Gewasbescherming bij enkele vollegronds groentegewassen I^OOLSOORTEN zijn een lekkernij voor de melige koolluis en diverse soorten rupsen. Deze kunnen veel groeiremming veroorzaken en later in het seizoen vooral ook de kwaliteit sterk doen verminderen. Sprui ten met luis er in en rode kool met rupsenvreterij zien er zeer onsmakelijk uit! Deze insecten zijn zeer hard nekkig en in koolsoorten met hun sterke waslaag moei lijk te bestrijden. Het komt er daarom op aan, regelmatig te spuiten en vooral tijdig te beginnen. Wacht niet tot het gewas onder de luis en rupsen zit! WERKING ONRIJPE JAMES GRIEVE LANDBOUWSCHAP PLEIT VOOR AANPASSING WETTELIJKE VERVOERSREGELINGEN Aansluitend op een E.E.G.-verordening betreffende een verhandelingsverbod voor onrijpe appelen heeft het Produktschap voor Groenten en Fruit besloten dit ver handelingsverbod o.a. van toepassing te verklaren voor: James Grieve, kleiner dan 70 mm tot 27 augustus 1972. Tevens voor Grieve kleiner dan 65 mm gedurende het tijdvak van 28 augustus tot 10 september 1972. Coxs Orange, kleiner dan 65 mm tot 17 september 1972. De hiervoor genoemde normen gelden in principe voor de hele E.E.G., maar de lidstaten kunnen op grond van hun eigen produktieomstandigheden er van afwijken of zelfs besluiten de hele verordening niet toe te passen. Dit betekent dat het gewenst is om met België fé over leggen om betreffende de Grieve één lijn te trekken met Nederland. Anders is er kans diat de Belgische telers hun kleine James Grieve op onze markt spuien op een mo ment dat de Zeeuwse telers nog gebonden zijn door een verhandelingsverbod voor Nederlandse Grieve. Bij de 37 grootste groente- en fruitveilingen in ons land is in de eerste zes maanden van dit jaar bijna ƒ20 miljoen minder omgezet dan in het eerste half jaar van 1971. Dit blijkt uit een overzicht van het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Het bureau noemt dit verloop „teleurstellend, zeker tegen de ach tergrond van de voortdurende kostenstijgingen". Voor de teruggang zijn in het bijzonder enkele hoofdprodukten verantwoordelijk, vooral de komkom mers en de tomaten. De veilingaanvoer van tomaten was dit jaar drie procent kleiner dan in de eerste zes maanden van 1971. De totale opbrengst lag 5,3 procent F. VADER, Consulentschap v. d. Tuinbouw Goes. Nu de plant- of zaaitijd van diverse groentegewassen weer verstreken is, is de volgende taak, om ze gezond te houden tot aan de oogst. Aantastingen door verschillende ziekten en plagen kunnen niet alleen de opbrengst ver lagen, maar vooral ook bij groente gewassen de kwaliteit sterk vermin deren. Het is dus zaak, om hieraan goede aandacht te besteden. In dit artikel willen we enkele mogelijk heden onder de loupe nemen. KOOLSOORTEN Tegen luis kan gespoten worden met de bekende lang- werkende systemische middelen, zoals Systox, Thiome- ton (div. merken) of Dimecron. De veiligheidstermijn hiervan is 4 weken. Moet korter voor de oogst nog ge spoten worden, dan kan gebruik worden gemaakt van Phosdrin (tot 7 dagen voor de oogst). Rupsen kunnen bestreden worden met Thiodan (veilig heidstermijn 4 weken), Luxan azinfos D (3 weken) Nexion of Nexagan (beide 2 weken). Tot 4 dagen voor de oogst kan gespoten worden met Carbaryl of Dipterex. In spruiten kan in de herfst een aantasting voorkomen van de made van de koolvlieg, die de zgn. wormstekig heid veroorzaakt. Dit wordt het beste tegengegaan door regelmatig te spuiten met Nexagan. Het wordt daarom aangeraden om de rupsenbestrijding in spruiten uit te voeren met Nexagan, waardoor tevens de wormstekig heid voorkomen wordt. De luis- en rupsenbestrijdingsmiddelen zijn goed meng baar, zodat ze gelijktijdig gespoten kunnen worden. Regelmatig spuiten wil zeggen: om de 2 a 3 weken, afhan kelijk van de weersomstandigheden. Met deze bespui tingen moet doorgegaan worden tot oktober. Het ver- Het Landbouwschap heeft bij de minister van Ver keer en Waterstaat een verzoek ingediend betreffen de aanpassing van enkele bepalingen en uitvoerings regelingen van de Wet Autovervoer Goederen die be trekking hébben op het vervoer in de land- en tuin bouw. Ruim twintig jaar geleden kwam deze wet tot stand. Ondanks de geweldige ontwikkelingen in de land- en tuinbouw zijn bedoelde bepalingen nooit aan de veranderde omstandigheden aangepast. Bij het totstandbrengen van de Wet Autovervoer Goederen en het uitvoeringsbesluit Autovervoer Goe deren werd voor het typische land- en tuinbouwver- voer een uitzondering gemaakt. Eigen vervoer, ver richt door een land- of tuinbouwer ten dienste van zijn land- of tuinbouwbedrijf met trekker en aan hangwagens, werd vrijgesteld van de verplichting tot het hebben van een vergunning alsook voor een in schrijving voor eigen vervoer. Ook werd een regeling getroffen voor het loonbedrijf. lager dan toen. De aanvoer van komkommers op de veilingen lag dit jaar 12 procent hoger, maar de prij zen lagen zo laag dat de opbrengst zeven procent min der bedroeg dan vorig jaar. Volgens het Centraal Bureau hebben ook twee an dere factoren grote invloed gehad op de omzetdaling: het lagere prijsniveau voor champignons en de ver schuiving van de natuuraardbeienoogst met veertien dagen waardoor het leeuwedeel van de opbrengst pas in het tweede halfjaar vain 1972 in de omzetcijfers be landt. dient aanbeveling om te spuiten met veel water, bij voor keur op een bedauwd gewas. PREI |N prei kan veel schade worden aangericht door het preimotje. De rupjes hiervan vreten gangen in de bladeren tot in het hart van de plant. Deze aangevreten bladeren kunnen later gaan rotten. Aantasting is vanaf half augustus te verwachten. Het is van groot belang om het gewas goed in de gaten te houden en als de eerste vreterij wordt waargenomen te spuiten met parathion (1,5 1/ha) of Basudine 20 (2 1/ha). Hierbij moet een extra uitvloeier toegevoegd! worden. Er moet met veel water gespoten worden en de bespuitingen moeten 2 3 keer herhaald worden met een tussenruimte van 1 week. KNOLSELDERIJ |N knolselderij komt vaak veel luis voor. Deze zit meestal in de jongste hartblaadjes. Omdat ze de zelfde kleur hebben en de blaadjes nogal gekruld zijn, vallen ze niet op, maar meestal zijn ze er en kunnen door hun zuigen veel groeiremming veroorzaken. Boven dien brengen ze virusziekten over. Een regelmatige be strijding, d.w.z. om de 2 h 3 weken is daarom op zijn plaats. Het beste kan dit gebeuren met langwerkende systemische middelen. Deze middelen werken tevens tegen wantsen. Dit zijn groene of donkerbruine snellopende insecten van 4 5 mm lengte, die in de hartblaadjes van de knolselderij- planten steken, waardoor deze niet meer groeien en zwart worden. Vooral voor de bestrijding van de wantsen is het soms nodig om met de bespuitingen tot half septem ber door te gaan. Een schimmelziekte die kan optreden is de bladvlek- kenziekte, ook wel roest genoemd. Bij deze ziekte ont staan bruine vlekjes op de bladeren. Bij warm vochtig weer kan deze ziekte zich snel uitbreiden. Bij een ern stige aantasting sterft het blad vroegtijdig af, zodat de opbrengst sterk gedrukt wordt. Het heeft geen invloed op de kwaliteit van de knol, want roest of schurft in de knol is een heel andere ziekte. Tegen bladvlekkenziekte kan gespoten wordien met een middel, dat maneb-tin bevat. Het is aan te raden, om na half augustus, als het warm, vochtig weer is, enkele keren een bespuiting uit te voeren. Van de oogst 1971 zijn verschillende partijen knollen afgekeurd wegens inwendig bruin. Gelukkig is dit ver schijnsel in Zeeland niet zo erg opgetreden als in andere gebieden, maar het was er wel. De oorzaak wordt ge zocht in boriumgebrek, als gevolg van de droogte in augustus en september. Boriumgebrek treedt vooral op als de pH van de grond hoog is. Hierdoor wordt het borium voor de plant onopneembaar. Het heeft daarom niet veel zin om voor het planten borium te strooien. Wel kan het helpen om tijdens de groei, b.v. in augustus en september enkele keren een bespuiting uit te voeren met Borax. Over het spuiten van Borax en de werking ervan is weinig bekend. Een voorlopig advies is, om enkele keren 10 a 15 kg Borax per ha te spuiten. Dit moet opgelost worden in warm water en tegen de avond gespoten wor den met ruim water. Mengen met bestrijdingsmiddelen wordt afgeraden. Een kleine gift aan borium geeft men ook, als men Het Landbouwschap wijst de minister op de moei lijkheden die voortvloeien uit de verouderde wetsbe palingen, waarin geen rekening is gehouden met be paalde samenwerkingsvormen. De wet gaat er name lijk vanuit, dat het vervoer door een land- of tuin bouwer uitsluitend ten behoeve van zijn eigen be drijf wordt verricht. Ingevolge de huidige wetsbepa lingen zijn sommige samenwerkingsvormen voor aan de oogst aansluitende transportwerkzaamheden feite lijk niet realiseerbaar. Het Landbouwschap dringt er bij de minister op aan te willen bevorderen, dat de verouderde bepalingen in de wettelijke regeling, die een moderne agrarische bedrijfsvoering in de weg staan, zullen worden aangepast aan de huidige struc turele ontwikkelingen. VERRUIMING VRIJSTELLING EN ONTHEFFING RIJTIJDENBESLUIT VOOR TUINBOUW In een brief aan de minister van Sociale Zaken vraagt het Landbouwschap verruiming voor de tuin bouw van de bestaande vrijstelling en ontheffingsmo gelijkheden van het nieuwe Rijtijdenbesluit met be trekking tot de verplichting van het hebben van een werkmap en een werkboekje. Deze regelingen bepa len zich thans tot vrachtwagens met een toegestaan totaalgewicht van 3500 kg. Meer en meer komt het voor, dat voor afleveringen aan de veilingen grotere vrachtauto's worden gebruikt, soms door enkele tuin ders voor gezamenlijke rekening aangeschaft en door hen of hun personeel bereden. Ook de bestaande 50- km-grens kan in verband met de toenemende concen tratie in het veilingwezen in de toekomst ontoerei kend blijken. Het Landbouwschap vraagt aan de be staande vrijstelling- en ontheffingsmogelijkheden verruiming te geven teneinde de tuinders een zo on belemmerd mogelijk vervoer van hun produkten naar de veiling te waarborgen. Spruitkool: groeistofschade in het sproeispoor door aan klevende groeistof aan de onderkant en wielen van de trekker. voor de overbemesting gebruik maakt van chilisalpeter. Hierin zit n.l. 0,05 borium. Met b.v. 500 kg chilisal peter per ha geeft men dus 0,25 kg borium. In 10 kg Borax zit 1 kg borium. Met chilisalpeter alleen zal men een echt gebrek aan borium niet kunnen opheffen, maar het kan een gunstig effect hebben. WITLOF yyiTLOF kan in die tweede helft van augustus aan getast worden door de witlofmineervlieg. De maden hiervan vreten gangen in de bladeren en sommige hiervan dringen door in de wortels. Op het veld is de schade gering, maar de maden die in de wortels kruipen, gaan mee in de kuil en vreten daar weer gangen in de kroppen. Het is daarom goed, om op het veld enkele keren te spuiten. Dit moet gebeuren in de tweede helft van augustus en na 2 weken herhaald worden. Het kan uitgevoerd worden met Dimethoaat 20 (1,5 kg/ha). In het voorgaande zijn diverse bespuitingsmogelijk- heden aangegeven. Let bij de uitvoering op de aangege ven hoeveelheden en vooral ook op de veiligheidster mijnen van de verschillende middelen. De meeste groentegewassen zijn zeer gevoelig voor groeistof. Zorg er daarom voor dat de tank goed schoon is. Ook kan grote schade veroorzaakt worden door groei stof, die aan de wielen en de onderkant van de trekker zit. Als de planten hiermee in aanraking komen, gaan ze onherroepelijk kapot. Met name spruiten zijn zeer gevoelig voor maneb-tin. Hierdoor ontstaan brandplekjes op de bladeren en de spruitjes. Spoel dus ook na het spuiten van maneb-tin de sproeimachine goed schoon. OMZET GROENTE- EN FRUITVEILINGEN f 20 MILJOEN MINDER DAN VORIG JAAR

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 6