grotere bandenmaat? groter draagvermogen? allemaal mogelijk met de "cebeco" kipwagen Langs de melkweg ALLES OP ZIJN TIJD (LXVI) CEBECO J. H. LANTINGA Consulentschap voor de akkerbouw en rundveehouderij Goes (W.) geweest. Zij heeft natoHelijk ruim 250 personen op geleid voor dit diploma. Het aantal uitgereikte diploma's per gebied vertoont grote verschillen. Schouwen-Duiveland 120 diploma's Tholen en St. Philipsland 154 De Bevelanden 259 Walcheren 720 West Zeeuws-Vlaanderen 208 Oost Zeeuws-Vlaanderen 44 Na dit begin volgde een ruime belangstelling, die ook in andere delen van de provincie tot uiting kwam. In 1927 konden 88 en in 1929 nog 86 diploma's worden uit gereikt. Nadien liep de deelname geleidelijk wat terug'. Gedurende de eerste jaren na de oorlog kwamen er geen cursussen tot stand. Na 1950 nam dit onderwijs geleide lijk meer toe. Een cursus in handmelken omvatte als regel 3 theore tische- en 8 praktische lessen. Op de theoretische lessen werd o.a. leerstof omtrent imelkwinning, samenstelling van de melk en melkhygiëne behandeld. Op de praktische lessen werd onder leiding van een voormelker(ster) ge traind in doelmatig melken. Systematisch werd onder richt gegeven in de juiste handgrepen en het regelmatig krachtig melken. Immers, goed melken kenmerkt zich door in een korte tijd de koe vlot en volledig te melken. Als regel was er eens per week een praktische les. Thuis kon dan worden geoefend om zich de onderwezen manieren en handgrepen eigen te maken. Na het volledig volgen van de cursus was er gelegenheid voor het afleg gen van een praktisch examen. De voormelkers(sters) werden gerecruteerd uit de ge diplomeerde handmelker, die daarna een aanvullende kadercursus gevolgd hadden. In Zeeland vonden deze cursussen plaats onder auspi ciën van de Vereniging ter Verbetering van het Rund vee. De organisatie en algehele leiding berustte bij de Rijkszuivelconsulent. Tot 1948 was dit de heer C. Zwa german en nadien de heer ir. W. L. Harmsen. De theoretische lessen, de organisatie en leiding bij de examens, alsmede het opleiden van de voormelkers(sters) werden tot 1952 door de heer W. Sietema en vanaf die datum door ondergetekende verzorgd. In 1956 is het handmelken als facultatief leervak bij de Lagere Landbouwscholen in Zeeland ingevoerd. Dit resulteerde in een belangrijke toename van het aantal gediplomeerden. In 1957 werden in totaal 70 diploma's toegekend. Met de opkomst van het machinaal melken daalde de belangstelling voor de cursussen in het hand melken geleidelijk. De laatste cursus is in 1965 op Wal cheren gehouden. Bij de Lagere Landbouwscholen wer den de lessen in het handmelken en de mogelijkheid voor het afleggen van een examen tot dit jaar voortgezet. Met de toenemende mechanisatie van de melkwinning is er voor het onderwijs in het handmelken weinig be hoefte meer. Als leervak heeft het geep perspectief meer. De machinemelker moet evenwel in staat zijn om met de hand vlot enige stralen te kunnen melken. Dit is na melijk nodig voor het verwijderen van de eerste stralen voor het aansluiten van de machine alsook voor het met de hand melken van een ontstoken kwartier. We menen dan ook te moeten pleiten voor het behouden van wat onderricht in training van een goede handgreep en een goede vingerbeweging. Desnoods kan worden volstaan met het oefenen met één hand. Dit voorjaar namen nog 13 leerlingen van de 4e klas van de Lagere Landbouw scholen aan de examens deel. Aan 11 hiervan werd het diploma toegekend. 6 ton draagvermogen, stalen uitvoering, laadbak 400 x 200 x 90 cm. Het uitdrukken van de spenen, het handmelken, waar van de oorsprong zich verliest in de nevelen van de his torie, heeft zich tot in deze tijd gehandhaafd. Vroeger was het melken een handeling, die zich op de bedrijven eigen werd gemaakt. Deze louter als ervaring aange leerde manier van melken had vaak tot gevolg dat de doelmatigheid van de werkmethode te wensen overliet. Vanouds is bekend dat de manier van melken een belang rijke invloed heeft op de hoogte van de dagproduktie per koe. Met vakkundig melken wordt immers het volledige melkmaal gewonnen dat de betreffende koe onder de ge geven omstandigheden kan voortbrengen. Bij minder goed melken is deze hoeveelheid lager. De nadelige in vloed van het dagelijks minder volledig melken wordt groter met het verloop van de lactatieperiode. Goed melken vormt dus een belangrijke bijdrage tot een hoge winstgevende melkproduktie bij onze veestapel. Dit geldt zowel voor het melken met de hand als met de melkmachine. Het is daarom dat er destijds cursussen zijn gecreëerd om goed te leren melken. De eerste kwam in 1905 te Winterswijk tot stand. Het duurde echter tot na 1920 aleer het melkonderwijs in ons land van belangrijke be tekenis werd. In Zeeland kwam de eerste cursus in 1925 te Koude- kerke tot stand. In februari van dat jaar werd met de lessen begonnen en op 3 juni daaropvolgend zijn de eer ste examens afgenomen. De cursus was begonnen met 30 deelnemers. Tijdens de cursus vielen er 9 af, terwijl bij het examen er 2 werden afgewezen. Als doel van de cursussen was toen gesteld: a. Verbetering van de manier van melken, ib. Meer liefde te kweken voor dit werk. c. Verbetering van de melkwinning. Totaal 1514 diploma's De deelname aan de lessen in goed handmelken is be langrijk groter geweest dan in het aantal diploma's tot uiting komt. Tijdens het verloop van de lessen viel er een aantal af, doordat ze het tempo niet konden bijhou den. Bij de examens was er een percentage, waar de vak kundigheid onvoldoende was om voor een diploma in aanmerking te kunnen komen. Bijvoorbeeld na 1952 zijn er totaal 758 kandidaten geëxamineerd. Hiervan zijn 137 of 18 afgewezen. Het aantal diploma's na 1952 omvat 621 stuks. We menen te kunnen stellen dat het onderricht in mel ken een belangrijke bijdrage heeft geleverd voor een doelmatiger en hygiënischer melkwinning. Tegen deze achtergrond heeft het ook een nuttige invloed gehad op - het doelmatig melken met de machine. Het is mede daarom dat we menen deze gegevens kenbaar te moeten maken. Het onderwijs in machinaal melken heeft thans de volle aandacht. De voortschrijdende ontwikkeling eist aanpassing. 5 en 6 ton draagvermogen, houten laadbak 400 x 200 x 60 cm. De keuze is groot en de serie bestaat uit veel typen. Wij kunnen daarom spreken van kipwagens naar maat. Solide gebouwde wagens die goed manoeuvreerbaar en volkomen berekend voor hun draagvermogen zijn. Tot de standaard-uitvoering behoort onder meer: automatisch openend achterschot met doseerschuif oplooprem verlichting sleepvoet met dommekracht draaibaar trekoog achtertrekgaffel GOES, Dr. Philipsstraat 9, tel. 01100-8110 Op 3 juni 1925, dus 47 jaar geleden, werd te Koude- kerke het eerste examen afgenomen. In deze 45-jarige periode zijn in totaal 1514 diploma's „goed handmelken" uitgereikt. Dit aantal was via: cursussen 1129 diploma's Lagere Landbouwscholen 385 1514 diploma's Voor voormelker(ster), d.i. kaderhandmelken zijn in totaal 71 personen opgeleid. Hierbij is een aantal, die hun bevoegdheid, n.I. het geven van praktische lessen nooit in praktijk hebben gebracht. De grootste drijfkracht voor het geven van praktische lessen in goed melken is zon der twijfel mevr. J. OstéLangebeeke te Serooskerke

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 10