aardappel ziekte èn luis? v_ LIGTERMOET CHEMIE NV ^iuicl - geluid HET RAPPORT VAN ROME Dimecron®+Liro Matin Jongerenaktiviteiten voor gelijktijdige bestrijding 15 Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK Het onderstaande artikeltje namen we over uit het blad van „Jong Gelre". Het geeft kort en duidelijk de inhoud weer van het rapport van Rome. Na le zing kan ieder voor zich de nodige vraag- en uitroep tekens plaatsen. Een probleem, waarmee vroeg of (wat later) laat een ieder van ons te maken krijgt. Aan het begin van het nieuwe verenigingsseizoen hopen we wat uitgebreider op dit thema terug te ko men. De afdelingen zullen tegen die tijd een scala aan informatie, dokumentatie, adressenmateriaal, enz. ontvangen. Met behulp van dit materiaal kan men uitgebreid aan de slag in de afdeling, b.v. in de vorm van gespreksavonden, werkgroepen, enz. Het onderstaande artikeltje wil slechts een eerste aanzet zijn. Als de huidige van de wereldbevolking,. de industrialisatie, de vervuiling, de voedsel- produktie en het gebruik van grondstoffen zich voortzet, zal dat binnen 100 jaar uit monden in een serie hevige krises, waarin een groot deel van de wereldbevolking zal sterven. Als er nu intelligente akties worden onder nomen om die fatale groei om te buigen, dan kunnen er samenlevingsvormen worden ont wikkeld en in stand gehouden, waarin alle mensen een betere kans krijgen ieder voor zich zijn eigen behoefte te bevredigen. - Als de huidige groeikurves in het grond stoffenverbruik zich voortzetten, is er nog maar voor 34 jaar aluminium, 25 jaar koper, 20 jaar aardolie, 17 jaar olie en tin, 16 jaar zink„ 14 jaar goud en aardgas, 13 jaar kwik, 12 jaar lood. RIJKS MIDDELBARE LAND- EN TUINBOUWSCHOOL TE GOES Na gehouden eindexamen aan de Rijks Middelbare Landbouwschool te Goes zijn de volgende leerlingen geslaagd: E-richting: N. G. van Nieuwenhuyzen te Achthui zen; J. Blok te Rilland-Bath; L. D. Kloet te St. Maartensdijk; D. Mijs te Den Bommel; H. Baert te Koewacht en C. Rijk te Hengstdijk. Afgewezen: geen. B-richting: L. van der Baan te Melissant; L. W. Buth te Sommelsdijk; W. J. van Engelen te Oud-Vos- semeer; M. J. Kooyman te St. Annaland; L. J. Paau- we te Yerseke; H. B. Rosmolen te Sommelsdijk; M. Suurland te Stavenisse; A. L. Vermue te Heinkens- zand; P. Wattel te Wissenkerke; C. M. v. d. Weele te Colijnsplaat; J. Brooymans te Kuitaart; L. Dees te Zaamslag en A. den Exter te Axel. Afgewezen: 1. Voor het eindexamen aan de Rijks Middelbare Tuinbouwschool te Goes slaagden de volgende leer lingen: I. Elenbaas te Lewedorp; L. T. D. P!h. Kaboord te Wolphaartsdijk; W. J. Minnaard te 's H.-Abtskerke; P. C. van Oeveren, Kortgene; J. L. C. Roggeband te Zierikzee en M. A. van 't Westeinde te Ovezande. Afgewezen: 2. De volgende leerlingen werden na gehouden over gangsexamen bevorderd: Afd. Landbouw van 1© naar 2e klasse: Klasse IA: J. L. Arensman te Stad a/h Haring vliet; J. v. d. Baan te Dirksland; J. M. P. Broos- hoofd te Nieuwe Tonge; A Dorst te Stavenisse; L. J. van Gastel te Schuddebeurs; M. Geluk te Tholen; A. Klippel te Stavenisse; A. C. Knuist te Stavenisse; W. J. Los te Oude Tonge; L. M. van Putten te Dirks land; A. de Roo te Biezelinge; H. Schouls te Zierik zee; K. J. van der Velde te Dreischor en J. de Vlieger te Nieuwerkerk. Niet bevorderd: 1. Klasse 1B: M. J. C. de Baar te Graauw; G. Delle- beke te Arnemuiden; W. van Helsland te Hulst; J. Inghels te St. Jansteen; W. Janse te Nw en St Joos- land; A. J. Lous te Qostkapelle; S. Michielsen te Hulst; J. de Regt te Kamperland'; J. van Rossum te Herkingen; A. S. Smits te Lewedorp en T. van Wa tersloot te Kloosterzande. Niet bevorderd: 3. Bevorderd aan de Rijks Middelbare Tuinbouw school te Goes: J. J. C. Antheunisse te Borssele; L. P. de Broekert te Ellewoutsdijk; G. R. Goedegebuure te St. Annaland; M. Jasperse te Middelburg; C. Kole te Kapelle en A. van Westen te 's-H.-Hendrikskinde ren. Zelfs met de meest optimistische schatting, wat be treft nog niet ontdekte, schatten, winnen we maar 10 tot 30 jaar. Zelfs als we vervangende stoffen kun nen maken, moeten we toch erkennen dat binnen 100 jaar de basis-grondstoffen onbetaalbaar zijn ge worden. Als de vraag naar steeds meer voedsel met zich meebrengt, dat we ook steeds meer onkruid en in- sektenverdelgende middelen moeten gebruiken, dan is de kans groot dat deze stoffen, wanneer ze afvloeien nar zee, een dodelijke aanslag vormen op het phyton- plankton in de wereldzeeën. Het phyton-plankton zorgt voor 70 van de wereldzuurstofproduktie. Van de lucht kun je leven, maar zonder die lucht ga je dood. MAATREGELEN Een korte samenvattinf? van de maatregelen, die eerder in het artikel worden bestempeld als intelli gente akties: 100 effektieve geboortebeperking overal ter we reld; ieder gezin 2 kinderen; prioriteit voor voedselproduktie, ook waar dit on- ekonomiseh is; meer diensten-onderwijs, gezondheidszorg, kui tuur, enz., die het tekort van materiële goederen moet opvangen; de levensduur van alle materiële goederen wordt verlengd, alles is duurzaam en niets raakt uit de mode; vervuiling en grondstofuitputting worden terug gedrukt door kiaipitaalverschuiving naar vervui- lingsbestrijdixig en uiterst zuinig omspringen met grondstoffen. Als deze punten zouden kunnen worden uitgevoerd op korte termijn, dan ontstaat er een evenwichtstoe stand, waarin plaats is voor 4 miljoen mensen, die bij gelijke verdeling van de vruchten der aarde een zeer goed bestaan kunnen hebben. Een wereld waar in materiële groei heeft plaats gemaakt voor geeste lijke vooruitgang. SPRANG-CAPELLE OP ZOMERREIS We organiseren dit jaar wederom een interessante zomerreis. De reis voert ons dit jaar naar het land van het bronsgroen eikenhout, ofwel de provincie Limburg. In de reis; zijn verschillende interessante bezienswaardigheden opgenomen, waaronder o.a. be zoeken aan de steden Maastricht en Valkenburg. Een unieke tocht! Geef jezelf, je vriend, je vriendin, ver loofde, echtgenoot daarom zo spoedig op bij: J. Huis man,. Raadhuisstraat 23, Sprang-Capelle. De kosten bedragen voor leden 12,50, voor niet- leden 15,Te voldoen bij opgave. Noteer de datum van de reis in je agenda! 18 juli a.s. WALCHERSE DAGEN De beide plattelandsjongerenorganisaties op Wal cheren, de CPJ en de PJZ, verlenen ook dit jaar weer hun medewerking aan de agrarische dagen op Wal cheren. De jongeren hebben het dit jaar gezocht in een aantal eigentijdse aktiviteiten. Zo is er onder meer een kunstmarkt, waar je kunt snuffelen in allerlei hippe en minder hippe zaken, zoals sieraden, kleding, gebruiksvoorwerpen, enz. Tevens wordt er een grote verloting georganiseerd met vele waardevolle prijzen voor de toekomstige winnaars. De organisatoren kun nen nog best de hulp van enkele enthousiaste jonge ren gebruiken, die o.a. ook willen helpen bij de ver koop van de loten (je kunt kontakt opnemen met Piet van Nieuwenhuyzen, Rijksweg 88, St. Joosland, tel. 011821313). Vrijdagavond 14 juli is er een grote ontspanningsavond in de grote tent op het manifesta tieterrein. Aan de avond werkt o.a. mee de band „The Midnight Specials". Voor legio jongeren een bekende naam. Op het programma voor zaterdag 15 juli staat een trekkerbehendigheidswedstrijd gepland. Opgave voor deelname aan en nadere informaties over deze wed strijd zijn te verkrijgen bij: W. van Nieuwenhuyzen, Rijnsburgseweg 5, Oostkapelle (te. 011891260). OOST ZEEUWS-VLAANDEREN De afd. Oost Zeeuws-Vlaander en ontvangt de eer ste week van juli weer een groep Amerikaanse jon geren. De groep Amerikanen verblijft een 3-tal da gen in Oost Zeeuws-Vlaanderen. Gezinnen, die een Amerikaans logeetje willen hebben gedurende deze 3 dagen, kunnen zich in verbinding stellen met de heer J. Murre, Zaaidijk 4, Axel (tel. 011551808). •W' t 1 Gelijktijdige bestrijding van aardappelziekte en luis onmogelijk? Nee, want proeven hebben uitgewezen dat Dimecron en Liro-Matin zich uitstekend laten mengen. Bespaar op spuitkosten - pas beide middelen gemengd toe. Vraag onze folders aan. Dimecron is het geregistreerde handelsmerk van Ciba-Geigy A G Basel. \POSTBUS 699 - ROTTERDAM - TELEFOON 010-235420/

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 15