Een Canadese boer moet kwaliteit vèr zoeken: hij gebruikt een Vicon cultivator uit Holland West-Brabant: Problemen rond de Hinderwet 12 (Vervolg van pag. 9) MAATREGELEN VOOR AARDAPPELEN IN FRANKRIJK Volgens berichten uit Parijs heeft de Franse regering de ontwerp-verordening voor een marktregeling voor aardappelen voltooid en zal het parlement zich er bin nenkort imee bezighouden. Van dit ontwerp zijn die vol gende details bekend geworden, welke ook voor buiten landers van groot belang zijn, omdat hieruit de plannen van de Franse regering kunnen blijken inzake de even tuele opstelling van een EEG-marktregeling voor aard appelen. De Franse verordening streeft in de eerste plaats naar een betere statistiek betreffende produktie en afzet van aardappelen. Alle aardappeltelers worden verplioht jaar lijks tot en met een bepaalde diatum het areaal, de op brengst en de totale oogst op te geven. Bij het op de markt brengen van aardappelen moeten officiële zegels of etiketten worden gebruikt; uit het aantal uitgegeven zegels blijkt de op de markt gebrachte hoeveelheid. De zegels en etiketten worden uitgegeven door een nog op te richten werkgroep van de Franse aardappelbedrijven; aan de werkgroep wordt tegelijkertijd de controlerende bevoegdheid opgedragen voor het juiste gebruik van dit merk. De werkgroep is echter niet gerechtigd in de markt te interveniëren of andere maatregelen te nemen die moe ten leiden tot het regelen van de markt. Deze taken blij ven voorbehouden aan het landbouwfonds FORMA en de SNIPOT (marktorganisaties voor aardappelen die slechts op last van de overheid handelend optreedt). In het algemeen is men het er in de Franse aardiappel- wereld over eens dat deze Franse (marktregeling niet noodzakelijk zou zijn geweest indien de EEG-Commissie niet steeds opnieuw invoering van een gemeenschappe lijke regeling had uitgesteld. Omdat echter volgens alge mene verwachtingen de thans ontworpen Franse markt regeling voor aardappelen pas voor de oogst 1973 in de praktijk zal worden toegepast, kan er vanuit Brussel nog veel worden gewijzigd. RUILVERKAVELINGEN KOEWACHT EN KIELDRECHT SCHADE AAN GEWASSEN 1972 De Plaatselijke Commissie voor de ruilverkavelingen Koewacht en Kieldrecht maken bekend dat een ieder die schade heeft aan gewassen tengevolge van ruilverkave- lingswerken, dit mondeling kan opgeven tijdens daartoe ingestelde zitdagen op de ruilverkavelingskantoren te Koewacht, Vlasstraat 24 (tel. 01146685) en te Terhole (tel. 011502178). Na deze schaderegistratie zullen de schatters het veld ingaan om de omvang van de schade vast te stellen. De zitdagen zullen worden gehouden op woensdag 28 juni, van 912 uur voor de r.v.k. Koewacht en op maandag 3 juli, van 912 uur en 13.3016.30 uur voor de r.v.k. Kieldrecht. Op te geven: op welke percelen, welk gewas en de ge schatte oppervlakte. Welke gewassenschade komen voor de schatting in aanmerking? 1. Alleen die sohaden welke tijdens de zitdag warden opgegeven en die een gevolg zijn van de uitvoering van de ruilverkaveling. 2. Gewassen die naar verwachting daardoor minder dan de gemiddelde opbrengst van dit jaar zullen opleve ren. 3. Drainageschade wordt als regel niet vergoed. 4. Percelen of gedeelten daarvan, waarvoor 2*/2 maal de pachtwaarde wordt verstrekt en die alsnog voor eigen risico zijn ingezaaid, komen eveneens niet voor be oordeling in aanmerking. 5. Waar sprake is van overbedeling in grond, kan bij het vaststellen van de vergoeding een aftrek worden toegepast. i De grondgebruikers zullen binnen een paar dagen na de schatting bericht krijgen omtrent het resultaat van de schatting. In de laatste kolom op het kaartje met de schattingsuitslag wordt het percentage aangegeven dat naar verwachting het 'betreffende gewas nog zal op brengen in vergelijking met de gemiddelde opbrengst voor dit jaar. Is de geconstateerde schade aan het gewas mede ver oorzaakt door factoren buiten verantwoording van de ruilverkaveling, dan wordt bij de uitslag vermeld in hoe verre de schade voor rekening van de ruilverkaveling komt, behoudens goedkeuring door de Plaatselijke Com missie. Is men het met deze schatting niet eens, dan dient mien binnen twee werkdagen na ontvangst van de schattings uitslag bezwaar in te dienen. Deze bezwaren te sturen aan de ruilverkavelingskantoren te Koewacht of Kiel drecht. Om een zo goedi mogelijk beeld te verkrijgen zal de schatting zo kort mogelijk voor de oogst plaats hebben. Dit betekent dat voor late gewassen zoals aardappelen, bonen en bieten (zo nodig) een tweede schatting zal plaats hebben. De Plaatselijke Commissie Koewacht K. J. A. Collot d*Escury, voorzitter; J. W. C. Koek, secretaris. De Plaatselijke Commissie Kieldrecht H. Th. D. M. Vercauteren, voorzitter, E. G. Borm, secretaris. plichtig. Aanvragen moeten worden gericht aan het ge meentebestuur. Arbeidsinspectie en Volksgezondheid kunnen adviseren. De omwonenden worden van de aan vraag in kennis gesteld en iedereen kan bezwaar maken. Als de bezwaren terecht zijn en als hieraan niet tege moet kan worden gekomen, zal de vergunning worden geweigerd. De vergunning kan worden verleend al of niet onder bepaalde voorwaarden. Het aanvragen van een vergunning moet niet in alle gevallen worden aan gemoedigd. Als er bezwaren zijn te verwachten is het beter om de bui maar af te wachten. Bij nieuwbouw is een aanvrage altijd aan te bevelen om mogelijk latere moeilijkheden te voorkomen. NIET GERUST Een groot aantal belangstellenden was naar Willem stad gekomen om te horen wat er aan de hand was. Uit de discussie met het forum bleek een grote mate van on gerustheid over de mogelijke heffingen van het Water schap. De inhoud van het rondschrijven van het water schap was onvoldoende overgekomen, omdat de dreiging van de heffing en de hoogte daarvan teveel aandacht haddien getrokken. De standsorganisaties werd verweten de agrarische belangen onvoldoende te hebben behartigd. Er werden bittere opmerkingen gemaakt waarin de vrees van te maken kosten doorklonk en dat in een periode, dat de overige kosten toch al moeilijk binnen de perken zijn te houden. CONCLUSIES Geconstateerd mag worden dat deze bijeenkomst een deel van de ongerustheid heeft weggenomen: er wordit geen heffing opgelegd als niet wordt ver vuild. als in 1972 nog maatregelen worden getroffen ter voorkoming van vervuiling wordt hiermee bij de hef fing rekening gehouden. het waterschap is ten alle tijde bereid voor het plegen van overleg over de noodzakelijk geachte maatrege len. tijdelijke mestopslag op agrarische percelen vallen niet onder de heffing als het mestvocht niet in de sloot terecht komt. onder bepaalde voorwaarden kunnen grondkuilen voor mestopslag worden geaccepteerd. Het is evenwel duidelijk geworden, dat degene die loost in oppervlaktewateren rekening moet houden met het opleggen van een heffing. Het nemen van maatregelen zal voor iedereen niet eenvoudig zijn. Daarom is tijdig overleg met het waterschap, de rijkslandbouwvoorlichting of de voorlichting van de standsorganisaties voor het vinden van oplossingen zeer gewenst. Deze behoeven niet altijd duur te zijn. Het is ook niet de bedoeling om de boer onnodig geld uit de zak te kloppen. Het gaat er om, dat samen met die boer gezorgd wordt voor een goe de kwaliteit water. H. Watgix'd.dat u zo n kwaliteitsmerk vlak naast de «leur lielit! Want om industrieën in andere landen de loef af te steken, moet Vieon wel sterk concurrerend zijn qua programma, kwaliteit èn prijs. Voor grondbewerking h.v. levert Vieon letterlijk alles: vaste tandeultivatoren. t riltundciilti vatoren, zauibcdcombinutics. selitideggen en spitmaehines. Technisch gezien: de Vieon 'ultor I, vaste tandeultivator leent z.ieh met zijn grote doorlaathoogtc en zeer robuust .'{-bulks frame (uniek:) uitstekend voorliet opbreken van de plocgzool.opentrekken Vieon N.V. Nieuw Vennep. Verkoopkantoor Landbouw werktuigen Nederland.Telefoon 02521»-.'1041. (yïcon)n van aardap|M*lland. stoppelbewerken. lostrekken van wortelonkruiden, onderwerken van gehakseld stro. wegwerken van wielsporen.egaliseren van geploegd land tijdens de winter enz. Twee basisuitvoeringen.."»modellen. I ie/elfde eigenschappen vindt u hij de Vieon 'ultor S stijftand-eultivator vier uitvoeringen.) 00% van de Viron-produktic wordt geëxporteerd naar 711 landen, waar een half miljoen icon-apparaten in gebruik zijn. ertuigd.' Vraagt u dan nadere informatie. keiharde werker uit Holiand.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 12