BASF Weer zo'n uitgedokterd BASF produkt! DINGEN VAN DE WEEK 6 BEDRIJFS ECONOMISCHE FACETTEN VAN VERLENGING VAN DE OPKWEEKPERIODE EN DE TEELT IN PLASTIC POTTEN VAN STOOKTOMATEN De laatste jaren worden de planten hij de tomaten teelt langer in opkweek gehouden dan voordien ge bruikelijk was. Teneinde inzicht te verkrijgen in de bedrijfseconomische gevol gen van deze gewijzigde teeltmethode heeft het LEI in samenwerking met het Proefstation voor de Groente- en Fruitteelt on der glas, hiernaar een on derzoek ingesteld. Daarbij bleek dat ver lenging van de opkweek- periode van de plant voor delen heeft. Hoe groot deze voordelen zijn blijkt uit het volgende voorbeeld. Wanneer op een bepaalde datuïm, bijv. 15 januari planten met een verschil lende opkweekduur wor den uitgeplant, dan blijkt dat iedere week langer in opkweek houden 17 cent per m2 glas extra kosten. De kg-opbrengst wordt door het langer in op kweek houden 0,6 kg per m2 hoger voor dike week dat de plant langer in op kweek is gehouden. Bij een gemiddelde prijs van ƒ2,- per k£ is dit 1,20 per m2 per week. Dit is een veel voud van de extra kosten. In de publikatie zijn voorts de voordelen becij ferd uitgaande van een zelfde zaaidatum en der halve van uitéénlopende plantdata. Hieruit kwam naar voren dat het ver schuiven van de plantda- tum van de hoofdteelt naar een later tijdstip be drijfseconomisch igezien aantrekkelijk is. De extra kosten van het gebruik van plastic potten tijdens de teelt worden t.o.v. de normale teelt in perspot- ten op bedrijven die reeds over een gietsysteem be schikken, waarbij de plan ten afzonderlijk van water worden voorzien,, ruim schoots vergoed door de la gere opbrengsten. Deze publikatie kan besteld worden door overschrij ving van ƒ3,50 op girore kening no. 4122 35 ten name van het L.E.I. te Den Haag onder vermelding „Zend publikatie No. 4.48". Calixin toedienen als meeldauw uw gerst heeft geïnfecteerd Meeldauw is een schimmelziekte die een ernstige infectie in uw gerst kan veroorzaken. Hiertegen is gelukkig een afdoend medicijn ontwikkeldCalixin. Spuit bij de eerste meeldauwaantasting. Reeds aanwezige infectie wordt bestreden en nieuwe aantasting gedurende enkele weken voorkomen. Het middel geeft bovendien een nevenwerking op andere schimmels. Calixin kan vermengd met groeistoffen worden verspoten. Calixin geeft all-round bescherming en zorgt voor een hogere gerstopbrengst. Ook Calixin komt uit de hogeschool der gewasbeschermers. Van BASF - een van de grootsten op het gebied van gewasbescherming. Dat betekent een grote zekerheid voor u. BASF heeft méér produkten die de belagers van uw oogst onder de duim houdengewasbeschermers in akkerbouw, tuinbouw, bollenteelt, fruitteelt en groenteteelt. Advies? Vraag gerust inlichtingen I BASF Nederland N.V., Afdeling Landbouw, Kadestraat 1, Postbus 1019, Arnhem, Tel.085-450691. T7ELE maanden achtereen hebben we grote zor gen gehad over de afzet van onze appelen en speciaal over de Golden Delicious waarvan de voor raden enorm groot waren. Steeds opnieuw kwam uit de berichten naar voren dat er wel wat bijzonders zou moeten gebeuren om door de voorraad heen te komen! Maar wanneer we zien en horen hoe de stand per half mei werd beoordeeld dan blijkt er toch in eens veel minder reden tot zwaar pessimisme te zijn dan we aanvankelijk dachten. Er blijken bijzonder veel appelen geruimd te zijn en uit de voorraadcijfers blijkt dat er in ons land per half mei wat minder appelen waren dan twee jaar geleden. Uiteraard wel heel wat meer dan het vorig jaar, maar dat kon ook niet an ders. Wanneer we zien dat enkele maander. geleden er 50 miljoen kg appels in ons land meer waren dan het vorig jaar, dan kunen we toch niet anders dan te vreden zijn over de grote afzet die er heeft plaats gevonden. Nu moeten we er wel bij vertellen dat die afzet over het algemeen heeft plaats gevonden tegen voor de telers veel te lage prijzen. Er was helemaal niet zoveel klasse 1 kwaliteit en zeker niet in de grote maten maar toch bracht deze klasse 1 kwaliteit tot nu toe heel wat minder op dan het vorig jaar. Er is de laatste weken veel goede Golden Delicious geruimd op een prijspeil van rond 50 cent voor de grote maten en 35 cent voor de maat 6570 mm. Wan neer daar 15 cent bewaarkosten af zijn is wel duide lijk dat het voor de teler een heel slechte zaak blijft. Er is dan ook nog al wat pessimisme in telerskringen en dat is begrijpelijk. Het Produktschap concludeert dan ook terecht dat het weer droevig gesteld was met de appelprijzen, re kening houdend met de geldontwaarding in feite nog droeviger dan in voorgaande seizoenen. De export van appelen is belangrijk groter geweest dan in het voorgaande seizoen namelijk vanaf het begin van het seizoen tot april 75,2 miljoen kg tegen het seizoen daarvoor 51,7 miljoen kg. Oost-Duitsland was een be langrijk groter afnemer dan in het jaar daarvoor en ook naar West-Duitsland werd heel wat meer verla den. Ondertussen zijn ook de appels uitgebloeid en op korte termijn zullen we kunnen zien hoe het staat met de vruchtzetting. Op dit moment ziet het er naar uit dat er geen overvloed van appels komt maar het is nog vroeg en het kan allemaal nog meevallen. In elk geval zal er bij een grote zetting veel aandacht besteed moeten worden aan de vruchtdunning want we kunnen ons beslist niet meer veroorloven om met kleine vruchten aan de markt te komen. Hiervoor is geen interesse meer en dat hebben we doodeenvou dig te aanvaarden als een gegeven. Wanneer we fruitteler zijn en het willen blijven zul len we kost wat kost kwaliteitsfruit moeten telen want alleen hiervoor is nog een redelijke beloning te ver wachten. Dat geldt overigens niet alleen voor de ap pels maar net zo hard voor de peren en de pruimen die naar het zich op het ogenblik laat aanzien in ons gebied over het algemeen goed tot soms zelfs zeer goed zijn gezet. Wat de peren betreft geloven we niet in een oogst zoals twee jaar geleden maar dat de produktie groter kan worden dan het vorig seizoen, zit er op het ogen blik wel in. Dat kan betekenen dat de teler zich in de komende weken in sterke mate zal moeten bezig hou den met de dunwerkzaamheden en ook dat is dan weer een kost die voor de baat uitgaat. Die hebben we er nog al wat binnen onze bedrijfstak.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 6