Enkele indrukken van de fruitteelt in België 5 bij de rooiaktie zelfs vrij veel jonge Cox's bomen opge ruimd. Bijna algemeen wordt er over geklaagd dat er aan dat ras niets te verdienen valt. Ook de hoeveelheid James Grieve is zeer sterk ingekrompen. De Tydeman's Early komt veel voor, doch is de laatste jaren niet meer geplant, zodat ook dieze appel snel in betekenis terug loopt. Voor Benoni is weinig belangstelling. In de komende jaren zal het aandeel van de Golden en Rode Goudreinette in de totale produktie nog vrij sterk toenemen, want alleen van die rassen ziet men veel jonge bomen. Tijdelijk was er belangstelling voor de spurtypen van de Golden, maar vooral omdat men hiervan meer ruwschillige appels oogst, is de animo voor spurs weer sterk geluwd. Men houdt het op de gewone Golden op IX als slanke spil. Wat nieuwe rassen betreft komt men die Mutsu en Ida-red nogal eens tegen. Bij de peren zal het aanbod van Conference en Cornice het sterkst stijgen. Deze rassen werden de laatste jaren verreweg het meest geplant. Het thans nog veel voor komende ras Durondeau raakt uit de gratie. GUNSTIGE KOELTARIEVEN Op een andere, kleinere veiling te Sint Truiden, de „Fruitcentrale", omzet 1415 miljoen, hanteert men dergelijke bewaarvoorschriften niet. De heer Verjans, die hierover de leiding heeft, vertelde ons dat de telers vrij waren om zelf het moment van inbreng te kiezen. Wel worden adviezen gegeven omtrent het beste tijdstip, doch men moet zelf maar uitmaken of men zich hieraan wil houden. Ook werd de veiling te Glabbeek bezocht. Deze ligt in het Hageland, een minder omvangrijk gebied, dat toch een goede naam heeft omdat er veel jonge bedrijven voorkomen die prima fruit afleveren. De directeur van deze veiling vertelde dat ook daar de bewaartarieven slechts 7 tot 10 ct per kg bedragen, ongeacht de bewaar- duur. Overigens verklaarde hij een voorstander te zijn van particuliere koelhuis-bouw. De teler moet zijn pro- dukt zoveel mogelijk zelf bewaren en sorteren, was zijn mening. Kortgeleden waren we een dag in België, waar we fruitbedrijven bekeken en tevens enkele veilingen be zochten. Mede dank zij de deskundige begeleiding van de heer J. de Coster, fruitteeltconsulent bij de Belg. Boerenbond, kregen we indruk van de stand der fruitgewassen en ontvingen we tijdens gesprekken ook vrij veel inlichtingen over de gang van zaken bij de bewaring en afzet van het Belgische fruit. W? GOED TEELTPEIL In ons land is er wel eens neiging om de Belgen te on derschatten, ook op fruitteeltgebied. Dat is echter heus niet nodig. Ze kunnen er beslist ook wat van. De goede bedrijven doen zeker niet onder voor de beste in ons land. Het percentage intensieve beplantingen is wellichr VRD GOEDE FRUITOOGST Op de moderne Belgische fruitbedrijven verwacht men een vrij goede tot goede oogst, ook al was de rui van de Conference ongekend zwaar en klaagt men dat er aan de jonge bomen te weinig overbleef, vooral ook wat betreft de Doyenné du Cornice. De Golden op IX hing meestal zo zwaar dat met carbaryl moest worden gespoten. De indruk was dat de vruchtjes van de Golden een voor sprong hadden in grootte op die in Zeeland. Waarschijn lijk dank zij het iets warmere klimaat. Op de verouderde en minder goed verzorgde bedrijven zijn de vooruitzichten minder gunstig. Vooral de Goud reinette laat het vaak zitten. Omdat ook in Nederland de Goudreinette geen overmatig grote oogst zal geven, lijkt de kans op een redelijke prijs voor dit ras zeker aan wezig. Aan Golden zal er echter waarschijnlijk in Neder land en België geen tekort zijn,, lijkt ons. In België wordt ook gemopperd over de kersenoogst Speciaal de Zure Morellen, daar Noordkrieken genoemd, laten het zitten. De pruimen vertonen een onregelmatige stand, doch de oogst leek ons groter dan in Zeeland. We FORSE SUBSIDIE BIJ KOELHUISBOUW Op alle drie veilingen werd medegedeeld dat men bij koelhuisbouw, ook als het uitbreiding betreft, 25 sub sidie contant krijgt uitgekeerd en verder nog 3 rente subsidie ontvangt. Wellicht kunnen de gunstige koelta- rieven hierdoor voor een deel worden verklaard? Van die subsidie maakt men geen geheim. Volgens hen was dat alles legaal, volgens een EEG-regeling die ook voor Nederland! zou gelden. Een oficiële instantie moet weliswaar eerst uitmaken of de geplande uitbreiding van koelruimte gewenst en verantwoord is, maar dat is in België maar een formaliteit. Bij voorbaat weet men al dat die goedkeuring volgt. Stomverbaasd was men dat die subsidie in Nederland niet gegeven wordt aan de veilingen. MILDER BELASTINGKLIMAAT Natuurlijk kwam ook het gesprek weer op de inkom stenbelastingen. In België kijkt mien altijd meewarig als Aan een dergelijke fruittelerswoning kan men zien dat het belastingklimaat in België milder is dan in ons land. Volledigheidshalve moet opgemerkt worden dat de winst in 't algemeen wordt gebruikt voor sterker maken van 't bedrijf. De fruitveiling te Sint Truiden verzorgt de afzet van een groot deel van de Bel gische produktie. zelfs hoger bij onze zuiderburen, want men is vroeger op „veel bomen per ha" overgestapt dan hier. Wellicht mede omdat de invloed van de boomkwekers bij het ma ken van een plantschema er groter is. Op het gebied van de pereteelt kan de „Ollander" veel al nog wat van de Belg leren. Speciaal wat de peren betreft kent men er vaklui, die nog ouderwets met de boom kunnen praten. Bij de peren luistert vooral de snoei erg nauw en in Nederland past men op peren nog te vaak een appelsnoei toe. De peer leent zich echter niet best voor cirkelmaaiersnoei en Little Wonder. GOLDEN DOMINEERT ZEER STERK De fruitteelt in België is vooral geconcentreerd in de provincie Limburg, grenzend aan ons Nederlandse Lim burg. Het middelpunt is Sint Truidien. In een wijde om trek kwamen vroeger hier veel hoogstamboomgaarden voor, waaronder Legiponten zo hoog als wolkenkrabbers en omvangrijke Beurré de Merode bomen, die men daar Dubbele Flippen noemde. Verder zag men er enorm veel kersen; St. Truiden gold wel als het belangrijkste kersen centrum ter wereld. Nog steeds ziet men er vrij veel verouderde boom gaarden, daarnaast komen er in toenemende mate jonge, intensieve fruitaanplantingen met 2000 3000 bomen per ha. De kersen worden snel schaarser. De loessgrond is goed) van kwaliteit en geschikt voor IX, zodat deze zwakke onderstam veel wordt gebruikt. Op de jonge moderne bedrijven is het hoofdras Golden Delicious. Hierop is nog veel meer de nadruk gelegd dan in ons land. Verder is er de laatste jaren zeer veel Rode Goudreinette geplant, type Bieling. Cox's wordt al jaren vrijwel niet mieer geplant. Er zijn zagen een aanplant ter grootte van enkele ha, beplant met ca. 20 verschillende rassen, waarbij elke boom goed tot zwaar beladen was. De eigenaar had nog nooit zo'n grote pruimeoogst gehad. Eens te meer trok daar een pruim de aandacht die zeer grote, blauwe vruchten geeft en zowel Sultan .als President wordt genoemd. De rijptijd is vrij laat, de prijs ligt in België zo hoog, dat het financieel de winnaar is. Is dat ras in ons land al beproefd? VEILING ST. TRUIDEN Interessant waren de gesprekken over afzet en bewa ring. Te Sint Truiden zijn twee veilingen. De grootste heeft een omzet, als we de francs goed in guldens hebben omgerekend, van ca. 60 miljoen. De voorzitter van deze veiling vertelde dat men er weer 3 miljoen kg CA- cellen gescrubd bij gaat bouwen. Hiermee is een bedrag van 25 miljoen francs gemoeid, dus ca. 1,8 miljoen gul den. De bouw werd op 17 miljoen francs begroot en de rest is nodig voor aanvullende benodigdheden. Er waren nog flinke hoeveelheden Golden in voorraad; er waren afleveringskontrakten tot augustus. Na de uitbreiding zou het totaal aan koelruimte 13 miljoen kg bedragen. Als bijzonderheid kan nog worden aangetekend dat de veiling een grote machine exploiteert, waarmee per dag 12.000 plastic kratten worden vervaardigd. De leden van deze veiling moeten zich bij de bewaring aan zekere voorschriften onderwerpen. De cellen die voor langdurige bewaring zijn bestemd gaan op een tevoren vastgestelde dag dicht. Komt men te laat met zijn fruit dan wordt men naar een andere cel verwezen die bestemd is voor korter bewaren. De bewaartarieven zijn aanmer kelijk lager dan we in Nederland gewoon zijn. dit punt ter sprake komt, want men weet dat de Neder landse ondernemer bijna alles naar de fiscus moet bren gen als hij wat verdient. In België heeft men de forfetaire belasting. Die wordt per ha vastgesteld op basis van de gemiddelde winst in een bepaalde tak van land- en tuinbouw. Dit belasting stelsel is uitermate gunstig voor de beste telers. Die be talen namelijk niet meer dan de telers die het minder goed doen. In de jaren dat er flink in de fruitteelt werd verdiend werd toch maar weinig belasting betaald. De laatste jaren is de forfait op nul gesteld, dus de telers die winst maken (en die zijn er toch altijd nog) betalen niets. In België loont het dus om extra zijn best te doen. De beste vakman, die het hardste werkt, mag voldoende houden voor nieuwe investeringen, uitbreiding en reser vering. Op dat punt is het verschil met Nederland wel heel erg groot. Het principe dat men de beste niet te veel voor de minder goede moet laten opdraaien vindt men ook enigs zins terug in de veilingprovisie. Men acht het niet juist dat een teler die prima fruit een even hoog percentage van de geldelijke opbrengst moet betalen als iemand die rommel veilt. Te Glabbeek betaalt men een vast tarief van 0,7 ct per kg plus 2*4 van de geldelijke omzet. Voor fruit van bijv. 12 ct per kg betekent dit in feite 8*4 provisie (0,7 ct 0,3 ct 1 ct) tegenover voor fruit van 60 ct per kg slechts 3,7 provisie (0,7 ct 4- 1,5 ct 2,2 ct). De redenatie is dat men als veiling aan een kist slecht fruit vrijwel evenveel werk heeft als aan een kist goed fruit. Vandaar die regeling. Ondanks de lagere veiling- en koeltarieven wordt ove rigens in België ook geklaagd over het rendement in de fruitteelt. Vooral de druk van import-Golden uit het aan grenzende buurland Frankrijk weegt erg zwaar. A. v. O.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 5