TUINBOUW- KLANKEN Zeer grote prijsverschillen voor de diverse produkten Bevredigende resultaten in de grove tuinbouw Hagelschade sloeg opnieuw toe Achterstand bij zomerteelten Ons laatste artikeltje uit WALCHEREN beëindigden wij met een sombere economische noot onder toe voeging dat onze regering het gelukkig minder som ber inzag. En zie daar zitten we nu compleet in een regeringscrisis. Niemand zal, hopen wij, de ernst on derschatten van deze politieke stormen die over ons woeden, zonder dat we er een tittel of jota aan kun nen veranderen. Want één ding staat wel vast. Geen land is gebaat met een onstabiele regering. Beter een leiding die hard durft neen te zeggen dan tot een slap compromis bereid is. Ook voor onze land en tuinbouw is regeercontinuïteit uiterst belangrijk. Om een voorbeeld te noemen. Nu we weten dat het veelbesproken rapport-Little niets, maar dan ook niets oplevert voor de fruitteelt, is dit voor onze fruittelers mogelijk hard! Maar je weet tenminste dat je je eigen boontjes moet doppen. Dus op eigen kracht doorgaan of stoppen. Om nog even op onze inleiding terug te komen. We hebben hier een interessant staatje voor ons. Zo heeft Nederland een prijsstijging in het eerste half jaar van 8 We lopen knap vooraan, gevolgd door Als we ons neerzetten om deze bijdrage op papier te zetten, hébben we een uitzonderlijk warme week achter de rug. Vanwege de hoge temperatuur zijn talrijke onweersbuien ontstaan. Ook SCHOUWEN EN DUIVELAND is daarvan niet verschoond geble ven. Met name in Duiveland viel in korte tijd tien tallen mm neerslag. In sommige delen van Duiveland viel een paar weken terug in een minimum van tijd 40 a 50 mm regen. Dergelijke stortbuien veroorzaken veel overlast, vooral op de slempige grond. Eerst de waterschade, dan in 2e instantie de schade door zuurstofgebrek. Ondanks de hitte moest het werk doordraaien en wat de hoeveelheid werk betrof, bij velen een drukte van belang! Vroege aardappelen, plantuien en tulpenoogst. Niettegenstaande plaatselijke zorgen van water overlast, mogen we konstateren dat de start, met name in de grove tuinbouw niet slecht is. Blikken we nog even terug, dan weten we, dat verschillende ondernemers best hebben gezeten met de winter-1 bloemkool. De geldelijke roe-opbrengst van de vroege aardappels geeft reden tot tevredenheid. Deze week nog veilingprijzen rond de 30 ct per kg. De kg-opbrengst van de plantuien is met het mooie weer goed toegenomen, terwijl bovendien de prijs zich goed kon handhaven. De witlof is bijzonder hard gegroeid tijdens de zonnige periode. Dat gewas blijkt, zoals vele gewassen overigens, dankbaar voor Hcht en temperatuur. In vele gevallen voor diverse zgn. grove tuinders een moedgevend begin! Men ziet weer eens hoe gril lig het verloop van het ene op het andere seizoen kan zijn. Berekeningen vooraf vallen moeilijk te maken. Vraag en aanbod bepalen uiteindelijk de prijs! Op Schouwen en Duiveland is de tulpenoogst goeddeels geborgen. Hier en daar z itten nog wat late tulpen in de grond. Met de hoge temperatuur en overmatige neerslag verloopt het rijpingsproces uiterst snel. De prijzen van de geveilde tulpen vallen tot op heden nog niet mee. De opbrengsten zijn over het algemeen goed en de soorten waarvan een sterke uitbreiding is, drukken ook de prijs van andere cultivars. De broeiers kunnen voor weinig geld hun uitgangsmateriaal op de veilingen uitkiezen. We kunnen alleen maar hopen dat ze in het aanstaande snij-seizoen beste prijzen voor hun bloemen zullen maken. Als de handel goed verdient, komt er aan staand seizoen mogelijk weer wat leven in de voor verkoop! In de gesprekken met verschillende tulpentelers is ons gebleken, dat van veel soorten het plantgoed bestand is teruggelopen. Het schijnt dat het dit jaar niet opgaat, bij veel leverbaar, veel plantgoed over. Als dit over de hele linie zo zou zijn, kan dit nog een nuttig effekt hébben. Een ongebreidelde vergroting van het tulpenareaal zou een moeilijke zaak kunnen worden. Met de warmte van de laatste dagen zijn de irissen hard afgestorven. Sommige telers zijn wat de kleur betreft aan rooien toe. Licht van kleur vergemak kelijkt de oogst van klisters. Bij een overrijp gewas blijft nogal het een en ander op het land achter en dat wreekt zich naar twee kanten. In de eerste plaats ben je het plantgoed kwijt en verder bezorgt de op slag van irissen in sommige gewassen een hoop narigheid. Inmiddels is in ons land weer eens een regerings crisis ontstaan. Laten we hopen dat deze spoedig zal zijn opgelost en dat hieruit voor de agrarische sektor verder geen nadelige invloeden voortkomen. Laat het met de prijzen van enkele tuinbouwproduk- ten thans niet tegen zitten. Als grote groep van zelf standigen in land- en tuinbouw zal een goede be geleiding ten aanzien van de concurrentie broodnodig zijn en blijven! Het zit niet mee voor de fruitteelt in ons gebied. Eind mei en begin juni is op veel bedrijven grote scha de aan appels en peren gekomen door de hagel. Dat was in een zeer vroeg stadium en met het dunnen zijn de ergst beschadigde vruchten meestal wel verwij derd kunnen worden, zodat het uiteindelijk voor een aantal telers nog meevalt. Veel erger is de schade die de laatste weken is ontstaan. Opnieuw heeft de hagel die veel tijdens onweersbuien, zwaar toegeslagen. Ze viel over een groot gebied. Op Tholen zijn er verschillende bedrijven waar bij de appels geen klasse I kwaliteit meer geoogst zal worden. In de Westhoek van Noord-Brabant is op en kele bedrijven, met name in de omgeving van Klun- dert, de oogst volkomen vernietigd. Dat is ook het ge val op heel wat bedrijven in de Zak van Zuid-Beve land. Een zwaar onweer trok midden vorige week over deze streek en op tientallen bedrijven werden de vruchten zo zwaar beschadigd dat er vrijwel niets meer overbleef dat goed was. Een aantal telers is verzekerd tegen de gevolgen van hagelschade. Voor hen blijft alleen het deprime rende van het moeten werken in en met een produkt dat geen kwaliteit meer kan opleveren. Dat is geen prettig vooruitzicht, maar financieel valt het in elk geval nog niet allemaal tegen wanneer men verzekerd is. Wanneer men niet verzekerd is, ligt de situatie veel ongunstiger Dan weet men van tevoren dat men een erg slecht jaar krijgt wat de geldelijke resultaten betreft. Het is ook een zaak die onze afzetorganisaties raakt. Nog altijd trekken we op in de eigen kleine kring, ook al denken we soms dat die nog wel van enige betekenis is. Wanneer er op het eind van een mooie zomeravond een onweersbui over komt is het heel goed denkbaar dat deze in enkele minuten een schade brengt van een miljoen gulden. De veiling weet dan al zeker dat er een flinke omzetverminde- ring zal komen en waar moet men de inkomsten van daan halen die daaruit anders behaald zouden zijn? Wanneer de basis breed genoeg is, kan men wat heb ben, kan men een dergelijke strop nog wel dragen. Maar het wordt steeds moeilijker wanneer men wat het draagvlak betreft aan de rand van het minimum zit! De provinciale afzet'commissie voor fruit in Zee land en West-Brabant heeft haar werk gestaakt. Bij de ene veiling regelt nu een eigen afzetcommissie de aanvoerdata, bij een andere veiling is de telers mee gedeeld dat zij vrij zijn om hun produkten aan te voeren. Er werd wel bij gezegd dat verwacht wordt dat er geen brokken gemaakt zullen worden met te vroeg aanvoeren. We hébben de laatste jaren begre pen dat het steeds moeilijker werd om te bepalen wanneer een ras aangevoerd mag worden. Alleen in Zeeland werd op die manier nog gewerkt. Elders in het land kon en kan men doen en laten wat men wil en voor de belangrijke rassen als James Grieve en Cox's Orange Pippin worden in EEG-verband de data voor aanvoer van de kleinere maten vastgesteld. Dui delijk is dat het erg moeilijk is om tot gelijkgerichte besluiten te komen binnen onze tuinbouwsektor. Wat dat betreft is de situatie in Noord-Brabant heel an ders dan in Zeeland. Hier zijn enkele grote en krach tige aanvoercentra voor groenten en fruit gekomen van waaruit een krachtig afzetbeleid mogelijk is. Dat het voor de toekomstige afzet van levensbelang is dat we overal binnen ons gebied tot samenwerking of samenbundeling komen, staat vast! Zwitserland en Engeland met 6,3 en 6,2 Frankrijk 5,4; Duitsland 5,1; Japan 4,5 en U.S.A. 3,2%. Uiteraard wordt onze concurrentiepositie er daar door niet sterker op! Nu hebben we nog wel een zeer goede naam als betrouwbaar exporterend land maar de concurrentie, vooral van de z.g. Oostblok landen wordt steeds sterker. Het verhaaltje dat Ne derland alles 't beste heeft, gelooft toch zeker nie mand meer! Gelukkig zorgt ons U.C.B. voor scherpe keur, maar dit kijkt men elders ook wel af. Ons inziens wordt het de hoogste tijd om mee, en niet vooraan, te lopen! Als men rustig een groente-etalage bekykt of een goede marktkraam, dan ziet men een keur van mooie buitenlandse groenten en fruit. Dit vinden wij nor maal, want ook wij exporteren op straffe van on dergang. Alleen moet het mogelijk blijven om te concurreren. En op dit punt lijkt men in Den Haag wel eens Oostindisch doof! Al met al hopen we dat er weer spoedig een sterke regering komt. Op ons veilingterrein is er veel wisselvalligs. Zo blijven bonen een veelbegeerd en daardoor duur ar tikel, in schrille tegenstelling met de vele andere groenten die voor zeer lage prijzen van eigenaar wisselen. Dat de laatste zachtfruitsoorten gewild zijn is langzamerhand een zo normaal verschijnsel dat we daar niet verder op ingaan. We horen dat er nogal flinke animo is voor de teelt van winteibloemkool. Begrijpelijk na de goede prijzen dit voorjaar. Ook de uienteelt belooft betere perspectieven. Al met al, evenals dit in de politiek het geval is, wisselen onze prijzen soms met snel treinvaart. Dat heeft naast aantrekkelijke kanten ook veel nadelen. Voorlopig ziet het er niet naar uit dat noch in de politiek, noch in de prijzenvaratie, veel zal veranderen. Ook bij de THOOLSE vollegrondtelers van augur ken en bonen zit het met de groei van deze produk ten niet mee. Al van de zaai- en plantdatum af, is er een finke groeistagnatie ontstaan, met het gevolg dat de produktie en opbrengst van deze teelten sterk verlaagd, en laat zal zijn. Kon men op andere jaren in de maand juli reeds een flink kwantum plukken, dit jaar is daar geen kijk op. Enerzijds heeft dit de prijs van de stambonen op een hoog niveau gehouden. Maar de kg-opbrengst zal toch niet tot een goed re sultaat kunnen leiden, wat vooral geldt voor de ver vroegde teelten. Misschien dat laat gezaaide bonen beter lonend zullen zijn, nu eindelijk het zomerse weer wat meer perspektief biedt. De te verwachten kg-opbrengsten van de augur ken die evenmin hoog zullen zijn, kunnen niet ge compenseerd worden door een hogere prijs, daar dit hier helemaal contraktprijs is. Wat dat betreft zit de teler meestal aan de verliezende kant, want de contraktprijzen worden dikwijls, of meestal, afge steld op een goede opbrengst. De risicofaktor wordt ons inziens dikwijls nog teveel aan de teler als grondstoffenleverancier van de fabriek toegeschoven. Meestal zit het ook niet goed rond, wanneer er met een gezond gewas flinke kg-opbrengsten zijn. Als teler komt men gemiddeld over een reeks van jaren maar zelden tot een be vredigend resultaat. Nog te veel laten de telers (noodgedwongen, of door eigen schuld) zich de prijs voorschotelen die men hen toedenkt, want een con- servenfabriek die wil concureren, zal de inkoopsprijs liefst zo laag mogelijk vaststellen. Ook voor wat de andere teelten betreft, zal 1972 nergens geen topopbrengst geven door de koude voorzomer. De prijs van de aardbeien komt niet boven vorige jaren uit, maar op de goed bespoten percelen bleef het gewas gezond, wat de produktie zeer ten goede kwam. De eerst geveilde plantuien brachten 38 per 100 kg op wat wel een goede prijs is. Jammer dat door de zéér grote hoeveelheden regen in de eerste helft van juli nogal wat waterrot in de aardappelen voorkomt, wat flink extra werk en scha de geeft. De telers die hebben gemeend, om het niet te nauw te nemen met de bespuiting£ri~ tegen de aardappelziekte, zullen ook bedrogen uitkomen, want de phytophthora-Jnfestans is al op verschillende plaatsen aanwezig. Al met al, is het voor de telers een jaar met vele zorgen, om alles zo goed moge lijk voor elkaar te kunnen krygen en tot goed re sultaat te komen. Het zekerste is nog wel om alles niet óp één kaart te zetten en de risico's zoveel mogelyk te verdelen. Misschien dat dit economisch niet voor alle teelten klopt, maar de teler heeft altyd nog te maken met de harde realiteit van de wisselende kansen van zyn bedrijfsproduktie en pry zen en daarnaar zal hy zich hebben te richten! VOORSTELLEN ROOIPREMIE Bij de ministerraad van de E.E.G. zijn voorstellen ingediend voor een wijziging in de rooipremie voor fruitopstanden. De betreffende voorstellen hebben betrekking op: a. opnieuw mogelijkheid bieden (reeds a.s. najaar) voor aanvragen rooipremie voor perziken en peren; b. verhoging van de rooipremie van 800 rekeneenheden tot 900 rekeneenheden; c. volledige uitbetaling van de rooipremie door de E.E.G. Voor de appels wil men afwachten tot voorjaar 1973 om dan aan de hand van de situatie te bezien of er weer mogelijkheid tot aanvragen van een rooipremie gegeven moet worden. De voorstellen lijken ons erg gunstig voor ItaliS, dat met een geweldig overschot aan peren zit (Passé Crassane en Jules Guyot) én voor Frankrijk dat een teveel aan perziken heeft en ook het pereras Jules Guyot moeilijk kwijt kan. Voor Nederland zou uiter aard een verhoogde rooipremie voor peren ook wel interessant zijn, maar de problemen zitten voor ons land toch vooral bij de appels. Overigens moet afge wacht worden wat door de Raad van Ministers beslo ten zal worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 6