TUINBOUW- KLANKEN Vochtigheid en kou bevorderen de werking van de bodemherbiciden Vergeet niet dat de handel ook goed kan rekenen IIINGK> VAN DE WEEK 0 We dronken een glas... en lieten het zo het was is de conclusie van uw correspondent uit WALCHEREN, bij het overdenken van de jaarvergadering onzer veiling in Middelburg. Over enkele onderwerpen was nog al wat deining maar al met al gingen alle voorstellen van Be stuur en R. v. T. erdoor. Al met al een niet onaangename vergadering, temeer daar via de openingsrede van de voorzitter beklemtoond werd dat het werkelijk menens is om met een sluitende rekening te komen. Ook ons hoog veilingtarief, hoe verklaarbaar ook, voor een con sumptieveiling, is begrijpelijk. Nu echter het patroon van aanvoerders (meer grotere, minder kleinere en kopers met zelfdie tendens); zich langzaam maar onaf wendbaar wijzigt, zal het patroon onzer veiling zich mee moeten wijzigen. De leiding ziet dit ook zitten maar om op het juiste moment om over te schakelen eist veel in zicht in deze moeilijke materie. Nu we toch over de veiling schrijven moet een voor ons oud stokpaardje maar weer eens van stal gehaald worden. Ons bereikten n.l. klachten van de groothandel over het gewicht. Zo is het enkele weken terug gebeurd WIJ ONTVINGEN Vruchtrot en schimmelvormingen bij appel. Mede deling nr. 11 van het Proefstation voor de Fruitteelt te Wilhelminadorp. In deze mededeling zijn, in woord en beeld, alle thans belangrijke soorten vruchtrot en typen van schilmisvorming die bij de appelvrucht kunnen voorkomen, bijeengebracht. Verkrijgbaar door storting van 2,50 op giro 495017 t.n.v. het Proefstation voor de Fruitteelt te Wilhelminadorp, met vermelding van de publikatie. Instituut voor Tuinbouwtechniek, Wagemngen. Glo bale beoordelingen nr. 7107, 7108, 7109; resp. van Kentie Magneetafsluiter 1 Rovatti centrifugaal- pomp met elektromotor type EX 40 C; Priva CO2 toe stel type D 100 F. Aan te vragen bij het ITT, Dr. S. L. Mansholtlaan 10, Wageningen. iJVE afdeling SCHOUWEN EN DUIVELAND van de Koninklijke Algemene Vereniging van Bloembol lencultuur hield deze week haar voorjaarsvergade ring. Het bestuur had als inleider uitgenodigd een specialist die de leden het een en ander uit de doeken deed over het trekken van bolbloeruen. Verduidelijkt met cijfers uit de praktijk lichtte inleider het wel en wee van het trekken van bloemen toe. Bij verschillende telers bestaat belangstelling voor het trekken van bolbloeinen, teneinde de winter maanden produktief te maken. Afgezien van de in vesteringen verdient het voor de geïnteresseerden aanbeveling goed te overwegen of de pieken bij op- plant en oogsten het andere werk niet nadelig be- invloeden. Reeds is door enkele ondernemers het trekken van bloemen ter hand genomen. Afgelopen week hebben de tulpen- en irissenpercelen alle aandacht gehad van de keurmeesters. Hier en daar is nogal wat loos, wat het virus betreft. Blijkens uitlatingen van de keur meesters is met name in het irissenbestand op Schou wen en >Duiveland goed werk verzet. Goed dat van de keuringsdienst te vernemen, maar dat mag onze aandacht niet verslappen. In onze omgeving is de oogst van winterbloemkool begonnen. Het areaal is niet groot, maar voor de be trokken telers is de start goed. Er worden goede prij dat de veiling „blank" stond (overdreven natuurlijk!) van 't water dat uit de gelichte andijvie liep. Nu is het volkomen normaal dat als het regent ook buiten staande gewassen natregenen. Maar als je dan ziet dat elke kist vooraf gewogen wordt en keurig met een krijtje 't ge wicht vermeldt, bijv. 4,2, 3,7, 4,8 enz. en men weegt dan zijn spulletjes op dat gewicht dan is het logisch dat het gewicht er niet meer is bij nat produkt. Er zijn dan ook diverse partijen afgekeurd of althans gekort in gewicht. De kooplui zien van heinde en ver als elke kist vooraf „gekrijt" is!We begrijpen volkomen dat men, vooral als het duur is, niet zo gauw overwicht heeft. Maar als bijv. luxe artikelen zoals momenteel bijv. snij-sperciebonen tot 5—6 per kg gaan en de groente boer moet ze de volgende dag verkopen en merkt bij nawegen dat door te krap wegen en door het uitdrogen er een V2 pond minder is betekent dat dat de prijs geen 6 imaar 6,40 wordt. En géén aanvoerder moet denken dat een groenteboer niet rekenen kan. Meestal tweemaal zo snel als een ander en uit 't hoofd! De zelfde klacht geldt ook voor hard fruit. Nip ge wogen in 't koelhuis en dus onderwicht bij verkoop. Vooral op onze fruitveilingen doet dit bij de handel, overbekende verschijnsel voor. Een bekende uitzondering is Katwijk met zijn grote wa'speen aanvoer. Hier koopt men een kist worteltjes van 20 kg en heeft er gegarandeerd nooit op tekort. U mag het elke handelaar navragen. Nu we dit schrijven (29/4) is het aan 't regenen. We hoorden van een bekend fruitkweker dat er wei nig vroege peren zullen zijn. Op onze vraag waarom werd op het koude weer tijdens de bloei gewezen. Nu is dit wel meer het geval maar een hele bloeiperiode met te koud weer komt zelden voor. En het stuifmeel heeft geen bevruchtingskracht beneden een zekere tempera tuur. Deze benodigde temperatuur is maar krap benadierd. We geven dit niet zo opgewekte bericht door zo we het hoorden, maar onlogisch lijkt het ons niet! zen besteed. Dat geldt trouwens voor vele groente soorten. |TVE witlof zal dit jaar in veel gevallen op ruggen "worden geteeld. De ruggen liggen reeds enige tijd gereed, om de grond te doen bezinken. Bij even tuele onkruidbezetting voor het zaaien, kan dit juist voor de zaai of even daarna goed bestreden worden met een gramoxone-bespuiting. Voor opkomst kan desgewenst worden gespoten met Ghloor IPC tegen kiemende onkruiden. De teelt op ruggen biedt de mo gelijkheid dat machinaal kan worden gerooid. Vanwege het vochtige en koude weer hebben de 'bodemherbiciden op zaai- en plantuien goed gewerkt. De meeste percelen liggen er zuiver by. Er zit een goede kans in dat de zaaiuien voorlopig wat onkruid betreft weinig zorgen zullen opleveren. In later sta dium is altijd nog een tweede bespuiting mogelijk. De weersomstandigheden bleven van dien aard, dat een flink pak kleren nog steeds niet verveelde! Eind februari, begin maart was het behaaglijk om op het land te werken. April heeft overigens weinig groei zame dagen opgeleverd Dat het overigens kan ver keren bleek gisteren, toen met een temperatuur van omstreeks 20 graden het weer bijna zomers leek. En ook voor de komende dagen zijn de voorspellingen gunstig! OOGST VAN WINTERBLOEMKOOL IS BEGONNEN In Zeeland is vorige week de oogst van winterbloem kool goed op gang gekomen. Vooral .bij de veiling Wal cheren waren mooie aanvoeren van dit produkt, waarvan de kwaliteit dit jaer zeer goed is. Door het koude weer wordt de groei vertraagd en dat komt de kwaliteit ten goede, maar ook wordt hierdoor de vraag gestimuleerd en dat komt de prijs ten goede. Vorige week waren in Middelburg al dagaanvoeren van 15.000 stuks kool. De grote maten deden wanneer de kwaliteit goed was tussen 1,40 en 1,80 per stuk en de kleine kool van 12 per bak deed ook al gauw tot 50 cant "er stuk. Voor de telers is het heel wat opwek- kender dan de laatste jaren meestal het geval was. Minder opwekkend is de gang van zaken voor de genen die nog appelen hebben. Het wil niét met de prijs van de Golden Delicious. De mooiste partijen klasse I kwaliteit komen in de meest gevraagde maten weinig boven 45 cent per kg. Slechts een enkele partij doet in de allergrootste maat tot '50 cent. De maat 65 70 mm noteerde tussen 30 en 35 cent per kg en de kleinste maat deed 20 cent per kg of was niet te ver kopen. Minder opwekkend is ook de gang van zaken met betrekking tot de afzet van kasaardbeien. Vorige week liep de prijs nog geleidelijk aan terug en in 'het eind van de week deed de klasse I kwaliteit rond 90 cent per doosje met 200 gram inhoud. Dat is erg weinig voor dit produkt waarvan de kostprijs in de gestookte kassen, hoog ligt. Het heeft de telers van vroege aard beien dit jaar niet meegezeten. De prijs is tegengeval len maar ook de kilo-opbrengst, dus dan werkt 'het dubbel door. Beter zitten degenen die Conference-pe ren tot het laatst hebben bewaard. De prijs liep verder op en de grote en middelmaten werden vorige week verkocht voor prijzen rond 1,10 per kg. De maat 55 60 mm klasse I kwaliteit werd verkocht voor pl.m. 85 cent per kg en de HD 5055 mm voor pl.m. 65 cent. Er bleef vraag voor export naar Noorwegen voor deze peren. I-JET gaat niet best met de afzet van appelen uit de koelhuizen. Golden Delicious neemt bij de aanvoeren de belangrijkste plaats in en deze zijn te goedkoop. Zelfs de allerbeste partijen brengen de kostprijs nog niet op. Dit is een zeer betreurenswaar dige ontwikkeling .We hadden immers anders ver wacht na de redelijke gang van zaken gedurende een deel van dit afzetseizoen. Op de buitenlandse markten wordt grote concurren tie ondervonden van appelen uit het zuidelijk halfrond en ook de Franse Golden Delicious spelen daar een belangrijke rol. Op de binnenlandse markt is het niet anders. Een bekend grootwinkelbedrijf adverteerde deze week met Franse Golden Delicius in een reklame- aktie. De Fransen moeten op het ogenblik gaan rui men uit de gescrubde c.a. bewaring en ze doen dat tegen alle prijzen. Het Franse systeem is dikwijls om het fruit op goed geluk af te geven in de hoop dat er wat van overblijft. Dat het dan voor de teler meestal tegenvalt is een andere zaak. Wij hebben er echter mee te maken want wij onder vinden er de concurrentie van. Reeds meerdere keren hebben we in deze rubriek gewezen op de noodzaak om vlot te ruimen, ook in het begin van de winter. Dit seizoen is dat niet gebeurd en hierdoor zitten we nu met te grote voorraden. We ondervinden verder de concurrentie van appe len van de nieuwe oogst van het zuidelijk halfrond. De Granny Smith komt in grote hoeveelheden de gren zen over en ze zijn overal te koop. De groothandels- prijzen op de importmarkt in Amsterdam lagen vorige week voor de Granny Smith rond 1,20 per kg. Daar zou ons produkt mee moeten concureren maar dat blijkt in de praktijk toch moeilijk te zijn! DEEDS meerder keren is er op gewezen dat er een gemeenschappelijk invoerbeleid voor der de landen binnen de EEG dient te komen voor wat de groenten- en fruitsektor betreft. Het is nodig daar nog eens opnieuw op terug te komen. Wanneer op het ogenblik de appelen van het zuidelijk halfrond niet toegelaten zouden worden, hadden we hier zonder twijfel een belangrijk betere marktsituatie. We weten niet welke motieven een rol spelen bij het invoerbe leid voor fruit maar dat het hard nodig is dat hieraan wat wordt gedaan, staat vast. We zitten binnen de EEG nóg altijd met een teveel aan fruit en dat zal moeten verdwijnen wil de situatie voor de telers weer enigszins gezond raken. Er zou al veel gewonnen zijn wanneer er een invoerkalender kwam. We vrezen dat we het verhaal van de te iage appel- prijzen dit seizoen nog wel zullen moeten herhalen, want vast staat dat de voorraden erg groot zijn. Een voorrecht is dat er wekelijks flinke hoeveelheden naar de DDR worden verladen. Dat ontlast in ieder geval de markt enigermate. Verder vernamen we dat er ook opnieuw een begin is gemaakt met de export van ap pelen naar de Canarische eilanden, ook weer via de N.V. Centraal Bureau 11. Centraal Bureau 11 heeft dit seizoen heel wat zaken gedaan op markten waar we anders meestal niet aan te pas komen. Wat dat betreft is het veelzeggend dat C.B. 11 in de winter maanden minstens 1500 ton Conference peren meer had kunen verkopen dan nu het geval was. Men had echter niet de beschikking over het produkt en daar om moest dikwijls „nee" worden verkocht. T^EZER dagen zijn de prijzen bekend geworden die C.B. 11 kan uitbetalen voor de via haar ge leverde Conference-peren. Deze zijn alleszins gun stig en kunnen beslist een stimulans zijn om het vol gend jaar op ruimere schaal via deze instantie het Fruit af te zetten. Uit vele gesprekken met telers is ons gebleken dat meer en meer de mening veld wint, dat er wat moet veranderen bij de afzet en dat C.B. 11 hierbij zeer nuttige steun kan geven. Wanneer ieder op eigen gelegenheid handelt en zelf de afzet regelt, kunnen daarmee gemakkelijk fouten worden gemaakt. We vernamen dat op de veilingen waar men fruit kan leveren via C.B. 11 de telers dikwijls in de rij staan om mee te doen, ook degenen die aanvanke lijk en tot nu toe niets van deze centrale afzet wil den weten! Het is te hopen dat er nog een keer een regeling komt waarbij de afzet wordt gestimuleerd wanneer deze centraal wordt aangepakt. De Minister heeft al enkele keren gezegd dat hij wat dat betreft niet bij voorbaat een afwijzend standpunt inneemt. Het zal er echter om gaan dat het bedrijfsleven zelf met initia tieven komt, dat wil zeggen dat we als telers zelf de plannen zullen moeten voorleggen. Het is niet zo dat we maar rustig af kunnen wachten en dat door of na mens de minister wordt gezegd dat we een subsidie krijgen wanneer we dit of dat gaan doen. Wel weten we dat de veilingen gebruik kunnen maken van de z.g. 3-2-1 %-regeling wanneer ze daadwerke lijk fuseren. Er zijn al fruitveilingen in ons land die van deze rijksregeling gaan profiteren. In ons gebied zijn we op dit moment nog niet zover.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 6