Een Braziliaanse boer vindt kwaliteits-machines niet naast de deur: hü gebruikt een Acrobat uit Holland. <jg) 12 'n keiharde werker uit Holland. (Slot) BIJKOMENDE GEVOLGEN Ingegaan wordt op de verschillen in de soc. verze kering, kinderbijslag, enz. tussen zelfstandigen en loontrekkenden, en de pensioenen en pensioenreserve ringen. In een N.V. bijv. is ook de pensioenfinancie ring een aftrekbare bedrijfslast. Ter beperking van de hoofdelijke aansprakelijkheid bij een v.o.f. is het denkbaar dat men winstbestand delen aan de echtgenote gaat schenken. iDeze schen kingen zijn nietig indien men geen 'huwelijkse voor waarden heeft gemaakt. Als een vennoot van een v.o.f. dit wel doet, wordt zijn vermogenspositie slechter. De kredietgevers zullen meerdere zekerhe den eisen, mtogelijk zelfs persoonlijke 'borgtocht van de echtgenote. Het is dus in veel gevallen weinig zinvol schenkingen te doen als medevennoot om de hoofdelijke aansprakelijkheid te ontlopen. Daarbij blijft dan nog de vraag of de persoonlijke samen werkingsvorm hieronder niet zal lijden. Afgezien van de schenkingen lijkt het zinvol dat iemand die met derden een v.o.f. aangaat, huwelijksvoorwaarden sluit. Dit kan tijdens het 'huwelijk gebeuren. FISCALE ASPEKTEN In het rapport „Samen verder?" worden de v.o.f. en de N.V. cq tB.V. in fiscaal opzicht over een periode van 10 jaar vergeleken. De fiscale winst is arbeids inkomen plus berekende rente en aftrek voor betaal de rente. De economische afschrijvingen zijn gelijk aan de fiscale, berekend op basis van aanschafwaarde Op basis van vervangingswaarde geeft moeilijkheden in die zin dat met de inflatie rekening zou moeten worden gehouden. Die zou in de opbrengstprijzen tot uiting moeten komen, maar dat is (zoals overbekend) in de landbouw niet het geval! Belastingen: De vennoten van een v.o.f. worden, evenals een zelfstandige, aangeslagen volgens het progressieve tarief van de inkomstenbelasting. De N.V., zijnde een rechtspersoon, wordt aangeslagen volgens het proportionele tarief van de vennoot schapsbelasting; daarna worden de direkteur/aan- deelhouders aangeslagen volgens het progressieve ta rief van de inkomstenbelasting. Bij zelfstandigen kan de winst van het ene boekjaar niet worden overgehe veld naar een ander boekjaar, wel kan middeling van inkomen over drie jaar bij grote schommelingen foe- FUSIE COÖPERATIEVE BANKEN DEFINITIEF De Algemene Vergadering van de Coöperatieve Cen trale Boerenleenbank, op 30 mei 1972 te Eindhoven bij een, heeft met algemene stemmen haar goedkeuring ge hecht aan de voorstellen met betrekking tot het volledig samengaan met de Coöperatieve Centrale Raiffeisen- Bank. Daar de Algemene Vergadering van de Coöpera tieve Centrale Raiffeisen-Bank reeds begin deze maand tot het aangaan van de voorgenomen fusie heeft beslo ten, kan het besluit tot fusie tussen de beide coöpera. tieve centrale landbouwkredietbanken in Nederland thans als definitief worden beschouwd. In verband met de door de beide Algemene Vergade ringen genomen besluiten zal de Coöperatieve Raiffeisen- Boerenleenbank WA (de ter voorbereiding van de in 1970 aangekondigde fusie opgerichte overgangsbank) in de loop van de maand juni worden omgevormd tot Coö peratieve Centrale Raiffeisen-Boerenleenbank GA. De plaatselijke Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken zullen dan in de gelegenheid worden gesteld zich als lid van de nieuwe Centrale Bank aan te melden. Begin december van dit jaar zullen de activa en pas siva van de beide huidige Centrale Banken worden inge bracht in de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Boeren- leenbank GA. Deze zal op dat tijdstip volledig opera tioneel zijn. In aansluiting daaraan zullen de Coöperatie ve Centrale Raiffeisen-Bank en de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank nog vóór 1973 worden geliquideerd. lastingbesparing tot gevolg hebben. In het onderha vige voorbeeld heeft dit echter geen resultaat. Een bedrijfsverlies geeft de mogelijkheid dit te verreke nen met de winst van het vorig boekjaar en de zes daaropvolgende en aldus belastingvermindering te krijgen. Dit is bij de N.V. eveneens mogelijk. Hierbij moet worden bedacht, dat een N.V. gemakkelijker verlies zal lijden omdat de arbeid van de direkteu- ren als kosten worden gerekend. Reservering: De N.V. kan reserves vormen uit de winst na aftrek van vennootschapsbelasting. Deze niet uitgekeerde winst is dan niet onderhevig aan dividendbelasting; dividendbelasting kan worden ge zien als een voorheffing op de inkomstenbelasting. Zelfstandigenaftrek: Zelfstandigen hebben sinds kort de mogelijkheid om bij investeringen in onder andere werktuigen, machines, vee, een percentage in mindering te brengen op de fiscale winst. Bij inves teringen boven ƒ2.000 per jaar mag 10% van het geïnvesteerde bedrag op de winst in mindering wor den gebracht. Vanaf 60.000 winst mag per 10.000 2 minder worden afgetrokken. Deze regeling geldt niet voor de N.V. Oprichtingskosten: Zowel de v.o.f als de N.V. moe ten in het Handelsregister worden ingeschreven. Kos ten in het voorbeeld: le jaar ƒ36; elk volgend jaar 18. Voor de N.V. moeten registratierechten worden betaald over het geplaatste en gestorte kapitaal. In het voorbeeld is uitgegaan van volledig eigen vermo gen. Berekeningen leren dat dit totaal 403.220 moet zijn. De registratierechten bedragen dan 2% van ƒ403.220 10.080,'50 (voor geplaatst kapitaal 0,5% en voor gestort kapitaal 2%). Deze mogen in vijf jaar worden afgeschreven en zijn dus aftrekbaar voor de belastingen. Terwille van de vergelijkbaarheid is in het verdere van het voorbeeld verondersteld dat men in de samenwerkingsvorm reeds deze vijf jaar achter zich had. De registratiewet is per 1 januari 1972 vervangen door de wet op belastingen van rechtsverkeer. Er wordt nu een kapitaalsbelasting van 2 verschuldigd. De notariskosten voor de N.V. zijn afhankelijk van het werk en de omvang van de N.V. Voor de oprichting van een v.o.f. kan de notaris wor den ingeschakeld, maar dit is niet noodzakelijk, mits geen onroerend goed wordt ingebracht. Wanneer bij v.o.f. en de N.V. de betaalde belas tingen en het overgebleven beschikbare inkomen over 1 jaar worden vergeleken, blijkt dat de v.o.f. het gunstigst uit de bus komt. Een belangrijk verschil is, dat de N.V. meer belasting betaalt en misschien ook iets meer aan sociale premies. Wordt behaalde winst niet uitgekeerd, dan zal de inkomstenbelasting voor de direkteur lager zijn. Ver moedelijk zal er in een landbouw-N.V. weinig of geen winst uitgekeerd worden. Hierdoor zal de N.V. over een bedrag aan geld kunnen beschikken, waf anders naar de belastingen zou gaan. Door het niet uitkeren van de winst vermeerderen de aandelen in waarde Bij vervreemding van de aandelen, anders dan door vererving, is deze waardevermeerdering belast met 20 wanneer niet meer dan drie aandeelhouders aanwezig zijn. Verkoopt men de aandelen aan de N.V. terug boven de nominale waarden, dan is deze winst zélfs progressief belast. In de praktijk hoort men vaak dat de N.V. pas voordelig gaat worden bij hoge winsten als 'b.v. 75.000 a ƒ100.000; en bij lagere in komens zelfs erg nadelig kan zijn. De ekonomische aspekten van het in dit rapport gegeven voorbeeld leren dat een samenwerkings vorm van vier 24 ha akkerbouwbedrijven ten opzich te van een individueel 24 ha akkerbouwbedrijf een aanzienlijke verbetering te zien geeft van het arbeids inkomen per bedrijf. Na aftrek van de vereiste be lastingen geeft deze samenwerkingsvorm als v.o.f. (uitgaande van bepaalde uitgangspunten!) een ver betering van het beschikbare inkomen per boer van 4.845 en als N.V. een verbetering van het beschik baar inkomen van 3.650. Zonder juridische binding zou hetzelfde resultaat zijn bereikt als bij de v.o.f. Of een dergelijke samenwerking in de praktijk te realiseren zal zijn, valt te betwijfelen. Gezien het re sultaat lijkt het alleszins de moeite waard te over wegen of het aangaan van samenwerkingen in de praktijk realiseerbaar zal zijn. - (ielukkig kunt li dus voor internationaal erkende Yieon-kwaliteit in eigen land terecht! Wat dacht u: /.ouden bijna tevreden gebruikers niet pleiten voorde sterke positie die Vieoii overal ter wereld inneemt dank/.ij haar programma, kwaliteit en concurrerende prijs? Technisch gezien: De Acrobat is een complete hooibou wer. harkt brandschoon en keert en spreidt ook nog. Dankzij de bodem-aandrijving (geen koppelas. kettingen, tandwielen. V-snaren enz.zijn storingen uitgesloten. Let maar eens op de hoge inruilprijs... De Sprintmaster is een super-hark met Vicon N.V. Nieuw Vennep.Verkoopkantoor Landbouwwerktuigen Nederland,Telefoon02526-3041. grote werkbreedte (3 m) en is vanaf de trekker te bedienen en haalt een hoge rijsnelheid. Vieon-Lely harken zijn Iptterlijk staaltjes van vakmanschap: Vicon bouwde er een speciale tandenfabriek voor! Nóg een harde Vicon-werker: de trommelschudder. Heeft maar liefst 1ö pluspunten. Is aan de (stalen) tand ge voeld door Wageningen' 2 jaar garantie. !M)% van de Vicon-produktie wordt geëxporteerd naar 70 landen, waar een half miljoen Vicon-apparaten in gebruik zijn.tieweldig? Vraagt u dan nadere informatie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 12