Zeeuwse dag van het paard 1972 (Vervolg van pag. 10) Drie merrieveulens kregen een veulenpremie, la werd Gera van L. J. Vermaas, St. Maartensdijk. De 1-jarige merries waren van vrij goed gehalte. Gisella v. d. Maria- hoeve van J. C. J. v. d. Velde werd) als eerste geplaatst. De 2-jarige merries vormden een kleine klasse met een zeer goed kopnumimer. Ze kwaimen alle in aanmerking voor een stamboekpremie. Fiola van Vredienhoef van J. W. Wisse werd door de jury het hoogst gewaardeerd. De 3-jarige merries varieerden kwalitatief nogal. Aan de kop stond een beste merrie. Vanwege het staimiboek werden één 2e en dirie 3e premies toe gekend. Evelien van Noorthoek van G. Noorthoek, Anna Jacobapolder werd la ge plaatst, deze vosmerrie werd later tot algemeen kampioene uitgeroepen en bovendien aangewezen als beste Zeeuwse fokproduct. De 4-jarige merries waren van goed ge halte met een zeer goede merrie vooraan. Diana van de Oosthoeve van A. M. van Engelen, Oud Vossemeer deed de kop eer aan en verwierf een 2e premie. Er werden nog twee 3e premies toegekend. De 5- en 6-jarige merries vormden een behoorlijke rubriek zonder uitschieters. Drie merries verwierven een Ille premie. Hiervan werd Bertha van Kats la geplaatst. De 7-jarige en oudere merries toonden een beste kwa liteit. De 16jarige Nita van de Stoeterij van J. C. J. v. d. Velde was weer niet te ver slaan. In deze rubriek werden twee 2e premies toegekend. Het jeugdkampioenschap ging naar Fiola van Vredenhoef van J. W. Wisse. Tevens werden een viertal merries aangewezen om op 4 augustus a.s. deel te nemen aan de Nationale Jubileum manifestatie te Den Bosch. DE FJORDENPAARDEN De vereniging „Het Nederlandse Fjordenpaarden Stamboek" hield een veulenstam boek en een stamboekkeuring te Kamperland. De rubriek hengstveulens, waarin alleen B-premies gegeven zijn, maakte niet zo'n indruk als de rubriek merrieveulens. Bij de laatste kregen de volgende veulens een A premie: 1. Rorippa van Staatsbosbeheer te Goes, 2. Ramona van Gebr. Poley te Kruiningen en 3. Renata van P. Dagevos te Kattendijke. Het gehalte van de jaarling merries was ook voldoende. Een A-premie kregen ach tereenvolgens: Petria van J. Pimmelaar te Haamstede en Paola van L. de Looff te Middelburg. De enige aangevoerde tweejarige merrie: Orma van G. Hanse te Elle- meet kreeg ook vlot een A-premie. De 3- en 4-jarige merries vormen een goede rubriek met beste koppaarden; A. premies 1. Neottia van Staatsbosbeheer, 2. Noyja van J. Louwerse te Middelburg, 3. Molly van Gebr. Poley te Kruiningen, 4. Mery van A. de Pan te Goes en 5. Nita van J. Westdorp te Goes. De 5- en 6-jarige merries vormen een goede collectie, met enkele matige aan het eind. De volgende merries kregen een le premie: la. Lucilla van Staatsbosbeheer, lb. Lirjam van A. M. Malipaard te Haamstede, lc. Karinne van C. A. Dagevos te Kattendijke en Letta van J. Westdorp te Goes. In afwachting van hun verrichtings- proef zijn deze 4 voorlopig modelmerrie. De 7- t/m 12-jarige merries vormden in vergelijking met de vorige, een rubriek met minder kwaliteit. De twee beste kop paarden werden ook voorlopig modelmerrie. Het waren: la. Hofke van J. Polderdijk Lzn te Vlissingen en lb Jansje van Staatsbosbeheer te Goes. De uitslagen bij de modelmerries was als volgt: la. Joyce van Staatsbosbeheer, lb. Isolde van E. G. Voorrips te Westerschouwen, lc. Joch ai ma van mevr. N. A. Bakker Verseput, ld. Ilja van P. van Haren te Kattendijke, le Jolie van J. Pimmelaar te Haamstede en If. Roza van dezelfde eigenaar. De eerste en de laatste merrie moeten nog een A-certificaat behalen om evenals de anderen het predicaat steirnerrie te voeren. Bij de jonge paarden werd Orma tot kampioen uitgeroepen en Rorippa werd reserve. Bij de oudere werd Joyce kampioen en Neondtta reserve. NEW FOREST PONIES De regionale premiekeuring door het New Forest Pony Stamboek werd gekenmerkt door weinig le premies. Totaal 7 eerste premies. Er werden 32 dieren aangevoerd. Dq Forester, die zeer geschikt is voor de ruitersport heelft in het afgelopen decennium al een duidelijke plaats in ons land veroverd. De volgende dieren behaalden een le pre mie. Bij de jonge hengstveulens Juljam van F. C. van Twist te St. Maartensdijk en bij de oudere hengstveulens Vierbaanen's Tinty van C. van Driel te Nieuwerkerk. Bij de 6- tot 10-jarige merries: Warren Wendy van J. C. J. v. d. Velde te Kamper land en Westerschouwen's Brivera van D. Coppoolse te Serooskerke. Bij de 6- tot 10-jarige stermerries: Warren Marie van J. C. J. v. d. Velde te Kamperland en Furzey Lodge Petula van dezelfde eigenaar. Warren Marie werd reserve-kampioen en de kroonmerrie Lyndhurst Small Star, die ook een eerste premie had, werd kampioen. Eigenaar J. C. J. v. d. Velde. Het beste veulen was Vierbaanen's Tinty vji. Voor het toiletteren van de ponies kreeg A. Clarenbeek de eerste prijs en F. C. van Twist, St. Maartensdijk de tweede prijs. HET FRIESE PAARD De koninklijke vereniging „Het Friesch Paarden-Stamboek" hield te Kamperland een centrale keuring van Friese Paarden. De awarte Friese paarden, die vroeger veel vuldig voorkwamen, ondervinden tegenwoordig terecht weer meer belangstelling. Dankzij de instandhouding van dit ras in de provincie Friesland kunnen de waarde volle eigenschappen van deze typische paarden nog benut worden. Door de aanwezig heid van een klein aantal van dit veelzijdige ras is de Zeeuwse Dag van het Paard nog meer geslaagd. Het is te verwachten dat dit unieke inlandse ras een goede toekomst tegemoet gaat. Het beste aangevoerde paard van het Friese ras was Wietsche Lientje (model) van mevr. B. DeinemaMarkeriok te Capelle a. d. IJssel. HET MIDDAGPROGRAMMA Het middagprogramma is bijzonder in de smaak gevallen. Er werd begonnen met een rassendefilé. Naast het tonen van de paarden, die 's morgens gekeurd! zijn, zijn ook nog voorgebracht IJslanders, Dartmoor ponies en een Hackney. Verder is er een défilé geweest van de paarden en ponies, welke bij de ochtendkeuring kampioen zijn geworden of een la premie hebben verworven. Aan d'e hoogstgeplaatsten werden ere prijzen uitgereikt. Vervolgens was er twee keer een springconcours. Pas na de tweede barrage kwam de heer J. P. van Dalen met Oscar als winnaar uit de bus. Tweede werd de heer A. Vermue met Tornado. Mevr. De Ruitervan Eyndthoven gaf een demon stratie met haar Arabische volbloed. Een demonstratie met enkelspannen valt ook altijd goed in de smaak. Een Tos dos bespannen met een Gelderse merrie werd gereden door de heer J. J. de Bel te Goes. Een glazen brik met een Fjord-paard werd gereden door de heer Joh. Westdorp en mevr. Dagevos. Een Victoriawagen bespannen met een Gelderse ruin werd gereden door A. J. G. M. en N. J. J. M. Boonman. Verder werd er een boerenwagen uit Walche ren gereden door twee in Walcherse dracht geklede heren. Door gehandicapte kinderen uit de manege van de Stichting „Jos de Graauwfonds" uit Bergen op Zoom werd gedemonstreerd bij zij-ponyrijden. Voor de gehandicapten is dit rijden een zeer gezonde ontspanning. Deze unieke vorm van recreatie en revali datie kan hun een groot stuk levensgeluk schenken. De heer A. C. Mosselman van Kruiningen demonstreerde met zijn Hackney de voor treffelijke tuigpaardengangen van dit ras. Onder leiding van de heer H. van Meerwijk gaf een voltige groep uit Haaren een mooie demonstratie. De groep bestond uit een Haflinger en 5 kinderen uit één gezin. In de rubrieken bestgaande rijpaard en bestgaande rijpony dedien meer dan 50 die ren mee. Prijzen werden uitgereikt. Het bestgaande rijpaard was Zerina, eigenaar P. van Sabben te Middelburg en gereden door J. Vader. Bij de ponies was dit Killy, ge reden door Joke van Exel. De demonstratie met twee IJslandse ponies was ook zeer geslaagd. Naast de nor male stap, draf en galop, beschikken déze dieren over twee extra gangen, n.l. de tölt en de telgang. De tölt kan beschouwd worden als een soort snelwandelen en bij de telgang worden voor- en achterbeen aan dezelfde zijde gelijktijdig naar voren be wogen. De tweespannen maakten een bijzonder goede indruk op het publiek. De boeren wagen met twee trekpaarden van de heer M. J. Mol te Waarde had een ieders belang stelling. De twee Friese paarden voor de trouwkoets, gereden door de heer J. de Bel uit Goes, lieten duidelijk zien waarom dit ras vroeger gezocht was als tuigpaard voor de koets. De ponyclub „De Kloppertjes" verzorgden met 16 New Forest ponies een kleurrijke carrousel. De leiding had mevr. De Feijter. Een van de hoogtepunten was wel de show, die door de Koudbloeds werd gegeven. Er werden 4 vierspannen in de baan gebracht. Deze werden samengevoegd tot twee achtspannen, die in draf veel indruk maakten. Lest best was wel de samenvoeging van de beide achtspannen tot een zestienspan. Een demonstratie met een zestienspan is een uniek gebeuren in Zeeland. Zestien prachtige koudbloeds, die in gelid over het veld draven geven een geweldige indruk. Mede door deze show hebben deze paarden, die voor Zeeland zo kenmerkend zijn, meegeholpen om deze dag zowel voor de koudbloeds zelf als voor de dag in zijn geheel te doen slagen. Daarna vulden een groot aantal paarden en ponies het terrein voor een parade onder leiding van parade-commandant de heer L. M. Moermond te Dreischor. Als slot was er een pony-jachtrit onder leiding van jagermeester G. Quist te Nieuwdorp. Aan het einde van de middag werd de uitslag van de verloting bekendgemaakt. DE NEGENTIENDE BEVELANDSE FOKVEEDAG Geiten van 6 jaar en ouder: Corrie van D. Sandee, Nieuwdorp; Hanna 4 van Schouwen, R C. W. de Haan, Haamstede. Produktie: Corrie van D. Sandee. Kampioeribok: Jelle van Friesland van mevr. T. Pimmelaar. Reserve-kampioenbok: Leunis 6 van Schouwen van R C. W. de Haan. Kampioengeit: Corrie van D. Sandee. Reserve-kampioengeit: Fabiola v. d. Sluis van J. Koolaard. Geit met mooiste uier: Arenaria 14 van Schouwen van R C. W. de Haan. GEKLEURDE GEF|*EN De gekleurde geiten vertoonden veel variatie in kwaliteit en type. Er werden bemerkingen gemaakt op ontwikkeling en uiers. De meeste fokkers van ge kleurde geiten laten de lammeren bij de moeder lo pen, hetgeen de uiervorm niet bevordert. Resultaten Boklammeren: 1. Knabbel van J. D. Lindenbergh. Geitlammeren: 1. Marjan van J. Vermeulen, Hein- kenszand. Bokken: 1. en tevens kampioen: Jandriq van J. D. Lindenbergh. 1-jarige geiten: 1. Marietje 2 van J. Rijk, Nieuw dorp. 2-jarige en oudere geiten: la, tevens kampioen en geit met mooiste uier: Vlinder van J. D. Linden bergh; lb en tevens res. kampioen: Coby van A. van Leeuwen, Heinkenszand. Collecties Bij de bedrijfsgroepen werden 2 uniforme groepen van R C. W. de Haan aan de kop geplaatst. De ver- enigingsgroep van Nieuwdorp behaalde een le prijs, een fraaie zeer uniforme collectie geiten. De Zeeuwse geitenfokkers kunnen op een geslaagde keuring te rugzien met veel belangstelling. De enige spelbreker was het weer. i KLEINERE UIENOOGST VERWACHT Volgens de voorlopige uitkomsten van de CBS- Landlbouw meitelling 1972 beslaat de met zaai-uien beteelde oppervlakte dit jaar 7.253 ha (v.j. 9.655; voor-v.j. 8.384). De specificatie naar belangrijkste provincies luidt als volgt (ha gemeten maat): 1970 1971 1972 1972 in V. 1971 Zeeland 3.410 3.727 2.728 73 N.O.-Polder 1.700 2.153 1.799 84 Z.-Holland 1.431 1.524 1.124 74 N.-Holland 759 808 661 82 O.-Flevoland 426 692 525 76 Ov. Nederland 668 751 416 55 Totaal 8.384 9.665 7.253 75 Na het zwaar verliesgevende seizoen 1971/'72 werd het totale areaal dus met 26 (ruim 2.400 ha) in gekrompen. Daarmee werd de uitbreiding van vorig jaar meer dan ongedaan gemaakt. In de belangrijke teeltgebieden (Zeeland, de beide LJsselmeerpolders en de beide Hollanden) varieert de inkrimping van 16 tot 27 (gem. 23%). Daarbuiten komt ze door een genomen op 45 Er zijn nog geen gegevens beschikbaar over het aantal bedrijven waar zaai- uien geteeld worden. Elr is vroeg gezaaid. Door het koude weer in mei en juni is de ontwikkeling hier en daar tegengeval len. Ook staan enkele percelen er minder goed bij door te diep zaaien. Begin juli werd de stand der ge wassen nog als overwegend goed aangeduid. Men dacht toen aan een landelijk gemiddeld beschot van 41 t/ha. Begin j-uli (7/7) bleek de stand echter op meerdere percelen te wensen over te laten (te dun). Met de inmiddels ingetreden verbetering van het weertype is de ontwikkeling thans op gang gekomen. De ra ming van het beschot is intussen verlaagd tot 40 t/ha (v.j. 41,5; voor v.j. 39,5). Dat betekent dat de pro duktie (excl. plantuien en zilveruien) voorlopig be cijferd kan worden op rond 290.000 ton (v.j. 400'; voor v.j. 331'). Dat is 28 minder dan verleden jaar 12,5 minder dan eerverleden jaar. GROTE VRAAG NAAR RODE BESSEN Op de fruitveilingen in ons gebied ging het vorige week enkel nog om de kleinfruitprodukten. Alleen in Terneuzen werden ook appelen van de oude oogst aangeboden waarvan het prijspeil vrijwel onveranderd bleef, dat wil zeggen dat de beste kwaliteiten tussen 0,60 en 0,70 per kg noteerden. Het zal nu niet lang meer duren of er zullen volop appelen van de nieuwe oogst te koop zijn. We nemen aan dat deze week de eerste Yellow's geveild zullen zijn. Vorige week ging het dus in hoofdzaak om kleinfruitprodukten en daarvan dan speciaal om rode bessen en frambozen. Vooral op Zuid- Beveland nemen deze produkten een belangrijke plaats in. Rode bessen deden het goed. De produktie is bevredigend en de prijzen trokken geleidelijk wat aan, vooral voor de betere kwaliteiten die geschikt zijn voor verse consumptie. Op de markten in binnen- en buitenland kon door het zeer warme weer, zeer veel rode bessen worden verkocht. In een week tijds verdubbelde de prijs van dit produkt. Eind vorige week deed de beste kwaliteit vlot boven 2,50 per kg en de klasse II in de 2 kg consumptie verpakking steeg tot 2,40 per kg. Het was alleen maar jammer dat zoveel kleinere telers door hun bessen waren toen de prijzen aantrokken. Toch is de bessenteelt dit seizoen niet tegen gevallen, vooral ook omdat voor het eerst na enkele jaren de industrie weer eens behoor lijke belangstelling toonde op een prijsniveau dat redelijk is bij een grote oogst. De prijs van de industrie bessen steeg namelijk tot rond en iets boven een gulden per kg. I7eer vlot verkocht werden ook de betere kwaliteiten frambozen in doosjes, ge schikt voor verse consumptie. Het aanbod, hier van was klein. De prijs stelde zich op 3,tot 4,per kg.. De frambozen in doosjes voor de industrie stegen tot 2,90 per kg in het eind van de vorige week. Dé prijs van de frambozen ligt tot nu toe gemiddeld wat hoger dan het vorig jaar. De produktie is echter belangrijk lager, zodat de gelde lijke opbrengst van de frambozen toch achter zal blijven bij het vorig seizoen. Met de aardbeien ging het vorige week snel bergafwaarts, zowel wat prijs als kwaliteit betreft. Door de zeer hoge temperaturen stoofden de vruchten gaar op het land en na de pluk konden ze vrijwel niet meer worden ver handeld. Het gevolg was dat de beste partijen eind vorige week nog aan 1,50 per kg kwamen en dat veel werd ver kocht rond en iets beneden een gulden per kg. Het aanbod van aardbeien nam toen snel af.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 19