Spuit met overleg Plaatselijk nadeel door te veel regen Goede groei van de gewassen De maanden juni en juli betekenen ook op NOORD- BEVELAND voor de akkerbouw een adempauze tus sen de voorjaarswerkzaamheden en de komende oogst. Dit is dan ook de tijd dat de akkerbouwer van een zomervakantie kan genieten. Deze tijd lijkt dan ook een periode van betrekkelijke rust op de lande rijen. Maar ondanks het feit dat de gewassen nog niet volgroeid zijn bezint men zich toch al weer op de wijze waarop de oogst binnen te krijgen is. Zo maakt men weer afspraken met collega of loonwerker, in het geval dat men zelf niet over voldoende materiaal of arbeidskrachten beschikt, om de oogstwerkzaam- heden rond te kunnen zetten. Bovendien worden de oogstwerktuigen nog aan een laatste inspectie onder worpen. Deze tijd moet men ook opmerkzaam zijn wat de bladluizen betreft. In de consumptie-aardappelen zal men omstreeks de langste dag weer een luisdodend middel tegelijkertijd met de fytoftorabestrijding ver spuiten om de „toprol" te voorkomen. Dit jaar zal de praktijk door middel van radioberichten op de hoog te worden gehouden over de luizensituatie in de gra nen, een systeem dat we al jaren voor de suikerbie tenteelt kennen. Deze radioberichten werken over het algemeen nog al alarmerend. Daarom dient men zich zelf eerst te overtuigen hoe de toestand in eigen ge was is alvorens tot een bespuiting over te gaan. Een weloverwogen bespuiting is tweeledig: ten eerste uit milieuhygiënisch oogpunt en ten tweede om zo lang mogelijk van de bestrijdingsmiddelen te kuinnen pro fiteren, zonder dat zich resistentie vormt bij het te bestrijden object, hetgeen in sommige gevallen al zo ver is. Een feit is dat hoe massaler de toepassing van een bepaalde groep bestrijdingsmiddelen is hoe snel ler de resistentie plaats vindt. De eerste helft van juni heeft zich niet van de zonnige kant laten zien. Zonnig en droog weer zullen we in het bijzonder nodig heb ben voor het vlas en de granen, die 'behoorlijk aan de zware kant zijn. Het vlas van de vlaskern staat er over het algemeen veel beter voor dan vorig jaar dankzij het feit dat er nogal wat minder zaaizaad en stikstof dan vorig jaar is gebruikt. Hoe het eindresul taat echter zal zijn zal in grote mate door het komen de weertype worden bepaald. Gedurende de laatste dagen van mei en de eerste dagen van juni is in ZUID-BEVELAND nogal wat regen gevallen. Het verzorgingswerk in suikerbieten, uien en aardappelen is daardoor wat vertraagd. Perceelsgewijze hebben sommige gewassen wat ge leden door de vele neerslag. Een te groot aantal per celen suikerbieten laat dit nu duidelijk genoeg zien door de mindere stand. De steile stand, die wat aan mangaangebrek doet denken is in vele gevallen te wijten aan een teveel aan water. Ook percelen zo- mergerst die te zwaar dreigden te worden, blijken dit nu niet meer te zijn. Het lijkt erop dat de aardappelen er het minst van hebben geleden, de stand van dit gewas is nu zeer goed. Het is wel jammer dat door de regen de voor behoedende bespuitingen tegen phytophtora wat laat zijn begonnen. Ondanks het vroege voorjaar is de wintertarwe niet vroeg in de aar gekomen. Het gewas staat er zeer goed voor. De aantasting door meeldauw varieert van perceel tot perceel zeer sterk en laat zich de laatste dagen weer in een wat sterkere mat zien. Er is al wat met Calixin gespoten. Het is wel voor een bepaalde oppervlakte voor proefsgewijze toe passing goedgekeurd, echter nog niet voor een alge mene toepassing. In de granen zijn tot nu toe vrijwel geen bladluizen gevonden, laten we hopen dat dit zo zal blijven. Ook in de suikerbieten is het aantal tot nu toe zeer be perkt. Een waarschuwing voor het uitvoeren van een bestrijding lijkt vooreerst nog niet noodzakelijk. Het aantal waargenomen muggen en eitjes van de tarwestengelgalmug is tot op dit moment nog zeer gering. Een bestrijding lijkt ook hierbij op dit mo ment niet noodzakelijk. Een ander groot probleem lijkt op dit moment toch wel de duist te worden, die boven onze graangewas sen uitkomt. Tracht bij het maaidorsen en het stro persen de besmette gedeelten apart te houden, zodat u als landbouwer uw gehele bedrijf en u als loon werker niet het gehele gebied besmet. Een nog verder doorgevoerde bestrijding met bodemherbici- INGEZONDEN RAPPORT VAN SOEST Als we de toestand van de landbouw op dit mo ment bekijken dan zien we vooral in de akkerbouw dat de prijzen voor tal van vrije en gegarandeerde produkten de laatste jaren regelmatig dalen. En is er dan nog eens iets dat toevallig een beetje gaat, zo als rundvlees, dan wordt hier al rap een domper op gezet door de invoerheffing op te schorten en binnen kort de instelling van een heffing wegens z.g.n. ver vuiling oppervlaktewater. Het laatste zal vermoede lijk wel een stormachtige groei doormaken. Naar mijn mening zouden deze factoren wel eens defini tief het einde van de rundveemesterij op de akker bouwbedrijven kunnen betekenen. Dit is vooral te betreuren daar de mester ij op deze bedrijven zo goed past wegens het beschikbaar hebben van goedkoop voer en het produktief-maken van de winterdagen. Op fiscaal gebied wordt de landbouw ook niet vergeten. In de eerste plaats is het zo, dat een boer om een bestaan te hebben, over een relatief tamelijk vermogen moet beschikken en hiervoor uit zJn net to-inkomen vermogenbelasting moet betalen. Bo vendien moet er dan uit het netto-inkomen steeds een groot deel gereserveerd worden omdat door de infla tie de afschrijvingen veel te laag zijn voor herinves tering. Ook is door de kostenstijging en de dalende prijzen de 4 B.T.W. te laag geworden. Toch is er nog één lichtpuntje, n.l. het rapport- Van Soest. Na vele jaren zal dan volgend jaar „mogelijk" het eerste resultaat in de praktijk komen. Als ik het goed begrepen heb, is het zo, dat men een zeker percentage van z'n inkomen 'buiten de belasting kan houden als oude-dagsvoorziening. Dit bedrag zou dan in het bedrijf geïnvesteerd kunnen worden, in b.v. machines. De totaal som is dan ibij beëindiging vol gens een bepaald tarief belastbaar. Nu is voor mij de vraag: hoe kan b.v. iemand van 40 jaar, die een tractor koopt, hiervan op z'n 65ste jaar gaan rentenieren? In regeringskringen heet dat dan de zaak heeft de aandacht! Het zou heel wat realistischer geweest zijn als we de prijsindex op één of andere manier in de afschrij vingen konden verwerken! De gewassen op WALCHEREN veranderen nu met de dag. Hoewel het nog geen zomers weer is, is het toch wel wat milder met enkele zonnige dagen. Er wordt dikwijls gezegd dat de gewassen in ons gebied omstreeks half juni pas goed beginnen te groeien. Dit is een praktijkervaring die nogal eens opgaat. Vooral de rooigewassen zoals aardappelen, bieten en uien zijn de laatste week flink gegroeid. De bieten zijn de wind en soms hagelschade nu weer enigszins te bo ven gekomen. In dit gewas zagen we weer de eerste schieters. Het waren er nog niet veeL Indien het er bij blijft dan mogen we niet mopperen. Wanneer er veel zouden komen dan zou ons dat niets ver wonderen. Dit voorjaar waren de omstandigheden gunstig om de schieterneiging te bevorderen. Bij een recent bezoek aan de LJsselmeerpolders kregen we de indruk dat de bieten in onze streek een gelijke stand en ontwikkeling hebben dan in genoemde gebieden. De aardappelen zijn er duidelijk den als Tribunil, Igran 50 of Tok E 25 zal dan steeds meer noodzakelijk worden. Wilde haver is eveneens zo'n vijand in onze ge wassen, die vanaf deze tijd onze aandacht opeist. Vorig jaar zijn er enkele bekeuringen gevallen, laat dit voor u een duidelijke waarschuwing zijn. beter. We beleven nu weer de mooiste tijd uit de gehele groeiperiode. Verschillende gewassen zijn nu in hun bloeiperiode. Dat is meestal de tijd dat ze er op hun fraaist uitzien. Straks gaan we weer het verval zien. Ook in de natuur is het opgaan, blinken en verzinken. Voor onze gasten die speciaal voor het strand ko men, zijn de omstandigheden nog steeds niet erg gunstig. Ook bij de recreatie speelt het weer een be langrijke rol. Hetzelfde geldt voor de hooi winning. Tot op heden is er nog niet veel hooi binnen ge haald wat tijdens de veldperiode geen regen heeft meegehad. De kans is niet ondenkbaar dat er te vlug wordt binnengehaald, zodat er door broei nog veel aan voedingstoffen verloren gaat. We naderen alweer de tijd dat de oogst van de gewassen moet worden uitgevoerd. Voorzover dit door eigen machines zal gebeuren, is het van belang dat deze machines ook goed werk leveren. Wanneer in de afgelopen winter deze machines niet zijn na gezien, is nu wel de hoogste tijd dit te doen of te la ten doen! De oogst moet dikwijls in korte tijd tijdens de gunstige perioden worden uitgevoerd. Er wordt dan van de machines veel gevergd. Bij geregeld en vakkundig onderhoud is de kans op slijtage en breuk veel minder groot. AARDBEIEN WERDEN DUUR BETAALD Op de fruitveilingen in ons gebied was vorige week weinig te doen. Alleen in Terneuzen en Fijnaart was nog een aanbod van Golden Delicious van bete kenis en in Kapelle werd het kleinfruit geveild en dat betrof dan vrijwel uitsluitend de aardbeien. Het aanbod van aardbeien was klein. Uit de kassen werd weinig meer aangevoerd en er kwam wat van onder de plastictunnels, maar hiervan zijn er toch geen grote hoeveelheden. De aanvoer van de volle- grond kwam slechts heel langzaam op gang. Dat was niet alleen een Zeeuws verschijnsel, maar het gold landelijk. Het is overal te koud voor een snelle ont wikkeling van het gewas. Aangenomen mag worden dat de komende week een drukke aanvoerweek van aardbeien zal worden, al leeft wel de gedachte dat de produktie gaat tegen vallen. De weersomstandigheden kunnen echter nog veel ten goede veranderen. Tegenover het kleine aanbod stond een levendige vraag, zowel voor de binnenlandse markt als voor export en dat had tot gevolg dat de goede kwaliteiten aardbeien van onder plastictunnels eind vorige week in Zeeland werden verkocht tegen prijzen van 5 tot 5,50 per kg. Dat ibetrof de aardbeien die los in de 2 kg krat werden aangeboden. Deze werden steeds duurder betaald dan de aardbeien in doosjes. De prijs van de doosjes lag voor de goede kwaliteiten meestal rond f 1 per doos je met een inhoud van 250 gram. De kasaard'beien noteerden tussen 70 en 80 cent per doosje met 200 gram inhoud. De verpakking blijkt weer van grote invloed te zijn op de prijsvorming. Dat hebben we dit seizoen overigens al eerder ge zien bij de kasaardbeien. Het zal nodig zijn deze ontwikkeling nauwlettend te volgen. De appelen toonden hier en daar duidelijk teke nen van het lange bewaren. Soms komt er veel bruin- verkleuring voor en hierdoor wordt het voordeel van de hoge prijs voor de beste kwaliteiten, volledig teniet gedaan. De beste kwaliteiten Golden Delicious deden vorige week tussen 55 en 65 cent per kg. De maat 65-70 mm noteerde rond 50 cent en de maat 60-65 mm rond 40 cent per kg. Klasse H toonde grote prijsverschillen, sterk af hankelijk van de kwaliteit. Hier en daar was nog wat Jonathan te koop waarvoor rond 60 cent per kg werd betaald voor de grote maten en rond 40 cent voor de kleine maten klasse I-kwaliteit. De aanvoer van kruisbessen bleef klein en de prys lag steeds tussen 50 en 80 cent per kg. Er was weer vraag voor export naar Zweden. RENESSE W. STEUR. „WILDSCHADE NEEMT TE GROTE VORMEN AAN" Toen ondergetekende, als trouwe lezer van het ZLM Land- en Tuinbouwblad de bijdrage in „Uit de Praktijk" over de wildschade in het Zuid-Westen las, dacht hij bij zichzelf, „dat is geen wonder!" Dat kan niet anders ook, want nu is het voor de houtduiven volop broedtijd. Ze zitten overal rustig te broeden, zelfs langs de binnenwegen; in de meidoorns kan men ze zelfs aantreffen. En er op gejaagd wordt er prak tisch niet door de jagers! Nu kan men wel zeggen of vragen: waar ligt dit dan aan?, maar ik geloof dat ik daar wel een antwoord op kan geven. Gm te beginnen moet men de jacht of het jagen als sport 'beschouwen en dan ook als sport uitoefenen. Maar aangezien er onder de jagers nog zogezegd veel „broodjagers" zijn, ligt het voor de hand dat er op houtduiven zeer weinig geschoten wordt. Die duiven brengen maar weinig op, en ieder schot is nog geen duif. Het ligt dus voor de hand dat er voor de jager geen voordeel in zit en ook dat mijnheer de jager wel zal slapen als de boer een beetje last van de duiven heeft. De bestrijding om die duiven op te ruimen is zeer gemakkelijk, maar dan moet er van de zijde van de politie, Dierenbescherming en in de Jachtwet mede werking aan worden verleend, want die duiven ver menigvuldigen zich vlug. Ik heb al enkele malen nog in september nesten jonge duiven gevonden en hier in mijn omgeving in de stad heeft een duif nu al voor de tweede keer in hetzelfde nest twee jongen en men kan wel aannemen dat dat nog een keer gebeurt. Dus dat zouden dan zes duiven kunnen worden van één koppel. Dan kan men het zelf verder wel uitrekenen! Om een voorbeeld te geven en volgens mijn gedach ten gemakkelijk uit te voeren: iemand met veel vrije tijd en animo om zo iets te doen, gewoon van de overheid vergunning geven om zo veel mogelijk nes- INGEZONDEM ten op te ruimen en de duiven ook. Er wordt nu wel gesproken over schadeuitkering maar daar komt vol gens mij niet veel van terecht. Zoals het nu gaat, is het verkeerd; men gaat de put dempen als het kalf verdronken is. Men heeft met de Jachtwet te maken, en schadecommissie; die hebben hier alle twee veel in te brengen. Om nu nog even wat van de Jachtwet te zeggen, waar iedere grondeigenaar mee te maken heeft, waar dan ik ook bij hoor, al is het maar in het klein. Om te beginnen moet iedere grondeigenaar jachtrente be talen, maar iedere grondeigenaar mag niet jagen, zelfs nog niet op zijn eigen grond. Wel mag het wild bij hem van de vruchten eten, daar wordt niet op ge let! Ikzelf, als grondeigenaar en bezitter van een hond, mag dat hondje niet alleen op mijn land laten lopen. Als men dan een politieagent in de omgeving heeft wonen, die alles wat strafbaar is noteert, dan wordt er geen rekening mee gehouden dat dat hondje op mijn land loopt, maar dat die hond wild opspoort! Ook al is het dus op het land waar door de eigenaar- gebruiker toch jachtrente voor betaald wordt. Dat is dan de Nederlandse Jachtwet! Een eigenaar-grond gebruiker mag op zijn eigendom, waar hij toch voor betaalt, geen stukje wild bemachtigen, als hij niet in het bezit is van een jachtakte. Die Jachtwet be staat als ik het goed weet nu al vanaf 1923. Zou deze jachtwet nu ook niet eens aan herziening toe zijn? Ik hoop het bestuur van de ZLM, Jacht- en schade- commissie zeer duidelijk deze wildschade uiteengezet te hebben! P. POLDERMAN Griffioenstraat 4 Middelburg

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 3