Aardappelen Baalhoek Cadzand (Vervolg van pagina 1) Uitvoerig werd daarbij gediscussieerd over de vraag, die vooral bij jonge boeren steeds verder naar voren komt, of de aardappelen ook in het pakket van E.E.G.- garantieprodukten moeten worden ondergebracht. Daarbij gaan de gedachten dan uit naar het Engelse systeem van minimum aardappelprijzen, gekoppeld aan een bepaalde vorm van teeltbeperking. Ook door het Landbouwschap worden de mogelijkheden voor invoering van een marktverordening voor aardappe len, zoals in Engeland, momenteel aan een studie on derworpen. Men was het eigenlijk wel met de heer Knottnerus eens dat de akkerbouwers-aardappeltelers het deels in eigen hand hebben om de afzet van aardappelen beter te organiseren. Moet de nood eerst nog hoger stijgen voordat men echt gaat proberen de aardappel- afzet grotendeels in één hand te brengen? Als men zover is, kan men n.l. zelf een prijsdrukkend over schot weg werken. BEDRIJFSBEZOEKEN Na de lunch werd een tweetal Zeeuwsvlaamse ak kerbouwbedrijven bezocht. Het eerst aan de beurt was het bedrijf van de heer J. Dees te Cadzand. Bij aankomst werd het gezelschap opgewacht door een deputatie van d'e aktiegroep Tholen en Sint Philips- land, die aan Ir. Knottnerus het resultaat van een handtekeningenaktie, ter ondersteuning van de eisen om tot snelle maaregelen voor de akkerbouw te ko men, aangeboden. Ook door de heer Dees werd het K.NL.C.-bestuur geconfronteerd met de zeer moei lijke situatie waarin de akkerbouw verkeert. De heer Dees exploiteerde een pachtbedrijf van ruim 40 ha en was onlangs in de gelegenheid zijn bedrijf uit te breiden met één kavel van 24 ha gele gen op ruim 10 km afstand. In zijn toelichting stelde de heer Dees dat hij in de bijzonder gelukkige omstandigheid verkeerde, deze 24 ha te kunnen bijpachten. Met de huidige grondprijzen was kopen van dit perceel niet verantwoord geweest, ook al paste het precies in mijn bedrijfsvoering, aldus de heer Dees. De heer Knottnerus was ook van me ning dat kopen in vele gevallen financieel niet haal baar is. Spreker stelde nadrukkelijk dat bedrijfsver- groting voor iedereen nu eenmaal niet haalbaar is. Uitbreiding van de een gaat altijd ten koste van de ander. Helaas zullen velen niet in de gelukkige omstan digheid verkeren als de heer Dees, dat een verpach ter wordt gevonden die de uitbreiding van de grond wil financieren! Het bouwplan op dit bedrijf omvat 50 tarwe, 25 suikerbieten en 25 aardappelen/ uien en graszaad. Naast de heer Dees is nog 1 vaste arbeider aanwezig. De belangrijkste machines zijn op het bedrijf aan wezig, evenals siloruimte voor de tarwe en opslag capaciteit voor «en deel der aardappels. Aan de hand van een aantal indringende vragen van de heer Dees betreffende de mogelijkheden voor rentesubsidies in de akkerbouw, de belastingverschillen in de E.E.G. en de lage prijzen der vrije produkten, ontsproot zich een levendige discussie. KNLC-voorzitter Knottnerus stelde dat een discus sie over de mogelijkheden van rentesubsidies weinig zinvol is, zolang hierover nog vele vraagpunten be staan. Na de vergadering van het O.- en S.-fonds op 19 mei a.s. weten we 'hierover meer. Wel mag verwacht worden dat grote landbouwma chines en installaties voor tussenopslag van de pro dukten op de boerderij voor rentesubsidies in aan merking komen. Een lichtpuntje is daarbij dat waar schijnlijk de Rentesubsidies het eerst zullen worden ingevoerd in de akkerbouw- en rundveehouderijsec tor. In verband met de tussen de verschillende E.E.G.- partners bestaande verschillen in belastingdruk werd erop gewezen dat het Verdrag van Rome in principe slechts voorziet in harmonisatie der indirekte belas tingen (BTW). De voorstellen van de Commissie van Soest tot in voering van een belastingvrije pensioenreserve zijn een eerste stap op de weg tot vermindering van de druk der directe belastingen. Betreffende de voor stellen dienen dan ook zo snel mogelijk ingevoerd te worden! Daarnaast dient de verdere mogelijkheden tot invoering van een belastingvrije investeringsreser ve, zo mogelijk gekoppeld aan het inflatiepercentage, onderzocht te worden. BEDRIJF VAN DE HEER I. DE HULLU TE NIEUWVLIET Vervolgens werd door het gezelschap, waarbij zich inmiddels ook de vertegenwoordigers van de aktie groep Tholen/Sint Philipsland' hadden aangesloten, het bedrijf van de heer De Hullu bezocht. A Door de heer De Hullu wordt een akkerbouwbedrijf van 46 ha voornamelijk in eigendom geëxploiteerd. Het bedrijf ligt verspreid over 8 kavels, waarvan enige op grote afstand van de bedrijfsgebouwen. Het bouwplan omvat 33 tarwe, 12 gerst, 25 suiker bieten, 20 aardappelen en 10 koolzaad/erwten. De heer De Hullu, die zelf grotendeels arbeidsonge schikt is, heeft geen vaste arbeidskrachten meer in dienst. In tegenstelling tot het voorgaande bedrijf zijn hier slechts een beperkt aantal basiswerktuigen, als trak- tor en transportwagen, op het bedrijf aanwezig. Prak tisch alle werkzaamheden worden door de plaatse lijke werbtuigencoöperatie verricht. Deze coöperatie welke reedis 25 jaar bestaat, telt 8 leden met in totaal 260 ha bouwland. Op deze 8 bedrijven zijn in totaal 8 vaste arbeidskrachten in dienst, d.w.z. 1 vaste ar beidskracht op ruim 30 ha. De Werktuigencoöperatie beschikt over een eigen loods, welke indertijd met subsidie uit het O.- en S.- fonds is gebouwd1. Voor een noodzakelijke uitbreiding van deze loods kan op dit moment evenwel geen sub sidie meer worden verkregen. Hopelijk kan de uit breiding nu met rentesubsidie worden verwezenlijkt, aldus de heer De Hullu. In zijn toelichting stelde de heer De Hullu dat de laatste tijd veel gesproken wordt over volledige integratie. Wij als werktuigencoöpera tie gaan daar zeker nog niet toe over; omdat naar onze mening de voordelen ervan worden overschat. Daar bij komt nog dat bij volledige samenwerking het zo belangrijke eigen belang weg valt, aldus de heer De Hullu! Terugkomend op zijn eigen bedrijf, wees spreker erop dat hij met zijn huidige bouwpan bewust zon digt tegen de vruehtwisSelingseisen. Dit om zo veel mogelijk gegarandeerde produkten te kunnen verbou wen, omdat de huidige lage prijzen voor de meeste vrije produkten, zoals aardappelen, uien en erwten, funest zijn voor het bed rijf spend ement. Met enige pakkende voorbeelden over de verliezen die uit de aardappel- en uiensector werden geleden en die vaak enige tienduizenden guldens per bedrijf bedra gen, verduidelijkte de heer De Hullu zijn betoog. Ook het alleen verbouwen van gegarandeerde pro dukten leidt evenwel niet tot e)en positief bedrijfs resultaat. De vaak mooie voorzijde van mijn en vele andere akkerbouwbedrijven gaat tegenwoordig helaas samen met een duistere achterzijde, aldus de heer De Hullu. Na een uitvoerige gedachtenwisseling over de knellende problemen in de akkerbouw, die ook op dit bedrijf weer naar vorten komen, dankte ir. Knott nerus het ZLM-bestuur voor de bijzondere geslaag de dag en al het gebodene, niet in het minst voor de ruime gelegenheid tot een openhartige discussie. Mede T}ONDERDAG 29 april j.l. viel het officiële be- sluit dat de voorgenomen fusie tussen Cebeco Rotterdam en De Handelsraad van de A.B.T.B. te Arn hem tot stand kwam. In de afgelopen maanden waren de fusievoorstellen in de verschillende regionale ver gaderingen aan de orde gekomen zodat reeds te ver wachten viel dat de buitengewone algemene leden vergaderingen resp. te Arnhem en Amsterdam met een en ander accoord zouden gaan. Inderdaad is bij Cebeco zonder dat één tegenstem werd ingebracht vóór de fusie gestemd. Bij de Handelsraad, alhoewel de overgrote meerder heid vóór was, waren er enkele tegen- en blanco stemmers! Van de 221 uitgebrachte stemmen n.l. 12 tegen en 8 stemmen blanco. Hiermede wordt de fusie een feit en gaat op 1 juli a.s. „Cebeco - Handelsraad" gevestigd te Rotterdam van start. De plannen tot deze fusie kwamen het vorig jaar op 23 juni 1971 naar bui ten en de uitwerking tot realisering heeft dus bijna een jaar geduurd. WOORZITTER A. M. Geluk van Cebeco wees er in zijn openingswoord van de buitengewone algemene ledenvergadering op dat met deze fusie, waarbij Cebeco een omzet van ca. 1 miljard gulden inbrengt en De Handelsraad ca 200 miljoen gulden, er in de coöperatieve aan- en verkoopsector als het ware een nieuw begin wordt gemaakt. De verhouding tussen de standsorganisaties in K.N.B.T.B.-kring en hun aan- en verkoopsector is uniform en eenvoudig van opzet. De betrekkingen tussen beide waren heel nauw. Deze relatie wordt nu losgelaten en komt onge veer op dezelfde basis als die tussen K.N.L.C. en RAPPORTEN EN PUBUKATIES Huisvesting van mestkalveren, Publikatie nr. 49 van het Instituut voor Bedrijfsgebouwen, Dr. S. L. Mansholtlaan 12, Wageningen. Verkrijgbaar door storting van 2,50 op giro 947476 met vermelding van het gewenste rapport. Het mesten van kalveren met behulp van melkvervangende preparaten tot 'n eind- gewicht van 150 a 160 kg heeft een grote vlucht ge nomen. Het I.B.L. heeft zich hiermee reeds geruime tijd beziggehouden en de resultaten ervan zijn bijeen gebracht in deze publikatie. Jaarverslag 1970/71 Varkensstamboek voor Zee land. In het afgelopen boekjaar zijn er tussen de pro vincies Noord-Brabant, Limburg en Zeeland diverse Het tweede bedrijf dat in het kader van het K.N.L.C. werkbezoek aan Zeeland werd bezocht was dat van de heer I. de Hullu te Nieuwvliet. Die pleitte vurig voor maatregelen ten gunste van bedrijven als het zijne, praktisch geheel eigendom, opgenomen in een a.1 25 jaar goed werkende werktuigencoöperatie. Zulke samenwerkingsverbanden moeten ook faciliteiten kunnen krijgen zonder dat ingrijpender samengaan wordt verlangd! Van links naar rechts: Dr. Ir. C. W. C. v. Beekom; Ir. C. S. Knottnerus; I. de Hullu, voor zitter afd. Nieuwvliet der ZLM; J. L. Nijsingh, voor zitter D.L.G. en W. H. Jas, voorzitter Holl. Mij. van Landbouw. ook door de vele gesprekken die tijdens de rondrit in de bus konden worden gevoerd, keerde het KNLC- bestuur boordevol nieuwe indrukken en gegevens huiswaarts. Indrukken van een mood, maar helaas nog steeds voor velen een ver stukje Nederland, Zeeuws-Vlaander en, waar zich struktureel ook veel afspeelt. Men heeft het onderweg kunnen gadeslaan: Koewacht (wegkwijnende vlasserij), Terneuzen (Dow Chemical), de Braakman en Cadzand (recreatie). U weet nu de achtergrond van waaruit wij tot U komen met onze verlangens, zo ongeveer zei het de heer J. B. Becu! Cebeco. Omdat het zowel bij Cebeco als Handelsraad allereerst gaat om het behartigen van de stoffelijke belangen van boer en tuinder is de fusie een logische zaak. Door volledige samenwerking wordt de basis ver breed, de omzet verhoogd, het kostencijfer relatief gedrukt en het marktbereik vergroot, terwijl de geza menlijke inkooppositie in kracht toeneemt. Bij dit al les dienen wij aan Cebeco-zijde wel te beseffen dat voor bestuur, directie, leden en medewerkers van De Handelsraad van de A.B.T.B. heel veel van het eigene moet worden losgelaten. Wij hebben voor de wijze waarop zij tot het inzicht zijn gekomen dat deze fusie moet slagen, en ook voor de wijze waarop zijn steeds met het gemeenschappelijk zakelijk belang voor ogen met ons het overleg hebben gevoerd! Indien het gelukt, zo merkte voorzitter Geluk op, om dit jaar ook het overleg met de L.T.B. in Haarlem met gunstig resultaat af te ronden, is in ieder geval boven de grote rivieren, Zuidwest Nederland inbegre pen, eenheid in beleid tot stand gebracht in de coöpe ratieve aan- en verkoopsector. Wij blijven ons voor de toekomst openstellen voor samenwerking met co- operaties ten zuiden van de rivieren. Naar onze op vattingen staat het belang van de boer en tuinder in geheel Nederland ons voor ogen, en dit belang is uit eindelijk het meest gediend door een nationale aan pak der problemen. Bestuurderen van coöperatieve ondernemingen in ons land zullen er voor moeten waken dat het louter behartigen van, wat ik zou willen noemen, „de kleine re belangen", de grótere van ons allemaal niet gaat schaden. En dit geldt zowel binnen als buiten onze kring! Aldus de heer Geluk. besprekingen gevoerd in verband met een mogelijke fusie. De verwachting is, dat deze 3 stamboeken, wel ke aangewezen zijn op de Selectiemesterij „Zuid-Ne derland" te Someren per 1 oktober a.s. samen gaan werken. Beoordeling van melkmachine-installaties op de boerderij. Normen en richtlijnen, uitgegeven door Rijkszuivelconsulentschap voor de Melkwinning, Dui- vendaal 6, Wageningen. In verschillende landen heeft men naar een passende methode gezocht om de melk machine-installatie technisch te kunnen beoordelen. Door het ontbreken van algemeen aanvaarde richt lijnen voor de beoordeling en door het op verschil lende wijzen intepreteren van de gevonden gegevens, waren de conclusies vaak niet voldoende betrouw baar. FUSIE CEBECO - HANDELSRAAD EEN FEIT SAMEN ÉÉN!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 8