AARD APPEL AFZET: CONTIGENTERING OF ZELF DOEN! officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant zlm VRIJDAG 19 MEI 1972 60e Jaargang - No. 3132 land en tuinbouwblad Onder bepaalde voorwaarden als goede erfbeplanting, verantwoorde sanitaire voorzieningen en een beperkt aantal kan het Provinciaal Bestuur van Zeeland instemmen met een gecoördineerd beleid van de gemeente besturen in Zeeland waardoor het mogelijk wordt dat bij ©en boerderij gekampeerd wordt. Het desbe treffende schrijven van G.S. aan B. en W. van de gemeenten in Zeeland waarin een aantal richtlijnen wor den gegeven die bij het verstrekken van een vergunning gehanteerd kunnen worden is volledig op pagina 3 opgenomen. Het woord is nu aan de gemeenteraden! In dit nummer o.m.: Handreiking aan bestuurders! Pagina 2 Autozaken - De wisselstroomdynamo Pagina 4 De organisatie bij de aardappeloogst Pagina 5 Tuinbouwcie ZLM vergaderde en „Een moderne koppensneller" Pagina 6/7 Luis- en meeldauw- bestrijding in granen Pagina 9 Mechanisatienieuws Pagina 10-11 Welke juridische vorm bij samenwerking? Pagina 12 Voorkom fouten bij het bouwen van ligboxstallen Pagina 13 Vee en vlees, Langs de melkweg enz. Pagina 14 - 15 TIJDENS het bezoek aan Zeeland werd het Dage lijks Bestuur van het Koninklijk Nederlands Landbouw-Comité geconfronteerd met de ongerust heid in akkerbouwbedrijven over de toekomst van hun bedrijven. Een groep jongeren uit Tholen en St. Phi- lipsland had zelfs een lijst van handtekeningen bij zich van vrijwel alle leden van de kring Tholen-St. Philipsland van de ZLM. De daarin gestoken tijd van de jongeren en de bereidheid van de leden om te te kenen tonen wel aan dat het hier niet gaat om iets waarvan weinig of geen notitie hoeft te worden ge nomen. Het is een duidelijk bewijs dat het de mensen ernst is. De situatie is ook ernstig. De laatste twee jaar heeft een gewas als aardappe len, dat in deze contreien bijzonder belangrijk is, geen bijdrage geleverd aan het inkomen van de boer, ter wijl dit het afgelopen jaar voor de uien ook het geval was. Nu zijn dit beide z.g. vrije produkten en niet on derhevig aan Europese regelingen en garantie-prijzen. Wij kunnen dus niet de Commissie daarvan de schuld geven. Wij kunnen hoogstens vragen of voor deze produkten ook garantie-regelingen kunnen worden ge troffen. de lijst van eisen komt de afzet van aardappé- len wel voor maar daar staat niet precies con creet bij wat men eigenlijk bedoelt. Als wij ons dat even indenken dan zou dat kunnen betekenen dat wij voor deze gewassen produktierege- lingen aanvaarden zoals bijv. Engeland dat heeft in zijn Potato Marketing Board. Daar krijgen de telers ieder jaar permissie om zo'n en zo'n kwantum aard appelen te telen. Willen wij dat ook? Contingentering op zelfdoen. Mijn ervaringen met een dergelijke vraag op het ter rein van suikerbieten waren deze dat wij dat niet wil den. Maar als wij dat niet willen wat moet een aard appelregeling dan inhouden? Alleen maar een mini mum garantieprijs en Brussel moet dan maar voor het overschot zorgen. Wij kunnen natuurlijk zeggen dat zij dat voor melk en boter ook doen dus waarom voor aardappelen niet. Maar als wij de veeboeren vragen of zij deze situatie graag terug willen n.l. deze dat de Europese Commissie voor het opruimen van over schotten moet zorgen dan weet ik zeker dat zij „nee" zeggen, tenminste de Nederlandse veehouderij. Hij voelt zich in de Europese Gemeenschap sterk en heeft dus het liefst zijn prijs uit de markt waarbij de over- heidsgarantie geen dienst hoeft te doen. TK dacht dat onze aardappeltelers die positie kon den bereiken maar dan moeten zij wel even als de veehouders zorgen dat zij de afzetkanalen ook in de hand hebben zodat zij op de markt een sterke positie innemen. Ik heb tegen de aanbieders van' de handtekeningen gezegd dat ik hun moeite en tijd die zij hieraan be steed hebben zeer waardeerde maar dat ik het van buitengewoon groot belang zou hebben gevonden als deze handtekeningen ook stonden onder een geza menlijke aardappelafzetorganisatie. Wij weten maar al te goed dat het gemakkelijk is van de overheid aanvullingen te vragen op onze eigen tekortkomirftjen. Ik meen'dat men met veel meer recht en ook met veel meer kracht deze overheidshulp kan vragen als men zelf ook de nodige inspanningen heeft gedaan. Een boer is een individualist van nature. Het duurt lang voor hij bereid is tot samenwerking maar wij kunnen toch beslist niet ontkennen dat bij veel produkten de samenwerking tot opmerkelijke resulta ten heeft geleid. Waarom zou dat ook voor aardappe len niet het geval zijn? Ir. C. S. KNOTTNERUS. WETSONTWERP FISCALE OUDEDAGSRESERVE ZELFSTANDIGEN INGEDIEND "DIJ de Tweede Kamer der Staten-Generaal is op voordracht van de Staatssecretaris van Financiën, mr. u W. Scholten, een wetsontwerp ingediend dat het voorstel bevat tot invoering van een fiscale oude- dagsreserve voor zelfstandigen. Het betreft een regeling die erop neerkomt dat de zelfstandigen met het oog op hun oudedagsvoorziening met ingang van 1 januari 1973 een deel van hun belastbare inkomen belastingvrij mogen reserveren, mits een aan dat deel gelijk bedrag als ondernemingsvermogen aanwezig is en blijft. De thans bestaande zogenaamde zelfstandigenaftrek wordt ingetrokken. Voorts wordt voor iedereen de maximale mogelijkheid tot aftrek van lijfrentepremies verhoogd van 5.000 tot 7.500 per jaar. De oudedags- reserve zal gefaseerd worden ingevoerd in een periode van maximaal vier jaren. Deze oudedagsreserve zal na volledige invoering in totaal een budgettair offer van f 480 miljoen betekenen. De dekking hiervan zal in de fiscale sfeer plaatsvinden. In het kader van de opstelling van de begroting voor 1973 zal worden beslist hoe groot de in 1973 in te voeren eerste fase van de oudedagsreserve zal zijn. jN hoofdlijnen ziet de regeling, waarop wij de volgende week nog nader terugkomen, er als volgt uit: De ondernemer kan tot en met het kalenderjaar waarin hij 65 jaar wordt ten laste van zijn inkomen een zogenaamde oudedagsreserve vormen. (Zie verder pagina 2)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 1