BERAAD OVER BEGROTINGEN officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant K. N. L. C. Alhoewel In het kader van de milieubescherming aan de wens van velen om de chemische bestrijdings middelen door biologische middelen of methoden te vervangen nog niet kan worden voldaan is er toch vooruitgang op dit gebied. Gardona van Shell Chemie N.V. bijv. is één van dé gewasbeschermingsmid delen dat weinig giftig is, selectieve werking heeft en geringe persistentie. Het is daarom officieel toe gelaten voor de rupsenbe- strijding in beplantingen. Op bovenstaande „con trast-foto" valt de kale kruin op in vergelijking met het dichte ondergebladerte van dezelfde boom en het gebladerte van de andere eikenbomen in een rustiek laantje bij Roosendaal. Doordat deze boom toe vallig onder een laaghan gend hoogspanningsnet staat, kon de kruin niet be spoten worden en de rest wel. Vandaar het grote verschil tussen de door de rupsen kaal gegeten boom kruin en de met dit gewas beschermingsmiddel be handelde bomen. Het eikenloof In dit laantje wordt elk jaar door duizen den rupsen opgegeten. Er werd zelfs overwogen de altijd kale bomen maar te kappen. Dit jaar echter werden de bomen bespo ten met als resultaat: wer kelijk „groen". VRIJDAG 21 JULI 1972 60e Jaargang - No. 3141 land en tuinbouwblad Op 3 juli was het hoofdbestuur van het Koninklijk Nederlands Landbouw-Comité 's avonds in Assen bij een voor de jaarlijkse vergadering-in-de-provincie, die voorafgaat aan een excursie door het werkgebied van een aangesloten landbouwmaatschappij, deze keer Drente. Men zou kunnen zeggen dat de vergadering vooral in het teken stond van op stapel staande begrotin gen voor volgend jaar en wat er mee samenhangt. Daar was in de eerste plaats de eigen ontwerpbe groting van inkomsten en uitgaven van het K.N.L.C. voor 1973. Deze begroting werd in eerste lezing be handeld. Ze was vergezeld van de rekening over 1971 met het verslag van de financiële commissie. Al deze jaarstukken zullen deze herfst dienerv in de algemene vergadering van het K.N.L.C. En dan de rijksbegroting voor 1973, waar in deze tijd de laatste hand aan wordt gelegd, een rijksbe groting, waarover weer ,,gat"-geruchten gaan en die ook een bijdrage zou moeten leveren tot de nodige bestedingsbeperking. De landbouwbegroting blijft dan niet buiten schot. Dat zou ook gevolgen hebben voor aktiviteiten van de landbouworganisaties die met rijksbijdragen samenhangen. Het gehele sociaal-eco nomische beleid voor 1973, druk in gesprek tussen overheid en bedrijfsleven, kwam uiteraard ook aan de orde. SOCIAAL-ECONOMISCH BELEID Het hoofdbestuur erkende de grote betekenis die de matiging van lonen en prijzen en het terugdringen van de inflatie voor de land- en tuinbouwondernemers heeft, die immers de kostenstijging, zo moeilijk kun nen afwentelen. De „nul-lijn" die momenteel in be- spreking is (slechts inkomens-aanpassing in verband met prijsstijging), heeft in de officiële prijsstelling voor landbouwprodukten reeds lang gegolden. De landbouw is afhankelijk van een E.E.G.-prijsbeleid waar de „inflatie-correctie" in de prijzen tot nu toe slechts gebrekkig tot stand kwam. Wat de matiging van overheidsuitgaven betreft moet de georganiseerde landbouw stellen, dat deze het rechttrekken van onbillijkheden in de belasting heffing niet in de weg mag staan. De fiskale oude- dagsreserve voor zelfstandigen, waaromtrent de re gering al een, zij het niet geheel bevredigend, wets ontwerp indiende, moet doorgaan. Ook zal de over heid ervoor hebben te zorgen dat de concurrentie positie van de Nederlandse land- en tuinbouw niet blijft lijden onder allerlei steunpraktijken in andere E.E.G.-landen. LANDBOUWSTRUCTUURBELEID Het hoofdbestuur sprak zijn bezorgdheid uit over de vertraging die optreedt bij de goedkeuring door de overheid van de toepassingsbesluiten over E.E.G.- rentesubsidies (akkerbouw en veehouderij) van het O. en S.-fonds. En die er toe leidt dat het bedrijfsleven niet kan worden medegedeeld waar'het aan toe is. Mede gezien de toetsingsprocedure straks in Brussel moet gevreesd worden dat het 1973 wordt voor deze zaak in werking kan treden. Het hoofdbestuur betreur de de weinige bereidheid die blijkt om voor de tuin bouw ook rentesubsidies in te voeren. In beginsel wil de het wel instemmen met 's ministers ideeën over een regeling voor de fruitteelt. Met voldoening werd kennisgenomen van het plan van de regering om in het kader van het werkgelegenheidsbeleid weer een In dit nummer o.m.: Landbouwmonetaire problemen in de EEG Pagina 3 -*• Landbouworganisatie leven - Noorwegen en Luxemburg Pagina 4 Uit de praktijk Pagina 5 Tuinbouw - Gewasbescherming vollegronds groente gewassen Pagina 6 Graanregeling vrijwel ongewijzigd en akkerbouwnieuws Pagina 7 Ervaringen met nieuwe bedrijfssystemen in de rundveehouderij Pagina 8-9 Verslag Fokdag Zierikzee Pagina 10 Uitslagen merrie- premiekeuringen 1972 K.N.V.T. afd. Zeeland Pagina 12 bedrag voor de verbetering van agrarische bouwwer ken beschikbaar te stellen, mits het O. en S.-fonds daaraan ook weer deelneemt. Gezien de landbouw structuurverbetering die hiermee tevens wordt be oogd, is het echter onjuist om het Westen des lands hierbij uit te zonderen. Het hoofdbestuur kwam ook weer te spreken over het nieuwe ruilverkavelingsbeleid. Het meende ern stig bezwaar te moeten maken tegen de verhoging van de ruilverkavelingslasten die dit met zich brengt. Het sloot zich overigens geheel aan bij het standpunt dat het Landbouwschap inmiddels al in verband met de behandeling van de landbouwstructuurnota aan de Tweede Kamer kenbaar heeft gemaakt. In het bijzonder had nog de aandacht de moeite die de landbouw heeft om de gemeentelijke overhe den en anderen die bestemmingen bepalen duidelijk te maken wat belemmeringen voor de moderne land en tuinbouw betekenen. Voortdurend is voorlichting nodig over de onmoge lijkheid om een mooi landschap te behouden zoals het zich op het moment voordoet; het blijft immers een levend geheel. BEDRIJFSSECTOREN Allerlei problemen in de verschillende bedrijfssec toren passeerden weer de revue. Wij noemen de grote zorgen van de tomaten- en komkommertelers. Een goede analyse zal moeten leren in hoeverre de in voer uit West-Europa precies storend is en blijft. De tuinbouw zal niet alleen het nieuwe E.E.G.-tuinbouw- beleid goed moeten beoordelen, ook zijn eigen afzet- methoden. Dan wat de veehouderij betreft het gesprek over de gevolgen van de voor de veehouderij zo belang rijke afschaffing van artikel 8 van de Vleeskeurings- wet (de zgn. nadere keuring). Tegenover de voorge stelde tijdelijke heffing op slachtingen tot schadeloos stelling van gemeenten staat het voordeel van een directe opheffing van die nadere keuring die thans ook belemmerd werkt. Tenslotte ook in de veehouderijsector, de nog steeds en te lang voortdurende belemmering van de uitvoer van hamconserven naar Amerika; verscherpte controle op en effectuering van de naleving van fun- giciden-voorschriften bij de mengvoederbereiding werd noodzakelijk geacht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 1