Spectaculaire ontwikkeling champignonteelt T\E champignonteelt heeft een periode van zeer snelle groei achter de rug. Twintig jaar geleden werden deze „eetbare paddestoelen" in ons land vrij wel alleen geteeld in de grotten van Zuid-Limburg. Daarna is men er toe overgegaan om speciale cham pignonhuizen te bouwen. Gevolg de produktie steeg met sprongen. In het tijdvak 19501960 nam de champignonpro- duktie toe van 300 ton tot 3000 ton, dus een vertien voudiging. In de periode 19601970 ging de stijging door tot ruim 30.000 ton, dus weer tien maal zoveel. Van een onbelangrijk produkt, werd het een veel ge bruikt voedingsmiddel, dat bij de consument snel aan waardering wint. Voor meer dan 1000 ondernemers is het een hoofdbron van inkomen; de produktiewaar- de bedraagt meer dan 100 miljoen gulden per jaar. OPENING NIEUW PROEFSTATION spectaculaire ontwikkeling van de champignon teelt was vooral mogelijk door het onderzoek en de voorlichting. De grottenteelt vond nog op pri mitieve wijze plaats, terwijl thans de teelt op een hoog niveau staat. Ongetwijfeld zijn er echter nog veel mogelijkheden voor en verder opvoeren van het teeltpeil, o.a. door betere rassen en 'betere compost. Vandaar dat aan het onderzoek hoge waarde wordt toegekend. Maquette van het gebouwencomplex: (2 voorgebouw met vergaderruimten, werkkamers, archieven, biblio theek en administratie plus uitbreidingsmogelijkhe den; 3 laboratorium voor rassen- en veredelingson- derzoek; 4 laboratorium voor chemisch en klimatolo gisch onderzoek; 5 centrale kantine en ketelhuis; 6 proefkwekerij; 7 fermenteerhal, waarin op experi mentele basis compost wordt bereid). Werkgang proefkwekerij met links 8 kleine en rechts 8 grote proefcellen. De cellen 5 en 14 kunnen tijdens de rondgang bezichtigd worden. Ten behoeve van dit onderzoek is een nieuw proefstation gebouwd bij het plaatsje America, dicht bij Horst, dus in Noord-Limburg. Dit nieuwe proef station werd op 26 april j.l. geopend door minister Lardinois, die in zijn toespraak wees op de dynami sche aanpak van de champignontelers. In Limburg is de produktiewaarde van de champignons zelfs bijna even hoog als die van de granen en hoger dan van de suikerbieten. De opzet en structuur van de teelt met o.a. centrale compostbereiding kan door andere bedrijfstakken ten voorbeeld worden gesteld. Ook de wijze van afzet voldeed tot nu toe aan hoge eisen. De bewindsman gaf echter het advies zich te bezin nen op nieuwe afzetvormen. Want opvoering van het teeltpeil en daarmee van de produktie is nog wel te doen, maar veel moeilijker is het die hogere produk tie tegen een bevredigende prijs te verkopen! naar het optimale klimaat in de champignonkwe kerijen. Aan het proefstation, dat staat onder leiding van ir. P. H. van der Pol, zijn momenteel 40 medewer kers verbonden, waaronder ook binnen- en buiten landse gastmedewerkers en stagiaires. LIEVER NIET TE VEEL UITBREIDING champignonteelt is de laatste jaren goed ren dabel geweest. Men is echter bang voor een te snelle stijging van de produktie en daardoor te lage prijzen. Vandaar dat gewaarschuwd wordt tegen uitbreiding. Men wil in feite liever geen of weinig nieuwe telers, mede omdat veel bestaande bedrijven moeten uitbreiden, zodat er toch al een flinke toe name van de capaciteit en produktie te verwachten Minister Lardinois verrichtte symbolisch de ope ning van het nieuwe proefstation, door op een knop te drukken, waarna er een paneel zichtbaar werd met de naam Horst B 3D. Dit is de naam van een nieuw ras, dat door het proefstation is gewonnen en uitmunt door goede eigenschappen. Een belang rijk pluspunt is bv dat het onvatbaar is voor een virus, dat in de champignonteelt soms veel schade berokkent. ONDERZOEK BELANGRIJK bouw en inrichting van het nieuwe proefstaton heeft ruim 3% miljoen gulden gekost De helft van dit bedrag komt voor rekening van de overheid. Minister Lardinois wees er nog op dat aanvankelijk een 'bedrag van een miljoen was geraamd, doch dat „De Haag" zonder veel morren akkoord was gegaan met een verhoging tot het viervoudige! Er is een terrein aangekocht ter grootte van 13% ha. In het imposante gebouwencomplex valt vooral de reinheid op. Veel kranen, wasbakken, steriele ruim ten, enz. De champignon is een lagere plant en moet daarom met extra zorg worden omringd, teneinde besmetting met andere schimmels te voorkomen. Be strijding van nadelige schimmelziekten is namelijk erg moeilijk, omdat de champignon even gevoelig is voor bestrijdingsmiddelen als de parasieten die be streden moeten worden. Men moet dus besmetting voorkomen, want genezen is vrijwel onmogelijk. Bij het onderzoek wordt o.a. aandacht besteedt aan: Voeding. Onderzocht worden de toevoegingen tij dens het composteringsproces, alsmede de be handeling van de compost tijdens dit proces. In verband met een groeiend tekort aan paarde- mest heeft het onderzoek ook betrekking op de bereiding van synthetische compost. Daar naast wordt de invloed nagegaan van bijvoeging in het begin van de teelt. Cultuur. Het onderzoek betreft o.a. het bepalen van de oorzaken die leiding tot vorming van „knoppen" waaruit de champignons zich ont wikkelen. Daarnaast wordt vervangende mate rialen voor de dekaarde. De hoeveelheid zwart- veen en turfmolm raken in ons land binnen af zienbare tijd uitgeput. Rassen. Gestreefd wordt naar rassen met een hoger drogestof-gehalte, betere houdbaarheid en ge ringer vatbaarheid voor ziekten. Verder wordt aandacht besteed aan het onderzoek betreffende ziekten (afstervingsziekte door een virus en de ,,mummy"jbacterieziekte) en wordt gezocht Het bereiden van compost in de fermenteerhal. Brabant (27 terwijl ook Gelderland vrij belang rijk is (18 In Noord-JBrabant zijn Standaardbui ten en Boekei toonaangevend. In Zeeland vindt men in Yerseke een aantal champignontelers. Het consumptieniveau ligt in ons land niet hoog. In 1970 kregen we in vergelijking met een aantal andere landen het volgende beeld: West-Duitsland ca. 1250; Denemarken ca. 1100; Frankrijk ca. 1000; Engeland ca. 900; België ca. 900; U.S.A. ca. 500 en Nederland ca. 500. Alles in grammen/hoofd). Er is dus nog ruimte voor opvoering van de bin nenlandse consumptie. Overigens is men sterk af hankelijk van export. In '1970 werd niet minder dan 77 van de produktie uitgevoerd. Het is dus ver standig dat de champignontelers, ondanks de gunsti ge exploitatieresultaten, geen uitbreiding met nieuwe telers propageren! A. v. O. 2 2 CO <D CO -M ü0 :£.S S fttmc X V e Si? o> 3 blQ.011 O) txo dJ tuo^cj a 1957 320 1.650 3,15 5,0 ca. 12 1971 1.150 34.000 2,88 100,0 ca. 42 Zoals men ziet is de prijs per kg ongeveer even hoog als 15 jaar geleden, maar door de enorme op brengststijging per vierkante meter is er toch sprake van een goed lonende teelt. De laatste jaren is het aantal telers vrijwel niet meer toegenomen. De zeer hoge investeringen werken hierbij ongetwijfeld ook als rem. Het grootste deel van de teeltoppervlakte vindt men in Limburg (49%), hierna volgt Noord- Het oogsten van champignons in de proefvakken. Er wordt gebruik gemaakt van pllklorries. Gemakkelijk te verplaatsen en ruimte voor veel fust. is. Bovendien gaat de stijging van de opbrengst per vierkante meter nog steeds door. Dat blijkt o.a. uit de volgende cijfers:

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 7