afvloeit naar de lage gedeelten zodat men na een bui flinke gedeelten blank ziet staan. De gevolgen blijven dan ook niet uit en veel percelen zaaiuien worden ziek van het teveel aan vocht. Topop'brengsten zullen er dan ook wel in het algemeen dit jaar niet zijn! Alleen een goede prijs zullen de ekstra kosten nog enigszins kunnen ver goeden. De enkele aardappeltelers die met deze weersomstandigheden met de hand rooien schrikken ervan hoeveel dan een roe aardappels rooien kost Uw WALCHERSE schrijver valt het wel eens op, dat in ons, overigens zeer geliefde land, waar men alles zoveel mogelijk sociaal gelijk wil schakelen, nog zo'n uiteenlopend vakantieschema heeft. En dat een boer of andere bedrijfsgenoot soms nooit aan vakan tie toekomt we denken bijv. aan de veehouderij- sektor, waar men op de eenmansbedrijven praktisch niet weg kan weet de „familie Doorsnee" meestal niet of vindt het heel normaal! Dit in schrille tegen stelling tot (om een ander uiterste te noemen) het onderwijs waar men 6 weken doorbetaalde vakantie met vakantietoeslag heeft plus Paas-, Pinkster-, Kerst- en herfstvakantie! Ook op dit terrein zijn de verschillen nog groot. Wijzelf hebben het geluk er nog al eens uit te kunnen en zijn overigens het ge lukkigst op ons eigen bedrijf! Nu het toeristenseizoen iets gaat luwen en de „top" er af is geloven we dat er weer van een grote toeris- tenstroom gesproken kan worden. Er is door de va kantiegangers weer veel geld op ons eiland besteed. Om een willekeurig voorbeeld te noemen: als we de ze zomer aan de balie van onze dorps Raiffeisenbank stonden hebben we verscheidene malen moeten wachten op vreemdelingen die voor ons in de rij stonden. Ook de plaatselijke banken pikken hun graantje daarvan mee en vergroten er hun omzetten mee, hetgeen ook de leden, waar de banken toch voor opgericht zijn, weer ten goede komt. Deze zomer hebben we ook nog een ander aspekt ontdekt in onze eigen kring. Zoals ieder weet wordt er door de veilingen een intense propaganda en strijd gevoerd tegen het „buitenom" veilen. Dit dreigde zulke proporties aan te nemen, dat er van werkelijke schade voor de veilingbedrijven gesproken kan wor den. We bedoelen niet de kleine verkopen van de 'be drijven, die overigens vrij zijn, maar de verkopen aan de georganiseerde handel. Nu blijkt ons, bij informa tie, dat vele groentehandelaren in de kuststreken er de voorkeur aan gaan geven om rechtstreeks bij de grossier te kopen. Dit kost hun mogelijk wat meer, maar de tijd die men nodig heeft om diverse bedrij ven af te lopen kan men gewoon niet meer missen. Daar de meeste tuinbedrijven specialiseren is er ook meestens maar één hoogstens twee produkten te koop. Dus aan de ene kant de tijd die voor de hande laar ook duur is, aan de andere kant de specialisatie der bedrijven, zorgen voor een onverwachte duw in de goede richting. We zijn ons bewust dat dit in Wal cheren en andere toeristengebieden mogelijk sterker kan zijn dan elders, maar als symptoom belangrijk genoeg er op te attenderen. De verwachting in een der vorige nummers gemeld dat er waarschijnlijk nogal animo voor meer winter bloemkoolteelt zou zijn schjjnt uit te komen. Ook de aardibeiaanplant schijnt ondanks de soms erg lage seizoenprijzen niet tegen te vallen. We vinden het al tijd fijn dat er toch steeds een flinke kern overblijft die ondanks ups en downs weer fris verder gaat! eer dat ze veilingklaar zijn. Dan pas beseft men enigszins dat het onkostenpeil onrustbarend stijgt en dat boer en tuinder steeds kwetsbaarder worden in hun streven voor een goed arbeidsinkomen. Zo zijn er wel van de meeste teelten dingen op te noemen waarin schade is ontstaan ten gevolge van te veel nat en te weinig zomerse dagen. Een lichtpunt is alvast, dat de prijzen van de aardappelen en plantuien op een behoorlijk niveau liggen. Dat is ook wel nodig, want twee opeenvolgende slechte jaren is wel het minst waar men verlegen om zit. Te verwachten is wel, dat er met een jaar als dit nog meer het zelf standig bestaan zullen inruilen voor het werken in loondienst. Jammer voor hen zal de saneringsrege ling in een meer ongunstige regeling worden gewij zigd, wat in dat geval ook weer een tegenvaller is. Voor een wel grote groep zelfstandigen is het dan wel uitgekomen wat professor Hofstee al in 1960 voorspelde, dat het gros van de telers met te weinig bouwgrond binnen de vijftien jaar verdwenen zullen zijn, omdat ze zich niet kunnen handhaven vanwege het te sterk oplopend kostenpeil. Alleen degene die in de gelegenheid komt (en ook benut) om zich aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden gaf hij nog wel kansen. Gelukkig dat er door de verschillende voorlichtingsdiensten tijdig op gewezen is dat men als teler terdege meer economisch moet gaan denken en doen, omdat er altijd nog wel een plaats over zal blijven voor een zekere groep van kleine telers met toepassing van de, vanouds bekende Thoolse teelten. Wij kunnenn dan ook de verschillende voorlichtings mannen die de laatste vijftien jaar ons op deze din gen hebben gewezen alsnog dankbaar zijn dat ze ons hebben wakker geschud en ons gewezen hebben op de ernst van de feiten. Voor de rest zullen wij blij ven hopen op een gunstiger weertype, wat direkt zijn goede effekt geeft op de gemoedsgesteldheid van de gehele agrarische bevolking van het eiland Tholen! (Zie verder volgende pag.) Op de fruitveilingen in ons gebied was het vorige week bijzonder stil. Het moest druk zijn met de prui men, maar hiervan was geen sprake want de prui- menoogst valt erg tegen. Ook de aanvoer van appels en peren was van weinig betekenis. In het eind van de week begon- de aanvoer van James Grieve wat groter te worden, maar toch was het weinig voor de tijd van het jaar. Mantet neemt op de bedrijven een wat grotere plaats in dan enkele jaren geleden en hiervan waren soms aardige aanvoeren. Yellow Transparant was van geen betekenis meer en het aanbod van Stark Earliest liep in de tweede helft van de week sterk terug. Dit ras is op de meeste bëdrijven tegengevallen omdat de vruchten bijzon der klein zijn gebleven. De grote maten werden goed betaald, maar deze waren vrijwel niet te leveren. Gemiddeld zal het resultaat van de Stark Earliest tegenvallen. James Grieve begon op 8090 cent per kg voor de klasse 1 kwaliteit en deze prijs kon zich de vorige week goed handhaven. Over het algemeen waren de appels nog groen maar er is duidelijk be hoefte aan appels Hierdoor kon het ook gebeuren dat een ras als Early Victoria werd verkocht tegen prij zen van 62 tot 67 cent per kg. Hiervan is echter geen aanbod van betekenis meer in ons gebied. Mantet, grote maat, kwam er eveneens bijzonder weinig. Hiervoor werd steeds rond en iets boven een gulden per kg betaald. Mantet, klasse I, 6070 mm noteerde in het eind van de week tussen 0,85 en 0,9*5 per kg en de klasse 1, 5560 mm noteerde rond 65 cent. Stark Earliest in de maat 6070 mm, klasse 1, liep tot 05 cent per kg en de klasse II in deze maat werd verkocht rond en iets boven 70 cent. De maat 5560 mm, zowel van Stark Earliest als van Yellow Trans parant, lag meestal rond 20—25 cent per kg en de Hd-kwaliteit, die er ook heel wat is dit jaar, draaide door op het interventie-prijsniveau of ging voor deze prijs naar de fabriekèn. Precoce de Trevoux werd er vorige week nog vrij wel niet aangevoerd. De peer is gewoon veel te klein. Degenen die eind vorige week boven 60 mm kon plukken kregen daarvoor rond 65 cent per kg en voor de maat 5560 mm werd toen ook rond 55 cent per kg betaald. Super Precoce werd er ook wat aan gevoerd. Er werd rond 70 cent per kg betaald voor de klasse 1 boven 60 mm. Zoals gezegd bleef het aanbod van pruimen bijzon der klein. Goede partijen Czar deden steeds tussen ƒ2 en 2,50 per kg. Ontario werd verkocht voor on geveer 2 per kg. De aanvoer van bramen nam in Kapelle-Biezelinge wat toe. Op de eerste aanvoerdag voor de industrie werd 1,93 per kg 'betaald bij een aanbod van 2500 kg. Schöneman-framibozen van goe de kwaliteit deden steeds tussen 4 en 5 per kg. De gewone frambozen waren moeilijk meer te verkopen. A/ET belangstelling hebben wij deze week kennis genomen van een mededeling van het Produkt- schap voor Groenten en Fruit, ontleend aan het Sta- tistisohes Bunderamt over de komende fruitoogst in West-Duitsland. In de eerste raming van de komende appel- en pereoogst in 1972 wordt uitgegaan van een appelproduktie in dit land van 1.263.000 ton dat is maar 2/3 van de produktie van het vorig jaar toen deze 1.979.800 ton bedroeg en ook belangrijk min der dan twee jaar geleden toen de Westduitse appel produktie een omvang had van 1.776.000 ton. Zowel de intensieve teelt (van 619.000 ton vorig jaar naar 430.000 ton dit jaar) als de boerenteelt (van 1.360.000 ton naar 832.900 ton) zijn debet aan deze oogstreductie. Voor de perenoogst zijn de vooruitzichten in West- Duitsland ook al niet optimistisch. Hiervan wordt na melijk slechts een produktie verwacht van 335.800 ton tegen het vorig jaar 413.960 ton en twee jaar geleden 550.900 ton. Dit betekent dus een pereproduktie in West-Duitsland die ongeveer 20 kleiner zal zijn dan het vorig jaar. Ook voor de peren geldt dat zo wel in de intensieve als in de meer extensieve teelt -een kleine oogst wordt verwacht. U'T deze cijfers blijkt dus wel dat er uitgespro- w ken weinig fruit zal komen in West-Duitsland. Tevoren hadden we al kennis kunnen nemen van de oogstramingen uit de belangrijkste Franse produktie- gebieden en van België. In België wordt dit jaar de appelproduktie geschat op 238.5 miljoen kg tegen het vorig jaar 271.5 miljoen kg en twee jaar geleden 241 miljoen kg. Van Golden Delicious wordt een produk tie verwacht die 10 miljoen kg hoger ligt dan het vo rig jaar namelijk 130 miljoen kg tegen 120 miljoen kg in 1971 maar van de goudreinette wordt de Belgische produktie slechts geschat op 24 miljoen kg tegen twee jaar geleden 32 miljoen kg en het vorig jaar 52 -miljoen kg. Bij de peren wordt de produktie in België geschat op 57 miljoen kg tegen het vorig jaar 60 miljoen kg. De oogst van Conference is geschat op 18 miljoen kg tegen in 1971 20,5 miljoen kg en twee jaar gele den 28 miljoen kg. Van Doyenne du Cornice wordt een oogst verwacht van 15 miljoen kg tegen het vorig jaar 11,5 miljoen. Twee jaar geleden werden er in België ook 15 miljoen kg Doyenne du Cornice ge oogst. Legipont komt er 2 miljoen kg minder in België en de produktie van Beurré Hardy wordt met 2 mil joen kg gelijk geschat aan het vorig jaar. Uit Frankrijk kwam van de Centrale Dienst voor de statistiek het bericht dat de belangrijkste teeltge- bieden (die samen ongeveer 80% van de Franse appel produktie leveren) een kleinere oogst van appels en peren zullen hebben dan het vorig jaar. De appelpro duktie in deze belangrijkste Franse fruitgebieden werd op 8,5% minder dan in 1971 geschat. De perenoogst in de gebieden die samen 90 van de landelijke pro duktie hebben wordt op 12% minder dan het vorig jaar geschat. TT IT al deze berichten blijkt dus dat er duidelijk minder appels en peren zullen komen op de Europese markt dan het vorig jaar. We zullen maar hopen dat dit tot gevolg zal hebben dat de prijzen weer een keer op een redelijk niveau komen. We heb ben voor ons land nog steeds geen officiële oogst- raming gezien maar het is bekend dat er ook hier min der appels zullen zijn dan het vorig jaar. De oogst van peren leek aanvankelijk nog al wat groter te wor den dan het vorig jaar maar zoals het er naar uit ziet zou dat nog wel eens tegen kunnen vallen. De Beurré Hardy is tenminste nog erg klein en Bonne Louise wil helemaal niet groeien en we hebben nog maar weinig telers gesproken die tevreden zijn over de Conference! Het staat vast dat hiervan een klei nere oogst komt dan het vorig jaar. Hierbij komt bo vendien dat de hagèl op grote schaal schade heeft gebracht in de Nederlandse fruitteelt. Het percentage klasse I kwaliteit zal hierdoor dit jaar absoluut klei ner zijn dan normaal. Op het ogenbfik worden hoge prijzen betaald voor de appels en peren die ter veiling komen. Hierop mo gen we ons echter niet verkijken want de aanvoeren zijn bijzonder klein en de handel zit om goed fruit te springen. Wel is het een gelukkig verschijnsel dat we niet overstroomd worden met goedkope appelen en peren uit andere landen. Deze week noteerde dr Guyot bij de importeurs in Amsterdam en Rotterdam rond 70 cent per kg en de Granny Smith moest ook f 2,per kg opbrengen. Dit kan een belangrijke stimulans zijn voor de prijs vorming van onze appels en peren die in de komen de weken ter veiling komen. Belangrijk is ook de maatregel om de aanvoer van kleine James Grieve te voorkomen. We zien daarom geen aanleiding om het produkt als het ware te vermoorden, dat wil zeg gen het te plukken op een veel te vroeg tijdstip. Rus tig afwachten tot redelijkerwijze de tijd van de pluk er is, lijkt het beste!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 6