MECHANISATIE- NIEUWS West-Brabant Problemen rond de Hinderwet 8 REINIGINGSMIDDEL VOOR SCHAKELCONTACTEN Philips heeft een reinigingsmiddel ontwikkeld voor schakelcontacten die droog moeten blijven en over het algemeen weinig stroom voeren de 815/DS. De verstoven vloeistof heeft een reinigings- en ontvettingseffect, waardoor het op de contactpun ten aanwezige stof en roest wordt losgemaakt. Ook siliconen kan men ermee verwijderen. De reiniger is ondermeer geschikt voor: relais en microrelaiscon- tacten, contacten van telefoonapparatuur, contacten van afstandsbedieningsapparatuur, contacten van miniatuurschakelaars in radio's en bandrecorders, printplaatcontacten en -stekers en „krakende" po tentiometers. De contacten kunnen eventueel met behulp van een extra ventiel met verlengpijpje, van een afstand van ongeveer tien centimeter worden bespoten. Nadat de schakelaars met het reinigingsmiddel zijn bespo ten moeten zij onmiddellijk worden bediend, zodat het vuil van de contacten wordt verwijderd. De ge opende contacten dienen met een borsteltje te wor den gereinigd. De verstuiver heeft een krachtig koel- effect. Vooral bij de behandeling van plastic-compo nenten, zoals relais voetjes en schakelaarhouders, dient daarmee rekening te worden gehouden. NIEUWE JOHN DEERE TREKKER TYPE 7020 Met steeds minder mensen in minder tijd een groeiend aantal werkzaamheden uitvoeren is een streven, dat vooral op de grote landbouwbedrijven een absolute noodzaak blijft om de stijgende kosten het hoofd te bieden en verzekerd te blijven van een positief rendement. Diepte-investeringen zijn daarbij veelal noodzakelijk. In dit licht gezien is het te ver klaren, dat thans twee groote landbouwbedrijven in de provincie Zeeland elk een John Deere trekker ty pe 7020 hebben aangekocht. Aldus meldt ons Louis Nagel Co te Arnhem, die ons de volgende bijzon derheden verstrekte. Dit in Amerika gebouwde model heeft een vermo gen aan de aftakas van 145 pk, geleverd door een 6- cilinder motor uitgevoerd met „turbo charge". Met de 4-wielaandrijving, al dan niet uitgevoerd als dub- 'bellucht bandenmaat 18.434 of 23.130 krijgt men een konstruktie die nogal afwijkt van de kon- ventionele modellen. Een opvallend detail is wel de knikbesturing; de vooras blijft hierbij pendelend onder een hoek van 15 graden. Ook bij dit type 7020 vindt men de eigen schappen van het gesloten hydraulisch systeem toe gepast: besturing, differentieel-slot, remmen, 3-punts hefinrichting met automatische diepteregelng en het in- en uitschakelen van d'e aftasas. Het aantal versnellingen vooruit bedraagt 8, ach teruit 2; met High/Low uitvoering verdubbelt dit tot 16 resp. 4. De zeer moderne kabine met ingebouwde veiligheidsbeugel kan worden uitgevoerd met ver warming en airconditioning. De z.g. tandheugelassen maken spoorbreedteverstelling voor en achter, ook van dubbelludht, op zeer eenvoudige wijze mogelijk. Een eigen gewicht van ruim 7000 kg en een ideale gewichtsverdeling dragen er mede toe bij, dat vol doende adhesie met de grond is verzekerd voor het trekken van brede en zware werktuigen, hetgeen noodzakelijk is ter verkrijging van de vereiste uur- kapaciteit. Voor zover de 3-punts hefinrichting wordt ge wenst, is deze uitgevoerd met quick-coupler, waar door ook zware werktuigen automatisch, zonder ge bruik- van handkracht, aan de trekker kunnen wor den gekoppeld. Grote manoeuvreerbaarheid, meer versnellingen en daardoor de mogelijkheid tdt grotere uurkapaciteit, een lagere aanschafprijs en minder onderhoudskos ten maken het aantrekkelijk, dergelijke wieltrekkers te kopen in plaats van rupstrekkers. De werkzaam heden met deze John Deere trekkers type 7020, uit te voeren in ploegendienst om zoveel mogelijk uren te maken, beginnen na de oogst met de stoppelbewer king, waarbij de trekker zal zijn uitgevoerd met dub- bellucht, en eindigen met het ploegen van winter- voor. Onderzocht zal moeten worden in hoeverre gedu rende het voorjaar met deze trekker werkzaamhe den kunnen worden uitgevoerd dubbellucht-uit- voering zonder dat struktuurbederf optreedt. CEBECO LANCEERT NIEUWE LIJN SAME-TREKKERS De nieuwe lijn Same-trekkers die dit jaar voor het eerst werd tentoongesteld op de jaarlijkse landbouw- beurs in Verona (Italië), zal nu ook in Nederland door de afdeling Land- en Tuinbouwmechanisatie van Cebeco te Steenwijk op de markt worden ge bracht. Nederland is daarmee het eerste land buiten Italië waar deze complete lijn te zien is. De nieuwe Same-lijn bestaat uit trekkers in de PK-klasse van 30 tot 100 PK. De modellen zijn: vermogen 540 omw./min. aftakas NEW HOLLAND-CLAYSEN MAAIDORSERS-ZWADMAAIERS Zoals op de voorpagina reeds vermeld heeft onlangs Van Driel Van Dorsten N.V. te Hoofddorp 10 New Holland-Clayson maaidorsers en 10 New Holland zelfrijdende zwadmaaiers afgeleverd. De maaidorsers zijn van het model „M-140 Armada", waarvan er reeds tientallen bij de Rijksdienst werken. Ze zijn uitgerust met een maaibord, dat een werkbreedte heeft van 457 cm; dit bord kan echter worden ver vangen door een bord met een speciale opraper, waarmee bijvoorbeeld koolzaad uit 't zwad kan wor den opgenomen, De maaidorsers worden verder uit gerust met speciale cabines, voorzien van een bijzon der airconditioning-systeem: de lucht binnen in de cabine wordt gekoeld en tegelijkertijd wordt buiten lucht aangezogen, die wordt gefilterd en eveneens ge koeld. Hierdoor ontstaat er in de cabine een lichte overdruk, die het binnendringen van stof tegengaat. De aandrijfwielen van de maaidorsers hebben zeer brede banden, namelijk 75 cm. Hierdoor wordt de bo- demdruk van de machines zo laag mogelijk gehou den en insporen zoveel mogelijk voorkomen. De zeer lage bodemdruk is noodzakelijk voor d'e nog lage draagkracht van de nieuwe gronden in Zuidelijk Fle voland. De banden van de stuurwielen zijn eveneens aangepast. De tien New Holland zelfrijdende zwadmaaiers zijn alle van het type „Speedrower 903". Deze zwadmaai ers worden in het bijzonder gebruikt voor het oogsten van moeilijke gewassen, zoals koolzaad, waarvoor ze ook in de polders worden ingezet. Ze hebben een snij- breedte van 420 cm en eveneens aangepaste banden met een breedte van 57 cm. Na het maaien komt het gewas in een luchtig zwad achter de machine te lig gen om na te rijpen. Hierna wordt het gedorst door de maaidorsers, voorzien van het genoemde bord met opraper. Delfino Aurora Minitauro 60 Corsaro 70 Saturno Drago 35 45 80 100 27 PK 38 PK 48 PK 56 PK 66 PK 85 PK Deze Same-trekkers zullen in samenwerking met de dealers op 40 plaatsen in Nederland worden ge ïntroduceerd. Van de complete lijn zijn keurig ver zorgde kleurenfolders verkrijgbaar. Naast de van belang zijnde technische gegevens wordt daarin aandacht besteed aan het geluidsniveau, de motor karakteristiek en de overbrengingsverhou dingen. De meest opvallende eigenschap van de mo toren van de nieuwe lijn is, dat de geluidsproduktie minimaal is te noemen. Tijdens de shows, die mede in ons blad zullen wor den aangekondigd, kunt u alle gewenste informatie verkrijgen. HEFFING VERONTREINIGING OPPERVLAKTE WATER WEKT ONGERUSTHEID PRAKTISCHE TOEPASSING VAN DE HEFFINGSVERORDENING GEWENST Evenals andere bedrijfstakken wordt ook de landbouw geconfronteerd (met eisen van de samenleving, die be trekking hebben op het loon- en werkklimaat in de om geving. De Hinderwet heeft reeds jaren de mogelijkheid geboden om maatregelen te treffen ter voorkoming van gevaar, schade of hinder door inrichtingen. Sinds de landbouw op industriële schaal wordt bedreven en som mige buurtbewoners een aantal typerende agrarische kenmerken niet wensen te accepteren, is gebleken, dat ook vrijwel alle agrarische bedrijven onder de werking van de Hinderwet vallen. Uit de toeneming van de ver ontreiniging van het milieu (bodem, lucht en water) zijn en komen er wetten die vervuilers willen noodzaken om geen vuil meer te lozen of om hen tot een financiële bijdrage te verplichten, die zal worden aangewend om de vervuiling zoveel mogelijk te niet te doen. Het principe van „de vervuiler betaalt" doet hier opgeld. Naarmate de vervuiling toeneemt, wordt de financiële heffing gro ter. Voor velen wordt nu een rekensom noodzakelijk om na te gaan, welke de minst nadelige beslissing is: voor zieningen treffen ter voorkoming van vervuiling of een heffing betalen. De zuiveringstaak en het opleggen van daarvoor benodigde heffingen is voor West-Brabant op gedragen aan het Waterschap West-Brabant. In een vorig nummer van het ZLM Land- en Tuinbouwblad is hierop reeds ingegaan. RONDSCHRIJVEN WATERSCHAP De Wet op de Verontreiniging van Oppervlaktewate ren is sinds 1 december 1970 van kracht. De agrarische ondernemers in West-Brabant werden middels een rond schrijven van het Waterschap fors aan de consequenties van waterverontreiniging herinnerd. Alle water in rivie ren, watergangen, sloten, vijvers, enz. (ook op particulier terrein) valt onder het kwaliteitsbeheer van het Water schap. Maatregelen in dit kader betreffen: a. een verbod om zonder vergunning afvalstoffen, ver ontreinigende of schadelijke stoffen in het opper vlaktewater te brengen. Hieronder vallen gier, dunne mest, mestvocht, schrob- en spoelwater van de stal len. b. het tot stand brengen en/of exploiteren van zuive ringsinstallaties. Een in het rondschrijven opgenomen tekening dient als voorbeeld hoe een effectieve oplossing kan worden gevonden ter voorkoming van een heffing. Wie tijdig maatregelen treft, kan vermindering van zijn heffing verwachten of krijgt geen heffing opgelegd. Een en ander heeft voor vrij veel onrust gezorgd. Het gegeven voorbeeld en de genoemde bedragen, die bij ver vuiling zullen worden geheven, hebben een schrikreactie teweeg gebracht, die zijn uitweg vond in verontwaardi ging over de noodzakelijk te maken kosten op basis van het gestelde voorbeeld. BIJEENKOMST IN WILLEMSTAD De reeds eerder genoemde Hinderwet en het rond schrijven van het Waterschap was voor de afdelingen van de gezamenlijke standsorganisaties van Willemstad en omgeving aanleiding om een voorlichtingsvergadering te beleggen op 16 juni j.l. Door ir. J. G. ten Wolde, hoofd technologische dienst van het Waterschap West-Brabant werd een inleiding gehouden over de gevolgen van de Wet Verontreiniging Oppervlaktewateren. De heer K. Bankers, adj. secretaris van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Noordi-Brabant, sprak over de Hinderwet. Ir. Ten Wolde wees er op, dat ook de landbouw gebaat is bij goed oppervlaktewater. Akkerbouw, veehouderij en tuinbouw moeten constant over schoon water kunnen beschikken. Bovendien moet aan de geloosde agrarische afvallen een niet onbelangrijke besmettingswaarde wor den toegekend. Naast het gezin en de industrie moet ook de landbouw meewerken aan de handhaving of vestiging van een schoon milieu. Lozing van verontreinigende stoffen zal gebonden zijn aan vergunningen en er zal een heffing worden opgelegd, waaruit de kosten voor de waterzuivering moeten worden bestreden. De vervuiler betaalt naar de mate van ver vuiling. Omgekeerd kan ook worden gezegd, dat wie niet vervuilt, ook niet hoeft te betalen. De heer Bankers wees er op, dat vrijwel elk landbouwbedrijf geacht wordt on derworpen te zijn aan de werking van de Hinderwet. Zodra electromotoren met een (gezamenlijk) vermogen van meer dan 2 pk worden gebruikt, gassen worden toe gepast of mest wordt opgeslagen, is men vergunnings- (Zie verder pag. 12)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 8