Rund veestallen en bedrijfsvoering 10 door J. A. GELS ing. I.L.B. Wageningen De keuze van het staltype hangt onder meer samen met de grootte van het bedrijf en de wijze van be drijfsvoering. Uit het oogpunt van bedrijfsvoering vormt het gebruik van een door 1 oopmeiksta 1 een be langrijk punt. Dit geldt des te meer naarmate het aantal koeien per be drijf groter is. Bij de planning van de stal moet hiermee uiteraard ter dege rekening worden gehouden. Een ander belangrijk punt is de wijze van voeren, n.l. buiten of bin nen, al dan niet mechanisch, in voorraad of zodanig dat alle dieren tegelijk kunnen eten. Met name op deze aspekten wordt in het volgen de nader ingegaan. Vanwege de nauwe samenhang daarmee worden tevens de ruwvoederopslag en de erf- en kavelwegverhairding be sproken. De tendens naar grotere bedrij ven en een hogere produktiviteit per arbeidskracht zal ongetwijfeld doorgaan. Hiervoor zal het nodig zijn de bedrijven zodanig in te rich ten dat alle te verrichten werk zaamheden op de juiste wijze en te gen de laagst mogelijke kosten kun nen warden uitgevoerd. BUITEN OF BINNEN VOEREN? IN het kader van een bijdrageregeling van het Ont- wikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw zijn de laatste jaren een 30-tal eenvoudige ligboxen- stallen gebouwd, met als voorwaarde dat buiten ge voerd wordt. Dit werd gedaan omdat men hier een kans zag voor een bouwkostenbesparing. Hoewel de besparing minder groot is geworden dan aanvanke lijk werd gedacht, mag met een verlaging van de bouwkosten van 200,per koe worden gerekend als uitgegaan wordt van eenvoudige gebouwen. De seren. De deur wordt met behulp van een electromo tor geopend en gesloten en op afstand bediend. Komt rmen aanrijden, bijv. met een wagen voer, dan kan men vanaf de trekker een schakelaar bedienen, waardoor de deur wordt geopend. Ook op de voer gang is een treksehakelaar aanwezig om de deur te openen of te sluiten. Om een door door afstand bediening elektrisch te openen of te sluiten dient mlen te rekenen met een investering van ongeveer 1.500,—. ..jêMM VOERLIGBOXENSTAL T.O.V. LIGBOXENSTAL CEN staltype dat zich naast de ligboxenstal heeft ontwikkeld, is de voerligboxenstaL Zoals de naam al aanduidt, vindt in deze stal het voeren plaats in de ligboxen. Daardoor kan met een geringere op pervlakte per dier worden volstaan. In de praktijk blijkt er voor dit staltype nogal belangstelling te be staan. Sommige landbouwers vinden het alleen op zijn plaats in het geval van verbouwingen van be staande grupstallen. Anderen daarentegen zien ook perspektief in voerligboxenstallen in geval van nieuwbouw. Het instituut werkt aan een vergelijken de studie van voerligboxenstallen en ligboxenstallen met betrekking tot o.a. de bouwkosten en de arbeids- behoefte. De voorlopige indruk bestaat dat de bouw kosten van de voerligboxenstal iets lager zijn dan van de ligboxenstal en dat waarschijnlijk voerligboxen stallen iets meer arbeid zullen vragen. GEBOUWENPLANNEN VOOR GROTE VEEHOUDERIJBEDRIJVEN IN verband met de tendens naar grotere veestapels en grotere bedrijven wordt aandacht besteed aan de gebouwen voor deze grotere eenheden in de rund veehouderij. Kort geleden is er bij het instituut een werkgroep begonnen met het ontwerpen en 'bestude ren van een aantal gebouwenplannen voor grotere be drijven. Het betreft hier bedrijven met veestapels van resp. 160, 300, 450 en 600 grootvee-eenheden (g.v.e.). Daarbij speelt eveneens de wijze van voeren een be langrijke rol. In verband hiermee zijn voorshands de volgende varianten in studie genomen: een vierrijige stal met een voergang waarbij alle dieren tegelijk kunnen eten en zesrijige stal met een voergang, een beperkte eetbreedte per dier en voorraadvoedering een zesrijige stal zonder voergang, doch met me chanisch voertr an sport, een beperkte eetbreedte en voorraadvoedering. Bij deze studie komt naar voren dat het vloeropper vlak van het gebouw afhankelijk is van het staltype. Bij de plannen waarbij de eetbreedte per koe beperkt is, wordt een besparing van 16,819,7 op het vloeroppervlak van het gebouw verkregen. Combi neert men de beperkte eetbreedte met een mechanisch voersysteem, dan is de besparing groter, namelijk nadelen. In een stal waar alle dieren tegelijk kunnen eten en welke is voorzien van een zelfsluitend voer- hek is het mogelijk een zeer gevarieerd rantsoen aan de dieren te verstrekken, incl. eventueel krachtvoer. Ook een iets minder smakelijk voer kan men de die ren laten opnemen. Bij voorraadvoedering met be perkte eetbreedte dient men één soort voer van goede kwaliteit in een voldoende hoeveelheid aan de dieren ter beschikking te stellen. Een moeilijk punt bij voorraadvoedering kan zijn dat zeer hoog-próduktieve dieren niet voldoende tijd hebben om in de doorloopmelkstal het benodigde krachtvoer op te nemen. Of dit een reëel bezwaar is, zal echter ook sterk afhankelijk zijn van het aantal standen in de doorloopmelkstal. Gaat de ontwikkeling in de richting van grote doorloopmelkstallen dan is bedoeld bezwaar waarschijnlijk niet groot, omdat de dieren hierin vrij lang verblijven. Bij een eenmans- methode en automatisch afnemen van de apparaten kan dan toch een zeer acceptabele prestatie per uur worden verkregen. Neemt men echter een zgn. draaimelkstal met on geveer dezelfde capaciteit aan koeien per uur, doch met een beperkter aantal standen, dan e»1 in de melk stal in bepaalde gevallen onvoldoende kracht voer door de dieren kunnen worden opgenomen. Wil het systeem van voorraadvoedering met beperkte eet- ruimte in dat geval toch goed functioneren, dan zal op een andere manier krachtvoer moeten worden toe gediend. Dit is mogelijk door het in voorraad ver strekken van gehakselde ruwvoeder gemengd met krachtvoeder, wat voldoende voedingsstoffen bevat voor een relatief hoge produktie. In de melkstal be hoeft dan slechts een betrekkelijk geringe hoeveel heid krachtvoer te worden gegeven. DE RUWVOEDEROPSLAG laatste jaren ziet men dat bij hooiopslag de hooi berg favoriet is, terwijl voor kuilvoeropslag in toenemende mate rijkuilen worden gemaakt. Bij deze ontwikkeling is ongetwijfeld de relatief gunstige in vestering voor deze opslagmethoden van invloed. Een hooiberg is in het algemeen per ton opgeslagen hooi aanzienlijk goedkoper dan de hooitas in een gebouw, althans als men uitgaat van een eenvoudige drieroe- dige berg. Een wat meer geperfectioneerde berg waarbij de kap d.m.v. een electromotor op en neer kan worden bewogen en die tevens voorzien is van een klimladder, is ca 20 duurder dan laatstge noemde hooiberg. Meer dan dubbel zo duur als een eenvoudige hooiberg is een berg met een automatisch lossysteem. Het is echter niet uitgesloten, dat er bin nenkort een wat goedkoper lossysteem op de markt komt. In verband hiermede is het interessant te ver melden dat er thans proeven worden genomen met voorraadhooiruiven, die rechtstreeks vanuit de hooi berg worden gevuld met behulp van de aanzuigbla- zer. Het hooi zal eerst nog in handkracht in de aan- zuigblazer worden geworpen. In de toekomst zal wel licht gebruik worden gemaakt van het eerder ver melde automatisch welkende lossysteem. Ligboxenstal waar de voergang en de loop/eetruimte overdekt zijn, doch waar de voor- en achtergevel ontbreken. Rijspoorverharding, in dit geval van profieltegels. Deze wegverharding is ge schikt als rijweg en als koeienpad. praktijkervaringen op de bedrijven waar buiten ge voerd wordt, zijn in het algemeen bevredigend. Ook de vergelijkende proeven, uitgevoerd op diverse proefboerderijen, hebben aangetoond dat de produk tie en de gezondheid van de dieren door het buiten voeren niet nadelig worden beïnvloed. Het verstrekken van het voer en het reinigen van de uitloop is bij koud en nat weer evenwel minder aangenaam dan in een gesloten stal. Ook het in voor raad klaar leggen van het ruwvoer op de voergang in de openlucht zal minder goed voldoen dan bij een overdekte voergang. Men gaat daarom in het al gemeen het voer elke dag voor de koeien brengen. Een voordeel van de stal met bui ten voedering is voorts dat het sluiten en openen van staldeuren ach terwege kan blijven. Dit laatste is ook niet nodig als men de deuren van de stal weglaat en alleen een overkapping boven de koeien en het voer maakt Een nadeel is misschien dat het onder een dergelijke over kapping nogal tocht. Overigens is het ook mogelijk om het openen en sluiten van de deuren te automati- 25,529,2 De besparing op het vloeroppervlak heeft een besparing op de bouwkosten tot gevolg. Re kent men gemakshalve voor het gebouw, incl. vloer, bijv. 80,per m2 grondvlak, dan kan men een in druk krijgen omtrent de verschillen in bouwkosten tussen de staltypen. Daarbij moet niet uit het oog worden verloren dat bij een beperkte eetbreedte ge combineerd met een mechanisch voersysteem de be sparing weer ten dele verloren gaat tengevolge van de investering die het voersysteem vereist. Momenteel zijn er proeven in uitvoering waarbij wordt nagegaan of het bij voorraadvoedering met be perkte eetruimte mogelijk is meer koeien in de stal te houden dan er boxen zijn. Hierbij wordt uitgegaan van de gedachte dat er het gehele etmaal koeien aan het voerhek staan te eten. Het lijkt mogelijk 5 a 10 procent meer koeien in de stal te huisvesten dan er boxen zijn. Dit betekent dan in feite een belangrijke bouw kosten besparing. Immers, het extra percentage koeien in dezelfde stal kost geen extra investering. Uiteraard heeft ieder systeem van voeren voor- en Bij de ruwvoederwinning en -opslag ziet men in de praktijk een zekere specialisatie. Er zijn bedrijven, die in hoofdzaak hooi en andere die uitsluitend kuil- voer winnen. Een en ander hangt samen met de vrij hoge investeringen die nodig zijn om in beide rich tingen de optimale voorzieningen te treffen voor de mechanisatie en de opslag. In tabel 2 wordt een overzicht gegeven van de be nodigde investeringen voor de hooiopslag in een hooi berg en de opslag van voordroogkuil op verschillende manieren. Bedoelde 'bedragen bevatten ook de in vestering voor de mechanisatie van het transport van het gras, het vullen van de silo en het uithalen van het kuilvoer. Tabel 2. Overzicht van de benodigde investering voor de ruwvoederopslag, geldend voor bedrijven met ongeveer 100 koeien. Aangegeven is of het uithalen van het kuilvoer in handwerk geschiedt, of geautomatiseerd of gemechani seerd is.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 10