Euribrid 16 Deze cijfers vragen natuurlijk om een verklaring. Door de erfelijk vroege legrijpheid, de hoge topleg en het hoge aanvangseigewicht blijft het hoogste punt van de investering in levende have bij Hisex wit f 1,- lager dan het gemiddelde van andere merken. Dit betekent, dat U voor het totale bedrag van 8 kippen van andere gerenommeerde merken nu 9 Hisex wit kippen in volle produktie kunt krijgen. hisex Behalve deze gunstige start heeft Hisex wit een topproduktie van 285 - 300 eieren in 13 legmaanden. Bovendien is Hisex wit een leghybride met een opmerkelijk lage uitval en een gunstig voederverbruik. Een leghybride die uitsluitend eieren legt in de courante gewichtsklasse. Dit zijn karaktereigenschappen die Euribrid heeft weten te bereiken door gedegen onderzoek en bekwaam vakmanschap. Voeg daarbij de vergaande begeleiding en service van Euribrid en de aangesloten Hisex broederijen en de vergelijking wordt alleen nog maar gunstiger. Uitvoerige informatie over de Hisex wit legkippen is verkrijgbaar bij de aangesloten Hisex broederijen of bij Euribrid N.V.-Nederland, Postbus 30 te Boxmeer. PRODUKTSCHAP VOOR VEE EN VLEES STIJGENDE PRIJZEN EN TOENEMENDE VRAAG BIEDEN PERSPECTIEF De varkensmarkt vertoont de laatste weken een vrij wisselend beeld, gelet op de uitbetalingsprijzen van de combinaties en coöperaties. De uitvoer loopt be vredigend, aldus de heer J. J. Koch in de vergadering van het Produktschap voor Vee en Vlees, zij het dat de prijzen niet steeds even bevredigend zijn. De heer Koch verwachtte dat binnen afzienbare tijd de prijzen zich in het voor deel van producenten zullen gaan ontwikkelen, zij het waarschijnlijk wat aar zelend. De heer S. Homburg zag op korte termijn geen prijsverbetering van betekenis. De heer Koch wees op het trichine-onderzoek dat voor buiken voor een prijs verhoging van 15ct/kg tot 30ct/kg heeft geleid, voor zover dit wordt uitgevoerd naar Duitsland. De heer Homburg stelde zich tserk kritisch op tegen dit onderzoek. In Duitsland is dit trichine-onderzoek verplicht en in 1971 heeft men bij een onderzoek van 28 miljoen varkens zelfs acht gevallen aangetroffen. De Duitse instanties willen geen genoegen nemen met een trichine-vrij verklaring van de Nederlandse V. D. Het trichine-onderzoek kost handen vol geld en er wordt in Nederland nimmer iets gevonden. Hoe uit deze situatie te geraken blijkt echter verre van eenvoudig. De heer Homburg wees er nog op dat bij uitvoer naar Duitsland in delen, de extra kosten op 10,80 per varken komen. SLACHTVEEMARKT De prijzen voor slachtrunderen blijven zeer hoog. Er vindt een ruime invoer plaats uit derde landen van levende runderen, vers, bevroren en gekoeld rund vlees. De marktsituatie is gekenmerkt door een krappe voorziening. Deze situatie wordt in Brussel onderkend. Men denkt daar aan een mogelijk tijdelijke gehele of gedeeltelijke schorsing van het invoerrecht, om op die manier de markt te verlichten. De heer A. P. Goossens, slagersvertegenwoordiger, schreef de korte aanvoer en de hoge prijzen vooral toe aan 'het te groot aantal kalverslachtingen. Er lopen geruchten over een invoer van rundvlees in Frankrijk, die zonder betaling van rechten en compenserende heffing heeft plaats gevonden. Er zal een onder zoek naar de waarheid van deze geruchten worden ingesteld. LANDBOUWSTEEKPROEVEN Er is een vrij grote afwijking van de uitkomsten van de steekproeftellingen varkens en de werkelijk geconstateerde omvang van de dekkingen. Een verschil van 12 9fc is niet te accepteren. Gebleken is dat dit voor een deel kan toege schreven worden aan onnauwkeurige informaties. Het CBS heeft toegezegd dat alle moeite wordt gedaan om de onderzoekingen zo vlekkeloos mogelijk te laten verlopen. Voor ieder van de betrokkenen is het van wezenlijk belang om over juiste informaties te beschikken. Ook al zullen deze dan wel wat meer kosten dan onnauwkeurige informaties! WERELDPOSITIE RUNDVLEES De wereldpositie van rundvlees laat zich aanmerkelijk gunstiger aanzien dan in de late zeventiger jaren, zo stelt de heer Raymond A. Iones van het Amerikaanse ministerie van landbouw vast. In Foreign Agriculture geeft hij een overzicht van de situatie in een aantal belangrijke produktie- en consumptiegebieden. De wereldproduktie blijft zich uitbreiden. Ondanks de toenemende produktie blijven de prijzen stijgen, althans in de belangrijkste produktie- en consumptiegebieden. AUSTRALIË Australië is een land met een mogelijkheid tot efficiënte produktie van rundvlees en het maakt zich op om gebruik te maken van de toenemende wereldvraag naar rundvlees. Dit wordt mede in de hand gewerkt door de lage wolprijzen, die vele schapehouders hebben doen overgaan naar de sektor rundvee. In de afgelopen vier jaar is de produktie van rund- en kalfsvlees gestaag gestegen. Voor dit jaar verwacht men dat de produktie tot rond 1.152.415 ton zal stijgen, dat is ongeveer 10 9c van de Amerikaanse produktie. Australië heeft de eerste plaats op de wereldranglijst van rundvleesexporteurs van Argentinië overgenomen. Men verwacht dat dit jaar de Australische export tot 797.000 ton zal kunnen oplopen. Een belangrijk gedeelte daarvan vindt haar bestemming in de Verenigde Staten. Niettemin zijn er ook andere landen waarheen Australië exporteert, te weten Japan, Groot-Brittannië en de Sovjet- Unie. In Japan heeft men bovendien een afzet weten te verkrijgen voor scha pevlees, terwijl de laatste jaren ook schapevlees naar de Sovjet-Unie werd uitgevoerd. De prijzen voor rundvee zijn ongekend hoog. In januari 1972 waren de prijzen voor ossen in Sydney ca. 23 7c hoger dan een jaar geleden. De binnenlandse consumptie evenwel vertoont een wat dalende lijn, die ongetwijfeld verband houdt met de gestegen prijzen. NIEUW ZEELAND In Nieuw Zeeland is de situatie ongeveer navenant. Ook hier een gestage stijging van de rundvleesproduktie in de laatste jaren. Men verwacht dat dit jaar de export zal toenemen tot ca. 270.000 ton, wat een record betekent. De Verenigde Staten zijn ook hier belangrijke afnemers. Ondanks de gestegen produktie zijn de prijzen blijven oplopen. In januari waren de prijzen die de export voor vleesdieren betaalden ca. 32 hoger dan vorig jaar. Het hoofdelijk verbruik in Nieuw Zeeland is de laatste jaren wat gestegen. ARGENTINIË Thans is Argentinië 's-werelds tweede grootste exporteur van rundvlees. De laatste jaren was Argentinië niet in staat voldoende vlees te produceren voor de binnenlandse en buitenlandse vraag. Dat is wat merkwaardig dat juist in een periode van stijgende vraag en stijgende prijzen Argentinië het min of meer heeft laten afweten. De oorzaak is dat grote slachtingen in 1969 en 1970 een sterke teruggang in de rundveestapel veroorzaakten, die op haar beurt leidde tot een verminderde produktie van rundvlees in 1971. De regering was zelfs genoodzaakt een zekere vorm van distributie in te voeren, en in feite kent Argentinië nog vleesloze dagen, voorgeschreven bij wettelijke bepalingen. De Argentijnse export richt zich op zeer vele landen. Mond- en klauwzeer verhindert een export naar de Verenigde Staten, die slechts vleesconserven uit Argentinië importeren. De prijzen zijn sterk gestegen van 9 per i00 lbs medio 1970 tot 19 in de eerste maanden van dit jaar. Voor 1972 rekent men op een herstel van de produktie tot 5,4 miljard lbs (2.446.200 ton), wat een toeneming zou betekenen van 20 7c ten opzichte van 1971. Verwacht wordt dat de export in 1972 tot een kwantum van 588.900 ton zal kunnen stijgen, wat 24 Tc meer zou zijn dan de export in 1971, doch toch nog 13 minder dan de gemiddelde jaarexport in de periode 196'9/'70, toen Argentinië nog 's-werelds grootste exporteur van rundvlees was. MIDDEN-AMERIKA In Mexico en Midden-Amerikaanse landen breidt de rundvleesproduktie zich uit vooral door de toenemende belangstelling voor import in de Verenigde Staten. Mexico -is de belangrijkste leverancier van mestvee voor de Verenigde Staten. Voor 1971/'72 is een quotum vastgesteld van 661.000 stuks, met een additionele mogelijkheid voor nog eens 55.000 stuks. Daarnaast exporteert Mexico niet onbelangrijke hoeveelheden rundvlees naar de Verenigde Staten. De produktie in Centraal-Amerika is in de laatste jaren met 70 7c ten opzichte van 10 jaar geleden gestegen tot ca. 275.000 ton. Euribrid

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 16