Rond de Schelde „Wilde"-aardappelbestrijding vraagt om passende cultuurmaatregelen Aanzienlijke duivenschade in vlas Naar een landelijk aardappelafzetbeleid Opkomst aardappelen niet overal even goed De vroeg gepote aardappelen op NOORD-BEVE LAND staan nu goed boven. De opkomst is dit jaar niet erg gelijkmatig; het vroege poten heeft dus wel zijn eisen aan het pootmateriaal gesteld. Hier en daar komen er wel enkele open plaatsen in de rij voor. Dit is eerder toe te schrijven aan het falen van de pootmachine dan aan de „onderzeëervormiing". Zoals gezegd groeit de aardappel weer goed, zowel in de „gecultiveerde" als in de „wilde" vorm. Met de wilde aardappel worden de aardappelen bedoeld die als onkruid in de andere cultuur ge wassen voorko men. Uit de praktijkwaarnemingen blijkt, dat na deze zachte winter er percelen zijn waar éénmaal zoveel aardappelopslagplanten voorkomen dan er normaal per hectare worden gepoot. Op vergelijkbare percelen waar het wintervoorploegen achterwege is gebleven en waar slechts een diepe grondbewerking met en vaste tandcultivator is uitgevoerd, blijkt het aantal opslagplanten tot ongeveer een kwart te zijn geredu ceerd. Deze aardappelopslagbestrijding door cultuurmaat De weersomstandigheden zijn wat wisselvallig. Op WALCHEREN heeft dat zo zijn voor en tegen. Af en toe een buitje met gematigde temperaturen geeft groeizaam! weer. Voor een vlot verloop van de werk zaamheden o.a. bieten opéénzetten en graskuilen geeft elk buitje stagnatie bij het werk. Een aanzienlijk aantal collega's is reeds klaar met het opéénzetten van de bieten. Door de veelal dunne stand ging het opéénzetten bijzonder vlot. De bieten- dunmachine is er dit jaar weinig aan te pas gekomen. Velen hadden het voornemen machinaal te dunnen, maar door de bekende redenen is men al vrij vlug teruggekomen op dit voornemen. De gewassen groeien nu over het algemeen zeer goed en de stand is zodanig dat deze niet onbevre digend is. Behalve de bieten zijn er over de opkomst en verdere ontwikkeling van de andere gewassen weinig klachten. Een aantal percelen wintertarwe dreigen wel wat te zwaar te worden. Een tijdige be spuiting met 'OCC had wel op zijn plaats geweest. Had men een dergelijke ontwikkeling voorzien, dan had men deze zeker toegepast. Velen hebben bij de N-bemesting dit voorjaar rekening gehouden met het advies wat minder N toe te dienen. Nu blijkt wel dat het advies zeer terecht is geweest. Door de droge winter en de hoge temperatuur in maart is al vroeg de nog in de grond achtergebleven stikstof voor de planten beschikbaar gekomen. Een verschijnsel wat tot op heden weinig is voor gekomen openbaarde zich dit voorjaar. Het blijkt dat op een aantal percelen vlas aanzienlijke schade door duiven is veroorzaakt. De duiven hebben zich tegoed gedaan aan de groeipunten van de jonge vlasplantjes. De koppen zijn er afgepikt. De planten reageren hier op door het vormen van enkele zijstengels. Er on- staan zgn. drietanden. Verwacht mag worden dat de kwaliteit van dit vlas aanzienlijk minder zal zijn. Het blijkt dat de duiven zich goed kunnen aanpassen bij gebrek aan beter. Daar de erwten maar schaars zijn, zijn ze overgeschakeld op de consumptie van vlas. Helaas hebben ze geen boodschap meegebracht waarin staat waar de vlasteler de schade kan claimen. We wachten met belangstelling de voorstellen van de colleges van burgemeester en wethouders en de raadsbesluiten van de gemeenteraden in ons gebied af, aangaande de mogelijkheid tot kamperen op de boerderijen. Wanneer dit op korte termijn zou kun nen gebeuren, dan kunnen deze zomer nog wat er varingen worden opgedaan. Dat is in ieder geval nooit weg. Wij zijn voorstander van toetsing aan de praktijk. i 1 oor auoaageA,wmoK BGBMHMFW W FMH Voor de negende achtereenvolgende maal zijn leer lingen van de scholengemeenschap „De Amersfoortse Berg" een week te gast geweest bij de ZLM, kring THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. Een aktiviteit, die weliswaar door het kringbestuur wordt georgani seerd, maar nooit te verwezenlijken zou zijn zonder de medewerking van velen. In de eerste plaats zijn daar de gastvrouwen en gastheren, die telkens, som migen zelfs negen keer, bereid waren één of twee leerlingen onderdak te verschaffen en informatie's te verstrekken. Verder kan zo'n werkweek alleen slagen dank zij de medewerking van vele anderen, waarbij gespreksgroepleide'rs, eigenaars en beheer ders van te bezoeken objecten, een voorname plaats, innemen. Een woord van oprechte dank namens de organisatoren aan alle medewerkenden is dan ook zeker op zijn plaats. Over het nut van een dergelijke werkweek kan men van mening verschillen. Een vaststaand feit is echter, dat na een week kennismaking met onze streek bij vrijwel alle leerlingen een positieve indruk over het agrarisch bedrijfsleven is gevestigd. In hoe verre dit ambassadeurs worden voor de Alvantho doré of voor het Fliplandse fruit, is de vraag. Dat dit een vrij kostbare, maar goede vorm van public rela tion is, is voor ons zeker! De dramatische financiële afloop van oogst 19*71 heeft zich wat betreft de uien zo langzamerhand ge heel voltrokken. Een prijsstijging voor aardappelen kan voor dit produkt nog enige hoop doen koesteren bij een klein groepje „vasthouers". Teleurstellend is echter de geringe kooplust bij de handel, die kenne lijk eerst de eigen voorraden wil ruimen en het risi co aan de teler wil laten. Dat ook in het naseizoen nog aardappelen voor consumptie en verwerkende indus trie voorradig moeten zijn, zal niemand betwisten. Maar de risico's hieraan verbonden zijn vooral in het naseizoen voor de individuele teler bepaald te groot. Een reden te meer om nog even terug te komen op de laatste alinea van ons artikel van veertien dagen terug. We zullen met z'n allen iets aan de afzet van dit voor de akkerbouwer zo belangrijke produkt moe ten doen. En misschien zijn we te optimistisch, maar langza merhand krijgen we de hoop, dat het deze keer niet bij woorden zal blijven. Dit op grond van de uitno diging die ons één dezer bereikte om via de coöpera tie mee te werken aan een landelijk aardappelbeleid, terwijl ook van handelszijde ons berichten ter ore komen over een opzet, die nauwere samenwerking van teler en handelaar tot doel zou hebben. Dit alles rteneinde een voor de aardappelteler zo gunstig mogelijke prijs te kunnen behalen, waarbij de collecterende organisaties moeten komen tot een toekomstgerichte opzet, met enerzijds inspraak van de teler en waarbij anderzijds aan de eis van een ef ficiënte werkwijze kan worden voldaan, zoals wij lazen en graag willen onderstrepen. Wij kunnen nu laten zien dat wij niet alleen lijdelijk willen afwach ten wat de minister naar aanleiding van onze hand tekeningen gaat doen, maar dat we behalve in ge schrift en woord ook in de daad eensgezind iets kunnen presteren! regelen, een chemische bestrijding behoort tot nu toe nog niet tot de mogelijkheden, want deze is helaas slechts mogelijk op de niet-slempgevoelige gronden. Deze „monocultuur" van aardappelen loopt vroeg of laat een keer fout i.v.m. de aaltjes. Het is daarom zeker het overwegen waard om het aardappelland niet meer op wintervoor te ploegen. Een eventuele mindere opbrengst van het volgende gewas moet men dan maar op de koop toe nemen, want voor een grondbehandeling met een aaltjes-dodendmiddel is men ook al gauw ongeveer f 500 kwijt per ha. En 500 is ruim 1300 kg tarwe van 3d cent. Momenteel ziet men dat de zomergerst weer besmet raakt met meeldauw, voorzover er geen zaaizaad-behandeling tegen meeldauw heeft plaatsgevonden of een meel- dauw-resistent ras geteelt is. Men zou daarom een meeldauwbestrijding kunen toepassen, met de daar voor in de handel zijnde middelen, zodra het derde blad, van bovenaf gerekend, met meeldauw besmet is. Een bestrijding in een vroeger stadium heeft wei nig zin omdat slechts de bovenste bladeren essentieel zijn voor de korrelvorming. Ondanks wat regenbuien is het op éénzetten van de suikerbieten op ZUID-BEVELAND al een heel eind gevorderd. De Pyramin heeft zeer goed gewerkt, er is daardoor weinig onkruid, zodat het doorslaan niet veel manuren per ha vraagt. Het aantal percelen waarop met de slinger- of met de tastdunner gewerkt wordt of zal worden, is zeer beperkt Op die percelen waar de opkomst goed en vooral regelmatig is ge weest, is met de tastdunner een mooi resultaat te bereiken. Het kan dan vrijwel tegen handwerk op. Bij een minder goede uitgangsstand is het niet ge makkelijk om een behoorlijke eindstand te verkrij gen. Na de problemen die er waren met de opkomst van suikerbieten blijkt thans dat hier en daar de opkomst van enkele percelen aardappelen te wensen over laat. Of de oorzaak gezocht moet worden in te diep en/of te vroeg poten in een te natte en koude grond, min der goed voorgekiemd pootgoed of te zwaar ontsmet ten van het pootgoed, is moeilijk te zeggen. Mogelijk dat veelal de oorzaak gezocht moet worden in een samengaan van meerdere factoren. Op vele percelen heeft men een chemische onkruid- bestrijding uitgevoerd. In enkele gevallen is men, omdat men te laat was voor het gebruik van bodem- herbiciden, overgegaan op het gebruik van DNOC. Dit op percelen waar reeds enkele aardappelplanten boven stonden. Er is ook wat belangstelling voor het nieuwe middel Sencor, dat zeer selectief voor aard appelen is en ook zeer goed na opkomst toegepast kan worden. Het in het najaar op het land achterlaten van de krielaardappelen is wel gemakkelijk, maar de opslag veroorzaakt nu in gewassen als suikerbieten en uien veel extra werk. Er moet getracht worden dit zoveel mogelijk te voorkomen. Of dit moet door alle kriel van het veld af te voeren, of te vernietigen of pas ploegen nadat we wat vorst gehad hebben. Men zal op ieder bedrijf afhankelijk van zwaarte van de grond en vruchtopvolging dit moeten bekijken. In de week voor Pinksteren is men begonnen met het uitplanten van de eerste knolselderij. In het ge bied Krabbendijke, Waarde en Kruiningen is de op pervlakte duidelijk kleiner dan het vorige jaar. De struktuur van de grond is prima, terwijl na het plan ten al snel wat regen is gevallen. Het aanslaan van de planten en de eerste begingroei heeft op deze wijze een goede start. Die aardappeltelers die echt tot het uiterste heb ben gewacht om hun aardappelen te verkopen, wor den toch nog beloond voor het lange bewaren! De prijs is de laatste weken nog aardig aangetrokken. Het aantal telers dat hiervan profiteert is echter ge ring. TWEEDE Pinksterdag heeft Zeeland weer heel wat bezoekers te verwerken gehad. De grote wegen waren overvol en ook vdn de binnenwegen werd druk gebruik gemaakt. Zeeland is 'n vakantie land geworden. Mede vanwege 'het koude voorjaar is het vreemdelingen-bezoek wat verlaat, maar nu kunnen we weer tot half september op hun aanwezig heid rekenen. Onze provincie is zeldzaam mooi en heeft heel wat te bieden met zijn dorpen en zijn steden, zijn land schap en zqn stranden en zijn rust. Vooral dit laat ste is voor de stedeling iets ongekends. Voor ons lijkt alles zo gewoon als we door onze weilanden stappen en we zien de vogels druk bezig in en onder de mei doorns met het voeden van hun jongen. Hoe een me rel wormen vangt en deze in stukjes pikt en met een zo gevormde tros wormen naar het nest vliegt om de hongerige kelen te vullen en hoe even verder een moeder-konijn met haar kroost 'heerlijk in het zonnetje ligt te soezen, maar mede door onze aanwe zigheid in haar rust gestoord, snel haar heil zoekt in de vlucht naar haar hol. Dagelijks worden we geconfronteerd met een do sis pril geluk welke de natuur ons in de meimaand te bieden heeft en bij dit alles rijst voor sommig agra riërs de vraag of het voor hun wel zin heeft om jaarlijks met vakantie te gaan. Vakantie betekent echter niet alleen „buiten zijn", maar betekent bo vendien het voor enkele weken los laten ven het dagelijks werk en tevens het genieten elders. IVBZE week heeft buurman weer de alom bekende blauwe enveloppe in zijn brievenbus gevonden en mede hierdoor is hij aan het denken geslagen. Voor zichzelf en voor zijn vrouw heeft hij nu een an dere vorm van op vakantie gaan uitgevonden. Zij gaan voor enkele dagen op zakenreis naar het bui tenland om eens een beeld van de gewassen aldaar te krijgen en om' vooral enkele indrukken op te doen aangaande de te verwachten aardappeloogst bij onze EEG-partners en tevens wil hij zich vergewissen van de afzetmethoden daar ginds. Boekhoudkundig komt hij als zelfstandige voor vakantietoeslag niet in aanmerking, reden waarom hij voor deze vorm van op vakantie-gaan heeft ge kozen en onder de post „algemene kosten" bovenge noemde gedane uitgaven hoopt te boeken. Min of meer verheugd hij zich al op de nieuwe wet fiskale oudedagsreserve voor zelfstandigen. Na aanneming van dit wetsontwerp kunnen er straks bedragen en zelfs extra-bedragen voor de oude dag worden gere serveerd en ongetwijfeld bestaat aan deze nieuwe vorm van reservering grote behoefte. Een appeltje voor de dorst is vooral op oudere leeftijd onmisbaar. Onze voorouders hadden in deze hun oude kous en weer anderen 'hadden hun schaap jes op het droge. Voor ons zal later misschien gelden dat we worden getaxeerd naar het bedrag dat we hebben gereserveerd. Het is en blijft ook in deze even een kwestie van even wennen en rekenen. In wezen is het een vorm van sparen en daarnaar hebben we in de landbouw door alle jaren heen steeds naar gestreefd!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 5