Enkele opmerkingen over de teelt van winterbloemkool Consulentschap voor de Tuinbouw „Goes" B STEENBERGEN en F. VADER (Het afgelopen seizoen is zeer goed geweest voor de telers van winterbloem- kool. Er was vrijwel geen uitval van planten, het weer werkte mee om een kool van goede kwaliteit te krijgen en wat het belangrijkste was: de prijs was zeer goed. Bij velen waren de resultaten daarom zodanig dat het naar meer smaakt. Wat dit jaar geweest is, zegt echter nog niets voor een volgend jaar. Zowel met de teelt als met de prijs kan het een volgende keer heel anders verlopen. Hoewel de vorige oogst pas achter de rug is, wordt het alweer tijd om te gaan zorgen voor het nieuwe gewas. Om het begin van de teelt zo gunstig mogelijk te laten verlopen, willen we enkele mogelijkheden bespreken die hierop invloed hebben. RASSENKEUS Vooral als men een wat grotere oppervlakte winterbloemkool teelt is het aan te bevelen om te proberen spreiding te brengen in de oogst. Dit kan men doen door vroegere en latere rassen te planten. Tussen de vroegste en de laatste rassen zit ongeveer 14 dagen verschil in oogstdatum. De vroegste rassen zijn over het algemeen het minst oogstzeker. Op grotere percelen worden deze dikwijls gebruikt om de afvoerstruxen m het perceel vol te zetten. Als ze zijn geoogst heeft men ruimte gekregen om met een trekker door het gewas te rijden om de latere rassen af te voeren. Tot vorig jaar waren er alleen goede winterbloemkeolrassen van de Zeeuwse Groentetelers Organisatie. Nu zijn ook verschillende zaadhandelaren met goede rassen op de markt gekomen. In onderstaand staatje vindt u de resul taten van de gébruikswaardeproeven die beoordeeld zijn in 1970 en 1971. De rassen 'zijn hier gerangschikt in volgorde van vroegheid. ras le en 2e gebmiks- uitval geoogst kwaliteit waarde leverancier Zeer vroeg: Armado April A 20 70 75 7.0 Royal Sluis, Enkhuizen Vroeg: Armado April B 21 70 77 7.3 Royal Sluis, Enkhuizen Marchpast 28 62 76 6.0 Sluis en Groot, Enkhuizen Middelvroeg: Markanta 18 76 70 7.3 Beemsterboer, Warmenhuizen Armado Mei 8 91 82 7.0 Royal Sluis, Enkhuizen Armado tardo 23 73 74 5.3 Royal Sluis, Enkhuizen Aprilex 14 77 74 6.5 Sluis en Groot, Enkhuizen A 13 32 63 82 5.5 Z.G.O., Goes A middenvroeg 28 68 70 6.5 Z.G.O., Goes Laat: Maystar 20 75 79 7.0 Sluis en Groot, Enkhuizen C middenvroeg 25 68 81 7.3 !Z.G.O., Goes WELKE OPPERVLAKTE? De oppervlakte die men wil zetten moet aangepast zijn aan de hoeveelheid arbeid die men beschikbaar heeft bij de oogst, want dit is de drukste periode. De topdrukte van de oogst valt meestal tussen 1 en 15 mei. Het ene jaar 'kan het iets vroeger en het andere jaar iets later zijn. De werkzaamheden die bij de oogst verricht moeten worden, zijn: afdekken, uitsnijden, afvoeren, schoonmaken en sorteren. Het afdekken kan men op ver schillende tijden uitvoeren, maar de andere bewerkingen moeten 's avonds en 's morgens vroeg voor de veilingtijd gebeuren. De tijd die men dan beschik baar. heeft is bepalend voor de oppervlakte die men kan verzorgen. In het algemeen kan men stellen dat men per volledig beschikbare arbeidskracht niet meer dan 20 a 25 are winterbloemkool moet planten. In de topdrukte moet deze man dan 6 a 7 uur per dag hiervoor uitrekken. ZAAIEN De hoeveelheid planten die men wil hebben is afhankelijk van de oppervlakte die men wil zetten. Men moet rekenen op 10.000 planten voor 40 are. Voor deze 10.000 planten moet men 100 gram zaad gebruiken. Het zaad kan zowel breedwerpig als op rijtjes worden gezaaid. Het komt er op aan dat men het zaad goed verdeelt. Het 'beste resultaat krijgt men als men 1 gram' zaad op 1 m2 verzaait. Vóór het zaaien moet de grond ontsmet worden tegen de koolvlieg. Dit kan gedaan worden met Birlane granulaat 4 gram/m2 of Phytosol granulaat IVz ook 4 gram/m2. Eventueel kunnen deze middelen ook als strooipoeder of spuitmiddel worden gebruikt. Na het strooien of spuiten moeten deze middelen licht ingewerkt worden. Voor het zaaien moet geen of zeer weinig stikstof worden gegeven. De beste zaaitijd is rond 25 juni, in ieder 'geval voor 1 juli; Het blijkt ieder jaar weer dat dit het beste uitkomt, zodat men heraan goed de hand moet houden. Na het zaaien kan op het plantenbed worden gespoten tegen onkruid met Ramrod (70 gram per are). Enkele weken na opkomst voeren we zo nodig een bestrijding uit tegen valse meeldauw met zineb. Eén week voor het planten wordt gespoten met een systemisch luisdodend middel, gemengd met één van de volgende rupsenbe strijdingsmiddelen: Thiodan 150 gr. of Nexagan 25 250 gr. per 100 1. water. PLANTEN De beste planttijd is de eerste helft van augustus. Op het landbouwbedrijf zijn dan al verschillende stoppels beschikbaar. Grond waar erwten, vroege aardappelen, plantuien, vlas of graszaad zijn geteeld, is zeer geschikt. Ook een graanstoppel kan gebruikt worden. De opslag hiervan, vooral winter tarwe, kan echter wel eens hinderlijk zijn. De grond moet wel goed door latend zijn en een goede structuur hebben. Om een rustige groei te krijgen moet men voor het planten niet te veel stikstof strooien; op een graanstoppel b.v. 250 kg kalkammonsalpeter per ha. Winterbloemkool telen we bij voorkeur op ruggen. Als rijafstand kan 65 of 75 cm worden aangehouden. De plantafstanden worden dan 65 x 70 cm of 75 x 60 om. Enige weken na het planten, als de planten goed aan de groei ?ijn, worden ze aangeaard. Daarna kan gespoten worden tegen het onkruid met kg simazin per ha. Ook kan uitgeplant worden op vlakveld en later de planten aanaarden. Als deze werkwijze wordt gevolgd, moet bij het planten secuur worden gewerkt. DU\GE1\ V AN DE WEEK 1-IET is weer druk in de groentesector. Er komen grote aanvoeren van komkommers en tomaten. Helaas zit 't de laatste weken met de prijsvorming niet al te best, zeker niet voor de komkommers. De tomaten deden 't aanvankelijk ook erg slecht, maar hierin is de laatste tijd enige verbetering gekomen, zodat we nu op een niveau zitten dat wat hoger ligt dan het vorig jaar. De komkommers liggen al enkele weken lager in prijs dan het vorig jaar. Het verschil bedraagt gemid deld ongeveer 30 Het aanbod vertoont ten opzich te van het vorig jaar weinig verandering, maar de afzet gaat moeilijker en hiervoor zijn verschillende redenen te noemen. In de eerste plaats is er een grote concur rentie van Oost Europese landen en met name van Bulgarije. In de tweede plaats waren de weersomstandigheden niet direct gunstig voor een vlotte afzet van komkom mers en dat gold eigenlijk ook voor tomaten. Het was dikwijls te koud en guur en voor een vlotte afzet moet het warm en zonnig zijn. Vorige week vond er heel wat doordraai plaats van komkommers en de prijzen van de kleine en middelma ten lagen tussen 15 en 20 cent. Dat is te weinig voor een rendabele teelt. Niet alleen de grote Oost Europese concurrentie speelt een rol, maar Engeland is ook een kleinere af nemer dan het vorig jaar en dat komt door de grote produktie die er in dit land is. I-JET Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen wijdde vorige week in haar officieel orgaan Groenten en Fruit een beschouwing aan het kasslasei- zoen 1972. De resultaten hiervan zijn erg wisselvallig geweest. Na een bespreking van de gang van zaken bij dit produkt wordt gesteld dat de Nederlandse glassla- telers in de toekomst rekening moeten houden met het verder opdringen van de Belgische glassla, vooral in West-Duitsland en Zwitserland, terwijl bovendien met name in Zuid-Frankrijk de teelt in plastickassen de ruimte voor Nederlandse en Belgische glassla op de Franse markt kleiner maakt. Hierbij voegt men dan het strengere toezicht van de buitenlandse plantenziektekundige instanties op het voorkomen van residuen op bladgroenten en dan ge looft het C.B. duidelijk te hebben gemaakt dat de Ne derlandse glasslateelt voorlopig weinig mogelijkheden tot verdere expansie heeft. Vooral de telers met teelt plannen voor de oogstperiode oktober-februari wor den aangeraden de nodige voorzichtigheid te betrach ten. We maken melding van dit advies omdat plaatse lijk in ons gebied de teelt van kassla van betekenis ie en men doet er dus goed aan zich terdege te bezinnen op de kansen die men met deze teelt heeft en dat zijn zowel goede als kwade. De resultaten van het afgelopen jaar worden meest al mede in beschouwing genomen bij het vaststellen van het teeltplan voor het volgend jaar. Het is nodig dat men zich er terdege rekenschap van geeft dat de expansiemogelijkheden voor kassla erg klein lijken te zijn. Alleen vragen we ons dan steeds meer af welke mogelijkheden er nog over blijven. C!NDS enkele weken is in ons gebied de pluk van aardbeien aan de gang en deze aardbeien zijn dan geteeld onder plastictunnels. Gebleken is opnieuw dat deze teeltmethode een welkome aanvulling geeft tussen het seizoen van de kasaardbeien en de volle- grondsaardbeien. Dé teelt onder plastictunnels brengt beste resultaten en we mogen aannemen dat de ani mo toe zal nemen. Dat lijkt ook gerechtvaardigd want de aardbeien beginnen steeds meer in de mond te ko men en dan zullen we voor een geregelde marktvoor- ziening moeten zorgen. De prijzen van de aardbeien van onder plastic zijn over het algemeen belangrijk hoger dan van de kas aardbeien. Daarbij willen we niet beweren dat we en kel naar deze teeltmethode moeten, maar wel dat we er kansen in zien voor het kleinfruitbedrijf. Vooral Red Gauntlet en Gorella doen"het heel goed op die manier. Vola geeft nog al wat moeilijkheden door een veel te grote bladontwikkeling en veel rot dit jaar. We zien ook dat de aardbeien los in het z.g. aard beienkratje belangrijk meer opbrengen dan de aard beien in doosjes, dat is de traditionele manier van aan bieden. De overige kleinfruitgewassen zullen over en kele weken geoogst kunnen worden. Dat betekent een drukke periode waarin de inzet van velen nodig zal zijn om alles tijdig binnen te krijgen. TN de periode voor de oogst blijft de gewasbescher ming bij voortduur de aandacht vragen. Vooral de bestrijding van het vruchtrot moet regelmatig voort gaan, zeker bij het huidige wéertype. Verder moet re gelmatig worden gecontroleerd op de aanwezigheid van luizen enz. Wat die gewasbescherming betreft, willen we nog een keer wijzen op de noodzaak om de uiterste voor zichtigheid te betrachten en de voorgeschreven vei ligheidstermijnen goed in acht te nemen. Er staan be langrijke zaken op het spel. Terecht is iedereen op scherp gesteld wanneer het gaat om het gebruik van bestrijdingsmiddelen. We kunnen beslist niet hebben dat de tuinbouw door de onvoorzichtigheid van een enkeling in discrediet zou worden gebracht. Er is een geregelde controle op de aanwezigheid van residu. Zorg er voor dat er geen klachten komen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 6