Langs de meikweg (LXIX) De Zeeuwse Melkwinnings Commissie en stimulerend! Coördinerend 15 J. H. LANTINGA Consulentschap voor de akkerbouw en rundveehouderij Goes TWE Zeeuwse Melkwinnings Commissie werd in 1963 door het Landbouwschap geïnstalleerd. Deze commissie is opgebouwd uit: Zeven vertegenwoordigers van de standsorgani saties, waaronder 2 agrarische werknemers; de directeur van de Gezondheidsdienst voor die ren; de consulent voor de Akkerbouw en de Rund veehouderij de directeur van het Regionaal Orgaan voor Melkhygiëne; een vertegenwoordiger van de Zuivelindustrie; een vertegenwoordiger van de Zeeuwse Melk- federatie; een vertegenwoordiger van de Stichting voor de Rundveeverbetering. In 1068 werd deze commissie ondergebracht bij de Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in de Landbouw in Zeeland. rS land is verdeeld in 12 provinciale- of gewes telijke commissies. Deze worden overkoepeld door de Centrale Melkwinningscommissie. Bij het formeren was de taakstelling als volgt: Het bevorderen van samenwerking in overleg tussen alle in het werkgebied bestaande instel lingen en organisaties die een taak hebben ten aanzien van de melkwinning. 0 Het vormen van een contactpunt voor de praktijk. Het bestuderen van vraagstukken rond de melk winning. Het verstrekken van algemene voorlichting be treffende de melkwinning. Het mede organiseren van opleidingen en exa mens van hand- en machinaal melken. T\}E voortschrijdende technische ontwikkeling en andere inzichten met betrekking op de orga nisatorische taken maakten een nieuwe opstelling nodig. Het is mede daarom dat aan de Centrale Melk winnings Commissie, die was ondergebracht bij het Landbouwschap, de Commissie Melkbewaring en -transport is toegevoegd en vanaf mei 1972 ressor teert onder de Landelijke Raad voor de Bedrijfsont wikkeling. Het zwaartepunt van de nieuwe taakstel ling is vooral gericht op: a. Het vormen van een gesprekscentrum en een coördinatie-orgaan voor de voorlichtingsactivi teiten van de betreffende instanties, alsmede het stimuleren van activiteiten. b. Het geven van algemene voorlichting met be trekking op de melkwinning en -bewaring op de boerderij door het organiseren van instructieda- gen voor melkwinningsadviseurs van zuivelfa brieken en medewerkers van instanties die zich bezighouden met voorlichting op dit gebied. Naast de coördinerende heeft zij dus ook een sti mulerende taak. Door optreden als overlegorgaan is een bundeling van activiteiten tot stand te brengen. Een versnippering, die afbreuk doet aan een gezonde uitbouw kan dan worden beperkt. Er zijn immers meerdere verenigingen en instanties die zich bezig houden met voorlichting op het gebied van de melk winning en -bewaring. ||YE jongstleden gehouden vergadering van de U Zeeuwse Melkwinnings Commissie vond plaats op 28 juni. Enige punten uit deze vergadering met betrekking op de stand van zaken laten wij onder staand volgen. 1. Ingaande 1 januari 1973 fuseren de Regionale Organen voor Melkhygiëne „Zuid West Neder land" en „Zuid Oost Nederland". Het nieuwe Re gionaal Orgaan „Zuid Nederland" omvat de zui velfabrieken in de provincies Limburg, Noord- Brabant en Zeeland. Het kantoor is gevestigd te Berkel-Enschot. 2. Ingaande 28 april is het celgetal van de gele verde melk in de uitbetaling betrokken. Dit on derzoek vindt eens per 4 weken plaats. In geval bij 2 aansluitende onderzoekingen het celgetal 'boven de 1 miljoen ligt, wordt de melk over de laatste van deze vier 14-daagse perioden op grond van dit onderzoek in de 2e kwaliteitsklasse geplaatst. 3. Doordat het celgetal bij de uitbetaling naar de kwaliteit van de melk is betrokken, zal in de praktijk de mastitisbestrijding intensiever aan dacht krijgen. De Gezondheidsdienst voor Dieren zal de mastitisbestrijding nog uitgebreider gaan voortzetten. Hierover zal de Melkwinnings Com missie in een artikel nog nader berichten. 4. De mastitisbestrijding heeft als doel om het aan tal voorkomende gevallen terug te dringen. Het moet preventief werken. De celtelling met de Coulter^Counter is een uitstekend hulpmiddel gebleken voor het opsporen van mogelijke uier ontstekingen. Meer melkers moeten bewust wor den van de noodzaak van: Een goede gebruikstoestand van de melk machine. Een goede hygiëne van de melk. Het toepassen van een deskundige melk- techniek. 5. De meeste melkveehouders zijn nog onvoldoende doordrongen van de noodzaak om de melkma chineinstallatie tenminste 1 keer per jaar te laten doormeten en controleren op de gebruiks toestand. Het afsluiten van een onderhoudsabon- nement moest in feite voor elke melkmachine gebruiker een vanzelfsprekende zaak zijn. 6. Mede door de snelle technische ontwikkeling wordt een bijscholing van de melkwinningsadvi seurs en bedrij fsvoorlichters gewenst geacht. 7. Volgens het aantal monsters voor het kwaliteits onderzoek van de melk waren er per april 1972 nog 1616 melkleverende bedrijven in Zeeland. De zeer grote afname in de laatste jaren is aan het stabiliseren. Door de schaalvergroting is het totaal aantal melkkoeien nagenoeg niet gewijzigd. 8. Voor een verdere mechanisatie van de melkwin ning en uitbreiding van de apparatuur is veel belangstellin. In juni waren er 88 bedrijven uitgerust met een melkkoeltank. Dit aantal zal snel en belangrijk in aantal toenemen. Op Tho- len is Nestlé N.V. in juni begonnen met het op halen van diepgekoelde melk met een rijdende melkontvangst R.M.O. De verwachting is dat binnen korte tijd verreweg de meeste melk in dit gebied in melktanks met diepkoelapparatuur tijdelijk zal worden bewaard. Op Schouwen-Duiveland en in Zuid-Beveland 'zijn in totaal een 3'0-tal geïnteresseerden om dit jaar nog diepgekoelde melk te leveren. Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen is een belangrijke uitbrei ding te verwachten alsmede toename van enke len op Walcheren. Met het aanschaffen van een melkkoeltank neemt op de grotere melkveebedrijven de behoefte toe om de mechanisatie van de melkwinning rond te zetten door het aanschaffen van een machine van het melkleidingtype. In het eerste halfjaar van 1972 is een dergelijke machine door 30 melkveehouders aangekocht. Per 1 januari 1972 was een dergelijke machine reeds op 65 bedrijven in gebruik. 9. De gehouden voorlichtingsbijeenkomst op Tholen die georganiseerd is door de Veehouderij en Melkwinnings Commissie vond plaats op 14 fe bruari te Poortvliet en trok 85 bezoekers. 10. Op 18 februari is te Middelburg een contactbij eenkomst gehouden met 9 in functie zijnde ma- chinevoormelkers. Het voor het eerst in praktijk brengen van de methode PIA 3 volgens de richt lijnen van het landbouwonderwijs vormde op deze bijeenkomst het voornaamste onderwerp van bespreking. 11. In de afgelopen winter is te Middelburg een cursus machinaal melken gehouden. Van de 11 cursisten namen 9 met succes aan het examen deel. Deze cursus was reeds op de methode PI A3 afgestemd. 12. Zestien vierdeklas leerlingen deden inmiddels examen in machinaal melken. Twee hiervan moesten worden afgewezen. Een aantal candida- ten zullen binnenkort nog worden geëxamineerd. 13. Dit jaar deden er nog 13 leerlingen van Lagere Landbouwscholen examen in handmelken. Hier van slaagden 11 voor het diploma „goed hand- melken". Het is wel zeker dat de gelegenheid voor dit examen niet wordt voortgezet. In totaal zijn in Zeeland thans 1514 diploma's handmelken uitge reikt. Dit aantal is behaald over de periode 1925—1972. 14. De huidige belangstelling voor het Lager Land bouwonderwijs is sterk tanend. Dit houdt tevens in dat onderwijs in doelmatig machinaal melken ook belangrijk minder toepassing krijgt. Bij het Middelbaar Landbouwonderwijs in Zeeland is nog geen belangstelling voor een praktische op leiding in machinaal melken. 15. Op twee bedrijven met containers (meetglazen) in de doorloopmelkstal wordt de hoeveelheid melk voor de melkproduktiecontrole volgens deze meetglazen vastgesteld. Deze zijn daartoe geijkt volgens voorschrift van de Centrale Melk- controle Dienst. 16. De toenemende electrificatie op de agrarische bedrijven geeft in sommige gevallen problemen met de nodige stroomvoorziening. Dit heeft de aandacht van de georganiseerde landbouw, die met de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschap pij besprekingen voert met betrekking tot het toe te passen beleid bij deze ontwikkeling. Zo werden op een aantal bedrijven door de P.Z.E.M. ten behoeve van een onderzoek meters geplaatst om de piekbelasting te registreren. 17. De mogelijkheden om in de aanstaande winter een „Melkveedag" te organiseren met medewer king van de verschillende organisaties en in stanties die betrokken zijn bij de veeverbetering, melkwinning en -verwerking, zullen worden af getast. Voor de praktijk is de Melkwinnings Commissie als coördinerend en stimulerend orgaan niet altijd merk baar. Het leek ons daarom nuttig om naast de taak van deze Commissie ook de besproken onderwerpen in de publiciteit te brengen. CENTRALE MERRIEKEURINGEN IN DEN BOSCH 1972 (Vervolg van pag. 9) JIET behoud van een grote groep veelzijdigheids- merries is zeer aan te bevelen en het viel mij op, dat er daarvan nog zo veel ter keuring waren. Verhoudingsgewijze meer dan in Bennekom op de Gelderse centrale keuring. De groepen twee- en drie jarigen waren beslist goed. Een groot aantal forse beste merries met beste stap en draf geven hoop voor de toekomst. Ik kan er van zeggen: „Fokkers van het Zuiden, houdt ze vast, want jullie kunnen er trots op zijn!" De tuigpaarden vormden een zeer kleine groep, dat is anders dan in Utrecht en Gelderland, maar dat is niet zo erg. Ze blijven nodig voor de concoursen en misschien ook voor de export, maar dan alleen die van prima kwaliteit en die zie je nog niet zo veel, ook elders niet. 'IN dit verslag, of wil men in deze beschouwing, is geen plaats om alle uitslagen te vermelden. Wie die weten wil, kan ze elders vinden b.v. in het stamboekorgaan „In de strengen", die ze wel volledig zal geven. Laat men ze dan ook bestuderen, daar is veel van te leren! Voor de verdere bloei van de Noord-Brabant Zeeuwse warmbloedfokkerij zijn wij niet bang. De invloed van de enthousiaste, onvermoeibare voor zitter, de heer Arie Punt te Klundert, die zoals een felle warmbloed een stuwénde kracht is en zich weet te laten bijstaan door ijverige kerels als de heer Van Lanen en vele anderen, staat er a.h.w. borg voor dat het Zuiden in de warmbloedfokkerij steeds crescendo zal gaan! Ede B. D. EIJGENRAAM. HET RUNDVEE OP DE THOOLSE DAGEN (Vervolg van pag. 13). Bij de volwassen koeien weer een zware strijd tus sen de koeien van de stallen J. M. Klippel en J. J. v. d. Slikke. Maartje 47 (V. Jelsumer Gerard Wouter 6) van Klippel won de titel door haar gedegen bouw en goede type. Ernstiger was de strijd voor de res. ti tel, die uiteindelijk terecht kwam bij de droogstaande oud-kampioene Dient je 41 van v. d. Slikke. Een gro te goedbewaarde typische dochter van Ruyter Adema 18. AOK een flinke rol speelden Renske 9 (V. Klaas 115) (v. d. Slikke). Vlot goede melkkoe met iets korte uier. Maartje 44 (V. Lytse Rudolf) van Klippel. Zeer- aantrekkelijke melkkoe met wat laag vetgehal te, en de gevulde Maartje 46 (V. Rudolf Siccama), ook van Klippel. Verder was er nog een ere-lijst van produktiekoeien samengesteld. Bovenaan deze belangrijke serie prijk te de bekende Nelly v. d. Witte Hoeve van M. C. Wielaard, Stavenisse. Een der meest succesvolle fok- produkten van de sta] van wijlen de heer Ooms, die tot vader heeft Seyldumer Bouke. Prod. 43086 kg melk met 4.18 vet. 1801 kg v. 2279 dg 790 gr. vet per dag. 2e. Adriana 8, de goede fokkoe van A. Duijn- houwer (V. Rudolf Siccama). Prod. 39663 kg 4.19 v. 1654 kg v. 2377 dg 696 gr. vet per dag. 3e Emma (V. Nienke's Hotse) van A. Duijze met 735 kg vet in 1080 dg 681 gr. vet. W. VAN SLUIJS

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 15