Tuinbouwkommissie besprak aktuele vraagstukken DINGEft V> DE WEEK 6 maandag 15 mei j.l. kwam te Bergen op Zoom de Tuinbouwkommissie der ZLM in vergadering bijeen, onder leiding van de heer M. J. Goud. Deze richtte bij de opening een speciaal woord van wel kom tot de heer G. W. Bos, voorzitter van de hoofd afdeling Tuinbouw van het Landbouwschap, ir. H. Syt- stra, consulent voor de tuinbouw en de heer C. G. Trouw, secretaris van de afdeling tuinbouw van het K.N.L.C., alsmede tot de heren A. Bal en P. de Mees ter die als nieuwbenoemde kommissieleden voor het eerst aanwezig waren. De bijeenkomst was goed bezocht, terwijl over be paalde onderwerpen (o.a. rentesubsidies) zeer leven dig werd gediscussieerd. Besloten werd de heren J. A. Vogelaar en L. de Zwart voor te dragen als plaatsvervangende hoofdbe stuursleden. De voordracht aan het Hoofdbestuur voor samenstelling van de „kleine tuinbouwkommissie" werd als volgt: M. J. Goud, R. den Engelse, J. A. Voge laar (alle 3 fruitteelt), A. Bal (bloembollen, grove tuin bouw) en G. Sterrenburg (glastuinbouw). OOGST EN AFZET |1\E voorzitter deelde mede in zijn overzicht be- treffende de afzet dat het prijsverloop bij de appels, en dan in het bijzonder bij de Golden Deli cious, zeer teleurstellend is. Er is nog steeds sprake van overaanbod. Bij inventarisatie blijkt regelmatig dat de voorraden aanmerkelijk groter zijn dan vorig jaar en in de meeste andere landen van de EEG is dat ook het geval. Daardoor staat de prijs aanhou dend onder druk. Bij de peren was de gang van zaken gunstiger, althans in het zuid-westen van ons land. Maar de appelteelt zal weer verliesgevend zijn. De fruitcrisis is nog niet ten einde. Bij de glasaardbeien, die vooral te Kapelle en omgeving belangrijk zijn, is ook sprake van te lage prijzen. Tevens liet bij het vroege ras Glasa de kg- opbrengst vaak te wensen over. Een meevaller werd geboekt door een aantal vol- legronds-tuinders, die winterbloeonkool in hun teelt plan hadden opgenomen. Er was bijna geen uitval, de weersomstandigheden waren gunstig voor een goed uitgroeien van de kool en de prijzen waren hoog. Zelden was de teelt van winterbloemkool zo probleemloos en lonend als dit seizoen. De stand van de bloembollen is goed. De gladiolen- markt is vriendelijker dan vorig jaar. Bij de tulpen is momenteel weinig handel; de prijs van de cultivar Apeldoorn staat door te groot aanbod onder druk. Naar irissen is een bevredigende vraag. Wat de vooruitzichten voor de nieuwe fruitoogst betreft, merkte de voorzitter op, dat het nog te vroeg is om hierover een oordeel te geven. Voorlo pig lijkt het dat de peren, ondanks het koude, schrale weer tijdens de bloei, goed gezet zijn. Bij de appels zijn er plaatselijk te weinig bloemen bij Cox's Orange en Goudreinette. WEINIG STEUN MEER VOOR FRUITTEELT lUET lijkt er op, dat de fruitteelt weinig steun meer van de overheid te verwachten heeft, al dus de heer Goud. 'Ondanks alle toezeggingen dat hij zijn beleid af zou stemmen op het rapport Little, heeft minister Lardinois alle aanbevelingen uit dit rapport naast zich neer gelegd. Concreet is er alleen de toezegging voor toepassing van de 3-2-1-regeling bij veilingfusies. Gehoopt wordt op een zodanige verbetering dat het ook mogelijk zal zijn dat de regeling wordt toegepast bij nauwe samenwerking als aanloop voor een fusie. De komende jaren zullen waarschijnlijk voor de fruitteelt nog moeilijk zijn, want onder normale om standigheden zal de produktie hoog blijven. Jammer dat daarom de suggestie om het rooien in ons land extra te stimuleren van de hand werd gewezen. De bestaande bedrijven moeten vaak vernieuwen en soms uitbreiden, wat een produktiestijging tot gevolg heeft, die alleen verantwoord is als elders wordt ingekrompen. Bij het bekend mlaken van de overbruggingsrege ling voor de fruitteelt, een paar jaar geleden, was minister Lardinois van mening „dat het op deze wijze mogelijk moet zijn de levensvatbare bedrijven door de moeilijke jaren heen te helpen zonder dat de uit de financiering voortvloeiende verplichtingen zo zwaar worden, dat daardoor de voortzetting van het bedrijf zou worden bedreigd," Een lange, ietwat moeilijke zin, die bij rustig nalezen veel goeds be loofde. Nu lijkt het er echter op dat de eigenaren van „levensvatbare bedrijven", die met tekorten kampen, naar de Rijksgroepsregeling 'Zelfstandigen van de Bijstandswet worden verwezen. De fruittelers die in de knel zitten kunnen op deze regeling inder daad een beroep doen, doch dat kan iedere andere zelfstandige ook. Het is geen speciaal voorrecht voor de fruitteelt. Men moet wel bedenken dat de over bruggingsregeling tot stand kwam omdat steun via de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen onvoldoende functioneerde. Nieuwe aanvragen voor de overbruggingsregeling worden niet meer in behandeling genomen. Men wordt verwezen naar het Borgstellingsfonds. Ten aanzien van de telers die thans met overbruggings krediet werken, dus voor de lopende gevallen, heeft de minister verklaard met het Landbouwschap te willen praten over een regeling die dan in principe getroffen zal worden voordat in ons land het Brus selse structuurbeleid wordt toegepast. ONDOORZICHTIG ENERGIEBELEID IVE heer Bos ging in op de situatie bij de glastuin- bouw. Hierbij is vooral veel onrust door het aardgasbeleid van de overheid. Indertijd is er op aangedrongen, vooral uit het oogpunt van „schone lucht", om over te gaan van olie op aardgas. Er werd een omschakelingspremie gegeven en de gasprijs lag gunstig ten opzichte van de olieprijs. Men wist daar bij ongeveer waar men aan toe was, want er was een „plafondprijs" vastgesteld. Daarom werd gedacht dat men op dat punt redelijk veilig zat. Onverwacht is het energiebeleid echter omgebo gen. Onder het motief dat de gasvoorraden te snel minderen, is er sprake van verhoging van de gas prijs om het verbruik af te remmen. De tuinders willen graag een jaarkontrakt tegen een bepaalde prijs, om een redelijke kostenkalkulatie te kunnen maken. Maar minister Langman schijnt daar weinig voor te voelen. Het is tevens moeilijk om tot een gesprek te komen over prijs en beleid, zodat het momenteel een onoverzichtelijke, onbevredigende en onbegrijpelijke affaire is. Er is nu nog sprake van een koppeling van de prijs van aardgas en olie. E!r zal een milieuheffing komen op het olieverbruik, die dan ook weer doorberekend zal worden in de gasprijs, ingevolge die koppeling. Ook schijnt er sprake van te zijn dat de restitutie op de olie-accijns komt te vervallen, wat dan eveneens invloed zal hebben op de gasprijs. Het ziet er der halve naar uit dat de stookkosten binnen afzienbare tijd aanmerkelijk zullen stijgen. Het pijnlijke is, dat die hogere kosten wel weer niet gecompenseerd zullen worden door een hogere prijs, zodat het wel weer de tuinder zal zijn die het gelag moet betalen. RENTESUBSIDIES VANZELFSPREKEND werd uitvoerig gesproken over de EEG-rentesubsidies. Dit onderwerp houdt allerwege de gemoederen bezig. Sommigen in land- en tuinbouwkringen schijnen er veel van te verwachten. De vergadering was echter van me ning dat men er weliswaar uit moet halen wat er in zit, maar hierbij nuchter moet blijven. In principe moet men een investering alleen doen als die volle dig verantwoord is en in de bedrijfsvoering past, zodat men die ook zonder subsidie zou doen. Men houdt namelijk toch nog hoge aflossingsverplichtin gen en ook rentekosten. Het wachten is momenteel op de richtlijnen en normen voor de toepassing van rentesubsidies in ons land. Op 19 mlei wordt hierover meer bekend. Voor de fruitteelt is belangrijk of particuliere koelhuis- bouw er al dan niet onder zal vallen. Door het Landbouwschap is hieromtrent een positief voorstel gedaan. Met die bouw komt men onherroepelijk ook voor andere investeringen te staan, zoals heftruck of stapelaar, stapelkisten, erfverharding, enz. Minister Lardinois heeft laten doorschemeren dat het gezien de personeelsbezetting bij zijn departe ment vrij veel tijd zal kosten om voor alle takken van land- en tuinbouw richtlijnen te ontwerpen. Hij schijnt daarom veehouderij en akkerbouw voorrang te willen geven. De heer Bos zei dat het Landbouw schap er met klem op aan dringt dat alle agrarische bedrijfsgenoten tegelijk de kans krijgen, zonder voor rang. Verder is gevraagd om de mogelijkheid voor aanvragen open te stellen met „terugwerkende kracht" vanaf 29 april, de datum waarop het besluit in Brussel werd genomen. Overigens onderstreepte de heer Bos dat de ondernemer zelf zijn beslissingen moet nemen en daarbij zich niet te veel moet laten leiden door eventuele subsidiemogelijkheden. Nadat o.a. van gedachten was gewisseld over ge wenste wijze van fruitafzet (al dan niet poolen en concentratie van het aanbod) sloot de voorzitter de vergadering, met dank voor aller inbreng en de geanimeerde discussie. p R is in de vaderlandse pers de laatste weken nog al wat te doen geweest over het rooien van bomen en de verarming van het milieu die hier van het gevolg is. Aanleiding daartoe was de opmer king van minister Lardinois in de Eerste Kamer dat de rooipremie gaat verdwijnen. De natuurbeschermers juichen dit toe en brengen naar voren hoeveel waardevols er verloren gaat door het rooien van fruitbomen en gevraagd wordt aan de regering om daar wat aan te doen. Met name het Mi nisterie van C.R.M. wordt naar voren gebracht als zijnde het aangewezen ministerie om er voor te zor- geh dat er niet verder wordt gerooid. In een van de kranten lazen we dat C.R.M. tot taak heeft Minister Lardinois er van te overtuigen dat een boom ook nog wat anders kan zijn dan een economisch gegeven; een beetje blijheid bijvoorbeeld voor de toerende re creant. In het Utrechts Nieuwsblad lazen we zo'n verhaal. Er werd in gezegd dat degenen die nog willen genie ten van bloesemtochten langs bloeiende boomgaar den vlug moeten zijn want de Utrechtse bloesemroute van de A.N.W.B. zou volgens deze krant het volgend jaar definitief tot het verleden behoren. In het betreffende verhaal wordt dan verder ge zegd dat het op zichzelf goed en fijn is dat de rege ring wat wil doen om noodlijdende fruittelers te hel pen. De condities waarop de premie (voor rooien) wordt verstrekt komen volgens deze krant echter voort uit een manier van denken die niet alleen door z.g. welzijnswerkers, maar zelfs door moderne economen als hopeloos verouderd wordt beschouwd. Steeds vaker hoor je bij eigentijdse economen de opvatting verkondigen dat wij moeten komen tot een economische waardebepaling van dingen die altijd als factoren zonder economische waarde zijn be schouwd: schone lucht, fris water, fraai landschap. Moderne economen willen dat ook deze dingen een soort prijskaartje krijgen, net als machines, gebou wen, arbeid en wat er allemaal nog meer komt kij ken aan traditionele economische faktoren. Dat be tekent dat een appelboom niet alleen meer getaxeerd moet worden naar zijn opbrengst in kilo's appels, maar ook naar zijn aandeel in de schoonheid van het landschap en dat is natuurlijk erg moeilijk. TN het Utrechts Nieuwsblad wordt dan ingegaan op de moeilijkheid om de prijs hiervan te me ten en het schrijft dat vandaar noch Arthur D. Little noch minister Lardinois, noch een van zijn ambtena ren zich er aan waagt. Ze houden zich vast aan oude, vertrouwde normen al zullen ze daar alle bomen van Nederland voor moeten rooien. Er wordt dan bij ge zegd: maar ja, deze mensen hebben misschien nog nooit de Bloesemroute gereden. De kwestie van het betalen om de bomen te laten staan wordt dan nog verder uitgewerkt en tegelijk wordt de lezer nog eens voorgehouden dat na het rooien er weer grond beschikbaar komt waarop dan b.v. graan wordt verbouwd dat de schatkist ook weer geld gaat kosten. Het blijft de belastingbetaler geld kosten, zo wordt gezegd en gevraagd wordt om er bij de minister voor te ijveren dat de mensen in elk geval kunnen zien wat er met hun geld gebeurt en dat zou dan kunnen door de bomen te laten staan en er steun voor te geven. I-JET is geen op zichzelf staand verhaal. We komen ze in velerlei variaties tegen in de vaderlandse pers. Alleen is duidelijk dat ze geschreven zijn door buitenstaanders die niets weten van de problematiek van de moeilijkheden in de fruitteeltsektor. Het is in derdaad een landschappelijke verarming wanneer er veel boomgaarden worden gerooid. Ook in bepaalde delen van ons gebied kunnen we daarvan mee praten. Ook bij ons zijn er gaten gevallen in het landschap en dat is jammer. We zien echter nog niet zitten dat dit anders zou kunnen langs de weg van subsidie op het laten staan van bomen zuiver met een landschap pelijke waarde. De boomgaarden zullen blijven wan neer de situatie in de fruitteelt weers enigszins nor maal wordt en hiervoor is een grondige Europese aan pak van het probleem en gelijke kansen voor de Ne derlandse ondernemer, van grote betekenis. Hiervoor zou bijvoorbeeld ook nodig zijn dat we in de voor jaarsmaanden niet worden overstroomd met appelen van het zuidelijk halfrond van de nieuwe oogst die ons produkt in de weg zitten. Hiervoor zou een be scherming aan de E.E.G.-grens een onmisbare voor waarde zijn, maar het lijkt nog steeds niet te kunnen of men schijnt het niet te willen. Er is al zoveel over gezegd en geschreven maar het zijn weer de appelen van de nieuwe oogst die het op het ogenblik bedër- ven voor onze Golden Delicious, terwijl de kwaliteit van ons produkt ook best is. Vorige week schreven we over de rentesubsidies voor ontwikkelingsbedrijven. Uit wat er thans over be kend is blijkt wel dat we daarvan ook nog niet al te veel verwachtingen moeten hebben. Er blijken voor al voor de fruitsektor nog al wat vragen te zijn. De opzet van de Europese regeling is goed, daar gaan we van uit. We hebben nu enkel maar nodig dat Ne derland er ook een goede uitleg en vooral uitvoering aan geeft.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 6