gropatax Zitdagen 9Czlm Nu de laatste jaren het aantal arbeidsplaatsen in de landbouw voortdurend afneemt en personeel we gens afvloeiing moet omzien naar andere werkgelegen heid, komen vele land- en tuinbouwers voor de vraag te staan welk beroep ze zullen kiezen. Voordat U besluit van beroep te veranderen, wilt U vanzelfsprekend weten welke mogelijkheden er zijn. De levensmiddelenindustrie biedt U goede perspectieven. Deze industrie houdt zich bezig met de be- en verwerking van land- en tuinbouw- produkten tot eet- en drinkwaren en kan daarom gezien worden als een verlengstuk van de land- en tuinbouw. NIEUWE BIJDRAGEREGELING O.- EN S.-FONDS RATIONALISATIE CONSERVENTEELTEN Het bestuur van het O. en S.-Fonds vcor de andbouw heeft besloten een bijdrage beschikbaar te stellen voor de rationalisatie van de teelt en de toelevering van grondstoffen voor de conservenindustrie. Een aanvraag om een bijdrage moet een project betreffen, dat tenminste aan de volgende criteria dient te voldoen: 1. Meerjarige contractuele binding tussen teelt en afzet. 3-Jarige overeenkomst met mogelijkheid van verlenging. Teeltpacht en teeltplicht voor aangegeven pro- dukten en arealen. Leveringsplic'ht en afnameplicht voor gecontrac teerde produkten en arealen. Teelt-, leverings- en afnamecondities gericht op kwaliteitsbevordering. Clausule van prijsdifferentiatie in relatie tot per ceelsgrootte. Garantieclausule voor risico's verbonden >aan ra tionele rassenkeuze, produktieplanning en oogst- programmering. Arbitrageregels. 2. Rationalisatie van teelt en toelevering. Omvang per project minimaal 300 ha. Aaneengesloten perceelsgrootte voor gelijktijdig te oogsten produkt minimaal 6 ha (voor 1972 is nog 5 ha toegestaan) eventueel te realiseren via samenwerking tussen bedrijven onderling. Per project zal een samenwerkingsorgaan tussen telers en afnemers (handel/industrie) regels moeten vaststellen met betrekking tot een ge richte teelt- en oogstprogr'ammering (rassen, arealen, rationele perceelsspreiding e.d.). 3. Gegevens omtrent investeringen. Opgave van de behoefte aan machines, trans portmiddelen, opslagruimte in teeltfase, alsmede de apparatuur c.q. inrichting welke bij het ver werkende bedrijf vereist is voor de aanpassing bij de toelevering, ontvangst en voorbewerking (sorteren, schonen) aan de gewijzigde teelt- en oogstmethoden. Opgave van het investeringsprogramma voor de jaren 1972 t/m 1974 om in bovenvermelde be hoefte te voorzien. Waarborgen ten aanzien van het gebruik van de bedrijfsmiddelen gericht op het vermijden van interne en externe overcapaciteit. Overzicht omtrent wijze van financiering en ex ploitatie. De bijdrage bedraagt 25 tot een maximum van 500.000 van de investeringskosten, die als recht streeks noodzakelijk kunnen worden aangemerkt voor het realiseren van rationele teelt-, oogst- en trans portmethoden, alsmede de aanpassing van de ont vangst en voorbewerking (sorteren, schonen) op de fabriek. Deze bijdrage zal ten hoogste verleend wor den voor investeringen, noodzakelijk voor de teelt en toelevering van maximaal 500 ha conservengewassen per project. Aan het verlenen van de bijdrage worden o.m. de volgende voorwaarden gesteld: De verkregen ervaringen moeten beschikbaar kunnen worden gesteld voor algemeen gebruik. Alle bij het project betrokken bedrijven c.q. on dernemingen moeten hun medewerking verlenen bij het verstrekken van organisatorische, techni sche en economische gegevens, die met de opzet van het project verband houden. Alle bij het project betrokken bedrijven c.q. on dernemingen moeten aan door de Directie Agra rische Produktie, Verwerking en Afzet aan te wijzen deskundigen gelegenheid bieden tot het doen verrichten van studies en waarnemingen op het gebied van de teelt, oogst en toelevering van grondstoffen voor de conservenindustrie. Aanvragen om een bijdrage kunnen worden inge diend bij de Hoofdingenieur-Directeur voor de Be drijfsontwikkeling in de Landbouw in de provincie, waarin de teelt van de produkten plaatsvindt. Ulllllllllilllllllliiiiini GOES HULST: maandag 5 juni in „Het Bonte Hert". WESTKAPELLE: maandag 5 juni in „Kasteel v. Batavia", van 9.1512.30 uur. OOSTBURG: woensdag 7 juni in café „De Windt". MIDDELBURG: donderdag 8 juni in hotel „De Eendracht". ZIERIKZEE: donderdag 8 juni in hotel „Huis van Nassau". ST. PHILIPSLAND: vrijdag 9 juni in hotel „De Druiventros". THOLEN: zaterdag 10 juna in hotel „Hof van Hol land". B IN HET LANDBOUWHUIS dinsdagmorgen 6 juni 1972 van 9.0012.00 uur volgens afspraak. dinsdagmiddag 6 juni 1972 van 13.3017.00 uur. RUNDVEEVAKSCHOOL HORST-MAARHEZE START IN AUGUSTUS De Praktijkschool voor de Dierveredeling te Horst start in augustus ook met opleidingen en bijscholing op rundveehouderijgebied. Jarenlange pogingen van de standsorganisaties om voor het zuiden een school voor de rundveehouderij te stichten zijn gerealiseerd in een daadwerkelijk begin als vakschool, medio augustus. Dan start op de Praktijkschool voor de Dierveredeling te Horst voorlopig met opleidingen en bijscholing op vee- houderijgebied. Het ligt in de bedoeling om in de zeer nabije toekomst tot een nauwe samenwerking met het rundveeproefbedrijf te Maarheeze te kamen, zodat ook daar het onderwijs in die rundveehouderij kan worden gegeven. Voorlopig worden dus vanuit de Praktijkschool te Horst de kursussen verzorgd. Daar beschikt men over leslokalen en instruktieruimtes en bovendien over vol doende gastbedrijven van verschillende opzet, die niet ver van de Praktijkschool gelegen zijn. Óp deze gast bedrijven kunnen de kursisten praktijklessen ontvan gen op het gebied van: Huisvesting en verzorging; Beoor deling van het levende dier; Rundveevoeding; Grasland bewerking; Voederwinning; Machineonderhoud en de technische aspekten van de melkwinning. Kursisten, die meer dan één dag achtereen de school bezoeken, en ver van school wonen kunnen in het logeergebouw te Horst overnachten. (Zie verder pag. 13) REKENING INKOMSTEN EN UITGAVEN PRODUKTSCHAP VEE EN VLEES Ten kantore van het Produktschap voor Vee en Vlees, Churchilllaan 275, Rijswijk (Z.-H.), ligt voor een ieder ter inzage de rekening van inkomsten en uitgaven over 1971 van dit Schap. Ook kan tegen betaling van 1, deze rekening verkregen worden. TOEKOMSTMOGELIJKHEDEN BIJ BEROEPSVERANDERING LAND- EN TUINBOUWBLAD VOOR WELKE INDUSTRIEËN VAN LEVENS- EN GENOTMIDDELEN KUNT U WORDEN OPGELEID? QE beroepsopleiding in de levensmiddelenindustrie richt zich op funkties in o.m. de volgende sekto ren: bier- en frisdranken groente- en fruitverwerking melk- en zuivelprodukten suiker- en meelprodukten, aardappelverwerking kofie-, thee- en tabakindustrie specerijen gedistilleerd Tengevolge van welvaartsstijging, verandering in leef- en eetgewoonten, in voedingspatronen worden er steeds meer levensmiddelen fabriekmatig bereid. De vergroting van de produktie gaat gepaard met een enorme groei van het levensmiddelenassortiment. Dit assortiment on dergaat een voortdurende vernieuwing door de z.g. pro- duktontwikkeling. Daardoor heeft de groeiende levens- mi ddelen'ndustrie in toenemende mate bekwame werkers nodig en deze bedrijfstak biedt goede perspectieven aan ouderen en jongeren uit die agrarische sektor, die voelen voor gevarieerd, verantwoordelijk en interessant werk. OPLEIDINGSMOGELIJKHEDEN yOOR 1626-jarigen. Deze categorie kan de oplei ding volgen in het kader van het leerlingstelsel voor de levensmiddelenindustrie. Voor bezitters van het diploma lagere landbouwschool duurt de opleiding 2 jaar, waarbij vier dagen per week praktisch werk in het be drijf wordt verricht en één dag per week de lessen moe ten worden gevolgd aan de vakschool. Tijdens de prakti sche vorming in het bedrijf wordt de leerling begeleid door een bedrijfsinstrukteur, die de achtergrond van het hele bedrijf kent. De consulenten van het landelijk or gaan Beroepsopleiding Levensmiddelenindustrie zien toe op de naleving van de leerovereenkomst en onderhouden het kontakt tussen de kursist, die ouders, het bedrijf en de vakschool. Na het behalen van het diploma voor het primaire leer lingstelsel is het volgen van een voortgezette opleiding in het leerlingstelsel mogelijk. BOVEN 26 JAAR Voor hen die 26 jaar of ouder zijn is er de z.g. oplei ding „Ouderen" (buiten leerlingstelsel verband). Deze opleiding, die twee jaar duurt, is toegankelijk voor per sonen met voldoende vooropleiding en capaciteiten, die zich willen bekwamen in een vakopleiding met daarop aansluitend de mogelijkheid tot verdere specialisatie. Bij het slagen voor praktisch- en theoretisch examen ont vangt de kandidaat een diploma met dezelfde rechten als voor leerlingstelsel B-opleiding. Studeren, werken en verdienen gaan bij al deze opleidingen samen. Voor na dere inlichtingen en prospectus wende men zich tot: Landelijke Stichting Beroepsopleiding Levensmiddelen industrie, Kerklaan 22 te Apeldoorn. TeL (05760)-14265. BESTEMMINGSPLANNEN Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinoouw en veeteelt in Zeeland en Noord-Brabant Eindredakteur: J. F. Blanksma Ing., Grote Markt 28, Goes, Postbus 46 (tel. 01100 - 5010, tel. huis 01185 - 1422) Technische verzorging Combinatie drukkerij Vink N.V. - Axel en drukkerij Van de Sande N.V. - Terneuzen Advertentie-exploitatie en administratie over advertenties Drukkerij Vink N.V., Nassaustraat 1, Postbus 16, Axel, Telefoon 01155-2020, Postgiro 2069912 Eindhoven. Vanaf 31 mei ligt gedurende een maand ter inzage het door G.S. goedgekeurde bestemmingsplan Heesterakker. Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Goes. Vanaf 26 mei ligt gedurende een maand ter in zage het vastgestelde bestemmingsplan „Buitengebied voormalige gemeente Wemeldinge". Gedurende deze ter mijn kunnen zij, die zich tijdig met bezwaren tot de ge- RADIO Dinsdag 6 juni a.s., Hilversum II, 12.3012.40 uur: Hoofdpunten uit de rede van de minister van landbouw en visserij, ir. P. J. Lardinois, op 2 juni in Aalten voor Jong Gelre gehouden. Vrijdag 9 juni a.s., Hilversum II, 12.3012.40 uur: „Indrukken van een reis naar het Chinese platteland", m.m.v. de Landbouwhogeschool in Wageningen. Actua liteiten van het Proefstation voor de Groente- en Fruit teelt onder Glas te Naaldwijk. meenteraad hebben gewend, alsmede een ieder die be zwaren heeft tegen de in het ontwerp aangebrachte wijziging, bezwaren indienen bij G.S. 's-Hertogenbosch. Vanaf 26 mei ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp van het bestemmingsplan „Natuurgebied Empel 1972". Gedurende deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Sprang-Capelle. Vanaf 29 mei ligt gedurende een maand ter inzage een herziening van het bestemmings plan „Sprang". Zij, diie zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend en zij die bezwaren heb ben tegen in het ontwerp aangebrachte wijzigingen, kunnen binnen een maand bezwaren indienen bij G.S. Zevenbergen en Klundert. Vanaf 29 mei ligt gedurende een maand ter inzage een ontwerp van een uitgewerkt plan betrekking hebbende op een gedeelte van het onher roepelijk geworden bestemmingsplan „Industrieterrein Moerdijk". Gedurende dieze termijn kunnen belangheb benden bezwaren indienen tegen dit onderwerp-plan. Vlissingen. Vanaf 29 mei ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp bestemmingplan Baskensburg. Gedu rende deze tenmijn kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 2