S'* - geluid Stage in Frankrijk - waardevolle ervaring! Jongerenaktiviteiten Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK TOS woont en werkt momenteel op het ouderlijk bedrijf in St. Annaland. Zijn oudste broer heeft de lei- ding over dit bedrijf. Jos is een geboren en getogen Tholenaar al komt zijn familie van vaderskant van oorsprong uit West-Brabant. Na voltooiing van zijn MULO-opleiding aan het Instituut St. Marie te Huybergen volgde hij de Middelbare Landbouwschool te Roosendaal. Deze opleiding was bedoeld als een springplank naar de H.L.S. De plan nen werden doorkruist omdat zijn aanleg meer ging in de richting van de talen, dan de wiskundevakken. Jos hoopt in 1973 op een eigen bedrijf van start te kunnen gaan. Hij wil dan naar een samenwerkingsvorm met zijn broer. Deze samenwerking zal zich echter in eerste instantie beperken tot het terrein van de mecha nisatie. In afwachting van al deze ontwikkelingen werkt Jos momenteel op het bodrijf van zijn broer. Bedrijfsgrootte en werkzaamheden vragen echter geen 100% inzet van zijn persoon en arbeid. Vandaar dat hij naar moge lijkheden zocht om in de resterende vrije tijd zijn kennis en algemene ontwikkeling te vergroten. Zijn zoe ken resulteerde in een stage van enkele maanden op een landbouwbedrijf in Frankrijk. Hij koos voor deze stage om de kennis van de Franse taal wat op te vijzelen, de ontmoeting met andere mensen met andere ze den en gewoonten, de kennismaking met andere werk- en organisatievormen. Dit alles in het licht van de landbouw en met het oog op de nuttige wellicht nodige kennis van de jonge agrarische ondernemer binnen de E.E.G. in de toekomst. DE DOORSNEE FRANSMAN De Fransman dus ook de Franse boer is onaf hankelijk. Hij huldigt over het algemeen het principe van „leven en laten leven". Men is belangstellend, zonder in bemoeizucht te vervallen. Men accepteert de ander, zoals hij is. Je krijgt in het algemeen moei lijk kontakt met de Franse bevolking. Vooral de ste deling laat zich moeilijk benaderen. De kontakten van Jos tijdens zijn studieverblijf aan de universiteit beperkten zich dan ook veelal tot medestudenten uit Marokko, Tunesië, enz. De Fransman zit 's avonds thuis en observeert de ander, i LANDBOUW Landbouworganisaties op grond van confessionali- teit zoails in Nederland, kent men er niet. En dit niet alleen, omdat het merendeel van de Franse bevolking Rooms-Katholiek is, maar omdat de Franse boer land bouw en kerk als twee afzonderlijke zaken ziet. De Franse boer ziet weinig of geen heil in de toe komst van de E.E.G. Hij concentreert zich op zichzelf en bekommert zich enkel en alleen om zijn eigen hachje. De ander-E.E.G.-partners interesseren hem niet of nauwelijks. Een vergelijk tussen de Franse en Nederlandse landbouw is bijna niet mogelijk. Er zijn enorme ver- WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Op 20 mei a.s. wordt er een voetbaltournooi gehou den tussen de afdeling van de KPJ en de PJZ-afde- ling. Dit sportieve treffen vindt plaats op het sport- komplex te Aardenburg. De aftrap gebeurt om 13.00 uur. We rekenen op een enthousiast publiek, dat zijn spelers tot grootse daden c.q. de overwinning inspi reert. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN De afdeling gaat dit jaar weer iets doen aan die al te stijve spieren. Men gaat evenals in 1971 weer werken aan een successenreeks op de PJZ-sport- dag 1972. Wanneer iemand deel wil nemen aan een teamsport, dan moet hij/zij zich zo vlug mogelijk op geven bij: Martin Dekker, Hogeweg 5,. Hulst. Opgave voor de individuele nümmers bij de afdelingssekre- taresse of bij het wedstrijdsekretariaat op de sport dag 2ielf. TALENKURSUSSEN Voor leden van jongerenorganisaties worden deze zomer een aantal talenkursussen georganiseerd. Leef tijd: 1830 jaar. Engels: te Aelin van 6 juli tot 10 augustus. Frans te Straatsburg van 1 september tot 7 oktober. Duits te Kassei van 28 augustus tot 7 oktober. Nadere inlichtingen en opgave: PJGN, Den Haag (070—512541). schillen. Frankrijk is verdeeld in diverse departemen ten. Deze zijn weer onderverdeeld in distrikten. Een distrikt is een te overziene eenheid. Voorlichting, be leid, enz. verloopt geheel volgens deze struktuur. De Nederlandse graanproduktie is een fraktie van de Franse graanproduktie. De maisteelt is momenteel sterk in uitbreiding. Zij is in 5 jaar tijd vertienvou digd. MODERNE AANPAK Via voorlichtingsbulletins, vergaderingen en infor matieavonden probeert men de modernisering en produktievergroting te realiseren. De Franse land bouw is op dit moment op het punt aangeland waar de Nederlandse landbouw 20 jaar terug zat. Men werkt echter hard aan een inlopen van de achter stand. Voorlichtingsdiensten werken produktiesyste- men uit, maken kostenberekeningen, bemestings schema's, enz. Het percentage boeren dat gebruik maakt van deze diensten is momenteel nog klein n.l. 15,2 LANDBOUWPOLITIEK De Franse boer voe t zich in het algemeen nauw betrokken bij de landbouwpolitiek. Op een bijeen komst te Amiens, waarbij Jos aanwezig was, wa NOORD- EN ZUID-BEVELAND Op zondag 4 juni a.s. is er een grote vistocht op de Oosterschelde georganiseerd. We verzamelen in café „Juliana", Havenstraat 30 te Colijnsplaat. Van hieruit vertrekken we om 08.20 uur gezamenlijk naar de boot, de m.s. „Aegir". Om precies half negen ver laten we de vissershaven van Colijnsplaat. Omstreeks half vijf in de middag hopen we hier weer af te me ren. Hengels kan men aan boord van de „Aegir" hu ren. De deelnemers dienen zelf voor aas te zorgen. De akkomodatie en andere voorzieningen aan boord van de „Aegir" zijn zodanig, dat de tocht ook voor niet-hengelaars, zowel dames als heren, bijzonder aantrekkelijk en gezellig is. Eten en drinken is even eens aan boord. De kosten bedragen slechts 10, p.p. Er kunnen max. 40 personen deelnemen. Opgave voor deelname vóór 1 juni a.s. bij één van de onder staande personen: C. H. v. d. Maas (01109217) en L. Wabeke (01192—302). SCHOUWEN-DUIVELAND Schouw en-Duiveland winnaar van het PJZ-voet- baltournooi 1971 nam op zaterdag 6 mei j.l. deel aan het Interprovinciaal voetbaltournooi van de PJGN. Dit tournooi vond plaats op het sportkomplex „Hector" te Goor (Ov.). Deelnemers aan dit tournooi waren: de beste voetbalelftallen van de diverse pro vinciale organisaties aangesloten bij de PJGN. Gezien de lange reis vertrokken voetballers en sup porters van Schouwen-Duiveland in alle vroegte per touringcar vanuit Zierikzee naar Goor. Het elftal van Schouwen-Duiveland legde beslag op de 6e plaats. De priizen werden na afloop door de burgemeester van Goor aan de winnaars uitgereikt. ren maar liefst 1200 boeren aanwezig. Men is van mening, dat de jonge boer er in de toekomst niet meer komt met enkel een gedegen vaktechnische ken nis. Bedrijfsekonomische kennis en inzicht in pro- duktie en afzet zullen een steeds belangrijker rol gaan spelen. De Franse plattelandsjongeren strijden dan ook voor een bredere basisopleiding. De bewust making van deze eis voor de toekomst bij de jonge agrariër gelukt slechts in beperkte mate. De grote meerderheid bereikt men niet, omdat goede opleiding en interesse ontbreken. Een opmerkelijk feit is dat de jonge generatie in het algemeen van de coöperatieve instellingen af wil. Men richt zich veel meer op kontraktteelten. De ze kerheid van een basisinkomen zal hierbij zeker een belangrijke rol spelen. Landbouwbedrijven boven de 150 ha houden veelal geen vee. Kleinere bedrijven helbben bijna zonder uitzondering een belangrijke veestapel. De veestapel verschaft deze bedrijven een vast basisinkomen. KONKURRENTIEVERVALSENDE MAATREGELEN De gemiddelde Franse boer weet niet dat concur rentievervalsende maatregelen toegepast worden, omdat ze vaak in regelingen niet direkt de land bouw betreffende verwerkt zijn. De bedrijfsvoe ring is over het algemeen slecht, althans naar Neder landse begrippen. Ondanks intensieve pogingen tot modernisering/mechanisatie gebeuren uitmesten, voe ding van het vee. enz. nog veelal met handkracht. Bedrijfsboekhcudingen worden niet bijgehouden. De ontspanningsmogelijkheden voor de jongeren van het Franse platteland zijn bijzonder klein. Uitge strekte gebieden met veelal geïsoleerde dorpjes bie den weinig of geen mogelijkheden op cultureel ge bied. Een betere colliding voor de plattelandsjonge ren is enke] mogelijk in die streken, gelegen in de nabijheid van een grote stad. De enige ontspanning is de T.V. Er is dan ook een zekere ontevredenheid, verveling merkbaar bij de jongeren. Binnen en vanuit de jongerenorganisatie wordt er we'nig aan gedaan. Zij richt zich met haar werk hoofiVakelijk on de politieke en landbouwkun dige vorming van de plattelandsjongeren. Kulturele vorming moet men achterwege laten, omdat dit te kostbaar is. In een grote stad als Amiens (120.000 in woners) treft men slechts één jongerencentrum aan. Wat er in de kleiner? steden en de dorpjes aan voor zieningen is laat zich dan niet moeilijk meer raden. Geëngageerde jongeren treft men dan ook alleen in een stad als Parijs aan. Hier kan men jongeren ont moeten, die zich betrokken voelen bij het gebeuren in d'? rest van de wereld. Jos heeft in Parijs veel kontakten gehad met jon geren uit alle delen van de wereld. Juist in de kontakt- ten bleek de grote waarde van het volgen van een stage. Door een goede beheersing van de Franse taal was het hem mogelijk diepgaande gedachtenwisselin- gen te voeren met andere jongeren. Kennis te maken met :hun zienswijze en beleving van allerlei zaken, door hen gezien vanuit hun achtergrond, hun emoties, enz. Dit feit alleen al maakte de stage tot een waarde vol experiment. 's-HEER ABTSKERKE Het Oranjefeest, dat door leden van de PJZ-leden 's-Heer Abtskerke georganiseerd werd ten behoeve van de bevo-lking van de gemeente van die naam, is een geweldig suk-es geworden. De feestelijkheden werden 's middags geopend met een gekostumeerde optocht voor kinderen, bestaande uit versierde steps en fietsen. De jury stond voor de moeilijke taak om uit die vele prachtige kreaties de winnaars naar vo ren te halen. D-uidelijk bleek dat de versieringen met zorg waren aangebracht. Hierna begonnen de kinder spelen. die in drie hoofdgroepen waren onderver deeld. Er werd enthousiast en sportief om de prach tige prijzen gestreden. Na dit onderdeel volgde het optreden van het Majorettenkorps met drumband uit Wemeldinge. Zij lieten een geweldige show zien. Niet alleen voor kinderen waren er spelen, ook de volwassenen konden, wanneer zij dat wilden, vol doende aan hun trekkken komen. Er was o.a. een hin- dernisbaan, een ringsteekbaan voor brommers, voor de dames stoelendans, terwijl de heren hun krach ten konden beproeven bij het touwtrekken. Voor alle onderdelen bestond een goede belangstelling. De fees telijkheden werden 's avonds besloten met een lam pionoptocht voor kinderen. De leden van de afdeling hebben het met de orga nisatie en uitwerking van dit Oranjefeest bijzonder druk gehad. Zij hebben het met een inzet van 100 gedaan. Het resultaat mocht er zijn en schonk enorm veel voldoening. Daarnaast was het geweldig stuk pro paganda voor de PJZ 's-Heer Abtskerke. We kunnen dan ook terugzien op een in alle opzichten geslaagde dag. H. DE JONG. 6. DE BESLOTEN VENNOOTSCHAP (B.V.) Sinds 29 juni 1971 is het mogelijk 'een nieuwe rechtspersoonlijkheid bezittende vennootschap, de Besloten Vennootschap op te richten. Deze rechts- vorml vertoont veel overeenkomsten met de N.V., maar verschilt o.a. op de volgende punten: 1. De B.V. kent alleen aandelen op naam; er mogen geen aandeelbewijzen, bewijsstukken of certifi caten aan toonder worden uitgegeven. 2. De aandelen zijn niet vrij overdraagbaar. Dit is dus een in de wet dwingend voorgeschreven bepaling. 3. De B.V. heeft ontheffing gekregen van de plicht tot publikatie van de jaarstukken, waarbij grote B.V.'s zijn uitgesloten. De grens hiervoor ligt bij het balanstotaal van ƒ8.000.000 of bij een werk- nemenrsaantal van 100. Vooral voor een samenwerkingsvorm in de land bouw, die de N.V.-vorm wil kiezen lijkt het aantrek kelijk de jaarstukken niet te hoeven publiceren. Hiervoor is dan de B.V. de aangewezen weg. Overi gens kent de B.V. dezelfde, reeds genoemde voor- en nadelen als N.V. Uit de bespreking van de verschillende vormen is wel duidelijk geworden, dat in feite voor een samen werkingsvorm van enkele bedrijven slechts de v.o.f, en de N.V. c.q. B.V. in aanmerking komen. Voor elke samenwerkingsvorm geldt dat indien men de pachtrechten wil inbrengen, hiervoor toe stemming van de verpachter nodig is. Dit geldt zowel voor pacht- als erf pachtbedrijven. In sommige ge bieden in ons land kan dit op bezwaren stuiten. Ho pelijk zal hierin met het oog op de veranderende om standigheden in de landbouw op korte termijn ver andering komen. (Slot volgt)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 19