K. N. L. C Accoord in Stichting van de Arbeid over Sociale verzekeringen in de komende jaren AKKERBOUWNIEUWS BietenOverzaaien of niet - moeilijke beslissing Reële schadevergoeding bij vogelschade nodig .7 In de Stichting van de Arbeid is tussen werkgevers en werknemers een akkoord bereikt over het sociale zekerheid in de jaren 1972 tot 1975. Een opvallend resultaat, want de laatste jaren vernamen wij weinig positiefs van de Stichting, welke voorheen toch zo'n belangrijke rol in ons maatschappelijk bestel heeft ge speeld. Het akkoord past in de programmering van de so ciale verzekering voor genoemde jaren, zij het, dat nog niet op alle punten een afdoend antwoord is ge geven op de vragen welke de regering in dit kader aan de S.E.R. heeft voorgelegd. Het akkoord komt aan een belangrijk verlangen van met name de landbouw en middenstand tegemoet, die al jarenlang aandringen op invoering van een bodemverzekering voor zelfstan digen, die wegens invaliditeit blijvend arbeidsonge schikt zijn. Een risico, dat voor deze bevolkingsgroep langs de weg van vrijwillige verzekeringen niet of slechts onvoldoende kan worden gedekt. De S.E.R. werd inmiddels van het Stichtingsstand punt op de hoogte gesteld. Verwacht mag dan ook worden, dat dit het overleg dat over het programme- ringsvraagstuk nog niet kon worden afgerond, zal be spoedigen en voorts dat de S.E.R. zich eveneens bin nenkort zal uitspreken over de inhoud van een volks verzekering arbeidsongeschiktheid. Het ziet er naar uit, dat de adviezen over deze zaken in mei zullen kunnen worden uitgebracht. VOLKSVERZEKERING Het akkoord voorziet in de mogelijkheid, dat de volksverzekering arbeidsongeschiktheid per 1 januari 1974 zal kunnen worden ingevoerd. De aanvangspre- mie dient zo meent de Stichting op 11/2 te worden vastgesteld. Een premie die jaarlijks met 1 punt zal moeten stijgen tot de evenwichtspremie is bereikt. Dit is het niveau waarop de premie kosten dekkend is. De tekorten, die in de aanvangsjaren zullen ont staan zullen gefinancierd kunnen worden uit leningen van andere sociale verzekeringsfondsen. Deze tekorten zullen evenwel binnen 10 jaar moeten worden afgelost uit de opbrengsten van de V.A.O.- premie. De uitvoering van de verzekering zal worden opge dragen aan de bedrijfsverenigingen, die reeds belast zijn met de uitvoering van de arbeidsongeschiktheid loontrekkenden (W.A.O.). (Zie verder pag. 11) OPLOPENDE MARKT VOOR LUCERNE Het aanbod van lucerne voor prompte levering neemt in Nederland duidelijk af, wat niet zonder gevolgen blijft voor de prijzen. Daarbij komt dat de drogerijen ook niet al te gretig zijn met bet aanbod in luceme- pell'ets. Dit 'heeft mede tot gevolg gelhad dat de prijzen' voor buitenlandse lucerne, aflading april, aantrokken. Vooralsnog werden in nieuwe oogst transacties ver richt op vrijwel onveranderd prijspeil. Momenteel is de prijs voor inlandse lucernepellets 18,50, op -basis van 18 eiwit en geen carotine, vrij op wagen droge rij, losgestort. Met een carotine-gehalte van 80 mgr in de droge stof loopt de prijs op tot 19,25. Deense en Franse pellets liggen op rond 20. GESTEGEN DUITSE GRAANINVOER De graanimport in Duitsland is in 1971 met bijna 302.000 ton of ca 4 gestegen tot 8.081.043 ton. Zeer sterk steeg de invoer van mais en sorghum, terwijl de invoer van rogge daalde. De invoer van tarwe bedroeg 2.158.159 ton, dat is ca 2,3 of ca 51.000 ton meer dan in 1970. Er kwam 867.467 ton tarwe uit Frankrijk (9828.195 ton). Ongeveer 50 of 1.120.836 ton was afkomstig uit de partnerlanden, vergeleken met 691.267 ton of ruim 31 vorig jaar. De invoer uit de Ver. Staten daalde met 68 tot 241.196 ton, die uit Canada met ruim 15 tot 544.769 on. De totale waarde van de graaninvoer, inbegrepen rijst en voergranen, bedroeg DM 2i369 miljoen, dat is DM 123,5 miljoen of 5,5 meer dan in 1970. 'De invoer van mais had een waarde van DM 870.6 milj. of ca 36,7 van de totaile invoerwaarde vergeleken met DM 697 milj. of 31 in 1970. UITBREIDING GRAANTEELT BELGIË Het wintergraanareaal in België bedroeg volgens de tellingen van 1 december 1971 278.902 ha vergeleken met 250.775 ha per 1 dec. 1970. Het tarwearea'al breidde zich uit van 150.512 ha tot 165.081 ha en het areaal wintergerst steeg met ca 15.500 ha tot 83.881 ha, terwijl het rogge-areaal terugliep van 23.470 'ha tot 21.244 ha. GRAANOOGST IN OOST-EUROPA DOOR DROOGTE BEDREIGD De winter- en voorjaarsgraanoogst in Oost-Europa wordt bedreigd door droogte. Het Amerikaanse minis terie van landbouw vermeldt, dat half Oost-Europa veel last had van de droogte en de omstandigheden in Hongarije bijzonder slecht zijn. De belangrijkste graan- streek in Zuid-Slavië heeft de droogste periode van zes maanden achter de rug sinds 80 jaar. Officieel wordt de schade op 20 procent van de oogst of bijna één miljoen ton graan geraamd. Ook Bulgarije en het gebied Banat in Roemenië hebben dit voorjaar te kam pen gehad met ongebruikelijk droog weer. Hoewel het de vorige maand in Polen heeft geregend, was de grond in sommige gebieden eind maart nog droog. Door het geringe sneeuwdek in Oost-Europa wordt de kans groter geacht dat de graangewassen door de koude te lijden Ihebben gehad. Alleen uit Roemenië is echter vernomen dat de vorst aanzienlijke schade aan het ge was heeft toegebracht. In Polen, Oost-Duitsland en Zuid-Slavië verwacht men in het seizoen 1972/1973 ■grote hoeveelheden graan te moeten importeren. Al leen Zuid-Roemenië zal waarschijnlijk een aanzienlij,- ke hoeveelheid -graan voor export beschikbaar hebben. ABSURD In een tijd van lage aardappelprijzen ben je altijd wat nieuwsgierig wat de consument in de winkels voor de piepers moet betalen. Wat dit betreft konden wij de vorige week onze ogen niet geloven. Wij wa ren in de winkel van Albert Heyn in Emmeloord en zagen naast gewassen, goed verpakte Bintjes van Ne derlandse oorsprong (prijs ruim 30 cent per kg) ook import-aardappelen uit Egypte voor de prijs van 2,98 per 2IV2 kg. Dat komt dus neer op een prijs van ƒ1,20 per kg. Deze gewassen, blanke aardappelen zagen er heel gewoon uit. Ze waren minder goed ge sorteerd dan de Nederlandse aardappelen en de smaak was zeker niet beter. Op het plasticzakje van de import-aardappelen stonden kookvoorschriften vermeld, alsmede de registratie code R 152 en voorts de naam van Albert Heyn N.V. te Zaandam. Tevens stond op het zakje vermeld, dat deze import-aardap pelen waren verpakt door C. Meyer N.V. te Kruinin- gen, die deze aardappelen kennelijk heeft geïmpor teerd. Men kan zich afvragen of het zinvol is in tijden van grote aardappeloverschotten en uitzonderlijk lage prijzen toch nog aardappelen te importeren uit het Middelllandsezeegebied tegen prijzen, die voor de consument vier keer zo hoog zijn als de prijs voor ons eigen produkt. In feite is dit absurd. Blijkbaar zijn er echter nog altijd mensen die graag veel willen betalen, als het maar uit 'het buitenland komt. En dan te bedenken, dat de telers nauwelijks 8 cent per kg ontvangen! Aldus het landbouwblad „IJsselmeerpol- der" van vorige week. UIEN BLIJVEN TE GOEDKOOP Nog steeds is er een groot aanbod van uien en nog altijd blijven de prijzen van dit produkt bijzonder laag. Af en toe zijn er wel oplevingen in, maar steeds is de prijs daarna weer teruggevallen. Alleen voor de grove uien worden thans wat hoge re prijzen betaald, n.l. tussen 12 en 20 cent per kg al naar gelang van de kwaliteit. Het grootste deel van het aanbod bestaat echter uit de middelmaat en de prijs hiervan ligt niet hoger dan 5 tot 10 cent per kg met soms een uitschieter daarboven voor de allerbes te partijen. Het exportklaar maken kost veel tijd en dikwijls is er veel uitval, dus de telersprijs voor de uien is te verwaarlozen en dat is het gedurende het grootste deel van dit bewaarseizoen geweest. De export is wel groot en ligt nog steeds tussen 6 en 7 miljoen kg per week maar het aanbod blijft ook zeer groot en zodra de prijs wat aantrekt neemt dit toe. Ierland heeft bekend gemaakt dat in de periode 124 mei vergunningen zullen worden afgegeven voor de invoer van een beperkte hoeveelheid uien. Af en toe gaan er op dit ogenblik kleinere zendingen uien naar dit land. UIT DE PRAKTIJK Vier weken zijn nu gepasseerd, waarin men in ZUID-BEVELAND heel weinig landwerk kon uit voeren. Er zijn af en toe wat aardappelen gepoot en verder nog wat andere gewassen als gerst, uien en bieten, mede in verband met de annulering van de contractteelt van 70 ha stamslabonen en niet 7 'ha zoals vorige week abusievelijk was vermeld. Het grootste probleem is thans de opkomst en de beginstand van de suikerbieten. De allervroegst ge zaaide komen aardig op, bij de wat later gezaaide geven grote verschillen en problemen te zien. Een mindere opkomst of een eventueel wegvallen kan verschillende oorzaken hebben. Zo kunnen genoemd worden een te hoge zoutconcentratie door de kunst mest, schade door Pyramin of IPC, verder vreterij door thrips eventueel door springstaarten. Niet al tijd is de oorzaak gemakkelijk vast te stellen. Dik wijls is het een combinatie van meerdere oorzaken. Al heel wat percelen zijn tegen de thrips gespoten. 'tls altijd een probleem om te beslissen of een perceel uitgereden moet worden of kan blijven staan. 45.000 a 50.000 planten per ha van een vroeg zaaisel kan soms veel en veel beter zijn als een stand met 70.000 planten per ha van een veel later zaaisel. Tot nu toe (in het begin van de week) zijn er hoofd zakelijk in West Zuid->Beveland al enkele percelen overgezaaid. Aan de hand van het vroege tijdstip van zaaien was er de verwachting dat men tijdig met het dun- Ook op THOLEN en ST. PHILIPSLAND loopt menig boer dagelijks met een bezwaard hart naar zijn bietenperceel. Als is de uitzaai dan uitermate gunstig en vroeg geweest, door het aanhoudend kou de en gure weer is de stand op veel percelen dan ook maar matig. Zowel thrips als zoutschade en ha gel hebben hun tol geëist en hier en daar zijn al percelen overgezaaid. Het is te hopen dat we snel wat beter weer krijgen anders zullen er 'helaas nog wel meer volgen en- veranderd een vroeg gunstig voorjaar in een laat en duur voorjaar. We kregen de indruk dat er ook binnen de diverse nen zou kunnen 'beginnen, door de verschillende problemen is die mogelijkheid nu niet meer aanwe zig. De wintertarwe is op de meeste percelen zoda nig ontwikkeld dat men reeds zeer spoedig CCC zal moeten toepassen wil het gewas niet al te welig en te slap opgroeien. Het koolzaad begint zachtjes aan in bloei te komen. Waar deze winter door de houtduiven schade was veroorzaakt, is dit aan de mindere ontwikkeling thans duidelijk te zien. Op dit moment veroorzaken de houtduiven opnieuw schade aan het koolzaad, 't Is de laatste jaren toch wel een ware plaag geworden. Deze week is een begin gemaakt met de uitzaai van zowel de snij mais als van de korrelmais. Van beide teelten is een behoorlijke uitbreiding te con stateren. De uitzaai is door de regenperiode wel iets later begonnen dan het vorige jaar. rassen heel wat verschil in incasseringsvermogen blijkt te zijn. Dit is zeker de moeite van een verdere bestudering waard. Door de steeds grotere zaaiaf- stand in de rij en meerdere bespuitingen om tot een handwerkloze teelt te geraken, is het van groot be lang van sterk bietenzaad te kunnen uitgaan. Ho pelijk heeft dit punt ook de nodige aandacht by de kwekers! Van de aardappelen schatten we dat op het mo ment dat we dit schrijven nog 10 a 15 gepoot moet worden. Dat dit t.a.v. de opbrengst helemaal geen gevolgen hoeft te hebben, weten we uit ervaring. Eh als men het geduld kan opbrengen om met po ten te wachten tot de grond goed is, kan men waar schijnlijk een beter kluitenvrij bed opbouwen dan in de vroeg gepote aardappelen. Want dat is op de zwaardere grond bepaald geen eenvoudige opgave! Van verschillende zijden horen we dat er veel last is van schade aan gewassen (vooral erwten) door houtduiven en eenden. Door de zachte winters van de laatste jaren en waarschijnlijk ook door wei nig afschot zijn deze dieren sterk in aantal toege nomen. Nu zullen wij de laatste zijn die beweren dat we de fauna terug moeten dringen in een tijd van steeds verdergaande milieuverontreiniging, maar dan zullen de bevoegde autoriteiten er toch eindelijk eens van doordrongen moeten raken dat men niet het individu (incasu de boer) kan laten opdraaien voor de schade ten behoeve van de gehele gemeen schap. Een reële schadevergoeding is dan ook een eerste vereiste wil men geen ongeoorloofde praktijken in de ihand werken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 7