HOOFDBESTUUR ZLM VERGADERDE officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant in dit nummer o.m.: Stijging ziektekosten moet worden afgeremd Pagina 3 Tuinbouwnieuws Pagina 4 Uit de praktijk Pagina 5 Het landbouw organisatieleven in België Pagina 7 Verslag demonstratie losse en vloeibare kunstmest Pagina 8 De oogst van graszaad Pagina 9 Vee en vlees Pagina 10 Bedrijfseconomische resultaten van jongvee-opfokbedrijven in Noord-Brabant Pagina 11 VRIJDAG 7 JULI 1972 60e Jaargang - No. 3139 land en tuinbouwblad De Nederlandse veehouderij neemt in de EEG een sterke positie in. Niettemin is de situatie dè laatste tijd ook on gunstiger geworden, zoals U in het kort verslag van de Hoofdbestuursvergadering kunt lezen. De botervoorraad groeit te snel, de kaasprijs staat onder druk en de vleesprijzen zijn vrij sterk gedaald. De algemeen voorzitter, de heer J. B. Becu deelde bij de opening van de op 3 juli gehouden hoofdbe stuursvergadering mede zojuist het droevige bericht te hebben ontvangen dat mevrouw Geuze op zondag 2 juli is overleden. In gevoelvolle bewoordingen herdacht de voorzit ter het heengaan van mevrouw Geuze, die vooral ge durende de periode, dat haar echtgenoot voorzitter der ZLM was, zulk een grote steun voor hem is ge weest. De voorzitter sprak de hoop uit, dat de heer Geuze met zijn gezin de kracht zal mogen ontvangen om deze zware slag te kunnen dragen. De vergadering nam hierna staande enkele ogen blikken stilte in acht. iln zijn openingswoord wees de voorzitter Becu ver der op de nieuwe monetaire crisis die dreigt te ont staan door het zwevend maken van het Engelse pond. Gelukkig zijn de ministers van financiën der EEG- landen tot een overeenstemming kunnen komen. Voor wat de moeilijke economische situatie in ons land betreft, stelde de heer Becu dat het in het kader van een effectieve inflatiebestrijding noodzakelijk is dat een jaar van een reële loon- en salarisverhoging wordt afgezien, terwijl ook in bedrijfsleven en vrije beroepen een reële inkomensverbetering achterwege dient te blijven. ZLM-TENTOONSTELLING 21—23 JUNI 1973 Het Hoofdbestuur besloot verder als data voor de ZLM-tentoonstelling 1973 donderdag 21 t/m zaterdag 23 juni vast te leggen. Door de voorbereidingscommissie werd een tus sentijds verslag uitgebracht .waarbij naar voren kwam dat reeds van vele zijden voorlopige toezeggingen zijn gedaan. Zo zal men bijna zeker kunnen beschik ken over de bijzonder geschikte terreinen op de Rui- terplaat te Kamperland. De voorbereidingscommissie verwacht in de september-vergadering van het Hoofd bestuur met verdere uitgewerkte voorstellen te kun nen komen. EXTRA AANDACHT RUILVERKAVELING DE POEL/HEINKENSZAND Het Hoofdbestuur van de ZLM besteedde voorts uit voerig aandacht aan de ruilverkavelingsproblematiek. De vergadering sprak in hoge mate haar verwon dering uit over de wijze zoals van bepaalde zijden geageerd wordt tegen de ruilverkaveling De Poel en Heinkenszand en met name de z.g. natuurgebieden. De vergadering is van mening dat juist in deze ver kaveling in bijzondere mate rekening wordt gehouden met de belangen van de natuur in samenhang met die van de landbouwer. Het is hard nodig dat er nu eens ingezien wordt dat het mede de Landbouw is die voor het natuurbehoud van zeer veel belang is. Ver der wenst het bestuur onder de aandacht te brengen dat de voorbereiding van de plannen in overleg met zeer velen, waaronder Staatsbosbeheer, de Gemeen tebesturen, de Provinvciale Planologische Dienst, het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, de Rijks en Provinciale Waterstaat, het initia tiefcomité „De Bevelanden", Stichting het Zeeuws Landschap, is tot stand gekomen. Dit overleg is zeer intensief en zeer langdurig ge weest. Het leek het bestuur goed nog eens onder de aandacht te brengen wat er in. dit gezamenlijk over leg is besloten, en op welk plan de grondeigenaren hun stem hebben uitgebracht. Er zal een boscomplex worden aangelegd tussen Goes en 's-Heer Arendskerke met een oppervlakte van 60 ha. Dit boscomplex krijgt een landschappe lijke en recreatieve functie. In een gebied ten zuid-westen van Goes zal een gebied van 165 ha als ganzenreservaat in zijn hui dige staat behouden blijven. In de nabijheid van Nisse blijft een gedeelte van ruim 50 ha gespaard, en zullen de bestaande mei doornheggen in stand blijven. Beplanting op dijken zullen worden aangevuld en uitgebreid en gehandhaafd. Er zijn in het landschapsplan een behoorlijk aantal terreinen als te sparen natuurgebieden aangegeven. Dit laatste in overleg met de Natuurwetenschappelijke Commissie van de Natuurbeschermingsraad. Dit zijn hoofdzakelijk de welen en de oude kreken met daar omheen liggende smalle stroken cultuurgrond met daarop de bestaande beplantingen. Door het bestuur wordt geconcludeerd dat de plaat selijke commissie in ruime mate rekening houdt met de belangen die alle partijen aangaan. Zij wenst haar dan ook verder bij het vaak moeilijke werk volledige steun te blijven verlenen. Het bestuur is dan ook van mening dat de ruilver kaveling uitgevoerd dient, te worden, zoals het rap port aangeeft. Het plan is op de meest democratische wijze in overleg met velen tot stand gekomen. De grondeigenaren hebben op het plan, neergelegd in dit rapport gestemd. Ook zij vertrouwen erop, alsmede de grondgebrui kers dat deze plannen uitgevoerd zullen worden. AKKERBOUW In zijn overzicht over de akkerbouw stelde de heer Becu dat de graanvoorraden voor de aanvang der nieuwe oogst grotendeels geruimd zijn. De laatste partijen aardappelen konden tegen ho gere prijzen worden geruimd, doordat de oogst van vroege aardappelen door het koude weer van de laat ste tijd aanzienlijk is verlaat. Ook hier kan men dus, evenals bij de uien, in het nieuwe seizoen met een schone lei beginnen. De prijs- verwachtingen voor het nieuwe seizoen zijn dan ook wat minder pessimistisch dan afgelopen jaar, hetgeen onder andere in de hogere noteringen op de termijn- markt tot uiting komt. Over de uitgepootte oppervlakte zijn nog geen ge gevens bekend. Wel is bekend dat het areaal in West-Duitsland dit jaar kleiner zal zijn dan vorig jaar, vooral door de afname, van het areaal voeraardappelen. (Zie verder pagina 8)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 1