De oogs- van graszaad 9 Methode 12. Elders in het land kent men het systeem waarbij de kunstmest wordt aangevoerd in containers. Deze me thode werd op de demonstratie gedemonstreerd in combinatie met een hydraulische kraan en twee grote strooiers. De „Atlas"-kraan was voorzien van een grondbak, die de kunstmest uit de container over gebracht in de strooiers. De gebruikte strooier was de getrokken „Record"-strooier, waarvan het strooi- mechanisme was uitgerust met vijzels. Deze machine kan ook worden voorzien van strooischijven. Daar naast was er een „Unimog-trekker met opgebouwde „Accord"-strooier. Deze „Unimog" was voorzien van speciale banden, maat 22.0020, waardoor het inspo- ren tot een minimum wordt beperkt. In combinatie met deze „Unimog" kan een transporteur met hydro- motor worden aangesloten om het vullen vanuit een 'kipwagen mogelijk te maken. VERWERKING VAN VLOEIBARE MESTSTOFFEN. Voordelen zajn: a.) arbeidsbesparing en -verlichting. b.) betere verdeling door vaste werkbreedte. c.) minder sporen. d.) soms kan worden gemengd met bestrij dingsmiddelen. Nadelen zijn: a.) meststofoplossingen zijn zeer corrosief en corrosiebestendige apparatuur is vereist. b.) het rendement op grasland is gemiddeld iets lager. c.) op kalkrijk bouwland treedt vervluchtiging op. De gemiddelde stikstofwerking is ongev. 90% van KAS. CA.R. - Goes Bedrijfsvoorlichter Akkerbouw J. C. VAN RERGEIJK Op enkele uitzonderingen na is graszaad een teelt voor de „kenner". Zeker de oogst, die voor de deur staat, vraagt vakmanschap. Reeds vele maanden heeft de teler zijn gewas verzorgd en kosten noch moeite gespaard. Daarom is het zaak om ook de hoogst mo gelijke kwaliteit en kwantiteit binnen te halen. Het saldo voor dit gewas wordt dan zo hoog mogelijk. Hieronder volgen enkele wenken, die belangrijk zijn: A. De oogsttijd Om te bepalen of een gewas voldoende rijp is om gemaaid te worden, neemt men een handvol zaad stengels en klopt deze zachtjes op de hand uit. In het maairijpe stadium moet er dan enig gevuld zaad uitvallen. Om er zeker van te zijn of er vol doende rijp zaad aanwezig is, maakt men tussen wijsvinger en nagel van de duim wat zaad kapot. De inhoud moet dan melig zijn. Men moet enig zaadverlies nemen en dus niet te vroeg maaien. B. De oogst De zelfbinder heeft bij de oogst van graszaad geen grote rol gespeeld. Het maaien op zwad, waarna enkele dagen later met de maaidorser met een op- raper wordt gedorst heeft algemeen ingang gevon den. Daarnaast zien we de laatste jaren het van stam dorsen dus maaidorsen bij enkele gras soorten tot ontwikkeling komen. 1. Het zwadmaaien Het zwadmaaien vereist de nodige zorg. In ver band met de maximum capaciteit van de com bine (onnodig leeg rijden) moet er op kleinere percelen zoveel mogelijk rond gemaaid worden en grotere percelen worden in gedeelten opge zet. Gebruikt wordt een messenbalk van minimaal 56 voet, de cirkelmaaier geeft meestal teveel zaadverlies. De messenbalk, liefst een dubbele om bij veel ondergras stroppen te voorkomen, moet voorzien zijn van 2 zwadborden, om de gemaaide zwaden zodanig van elkaar geschei den te houden, dat een trekkerband er nog tus sendoor kan. Door geleidestokken kan het vor men van een gesloten zwad worden bevorderd. Het meest gunstig is een stoppel van 78 cm. Ie. om het zwad zo luchtig mogelijk te laten liggen; 2e om bij het oprapen zoveel mogelijk onder gras te mijden. Bij gelegerde gewassen is het gebruik van een d.) het gebruik van samengestelde oplossingen (N.P.K.)is nog in ontwikkeling. e.) per meter werkbreedte is een pompcapaci- teit van minimaal 10 liter per minuut ver eist. Methode 13. Als opbouwspuit was op de demonstratie een spe ciale „A.B.Z."-spuit aanwezig. Deze machine was voorzien van twee zuigermemkraanpompen, waarbij het goed mogelijk is een extra tank voorop de trek ker te monteren. De machine was uitgerust met spleetdoppen van kunststof. Uit een gereedstaande kunststoftank op een wagen kon de stikstofoplossing worden gehaald. De gehele combinatie was overal goed voorzien van corrosiebestendig materiaal. Methode 14. Bij deze methode was de stikstofoplossing opgesla gen in betonnen bakken. Deze betonnen bakken die nen behandeld te zijn tegen de inwerking van deze vloeistof. Dit was op de demonstratie echter niet gebeurd. De spuitmachines, die bij dit systeem waren betrok ken waren: „Allaeys", „Delvano" en „Unimog". De Allaeys-spuitmachine werd in getrokken uit voering gedemonstreerd. De machine was uitgerust met spleetdoppen voor geringe hoeveelheden en te vens met ketsdoppen voor grotere hoeveelheden per ha. De werkbreedte bij spleetdoppn was 12 meter en bij ketsdoppen 16 meter. Er was een zeer grote pompcapaciteit aanwezig, n.l. 50 liter per minuut in centrifugaal uitvoering. De constructie en de af werking van de machine was zeer goed uitgevoerd. „Delvano" demonstreerde met een zelfrijdende machine met 26 meter werkbreedte. Ook deze ma chine was voorzien van spleetdoppen. De machine „scheidingsijzer" zeer gewenst, zoniet noodza kelijk. Is het zwad éénmaal gemaaid, dan moet er in dien mogelijk niet meer in gewerkt worden, om dat dit altijd gepaard gaat met zaadverlies. 2. Het verleggen Is het door nat weer niet mogelijk om na 2 of 3 dagen te dorsen, dan bestaat de mogelijkheid om het zwad op te pakken en het opnieuw, wat luchtiger, neer te leggen met een zwadverleg- ger. Hieraan is een opvangbak voor zaad ge monteerd, waardoor het zaadverlies beperkt wordt. Het verlegde zwad kan dan bij drogend weer na enkele uren worden gedorst. 3. Het dorsen van de zwaden Voor het oprapen van de zwaden is een doeken opraapinrichting nodig vóór de combine, die een draaisnelheid heeft gelijk aan, of iets snel ler dan de voortbewegingssnelheid van de ma chine. t Het overlegde zwad kan bij drogend weer na enkele uren gedorst warden. Zaadverlies wordt hier door een opvangbak voorkomen. De maaidorser moet de rijrichting van de maai- machine aanhouden, opdat eerst de pluim en daarna het stro opgenomen wordt. De volgen de pluim ligt op de halmsteel van de voorgaan de. Er wordt dan met het zaad niet „gesleept", waardoor zaadverlies wordt beperkt. Bij het dorsen wordt langzaam gereden (gelij ke snelheid of minder dan opraapdoek). Afhankelijk van de doorsnede van de trommel, 60 of 42 cm, is het toerental voor beemdlang- bloem, roodzwenkgras, italiaans raaigras, en gels raaigras, kropaar en nog enkele minder bekende soorten 8001.000 omwentelingen per minuut. Timothee, veldbeemd en hoogstruis- gras vergen 1.0001.200 toeren per minuut. Hoe kleiner de trommel hoe hoger het toerental moet zijn. Wordt er te langzaam gedraaid, dan wordt er niet voldoende uitgedorst. Is het was voorzien van twee pompen, één pomp met een capaciteit van 200 liter per minuut voor het spuiten en een pomp met een capaciteit van 700 liter voor het vullen en het roeren. De machine leek goed be schermd met corrosiebestendig materiaal. „Unimog" was op de demonstratie met een ma chine, waarmee in de praktijk reeds enkele jaren vloeibare meststof wordt verspoten. Bij deze machi ne wordt gébruik gemaakt van wervelplaatjes, die van keramisch materiaal zijn. De onderdelen van de spuitmachine waren voldoende bestendig tegen cor rosie. ALGEMEEN. i Het is een goede keuze geweest van het bestuur van de Stichting voor Landbouwkundig Onderzoek in Zeeuwsch-Vlaanderen om een dergelijke demonstratie te organiseren. Er zal zeker nog enige tijd mee ge moeid zijn vooraleer de kunstmestverwerking in losse vorm algemeen wordt toegepast. Daarnaast is het nog niet duidelijk of het meer in de richting zal >gaan van vloeibare meststoffen dan wel dat de vaste meststof fen zullen blijven. Het zal mede hierdoor zoals de voorzitter de heer A. de Feijter ing. in zijn openings woord stelde zaak zijn voorlopig de bestaande appa ratuur op de bedrijven zoveel mogelijk te benutten. Tijdens de toelichting wees de heer J. F. Andringa ing. op de mogelijkheden en het gebruik van het ge demonstreerde materiaal. Het investeren in een me thode voor verwerking van losse kunstmest lijkt voor de toekomst alleen verantwoord wanneer die als één- mansmethode kan worden uitgevoerd. De consulent voor de Akkerbouw en de Rundvee houderij te Goes, ir. L. Th. J. M. de Wit, dankte aan het einde van de middag allen, die hebben meegewerkt aan het welslagen van deze demonstratie. toerental te hoog, dan geeft dat teveel kortstro, hetgeen narigheid en extra kosten met zich 'brengt. Voor moeilijk te dorsen grassen, zoals timothee en veldbeemd mag de korfingang niet meer be dragen dan 23 mm en de uitgang 3—4 mm. Bij makkelijk te dorsen grassen, de overigen, liggen deze maten resp. op 58 mm en 610 mm. Bij alle grassen moeten de schudders (bij veel kortstro) ten dele door platen afgedekt worden om te verhinderen dat veel kort stro in de zeef- kast komt. Het behoeft geen nader betoog, dat de machine, met name korf en zeven, goed schoon moet zijn. 4. Het van stam dorsen In natte oogstperioden kan een zwad vaak lang nat blijven liggen en gaat het jonge gras erdoor heen groeien. Dit geeft, ondanks de mogelijk heid van „verleggen" veel moeilijkheden en verlies. Daarom gaat men er meer en meer toe over om graszaad van stam te maaidorsen. En kele punten, hierbij van belang, zijn: Er kan met een „vol"mes gemaaid worden. Het aantal dorsuren wordt daardoor met onge veer verminderd. De rijsnelheid mag niet hoger zijn dan bij dorsen uit het zwad. Er worden hoge eisen gesteld aan het mes (om stroppen te voorkomen). De korf staat vrijwel op dezelfde breedte als voor granen. 1 Een perceel rijpt nooit helemaal precies ge lijkmatig af. Daarom moet de dorsrijpheid van het hele perceel aan hoge eisen voldoen. Het is precisiewerk. Een vaststaand gewas is in natte perioden eerder droog (verdamping door levende delen). Hét probleem is het vochtgehalte van 2550 Er dient onmiddellijk gedroogd te worden met koude of enigszins warme lucht. Het product broeit vrijwel onmiddellijk. De teler dient daarom, wanneer hij niet op een zodanige afstand van de ontvangende firma woont, dat vervoer zonder kwaliteitsverlies kan plaatsvinden, zelf maatregelen te nemen. Hij dient daartoe de beschikking te hebben over een geschikte ruimte. Een aardappelbewaar plaats leent zich daarvoor meestal uitstekend, mits er geen gebruik gemaakt is van een kiem- remmingsmiddel. Drogen op een roostervloer, bedekt met ju te, is de beste methode. Een niet te dikke laag moet dan nog regelmatig omgeschept worden. Bij het drogen op een vloer met bovengrond se luchtkanalen mogen laatstgenoemde niet meer dan 1 meter (hart op hart) van elkaar verwijderd zijn. In zakken drogen is niet aan te bevelen (on regelmatig) Verwarm de lucht niet verder dan 30 graden C. of niet meer dan 10 graden boven de buiten temperatuur. Te snel drogen verlaagt de kiemkracht. SAMENVATTING Om het maximale rendement van de graszaadteelt te verkrijgen is ook de oogst vakwerk. Hoge eisen worden gesteld aan gewas en machines. Het drogen, dat op de meeste bedrijven zelf moet gebeuren, vereist de nodige accuratesse.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 9