nieuw type john deere aanbouwveldhakselmachine type 25 haymax cirkelschudder „pesci" nu ook als graafkraan rijksdienst ijsselmeerpolders schaft 15 zware john deere trekkers aan een moderne koppensneller (Vervolg van pag. 7) mengele: stalmeststrooiers 20 juni - te axel demonstratie verwerking van losse kunstmest en vloeibare meststof 11 yELDKONING N.V. te Roermond brengt een nieuw produkt van British Lely op de markt: De Haymax cirkelschudder. Deze schudder is uitgerust met 2 iden tieke tegengestelde draaiende rotors, ieder uitgerust met S paar gelijkvormige tanden. Bij het in werking treden van de aftakas slaan de tanden uit tot hun van te voren ingestelde werkstand. Als de aftakas wordt uitgescha keld vallen die tanden automatisch terug naar de trans portstand. Het vooraf instellen van de gewenste werk hoek van de tanden geschiedt met één val tegelijk voor alle acht paar tanden per rotor. De machine is voorzien van twee gelijke loopwielen met een grote diameter die zijn uitgerust met hogedrukbanden en kan worden ge leverd in driepunts en getrokken uitvoering. De aandrij ving geschiedt bij alle machines door de aftakas. De vol gende werkzaamheden kunnen ermee worden uitge voerd: spreiden, wiersen, wiersen spreiden en het 2 of 3 zwaden in één legger afhankelijk van de werkbreedte. De Haymax 2 heeft een werkbreedte van 3 m en de Hay max 3 van 4,50 m. Naast de unieke serie last- en verrijdbare kranen van 624 ton/meter is nu ook de Pesci P 444 G aan het pro gramma toegevoegd. Aldus een mededeling van Boeke Huidekoper N.V. te Haarlem. Deze kraan is uitermate geschikt als graaf kraan en is dan ook voor dit doel ge- konstrueerd. Uiteraard is hij ook goed te gebruiken voor het op- en afzetten van lasten. De kraan is vervaardigd uit hoogwaardig staal, zodat het eigen-gewicht in ver houding tot de hefcapaciteit laag is gebleven. Het eigen gewicht is n.l. kompleet in standaard-uitvoering 1000 kg. De hefcapaciteit op 2.00 m armlengte bedraagt 3500 kg en op 4.00 m armlengte 1500 kg. De kraan heeft in stan daard-uitvoering een gieklengte van 5.30 m, waarvan 1 m hydraulisch uitschuifbaar is. D.m.v. een mechanische verlenging kan die gieklengte vergroot worden tot 7.00 m. Alle cylinders zijn dubbelwerkend uitgevoerd wat een noodzakelijkheid is om een kraan te kunnen laten gra ven. De kraan is aan beide zijden bedienbaar d.m.v. een nauwkeurig werkend regelventiel, welke een zeer snelle, doch soepele arbeidsbeweging geeft. MET de introduktie van de aanbouwveldihaksel- machine type 25, speciaal bestemd voor opper vlakten rond 25 ha, breidt John Deere de serie veldhak- selmachines verder uit. Aldus meldt ons Louis Nagel Co te Arnhem die daaraan toevoegt dat men in deze nieuwe machine in zeer veel details de reeds jaren be kende typen 30, 34, 35 en 38 herkent, zodat de gebrui kers van het nieuwe type profiteren van de hiermede opgedane technische ervaringen. Het is een solide gebouwde machine voor bevestiging aan de 3-punts ophanging. Een zware uitschuifbare kokerbalk waardoor de aandrijfas loopt zorgt voor een zeer stabiele bevestiging. Een naar achter-doorlopende aftakas maakt het mogelijk dat een erachter gekoppelde zelflossende wagen direkt zonder af te koppelen kan worden aangedreven. De machine is rondom afge schermd. Voor de krachtoverbrenging van de aandrijfas naar die overige draaiende delen zijn slechts 2 kettingen nodig. Als bijzonderheden van het type 25 wordt vermeld: Scharnierende puntverdelers, gepatenteerde rubber in- voerbanden waardoor bijv. maisstengels individueel tus sen de banden worden geklemd en naar de hakseltrom- mel gevoerd), vier veerbelaste toevoerrollen, een messen- trommel breder is dan'de toevoerrollen en een snijlengte variabel van 36,5 mm. Van de technische gegevens ontlenen wij dat de ver deelpunten scharnierend zijn, de snijhoogte 10 cm be draagt, de afstand tussen verdelerpunten 531 cm, de in- voeropening 275 cm2, het aantal toevoerrollen 4, de breedte toeovoerrollen 251 cm, de diameter messenron- sel 45,7 cm, het aantal geharde messen 6, die omwente lingen 1420 per minuut, de breedte 265 mm, een messen slijper is ingebouwd en het vaste mes voorzien is van een geharde legering van wolfraam en carbid op lange vlak (John Deere patent), de snijlengte 36,5 mm, de uitlooppijp 100° draaibaar, het aftakastoerental 540 omw./min., de aankoppeling kategorie II is, de totale breedte (trekker 4- machine) verstelbaar is van minimum 235,5 cm en maximum 263,5 cm, de hoogte (in bedrijf) 287 cm zonder verlengstukken en het gewicht 500 kg. De prijs bedraagt 6.266,exclusief B.T.W. ^E Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders nog steeds het grootste landbouwbedrijf in Nederland heeft zijn trekkerpark verder uitgebreid met 15 zware John Deere trekkers n.l.: 5 st. type 4020 (95 pk aftakas) en 10 st. type 3120 (73 pk aftakas). Doordat de Amerikaanse trekkers type 4020, waarvan er reeds 20 stuks gedurende 6 jaar bij de Rijksdienst draaien, sterk in prijs zijn gedaald, kwam de verdiere uit breiding van dit type weer binnen de begroting. Deze trekkers zullen voornamelijk worden ingezet bij het graantransport, dat middels zaadwagens over grote af standen geschiedt. De maximum transportsnelheid van ca. 30 km/uur bevordert een snelle afvoer van het veld naar de drooginstallaties. Voorts worden de trekkers in gezet bij veldwerkzaamheden en bij de nodige grondbe werkingen in de nieuw in kuituur gebrachte gronden. De 10 stuks John Deere trekkers type 3120 zijn voor namelijk aangekocht voor de aandrijving van de zware greppelfrezen. Kapaciteitsverhoging ligt aan de beslis sing tot het kopen van deze trekkers duidelijk ten grond slag. Deze werkzaamheden werden tot nu toe uitgevoerd door trekkers in de 50 pk-klasse. Gedurende de oogst worden de trekkers type 3120 ook ingezet voor het transport van de 18 tons zaadwagens. Alle 15 stuks John Deere trekkers worden uitgerust met veiligheidskabines met verwarming en een aansluiting voor hydraulisch beremde wagens. Een voorziening die hij in verband met de 1 december a.s. van kracht wordende wijzigingen van het Landibouwveiligheidsbesluit, indien het wagens van 5 ton en meer betreffen, van belang is. Het totale aantal John Deere trekkers waarmede de Rijksdienst na deze aankoop werkt, is hiermede gestegen tot 77 stuks. den opgevangen door een steunbedrag voor de produ cent, is het voor alle kwekers/handelaren en coöperatie ve kweekbedrijven een duidelijk feit dat dit steunbedrag dat in feite door de teelt wordt gecreëerd, thuishoort in de participatiepot, waarna de partijen zich verder in overleg met hun vertrouwenscommissies dienen te rea liseren, hoe de participatiepot moet worden verdeeld. Het totale prijsniveau is door a. bodemgarantieprijs b. subsidie c. uiteindelijke verkoopprijs I zodanig in elkaar gevlochten, dat men één onderdeel er niet apart uit kan halen. [^AAR de beslissingen in Brussel nog niet zijn geno^ men is het thans nog te vroeg om hier te spreken over geen overeenstemming. Op dit moment wachtten de partijen nog verder af en zij hebben inmiddels aan het Ministerie van Landbouw verzocht om overgangsmaat regelen volgens artikel 16 onder ogen te willen zien. Ver der kunnen wij niet nalaten een woord van waardering ten goede te laten komen aan de onderhandelaren van het Ministerie van Landbouw, van het Landbouwschap en kwekers/handelaren, die door middel van hun orga nisaties met zeer veel moeite bereikt hebben om de voor stellen van steunbedragen in dit eindstadium van voor bereiding voor aanvaarding gereed te krijgen. Deze steunbedragen, die weliswaar nog afgekondigd moeten worden, belopen volgens de voorstellen bedragen van 5—30 rekeneenheden per 100 kg hetgeen, uitgerekend aan 3,62 per 100 kg, een bijzonder welkome en nood zakelijke toeslag voor de graszaadteelt betekent! Koninklijke Kweekbedirijf en Zaadhandel, D. J. VAN DER HAVE N.V. Zijkanten maaien kan er gegarandeerd vlot mee gebeuren en -het koppen lukt straks ook feilloos. Het wachten is op een paar radertjes voor het bewerk stelligen van een lagere rijsnelheid en op de juiste wijze zagen. Na uitproberen is men er achter geko men welke zagen geschikt zijn, maar die geschikte zagen zijn niet vlot leverbaar. Het koppen is echter in principe winterwerk en vóór het seizoen hiervoor is aangebroken zullen de problemen opgelost zijn. Nu is het zijkanten maaien aan de orde. Hiervoor is een groot deel van het jaar geschikt, o.a. voorjaar en zomer. De machine is hier voor direct beschikbaar. DE KOSTEN ijWBN kan lid worden van de coöperatie tegen een contributie van 5 per jaar. Het uittreegeld bedraagt 10. Het apparaat is voor niet-leden be schikbaar tegen een vergoeding van 35 per uur en voer leden 30 per uur. Later zal men zien of het goedkoper kan of duurder moet worden; voorlopig wordt de prijs vastgesteld aan de hand van een glo bale begroting. Verder werdt per bedrijf en per keer 25 .,vcorriigeld" gevraagd. Het is de bedoeling per dorp te werken, om onno dig heen en weer rijden te voorkomen. Eventueel wil men ook graag bij andere N.F.O.-afdelingen gaan werken, als er voldoende animo voor is. Men kan bv. denken aan Flabkee, Tholen of Zuid-Beveland. We vertrouwen dat de nieuwe „windschermen- snoeimachine" in de praktijk aan de verwachtingen zal voldoen, zodat een nieuwe stap is gezet op de weg naar verdere arbeidsbesparing in de fruitteelt. A. v. O. |y|ENGELE stalmeststrooiers, geïmporteerd door Motrac N.V. te Zutphen, zijn nu naast de reeds verkrijgbare typen in diverse tonnages met 1, 2 of 4 strooiwalsen in 2 dan wel 4 wielige uitvoering. Ook in zwaardere uitvoering van 5 en 6 ton verkrijgbaar. Het zijn de typen ES 500 en ES 600 geheel uit staalplaat ver vaardigd, in standaard uitvoering met een disselboom met 2 rubber dempels een strooiaggregaat met 2 liggende vijzelwalzen en een fijnstrooiwals. Het laadvermogen! van deze met een hydraulisch geremde as uitgeruste stalmeststrooiers bedraagt resp. 5000 en 6000 kg. Naast de standaarduitvoering zijn verschillende accessoires leverbaar voor zowel de twee- als vierwielige typen. De Stichting Landbouwkundig Onderzoek in Zeeuws- Vlaanderen organiseert in samenwerking met het Con sulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Goes en het Consulentschap voor Landbouwwerktui gen en Arbeid te Wageningen, een landelijke demonstra tie in verwerking van losse kunstmest en vloeibare mest stof. Deze demonstratie wordt gehouden op dinsdag 20 juni a.s. om 13.30 uur in de gemeente Axel (bij de water toren). Op deze demonstratie zullen ±12 methoden van verwerking van losse kunstmest worden gedemonstreerd. Daarnaast zullen nog een viertal methoden van verwer king van vloeibare meststof worden getoond. De demon stratie is zo opgezet dat voor elk landbouw- en loonbe drijf mogelijk aantrekkelijke methoden voor de toekomst worden gedemonstreerd. Tijdens de demonstratie zal er een toelichting over de gedemonstreerde machines wor den gegeven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 11