De negentiende Bevelandse fokveedag 17 GROEPEN Bij de groepen werden een 5-tal en een 3-tal van stal Rouw la geplaatst en tevens het trio van B. M. van Goudswaard. Rest nog te vermelden dat de zo geheten produk- tieklasse aangevoerd werd door Jansje 18 van W. Ka- relse, Heinkenszand met een produktie van 761 kg vet in 1056 dagen 721 gr. vet per dag. De prijs voor de beste produktie kreeg Truus 53 v. d. Noordzijde van Gebr. Op 't Hof. HET ZEEUWSE TREKPAARD In Goes was nog een behoorlijke inzending trek paarden aanwezig. Er werden ruim 20 paarden en veulens aangevoerd. De kwaliteit van de oudere die ren lag op hoog niveau. Naarmate de omvang van een fokkerii kleiner wordt, zal het moeilijker worden om een hoog niveau te handhaven. Dit bleek ook bij de jongere dieren, waar de variatie groter was. Bij de merrieveulens behaalde het merrieveulen Tina van Waarde van M. J. Mol, Waarde en het hengstveulen Xeres van Reimershoek xan B. de Maa- ker, Wolphaartsdijk een le prijs. Xeres werd later aangewezen als het beste veulen van de dag. De 1- jarige merriën ontbraken op de keuring. De 2-jarige merriën waren van goed gehalte. In de klasse kleine maat kreeg Sonja van 't Hoekske van Al. Schrier, Ka pelle een le prys. Bij de grote maat stond Hilda v. h. Dorp van B. Simonse aan de kop. De enige 3-jarige merrie Flinda v. Meliskerke van M. J. Mol behaalde een le prijs. De 4 t/m 9-jarige merriën kwamen allen in aanmer king voor een le prijs. In deze rubriek werd veel klasse getoond. De hoogste waardering kende de ju ry toe aan Nellie v. h. Dorp (kl. m.) van B. Simonse en Jolanda v. Meliskerke (gr. m.) van M. J. Mol. As- trid (kL m.) van Gebr. Ver donk, Nieuwdorp en In- grid van Daalman (gr. m.) van B. Simonse behaalden allebei een eerste prijs in de rubriek merriën van 10 jaar en ouder. In de rubriek merriën met afstammelingen werden Ingrid van Doolman met haar dochter Hilda een le prijs waardig beoordeeld. Dit was eveneens het geval met de afstammelingen van Flic v. d. Meerkoet weg! Er werd een 3-tal uitstekende stalgroepen aan het publiek getoond. De groep van M. J. Mol behaalde de hoogste eer. Een bijzondere prestatie vormden de vier-spannen van 1 eigenaar. De Bevelanden is het enige gewest waar 2 fokkers in staat zijn een 4-span in de ring te brengen. De keuring van deze rubriek was bijzonder spannend. Won in Kamperland het 4- span van B. Simonse, in Goes ging het 4-span van M. J. Mol met de hoogste eer strijken. De beide 4- spannen gaven als 8-span een uitstekende show. De titel jeugdkampioene werd toegekend aan Hilda v. h. Dorp. Het algemeen een ere-kampioenschap was voor Nellie v. h. Dorp. Kampioene Grietje 27, 1-306224 S, eig. M. W. Rouw, Goes. Prod. 3,2, 5284, 4.05, 283, 3.30. met 2 ramlammeren van J. Nieuwenhuijse, Z 9647 met ooi- en ramlam van Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren te Goes en 1218 met ramlam van J. Nieu wenhuijse verwierven la prijzen. De bedrijfscollecties waren behoorlijk uniform. De groep van de Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren vormde het fraaiste geheel. De groepen afstammelingen gaven een goede in druk van de fokprestaties van de verschillende ram men. Bij de 1-jarige en oudere 5-tallen maakte de groep van Z 1506 van M. J. van Stee de beste indruk. Het 5-tal van Z 1758 van J. Nieuwenhuyse was by de lammeren de beste collectie. Bij de ooien werd 1704 van M. J. van Stee tot kam pioene uitgeroepen. Het reserve-kampioenschap ging naar Z 8364 van J. Nieuwenhuijse. GEITEN Voor de geiten werd een provinciale keuring geor ganiseerd. De deelname was belangrijk groter dan vorig jaar, hetgeen voor een deel te danken was aan de grotere opgave van gekleurde geiten. Ook do witte geiten waren nog goed vertegenwoordigd. Er waren een 40-tal witte en een 20-tal gekleurde geiten opge geven. Het doel van de geitenfokkerij heeft zich de laatste jaren sterk gewijzigd. Vroeger werden geiten gehouden voor de melkproduktie. De witte geit leen de zich daarvoor het best. Jaarprodukties van meer dan 1000 kg kwamen veelvuldig voor. De laatste ja ren is het accent meer verlegd naar de sportfokkery, *"*ÜPP p pfpww' 1 J V- I. HAMMING J. J. ZONDERLAND C.A.R. Goes I_IET terrein van de Coöp. Veilingvereniging „Zuid- Beveland" heeft een uitstekende accomodatie voor het houden van de fokveedag. Ondanks het min der gunstige weer waren er meer bezoekers dan vo rig jaar. 's Morgens werd het programma normaal af gewerkt. Het is jammer dat het middagprogramma niet goed tot zijn recht kwam door een gestadige re gen. Het springen werd afgelast omdat het terrein te drassig werd. De geiten werden verplaatst naar een overdekte ruimte. De wedstrijd voor het beoordelen van varkens deed het publiek bijzonder goed. Door 75 deelnemers werd geprobeerd om vijf varkens te be oordelen en te rangschikken. Twee deelnemers had den de volgorde overeenkomstig die van de jury. Bij het dressuurrijden met een achttal paarden en 'n acht tal pony's werd een voor het publiek uitstekende toe lichting gegeven door de heer L. M. Moermond. HET RUNDVEE Met een inzending van 80 stuks rundvee gaf een negental enthousiaste fokkers een overzicht van de stand van zaken van de fokkerij in Zuid-Beveland. Het vee was van goed gehalte, met name wat betreft de gebruikseigenschappen. Er was een vooruitgang t.o.v. vorig jaar te constateren. Vooral de jonge melk koeien toonden een zeer goede kwaliteit, wat gunstig genoemd kan worden. Ook maakten de uiers op deze keuring een beste indruk. Daar blijkt dat de belangstelling van inzenders en publiek om verschillende redenen tanende is, wordt er gezocht naar nieuwe elementen om de fokveedagen meer inhoud te geven. Hierdoor kan de publieke be langstelling meer geboden worden en ook weer toe nemen. Het is interessant te vermelden, dat de orga nisatoren van deze fokveedag besloten hadden om de jury de rubrieken te laten keuren zonder dat deze over de gegevens van de catalogus beschikten. De „catalogus" voor de jury bevatte dan ook alleen de nummers van de dieren met hun geboortedatum en eerstvolgende kalfdatum en welke rubriek het be trof. Door de beknopte inhoud kan overzichtelijk worden gewerkt. Deze variatie op de keuringen heeft Kampioen vaarzen Anna 19 van Tekenburg, 2-759376, eig. W. op t Hof, Kapelle. als nevenvoordeel, dat het de objectiviteit t.a.v. het exterieur ten goede komt. De keuringen van de in dividuele dieren in twee ringen verliepen vlot en waren goed te volgen. Stieren. Bij de stieren werd de typische, goed ont wikkelde Bertha's Adema 25 van J. van Overbeeke, Kapelle, kampioen. Vaarzen. De pinken en kalfvaarzen toonden een behoorlijke kwaliteit. Anna 19 van Tekenburg van W. op 't Hof werd kampioene. Melk vaarzen. De jonge melkkoeien maakten een beste indruk. De ontwikkeling was goed tot best en meerdere dieren hadden een goed uier. Jeugdkam pioene werd uiteindelijk Minke 4 van de Zanddyk van H. C. Poley. Oudere koeien. By de oudere koeien waren ver schillende dochters van Matje's Bouke 2 die opvielen. Deze stier is gefokt en gebruikt in stal Rouw. Kam pioenskoe werd de fraaie Grietje 27 van M. W. Rouw. Reserve werd de lb koe uit dezelfde rubriek: Mina 3 van de Zanddijk van H. C. Poley, kampioene van vo rig jaar. Bij de oudste koeien waren enkele best be waarde goed produktieve dieren, met name van B. M. van Goudswaard, Kats, Gebr. op 't Hof, 's Heer Arendskerke en W. op 't Hof, Kapelle. Evenals vorig jaar werd de strijd om de koe met de beste uier gestreden door Steenhuizen 112 van M. W. Rouw en Romke 2 van.B. M. van Goudswaard en ook deze keer gewonnen door Steenhuizen 112. Jeugdkampioene Minke 4 van de Zanddijk, eig. H. C. Poley, Kruiningen. SCHAPEN De deelname aan de regionale fokschapendag voor Noord- en Zuid-Beveland was ronduit teleurstellend. Het is begrijpelijk dat, terwijl de inzendingen op de andere regionale fokveedagen steeds groter worden, het aantal schapen hier tot een minimum is terugge lopen. Dit is bijzonder jammer. Het remt het enthou siasme van de schapenfokkers die nog deelnemen, omdat de rubrieken te klein worden. By het publiek wordt nog de indruk gewekt dat de schapenfokkerij van weinig betekenis is op de Bevelanden. De scha penfokkers zijn echter gemakkelijk "in staat om het tegendeel te bewijzen. Een fokker moet aan de weg timmeren om te kunnen verkopen. Bovendien is een fokveedag de aangewezen plaats om te zien hoe de fokkerij ervoor staat. Het aangevoerde materiaal kon kwalitatief goed de toets der kritiek doorstaan. De 1-jarige rammen ver toonden voldoende type en kunnen uitgroeien tot goede fokrammen. la werd Z 1758 van J. Nieuwen huijse, Le we dorp. Later behaalde deze ram het kam pioenschap. Reserve-kampioen werd de lb, Z 1772 van I. A. Wisse, Kruiningen. De 1-jarige ooien vormden een goede rubriek met goede ontwikkeling, een ruime bespiering en sterk beenwerk. De la prijs werd toegekend aan 1704 l.o. van M. J. van Stee, Kapelle. De ooien met lammeren waren van goed gehalte met voldoende uniformiteit. Z 9115 met 2 ooilammeren van M. J. van Stee, Z 9595 Links de kampioengeit Corrie 1821 KS, geb. 5 maart 1964. Eig. D. Sndee te Nieuwdorp. Rechts de reserve- kampioen Fabiola van de Sluis 1917 S, geb. 11 april 1968. Eig. J. Koolaard te Anna JacobapoMer. waarbij de kleur een belangrijke rol speelt. De varia tie in soort, type en ontwikkeling is bij de gekleurde veel groter dan bij de witte geiten. Dit womt door dat bij de gekleurde geitenfokkerij geen vast om schreven fokrichting wordt aangegeven. Wisselende kwaliteit De kwaliteit van de witte lammeren en 1-jarige geiten viel tegen. Voor de toekomst is dit een somber geluid. De fokkers van witte geiten zullen moeten zorgen voor beste dekbokken, om het peil van de fok kerij te kunnen handhaven. Bij de oudere geiten werden namelijk beste melktypische dieren getoond. Overzicht van de hoogst geplaatste witte geiten: Geitlammeren: Ina van J. v. d. Made, Heinkens zand. Boklaimmeren: geen eerste prijzen. 1 jarige bokken: Koen van M. Hage, Tholen. Oudere bokken: Jelle van Friesland, mevr. T. Pim- melaar, Haamstede. 1-jarige geiten: geen eerste prijzen. 2Jjarige geiten: Mieke van P. Buy ze, 's Heer Abts- kerke. 3-jarige geiten: Mientje van P. v. d. Velde, Hein kenszand. 4- en 5-jarige geiten: Fabiola v. d. Sluis, J. Kool- aard, Anna Jacobapolder. (Zie verder pag. 19)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 17